Rozliczenie ogrzewania wdł żuzycia,a BRAK LEGALIZACJI ciepłomierzy

pkprawopkprawo Użytkownik
edytowano kwietnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dostałem rozliczenie za centralne ogrzewanie za rok 2012.

Posiadam mieszkanie 32,24m2. Według rozliczenia mam do dopłaty 2668,52 zł. Za zużycie 3350 kWh.

W mieszkaniu mam dwa grzejniki.(pokój i łazienka)

W osłupienie wprawiła mnie kwota dopłaty więc zacząłem sprawdzać ciepłomierze.Okazało się ,że nie posiadają legalizacji od co najmniej 2011 roku.

U sąsiadki ,która posiada 69m2 i mieszkają tam dwie osoby z małym dzieckiem jest tylko 91 zł dopłaty.

Sprawdziłem ciepłomierze i okazało się ,że u sąsiadki liczniki nie liczyły ciepła (styczeń-marzec 2013 ten sam stan zużycia). W 2012 roku nie można ustalić czy działał ponieważ spis liczników był 29.09.2012 ,a potem 31.12.2012 i według tego wspólnota chce rozliczyć ciepło za cały rok.(Wcześniej był developer ,który od 2007 roku nie zrobił żadnego rozliczenia rocznego itd)

Taka sama z ciepłomierzami jest w całym budynku.Niektórzy zużycie 3000 kwh ,a inni 2200 ,a jeszcze inni 230 kwh.

Czy wspólnota ma prawo rozliczać według zużycia jeżeli ciepłomierze nie mają legalizacji?

Czy mogą rozliczać według stanów liczników z 3 miesięcy i mnożyć średnie zużycie miesięczne?

Czy nie powinni przyjąć rozliczeń według udziałów mieszkań (m3)?

Mogę zaskarżyć takie rozliczenie do sądu?
«1

Komentarze

  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy wspólnota ma prawo rozliczać według zużycia jeżeli ciepłomierze nie mają legalizacji?
    Czy mogą rozliczać według stanów liczników z 3 miesięcy i mnożyć średnie zużycie miesięczne?
    Czy nie powinni przyjąć rozliczeń według udziałów mieszkań (m3)?
    Wspólnota to nie jest jakiś twór z kosmosu, to nie są jacyś "ONI" - to jesteście wy wszyscy, właściciele.
    Rozliczanie ciepła powinno odbywać się w oparciu o regulamin rozliczeń kosztów ogrzewania jaki sobie uchwaliliście i przyjęliście uchwałą - art. 45a ust. 1-12 ustawy-prawo energetyczne.
    W takim regulaminie powinny być opisane takie przypadki - co i jak rozliczać w różnych sytuacjach.
    Każdy z właścicieli pownien też otrzymać taką informację jakie są zasady rozliczania.
    Fakt jest natomiast taki, że tak małe mieszkanie nie powinno zużyć tyle ciepła co mieszkanie wielkości ok. 70 m.
    Mogę zaskarżyć takie rozliczenie do sądu?
    Po co?
    Myślisz że jakiś sędzia będzie więcej wiedział niż ty jako właściciel, jak powinno być rozliczone ciepło w twojej wspólnocie?
    A jak się okaże, że tak jest uchwalone w regulaminie rozliczeń?
    zacząłem sprawdzać ciepłomierze
    - to ile tych ciepłomierzy masz w lokalu? Jaki system ogrzewania jest zastosowany?
    nie posiadają legalizacji od co najmniej 2011 roku.
    - ciepłomierze powinny być legalizowane co 5 lat.
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota nie posiada takiego regulaminu rozliczeń.

    Do września 2012 większość mieszkań we wspólnocie posiadał developer.
    Od 2007 roku nie było żadnego zebrania wspólnoty ,a ni żadnego rozliczenia rocznego.
    Nie ma żadnych uchwał jak ma być rozliczane ciepło ,ani woda.Jest tylko jedna uchwała z 2007r o wysokości zaliczek za ciepłą wodę i ogrzewanie plus koszt administracji.

    We wrześniu wspólnota zorganizowała zebranie,jako już mieliśmy większość odwołaliśmy poprzedni zarząd i powołaliśmy nowy.Uchwaliliśmy tylko uchwały o podniesieniu zaliczek i ustaliśmy zaliczki na fundusz remontowy.
    W tym dniu też dokonano spisów liczników wodomierzy i ciepłomierzy. (jedyne spisy jakie są w aktach) oraz na dzień 31.12.2012

    Według tego wspólnota bierze zużycie za 3 miesiące i dzieli na jeden miesiąc i sumuje resztę miesięcy gdzie nie mieli stanów licznikowych.

    Dopiero teraz będziemy uchwalać zasadę rozliczania czy według zużycia czy według metrażu mieszkania.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jest horror!
    Powinniście przedyskutować dotychczasowe rozliczanie i podjąć uchwałę o w miarę sprawiedliwym rozliczeniu dotychczasowej "partyzantki".
    Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby rozliczyć miniony okres wg. udziałów na co napewno nie zgodzi się deweloper (bo pewnie by musiał sporo dopłacać) a od następnego zastosować już rozliczanie zgodne z prawem i przepisami a przede wszystkim zgodne z decyzją jaką podejmiecie.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pkprawo: Według rozliczenia mam do dopłaty 2668,52 zł. Za zużycie 3350 kWh
    Lubię takie wyliczenia i to w Prima Aprilis. Wasze ciepłomierze przestawiliście na pomiar w kWh a nie np. w GJ ?
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ciepłomierze przestawiliście na pomiar w kWh a nie np. w GJ ?
    Może takie już mieli?
    "...Ciepłomierze są przyrządami pomiarowymi służącymi do pomiarów ciepła, wskazują ciepło w legalnych jednostkach miary, jakimi są MJ, GJ, kWh, i najczęściej instalowane są w węzłach cieplnych budynków mieszkalnych..." - GUM, http://www.gum.gov.pl/pl/komunikacja/informacje-i-komunikaty
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    Pkprawo: Według rozliczenia mam do dopłaty 2668,52 zł. Za zużycie 3350 kWh
    Lubię takie wyliczenia i to w Prima Aprilis. Wasze ciepłomierze przestawiliście na pomiar w kWh a nie np. w GJ ?

    A jakie to ma znaczenie w jakich jednostkach podawane jest zużycie ciepła?
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] biedron_ka:[/cite]To jest horror!
    Powinniście przedyskutować dotychczasowe rozliczanie i podjąć uchwałę o w miarę sprawiedliwym rozliczeniu dotychczasowej "partyzantki".
    Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby rozliczyć miniony okres wg. udziałów na co napewno nie zgodzi się deweloper (bo pewnie by musiał sporo dopłacać) a od następnego zastosować już rozliczanie zgodne z prawem i przepisami a przede wszystkim zgodne z decyzją jaką podejmiecie.

    Dlatego przez ten czas nikt nie interesował się ciepłomierzami czy są sprawne i zalegalizowane.Do dnia rozliczeń nie było ani słowa jak będzie rozliczany rok 2012.Nawet nie było,że owy taki będzie rozliczany.

    Moje najważniejsze pytanie czy jak wspólnota przegłosuje rozliczenie ciepła według zużycia to czy mogę taką uchwałę zaskarżyć i podważyć wskazania ciepłomierzy gdyż nie posiadają legalizacji.(wodomierze oraz ciepłomierze znajdują się na korytarzu każdego piętra ogólnie dostępne dla każdego)
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli właściciele podejmą uchwałę o rozliczaniu wg. zużycia wskazywanego przez ciepłomierze to warunkiem aby takie rozliczanie było zgodne z prawem jest aktualna legalizacja ciepłomierzy. Gdy ten warunek nie będzie spełniony można zaskarżyć taką uchwałę (podważać takie rozliczanie) i sąd powinien to uwzględnić ...ale - niezbadane są wyroki sądów naszych.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Brak legalizacji ciepłomierzy jest podstawą do zakwestionowania ich wskazań. Jeśli masz dowód na brak legalizacji, masz sprawę wygraną.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Tak jak piszą poprzednicy, brak legalizacji ciepłomierzy oznacza brak możliwości opierania się na ich wskazaniach, a więc nie mogą one posłużyć do rozliczenia ciepła. Poza tym, rozliczanie minionego roku na podstawie średniej z 3 miesięcy jest absurdalne i bezprawne. Właściciele lokali zobowiazani są ponosić rzeczywiste koszty utrzymania swoich lokali, a nie wirtualne, naliczone z jakiejś średniej.

    Faktyczne koszty ciepła za 2012 dla całej wspólnoty są z pewnością znane, gdyż dostawca ciepła musiał wam wystawiać comiesięczne faktury za ciepło. Jeżeli nie macie regulaminu rozliczania kosztów ciepła, i nie można oprzeć się na wskazaniach ciepłomierzy, a posiadacie centralną instalację c.o. , to koszty ciepła za 2012r. należy rozliczyć na lokale według udziałów w nieruchomości wspólnej.
    Komentarz edytowany Egzo
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    EDDIE: A jakie to ma znaczenie w jakich jednostkach podawane jest zużycie ciepła?
    Do celów porównawczych. Przypuszczam, że większość wspólnot posługuje się takim "parametrem" (GJ). PkPrawo podaje takie wyliczenie:
    Według rozliczenia mam do dopłaty 2668,52 zł. Za zużycie 3350 kWh
    Cena 1 kWh nie budzi twoich wątpliwości... ? :wink:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy dla celów porównawczych nie wystarczy wiedzieć, że 1000kWh = 3,6GJ

    Cena 1 kWh nie budzi żadnych wątpliwości i wynosi tyle co 0,0036GJ
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite]Cena 1 kWh nie budzi twoich wątpliwości... ? :wink: [/cite]

    Mi wyliczyli 0,12 % zużycia.
    Skoro 2,3 osoby którym licznik szwankuje nie ma prawie zużycia to % ogólnego ciepła przeszedł na mnie.

    Ciepłomierze były montowane w 2006 roku podczas budowy.
    Nawet ikonka awaryjna na ciepłomierzach sugeruje koniec legalizacji.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE: Cena 1 kWh nie budzi żadnych wątpliwości i wynosi tyle co 0,0036GJ
    Czyli wszystko jest OK !
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] EDDIE:[/cite]Brak legalizacji ciepłomierzy jest podstawą do zakwestionowania ich wskazań.
    Jeśli masz dowód na brak legalizacji, masz sprawę wygraną.
    Kiedy ?
    jak wspólnota ciepłomierze traktuje jako podzielniki kosztów
    ... to co tu reklamować
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]Brak legalizacji ciepłomierzy jest podstawą do zakwestionowania ich wskazań.
    Jeśli masz dowód na brak legalizacji, masz sprawę wygraną.
    Kiedy ?
    jak wspólnota ciepłomierze traktuje jako podzielniki kosztów
    ... to co tu reklamować

    Od kiedy może niezalegalizowane ciepłomierze traktować jako podzielniki kosztów?
    Napisałem ewidentnie ,ze u sąsiadki licznik nie chodzi.Ten sam stan zużycia cały czas.
    Brak regulaminu rozliczeń,brak rozliczeń przez 5 lat itd.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pkprawo: Według rozliczenia mam do dopłaty 2668,52 zł. Za zużycie 3350 kWh
    Czyli za zużycie 1 kWh musisz zapłacić ok. 0,80 zł. To dosyć wysoko. W przeliczeniu na GJ wychodzi, że w waszej wspólnocie zużycie 1 GJ kosztuje 221,45 zł. Jeżeli się nie mylę, to jest dopiero paranoja !!!
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wszystkie wodomierze w gospodarstwach domowych (zarówno służące do pomiarów zużycia ciepłej, jak i zimnej wody) podlegają kontroli metrologicznej, natomiast w przypadku ciepłomierzy – niektóre, wymienione w cyt. powyżej przepisie, ich rodzaje są z niej wyłączone. Zgodnie z § 7 pkt 4 i 7 ww. rozporządzenia wodomierze o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h oraz ciepłomierze do wody o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h, z wyłączeniem ciepłomierzy zwężkowych i ciepłomierzy składanych, których typ został zatwierdzony lub w stosunku do których stosuje się art. 27 albo art. 29a ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach, podlegają prawnej kontroli metrologicznej obejmującą legalizację pierwotną i legalizację ponowną. Urządzenia należy legalizować co trzy lata, jeżeli legalizacja utraci ważność – nie mogą stanowić podstawy rozliczeń.Obowiązek legalizacji spoczywa na właścicielu urządzenia.

    Więcej na ten temat w artykule:
    Rozliczenia ciepła we wspólnocie mieszkaniowej
    na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny
    http://www.zarzadca.pl/finanse-ksiegowosc/rozrachunki-i-rozliczenia/151-rozliczenia-ciepla-we-wspolnocie-mieszkaniowej
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] pkprawo:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]Brak legalizacji ciepłomierzy jest podstawą do zakwestionowania ich wskazań.
    Jeśli masz dowód na brak legalizacji, masz sprawę wygraną.
    Kiedy ?
    jak wspólnota ciepłomierze traktuje jako podzielniki kosztów
    ... to co tu reklamować

    Od kiedy może niezalegalizowane ciepłomierze traktować jako podzielniki kosztów?
    Napisałem ewidentnie ,ze u sąsiadki licznik nie chodzi.Ten sam stan zużycia cały czas.
    Brak regulaminu rozliczeń,brak rozliczeń przez 5 lat itd.
    .... od zawsze . a co ty rozumiesz pod pojęciem podzielnik kosztów ?
    czy wiaderko do wody może być podzielnikiem kosztów ? czy m3 może być podzielnikiem kosztów?

    Urządzeniem pomiarowym jest wtedy, gdy stanowi rozliczenie na podstawie umowy zawartej pomiędzy dostawcą a odbiorca .

    Teorie o stanowczej legalizacji wodomierzy domowych co pięć lat jest tylko propagandą na rzecz producentów tych urządzań.
    Z praktyki wiem ze taki wodomierz umiera śmiercią techniczna po ok 8 latach to wynika z analizy kosztów i odczytów

    Ostatnio pogoniliśmy takiego klienta, co przyszedł z UMiW ( najpierw otrzymaliśmy pismo o planowanej kontroli) i chciał kontrolować kiedy ostatnio były legalizowane / wymieniane wodomierze lokalowe ....
    co dalej będzie nie wiem . Minęło już ok 6 miesięcy i nic.
    Napisałem ewidentnie ,ze u sąsiadki licznik nie chodzi.
    a to jest brak kontroli .... niezależnie czy właścicielskiej czy administratorskiej
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Druga sprawa to rozliczanie zużycia wody za 2012r na podstawie spisów stanów licznika za 3 miesiące (29.09-31.12)

    Mimo iż posiadam spisany stan licznika z 09.2011 i 07.2012 gdzie mieszkali najemcy,których de facto nie było prawie w ogóle i ich zużycie jest bardzo małe.

    To upierają się wyliczać za te 3 miesiące co spisali ten cały rok.

    Czy jest to zgodne z prawem?
    Czy mogę walczyć o to przed sądem?

    Wodomierze też nie posiadają legalizacji ,tak samo jak ciepłomierze.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pkprawo: Czy mogę walczyć o to przed sądem ?
    Przed Sądem możesz walczyć o wszystko... :wink:
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pkprawo: wspólnota bierze zużycie za 3 miesiące i dzieli na jeden miesiąc i sumuje resztę miesięcy gdzie nie mieli stanów licznikowych.
    Dopiero teraz będziemy uchwalać zasadę rozliczania
    Dwa dni temu napisałam ci, co jako właściciele powinniście zrobić. Egzo napisał(a) bardziej szczegółowo i dokładnie co należy zrobić.
    Można oczywiście z tym iść do sądu tylko pytam się po co?
    Żaden sędzia nie nakaże wspólnocie jak ma rozliczyć media. To wy jako właścicicle musicie podjąć decyzję.
    Poza tym jeżeli będziesz sam - nie będziesz miał przynajmniej kilku właścicieli także "oburzonych" na takie rozliczanie to nic nie wskórasz bo pojedynczy właściciel nie ma żadnych praw w sądzie (poza wyjątkami jakie się czasami zdarzają w sprawach oczywistych).
    Mi wyliczyli 0,12 % zużycia
    upierają się wyliczać za te 3 miesiące co spisali ten cały rok.
    Kto to są ci "ONI"? - co właścicielom wyliczyli z sufitu jakieś średnie zużycie?
    Jeżeli nie można zmierzyć dokładnie ile czego zużyłi poszczególni właściciele należy to rozliczyć udziałami (jest w tej sprawie kilka wyroków w tym nawet SN).
    Wystosuj do zarządu wspólnoty pismo w którym opisz, że rozliczenie jest niezgodne z prawem i domagasz się prawidłowego rozliczenia albo wg. wskazań urządzeń pomiarowych albo tak jak nakazuje UoWL. Zażądaj tej wyjaśnień dlaczego zarząd tak nieodpowiedzialnie rozlicza właścicieli i koniecznie zaznacz, że w razie braku odpowiedzi (np. w terminie 14 dni) będziesz uważał, że zarząd przyznał tym samym rację, że nieprawidłowo rozlicza i że podejmiesz dalsze kroki prawne. Możesz zażądać też przedyskutowania problemu rozliczeń z wszystkimi właścicielami.
    Wszelkie kwestie finansowe musicie rozwiązać we własnym gronie - właścicieli lokali i współwłaścicieli NW. Żaden sąd, zarządca czy ktokolwiek za was tego nie zrobi a jeżeli zrobi to będziecie i tak niezadowoleni.
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Problem w tym ,ze wspólnota nie chce mnie rozliczyć z rzeczywistego zużycia wody,które udowodniłem przez protokoły zdawczo odbiorcze z najemcami.
    Tylko próbują rozliczyć ze stanów spisanych z września i grudnia 2012.(dzieląc to na miesiąc i mnożąc przez miesiące).Co uważam jest absurdalne.
    Zwłaszcza ze posiadam stany licznikowe.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli nie macie obowiązującego regulaminu rozliczenia wody i ciepła, a masz stany wskazań wodomierza, to nie mogą ci liczyć zużycia według własnego widzimisię.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to nie mogą ci liczyć zużycia według własnego widzimisię
    - jak widać - mogą, ONI.
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] biedron_ka:[/cite]
    to nie mogą ci liczyć zużycia według własnego widzimisię
    - jak widać - mogą, ONI.

    ''ONI'' jak widać nie mogą.
    Bo ja na drodze sądowej nie mam nic do stracenia.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pkprawo: Bo ja na drodze sądowej nie mam nic do stracenia
    To się okaże...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] pkprawo:[/cite]Problem w tym ,ze wspólnota nie chce mnie rozliczyć z rzeczywistego zużycia wody,które udowodniłem przez protokoły zdawczo odbiorcze z najemcami.
    Tylko próbują rozliczyć ze stanów spisanych z września i grudnia 2012.(dzieląc to na miesiąc i mnożąc przez miesiące).Co uważam jest absurdalne.
    Zwłaszcza ze posiadam stany licznikowe.

    Jeżeli wodomierze nie posiadają legalizacji, to podane stany nie są miarodajne, zatem nie można nazywać zużycia rzeczywistym. Czy we wrześniu i grudniu 2012 legalizacja jeszcze obowiązywała? Jeżeli nie, to zarządzający nie ma również racji.

    Jeżeli brak uchwały w przedmiocie rozliczeń, to zarządzający przekracza zarząd zwykły ustalając samowolnie rozliczenia.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite]Zarządca:[/cite]Jeżeli brak uchwały w przedmiocie rozliczeń, to zarządzający przekracza zarząd zwykły ustalając samowolnie rozliczenia.
    czyli jak twierdzi prawnik naczelny tego forum - Zarządzający nie może dokonać jakichkolwiek rozliczeń i ma czekać aż właściciele lokali dojrzeją i uchwalą sposób rozliczeń - Regulamin ....
    Pewnie nie czytał w orzeczeniach sądowych o standardowych metodach rozliczeń ...

    To w Polsce w 30-40 % wspólnot nie mogłoby się odbyć żadne okresowe rozliczenie
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chyba mnie źle zrozumieliście.
    Wspólnota zdecydowała,że rozliczamy wodę według zużycia,ale zarząd i administracja nie chcą mi policzyć według zużycia rzeczywistego ,na które posiadam dowody.Tylko według stanów licznika z ostatnich 3 miesięcy 2012.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pkprawo: Tylko według stanów licznika z ostatnich 3 miesięcy 2012
    To jest jakaś "kara" za "coś". Może nie podawałeś stanów liczników w uzgodnionych terminach... !?
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie podawałem bo nikt nie prosił stanów licznika.Dopiero jak dostałem rozliczenie to się okazało ,że stan z 3 miesięcy ostatnich 2012 roku.Czyli wtedy kiedy spisywała wspólnota sama.
    Od razu po dostaniu rozliczenia wysłałem im protokoły zdawczo odbiorcze z których wynika rzeczywisty stan liczników.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] pkprawo:[/cite]Nie podawałem bo nikt nie prosił stanów licznika.
    no to popełniłeś błąd ...skunk.gif

    Zaliczek też nikt co miesiąc nie każe ci wpłacać, a jednak to robisz regularnie ,
    oj, coś z twoimi obowiązkami jako właściciela lokalu jesteś na bakier


    Dopiero jak dostałem rozliczenie to się okazało ,że stan z 3 miesięcy ostatnich 2012 roku.
    Czyli wtedy kiedy spisywała wspólnota sama.
    Od razu po dostaniu rozliczenia wysłałem im protokoły zdawczo odbiorcze z których wynika rzeczywisty stan liczników.
    a jednak kara za ... olewanie obowiązków jakie spoczywają na właścicielu lokalu ... ale nic straconego na przyszłość będziesz mądrzejszy...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pkprawo,

    W przypadku wody masz gorszą pozycję niż w przypadku ciepłomierzy.

    Z jednej strony wspólnota postępuje nieprawidłowo próbując dokonać czegoś w rodzaju wstecznej projekcji zużycia wody, na podstawie wybranych 3 miesięcy, a z drugiej strony, jeżeli sprawa oprze się o sąd, to twoje argumenty również nie są przekonywujące.

    Dzieje się tak dlatego, że potwierdzenie wskazania licznika miałoby się oprzeć o zeznania świadków (lokatorzy). Wyrok wcale nie musi być po twojej myśli, ponieważ sąd może różnie potraktować te zeznania. Mogą one zostać uznane za wiarygodne, wtedy jesteś górą, albo za niewiarygodne, ponieważ świadkowie mieli osobisty interes w podaniu zaniżonego zużycia, aby mniej zapłacić. Gdyby wyrok był korzystny dla ciebie, to twoi sąsiedzi złożą takie same pozwy jak ty, i oczywiście znajdą "świadków", którzy potwierdzą, że uczestniczyli w spisywaniu licznika sąsiadów.

    Uważam, że w waszej sytuacji, zużycie wody za okres kiedy nie było odczytów, niestety powinno zostać rozliczone podobnie jak ciepło, tj. według udziałów w nieruchomości wspólnej. Wynika to stąd, że u was, za okres 8-miu miesięcy, nie da się jednoznacznie przyporządkować zużycia wody do konkretnych lokali, a skoro się nie da, to koszt zużytej wody obciąża wspólnotę a każdy z lokali proporcjonalnie do udziałów w nieruchomości wspólnej.

    Tak samo powinno się postępować z nadwyżką wskazań wodomierza głównego w stosunku do wodomierzy w lokalach przy rozliczeniu rocznym, chciaż z praktyki wiadomo, że często ta nadwyżka jest rozliczana proporcjonalnie do zużycia wody w lokalach, bo "tak jest bardziej sprawiedliwie". Podejrzewam, że właśnie stąd wziął się pomysł twojej wspólnoty, aby rozliczyć wodę za 8-miesięcy proporcjonalnie do wskazań licznika.

    Właściciele lokali mogą ponosić tylko faktyczne koszty eksploatacyjne swoich lokali, a więc według faktycznych wskazań licznika, co wyklucza "przydzielanie" nierozliczonej wody proporcjonalnie do wskazań licznika, i to w dodatku za inne okresy niż rozliczany niedobór.
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czytajcie ze zrozumieniem.
    Komu miałem podawać te stany? We wrześniu został wybrany nowy zarząd i dopiero administrator.
    Wcześniej zarządzał developer bo miał większość i niczym się nie interesował.A według zapewnień z 2010 woda miała być rozliczana nie według zużycia.
    Miałem developerowi przesyłać stany liczników co roku?Jak nie było z nim kontaktu.
    Czytajcie jak wygląda sytuacja cała.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pkprawo: Nie podawałem bo nikt nie prosił stanów licznika
    Dlatego aż się prosi w waszej wspólnocie miesięczne rozliczanie właścicieli lokali ze zużycia wody (zimnej i ciepłej). Wtedy nie zapomnisz o podaniu stanów zużycia wody wskazanych na twoich wodomierzach.
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] pkprawo:[/cite]Nie podawałem bo nikt nie prosił stanów licznika.
    no to popełniłeś błąd ...skunk.gif

    Zaliczek też nikt co miesiąc nie każe ci wpłacać, a jednak to robisz regularnie ,
    oj, coś z twoimi obowiązkami jako właściciela lokalu jesteś na bakier


    Dopiero jak dostałem rozliczenie to się okazało ,że stan z 3 miesięcy ostatnich 2012 roku.
    Czyli wtedy kiedy spisywała wspólnota sama.
    Od razu po dostaniu rozliczenia wysłałem im protokoły zdawczo odbiorcze z których wynika rzeczywisty stan liczników.
    a jednak kara za ... olewanie obowiązków jakie spoczywają na właścicielu lokalu ... ale nic straconego na przyszłość będziesz mądrzejszy...

    Jak masz tak pisać to daruj sobie taką pomoc.
    Przeczytaj jak wyglądała sytuacja ze wspólnotą z całego wątku,a później się mądruj. :bigsmile:
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    a jednak kara za ... olewanie obowiązków jakie spoczywają na właścicielu lokalu ... ale nic straconego na przyszłość będziesz mądrzejszy...
    (...)
    Ty jako właściciel lokalu nie masz żadnego obowiązku ani prawa podawać komukolwiek stanów wodomierzy czy ciepłomierzy.
    To wspólnota (zarząd) jest odpowiedzialna za rozliczanie zużytej wody czy ciepła przez cały budynek na poszczególnych właścicieli. Ty jako właściciel lokalu masz obowiązek udostępnić lokal do dokonania takiego odczytu.
    Bo ja na drodze sądowej nie mam nic do stracenia.
    No nie masz - ale lepszym rozwiązaniem jest "nicnierobiebnie" i czekanie - niech wspólnota ciebie pozwie, że nie chcesz zapłacić - musi wtedy udowodnić i uzasadnić taki a nie inny sposób rozliczenia a ty łatwo się obronisz mając na dodatek ewentualne wyjaśnienia zarządu (lub ich brak) na pismo o którym ci wspominałam w poprzednich wpisach.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pkprawo: Czytajcie jak wygląda sytuacja cała
    Nieciekawie.
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chciałem dodać ,ze wodomierze znajdują się na korytarzu każdego z pionów i każdy kto chce ma dostęp do nich.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] pkprawo:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] pkprawo:[/cite]Nie podawałem bo nikt nie prosił stanów licznika.
    no to popełniłeś błąd ...
    Jak masz tak pisać to daruj sobie taką pomoc.
    Przeczytaj jak wyglądała sytuacja ze wspólnotą z całego wątku,a później się mądruj. :bigsmile:
    Nie mogę sobie darować , bo i ty nie jesteś bez winy tej sytuacji, którą opisujesz .

    (...) jaki ty jesteś poniewierany przez Zarząd WM , daje ci nieprawdziwy obraz wynikający z faktów.

    Tu, na forum znamy tylko stanowisko twoje .
    Nie mamy możliwości dopytania co ma do powiedzenia druga strona -Zarząd WM.
    Właściciel lokalu musi dbać o swoje interesy i musi reagować w konkretnych terminach.

    Nie powiesz mi, że nie wiedziałeś, że okresowo powinieneś być rozliczony z mediów ? np na koniec roku kalendarzowego.
    Chciałem dodać ,ze wodomierze znajdują się na korytarzu każdego z pionów i każdy kto chce ma dostęp do nich.
    a jakie to ma znaczenie ?
    to jest próba zdjęcia z siebie odpowiedzialnosci i obowiązku domagania się okresowego rozliczenia .
    Poza tym jest błędem że każdy może mieć dostęp ..... bo za jakiś czas napiszesz, że KTOŚ ci uszkodził wodomierz albo zamontował neo-magnes, a Zarząd to wyłapał i nałożył na ciebie karę. I co wtedy ?

    Tak czy siak nie jesteś bez winy z tym twoim rozliczeniem mediów.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] pkprawo:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] pkprawo:[/cite]Nie podawałem bo nikt nie prosił stanów licznika.
    no to popełniłeś błąd ...
    Jak masz tak pisać to daruj sobie taką pomoc.
    Przeczytaj jak wyglądała sytuacja ze wspólnotą z całego wątku,a później się mądruj. :bigsmile:
    Nie mogę sobie darować , bo i ty nie jesteś bez winy tej sytuacji, którą opisujesz .

    Czytanie populistycznych wpisów np u^sera biedron_ka czy Egzo jaki ty jesteś poniewierany przez Zarząd WM , daje ci nieprawdziwy obraz wynikający z faktów.

    Tu, na forum znamy tylko stanowisko twoje .
    Nie mamy możliwości dopytania co ma do powiedzenia druga strona -Zarząd WM.
    Właściciel lokalu musi dbać o swoje interesy i musi reagować w konkretnych terminach.

    Nie powiesz mi, że nie wiedziałeś, że okresowo powinieneś być rozliczony z mediów ? np na koniec roku kalendarzowego.
    Chciałem dodać ,ze wodomierze znajdują się na korytarzu każdego z pionów i każdy kto chce ma dostęp do nich.
    a jakie to ma znaczenie ?
    to jest próba zdjęcia z siebie odpowiedzialnosci i obowiązku domagania się okresowego rozliczenia .
    Poza tym jest błędem że każdy może mieć dostęp ..... bo za jakiś czas napiszesz, że KTOŚ ci uszkodził wodomierz albo zamontował neo-magnes, a Zarząd to wyłapał i nałożył na ciebie karę. I co wtedy ?

    Tak czy siak nie jesteś bez winy z tym twoim rozliczeniem mediów.

    Nadal wygłaszasz mądrości które nijak mają się do sytuacji.
    Do Twojej wiadomości walczyłem o rozliczenie wody i ciepła każdego roku i mam na to dowody w postaci np.e-maili z firmą ,która zajmowała się rachunkowością i prawdopodobnie zarządzaniem,ale nie chce się do tego przyznać.A nikt nie dojdzie do tego bo developer nie chce udostępnić żadnych dokumentów,rozliczeń itp z poprzednich lat.

    To może sam sobie miałem wyliczyć koszt i przelać na konto wspólnoty niedopłatę?

    I jak powiesz mi fakt ,że nie 80% jest rozliczana według zużycia rzeczywistego,a reszta nie bo nie chce administratorce się zmieniać rozliczeń?

    Jeżeli u Ciebie normalne jest robienie z siebie wała w takich sytuacjach to Twój problem.Ja tylko chce by było to rozliczone sprawiedliwie.Nie chce oszukać wspólnoty ani nikogo innego.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Czytanie populistycznych wpisów np u^sera biedron_ka czy Egzo jaki ty jesteś poniewierany przez Zarząd WM ,
    Może zacytujesz, które z moich wypowiedzi skierowanych do Pkprawo są populistyczne?. Chyba, że uważasz, że naliczanie opłat wstecznie ze średniej z 3 miesięcy jest zgodne z prawem?.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]pkprawo[/cite]walczyłem o rozliczenie wody i ciepła każdego roku i mam na to dowody w postaci np.e-maili z firmą ,która zajmowała się rachunkowością i prawdopodobnie zarządzaniem,ale nie chce się do tego przyznać.A nikt nie dojdzie do tego bo developer nie chce udostępnić żadnych dokumentów,rozliczeń itp z poprzednich lat.
    Wiesz .... jak masz dowody ... to wal do sądu ... tu na forum tak oczekiwanej sprawiedliwości nie znajdziesz.
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite]pkprawo[/cite]walczyłem o rozliczenie wody i ciepła każdego roku i mam na to dowody w postaci np.e-maili z firmą ,która zajmowała się rachunkowością i prawdopodobnie zarządzaniem,ale nie chce się do tego przyznać.A nikt nie dojdzie do tego bo developer nie chce udostępnić żadnych dokumentów,rozliczeń itp z poprzednich lat.
    Wiesz .... jak masz dowody ... to wal do sądu ... tu na forum tak oczekiwanej sprawiedliwości nie znajdziesz.

    Jeżeli Ty na forum poszukujesz sprawiedliwości to Twój problem.A wnioskując po Twoich postach pozostał Ci tylko internet do wygłaszania swoich racji nawet nie popartych faktami.

    Ja na forum poszukuję porady.A dostaje sfrustrowanego życiem gościa ,który nie potrafi nawet uzasadnić swojego zdania. :)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] pkprawo:[/cite]
    Jeżeli Ty na forum poszukujesz sprawiedliwości to Twój problem.
    błędny wniosek ... sprawiedliwości nie ma i nie będzie we wspólnocie .... Na forum nie szukam sprawiedliwości, bo jej tu nie ma i nie bedzie z oczywistych względów ...
    [cite] pkprawo:[/cite]
    A wnioskując po Twoich postach pozostał Ci tylko internet do wygłaszania swoich racji nawet nie popartych faktami.
    o jakich faktach piszesz ... bo jeżeli o cytatach z orzeczeń sądowych czy fragmentów orędzi wygłaszanych przez dyżurnych prawników to ci powiem, że jak się zderzysz z tymi cycatymi na sali sądowej to się dowiesz jaka jest ich moc i siła ...

    od razu ci powiem że na dwoje baka wróżyła ...
    [cite] pkprawo:[/cite]Ja na forum poszukuję porady.
    To czytaj tych co ci te porady głoszą ... porady życiowe abyś sie nie błąkał i tracił czasu po sądach ...

    [cite] pkprawo:[/cite]A dostaje sfrustrowanego życiem gościa ,
    który nie potrafi nawet uzasadnić swojego zdania. :bigsmile:
    błędny wniosek ... każdy czyta to co chce czytać ...
    ty lubujesz się w populistycznych wpisach, takie co ciebie klepią po plecach ....
    ja chcę ci uzmysłowić, że jest jeszcze ta druga strona medalu ...
    forum nie jest dobrym miejscem do porad prawnych nie jen sie o tym przekonał ...

    Jednemu z uczestników tego forum do dziś się odbija czkawką za to ze posłuchał się populistów ....
  • Opcje
    pkprawopkprawo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    błędny wniosek ... każdy czyta to co chce czytać ...
    ty lubujesz się w populistycznych wpisach, takie co ciebie klepią po plecach ....
    ja chcę ci uzmysłowić, że jest jeszcze ta druga strona medalu ...
    forum nie jest dobrym miejscem do porad prawnych nie jen sie o tym przekonał ...

    Jednemu z uczestników tego forum do dziś się odbija czkawką za to ze posłuchał się populistów ....

    Według Twoich porad to mam siedzieć cicho i płacić tyle ile zażyczy sobie wspólnota bez względu czy zgodnie z prawem?

    Już tłumaczyłem,ze chodzi mi by mnie rozliczyli zgodnie z prawdą i tak samo sprawiedliwie jak resztę mieszkańców.

    Ja ze swojej strony nie mam sobie jako właściciel nic do zarzucenia. Wpłacałem czynsz ,podałem stan liczników.Interesowałem się czemu nie ma rozliczeń,czemu nie ma firmy sprzątającej itp.

    Sama administratorka przyznała,ze to rozliczenie jest krzywdzące mnie i niezgodne z prawem ale nie zmieni bo by musiała na nowo robić wszystkie rozliczenia itp.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] pkprawo:[/cite]Według Twoich porad to mam siedzieć cicho i płacić tyle ile zażyczy sobie wspólnota bez względu czy zgodnie z prawem?
    po piwerwsz o jako prawie piszesz? Prawo wspólnota bazuje na dwóch żródłach : prawie zewnętrznym - ustawach i prawie wewnętrznym - uchwałach właścicieli lokali , regulaminach ...
    [cite] pkprawo:[/cite]Już tłumaczyłem,ze chodzi mi by mnie rozliczyli zgodnie z prawdą i tak samo sprawiedliwie jak resztę mieszkańców.
    czyja prawda Twoją , z czy ona jest prawem obowiązującym w Twojej wspólnocie? Juz ci napisałemze nie zmam stanowiska drugiej strony twojego Zarzadu WM ...
    [cite] pkprawo:[/cite]Ja ze swojej strony nie mam sobie jako właściciel nic do zarzucenia.
    pozwolę sobie mieć odmienne zdanie jako właściciel lokalu we wspólnocie ...
    [cite] pkprawo:[/cite]Wpłacałem czynsz ,podałem stan liczników.
    Interesowałem się czemu nie ma rozliczeń,czemu nie ma firmy sprzątającej itp.
    po pierwsze nie czynsz tylko zaliczkę na koszty utrzymania nieruchomości , nie zmam stanowiska drugiej strony więc trudno ocenić kto ma racje ...
    [cite] pkprawo:[/cite]Sama administratorka przyznała, ze to rozliczenie jest krzywdzące mnie i niezgodne z prawem ale nie zmieni bo by musiała na nowo robić wszystkie rozliczenia itp.
    zawsze może zrobić korektę i niczego nie musi na nowo rozliczać, koszty wynikające uznania reklamacji rozlicza się w następnym okresie rozrachunkowym ....

    Zmiana rozliczenia wszystkim, tylko dla tego, że jeden z właścicieli żąda innego sposobu rozliczenia zastosowanego w stosunku do pozostałych właścicieli, pociąga olbrzymie konsekwencje dla całej wspólnoty - ogółu właścicieli lokali...
    to nie jest tylko zmiana salda na jego kartotece ...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Sama administratorka przyznała,ze to rozliczenie jest krzywdzące mnie i niezgodne z prawem ale nie zmieni bo by musiała na nowo robić wszystkie rozliczenia itp.
    Czyli administratorka przyznała się, że obciąża cię płatnościami wziętymi z kosmosu, ale nie chce jej się nic zmieniać, bo to dużo wyliczeń ? :)
    Nie powinna pracować u was ani sekundy dłużej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] Egzo:[/cite]
    Sama administratorka przyznała,ze to rozliczenie jest krzywdzące mnie i niezgodne z prawem ale nie zmieni bo by musiała na nowo robić wszystkie rozliczenia itp.
    Czyli administratorka przyznała się, że obciąża cię płatnościami niezgodnymi z prawem,
    ale nie chce jej się nic zmieniać, bo to dużo wyliczeń ...
    no mamy kolejny wpis "populi"... co to oznacza nie zgodnych z prawem ? czyim prawem?

    zmian rozliczenia mediów przyjętych do SF WM to duży problem... widać, że jest to dla cienie nowy temat we wspólnotach
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.