Problem Małej wspólnoty

2»

Komentarze

  • Opcje
    drag123drag123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeszcze raz to przeczytałem - i mam już na wstępie pytanie czy jeżeli uzyskamy nakaz zapłaty i ,,idziemy ,, z tym do komornika to musimy mu coś płacić?

    Nowy doklejony: 08.04.13 13:38
    Już mówię i niech inni się nie oburzają -bo tyle rad już słyszałem ale to Co ty mi poradziłeś jest genialne -EGZO jesteś WIELKI !!Jedynie obawiam się skonstruowania pozwu i tych procedur komputerowych- ale chyba z tego co mi przysłałeś -chyba jakoś to będzie. Pozdro
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    mam już na wstępie pytanie czy jeżeli uzyskamy nakaz zapłaty i ,,idziemy ,, z tym do komornika to musimy mu coś płacić?
    Nie. Tyle, że hola, hola. Muszę trochę przystopować twój hurraoptymizm.
    Zwracam uwagę na ten zapis Egzo:
    "...Wspólnota może dochodzić należności dotyczących tylko kosztów zarządu, ale wchodzą w to także opłaty na fundusz remontowy oraz ogrzewanie, o ile jest to ogrzewanie w systemie centralnym, zbiorczym, a lokale nie posiadają urządzeń pomiaru zużycia ciepła..."
    W ewentualnym pozwie musicie rozdzielić dług z tytułu zaliczek na koszty zarządu od "długu" z tytułu opłat za lokal oraz podać podstawę prawną i "merytoryczną".
    Po drugie sprawa się skomplikuje gdy dłużnicy złożą sprzeciw do nakazu zapłaty - wtedy rozpocznie się normalna procedura sądowa i związane z nią koszty które trzeba będzie ponieść zanim ewentualnie "wywalczy" się je od dłużników.
    Trochę mnie martwi ta sytuacja:
    oni siedzą za granicą - wynajęli mieszkania i wpływają tylko pieniądze za bieżące opłaty
    Dwoje lokatorów którzy w chwili obecnej wyjechali już za granicę (lokale wynajęli za goły czynsz), pomimo , że posiadali dochody nie dokonywali żadnych wpłat na konto wspólnoty
    - nie wiemy jak jest rzeczywiście skoro sam wierzyciel nie wie czy wpływały jakieś pieniadze czy wogóle nic nie płacili?
    Komentarz edytowany biedron_ka
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Komornik wezwie sam do zapłaty zaliczki na koszty korespondencji i inne czynności biurokratyczne. Na początek zapewne zażąda ok. 100 zł. Jeżeli sam będzie musiał poszukiwać majątku dłużnika, to też może żądąć zaliczek, ale nie powinny to być duże kwoty. Co do zasady, komornik ściąga od dłużnika wszelkie koszty, jeżeli więc coś zapłacicie, to zostanie to wam zwrócone przez komornika po ściągnięciu długu z dłużnika. Komornik odbierze od dłużnika: swoje wynagrodzenie (procent od ściągniętych kwot), waszą należność z odsetkami, wasze koszty sądowe, wasze koszty komornicze.
    Komornikowi najlepiej wskazać majątek do egzekucji, wtedy odpadają wam koszty poszukiwania majątku. Myślę, że na waszych sąsiadów sam sądowy nakaz zapłaty podziała jak uderzenie prądem i szybko zaczną spłacać.

    Doklejony:
    Jak już napisałem koszty opłat za ogrzewanie są kosztami zarządu w przypadku opisanym w mojej odpowiedzi. Jeżeli dłużnicy wniosą sprzeciw od nakazu w EPU, to opłata stosunkowa nie jest zwiększana w zwykłym postępowaniu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    musicie rozdzielić dług z tytułu zaliczek na koszty zarządu
    od "długu" z tytułu opłat za lokal
    oraz podać podstawę prawną i "merytoryczną".
    pierwszy raz czytam o takim wymogu , a tyle już razy były wykonywane windykacje
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...a tyle już razy były wykonywane windykacje
    - widocznie dłużnicy byli tak wystraszeni, że nie wiedzieli jak się bronić.
    W większości sądów to się udaje niestety ale przestrzec trzeba.
  • Opcje
    drag123drag123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U nas wygląda to tak:
    1)Eksploatacja lokalu 50zł
    2)Centralne ogrzewanie 400 zł.
    3)wywóz śmieci 30 zł
    4)koszty zarządu w wspól. zł65
    Oni nie odbierają korespondencji nie ma z nimi kontaktu mamy nr, tel. ale nie odbierają.Ignorują nas - jeden z dłużników jak pisałem wcześniej napisał nawet zobowiązanie że do 25 każdego miesiąca będzie wpłacał 1000zł i nic

    Nowy doklejony: 08.04.13 14:48
    Czy odsetki od długu też podlegają windykacji
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2013
    Tak, możecie, sąd określa od jakiej daty są należne, choć możecie wystąpić o zapłatę odsetek już w pozwie, wtedy również od tych odsetek sąd naliczy odsetki. Zasądzi je jak należność główną.

    Np. zaległość wynosi 100 zł.
    odsetki na dzień złożenia pozwu 20 zł.

    sąd zasądzi odsetki od 100 i od 20 zł.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] drag123:[/cite]Czy odsetki od długu też podlegają windykacji
    oczywiście... liczone do dnia zapłaty
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "...Wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa pobierać od właścicieli odsetek za zaległości w opłatach za wodę i ciepło zużyte w mieszkaniach..."
    Takie orzeczenie zapadło w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku (sygnatura akt I ACa 1592/11).
  • Opcje
    drag123drag123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czytałem to ale nie było jeszcze ostatecznego rozstrzygnięcia tej sprawy,bo przecież dostawca ciepła również nalicza odsetki od zaległości
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    przecież dostawca ciepła również nalicza odsetki od zaległości
    - ale wspólnota nie jest dostawcą ciepła dla właściciela lokalu.
    Dlatego też m.in. tak ważne jest rozdzielenie (rozróżnienie) długu na koszty zarządu i opłaty za lokal.
  • Opcje
    drag123drag123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgoda ale rachunek za dostarczenie ciepła przychodzi na wspólnotę

    Nowy doklejony: 08.04.13 17:05
    Jedna z ostatnich przynajmniej dzisiaj próśb - czy ja jako członek wspólnoty mam prawo zwołać u siebie zebranie wspólnoty, gdyż ,,były,, administrator nie chce tego uczynić.Czy w nagłówku pisma ma być pieczątka wspólnoty czy też może być moje nazwisko.Pozostali mieszkańcy Ci którzy są obecni wyrażają zgodę na ten tryb-
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    były,, administrator nie chce tego uczynić
    - administrator, a tym bardziej były nie jest od zwoływania zebrań właścicieli lokali.
    Jako, że w małej wspólnocie nie zwołuje się "klasycznych" zebrań - każda forma spotkania właścicieli zainicjowana przez każdego z właścicieli jest dozwolona i możliwa.
  • Opcje
    drag123drag123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Możesz dać mi namiar na jakąś stronę w internecie co powinno(musi) się znaleźć w zawiadomieniu o zebraniu

    Nowy doklejony: 08.04.13 17:25
    Bo jak wcześniej wspomniałem - były administrator - nie ma żadnych dok. odnośnie naszej budy.Można by powiedzieć że zaczynamy od samego początku
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] biedron_ka:[/cite]"...Wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa pobierać od właścicieli odsetek za zaległości w opłatach za wodę i ciepło zużyte w mieszkaniach..."
    Takie orzeczenie zapadło w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku (sygnatura akt I ACa 1592/11).
    no i co że zapadło
    ono obowiązuje strony pozwu, a nie nas wszystkich ....

    W przypadku innego pozwu w tym temacie może zapaść całkiem inny wyrok ,
    co niejednokrotnie mamy miejsce sami sobie udowadniać .
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co powinno(musi) się znaleźć w zawiadomieniu o zebraniu
    W małej wspólnocie:
    każda forma spotkania właścicieli zainicjowana przez każdego z właścicieli jest dozwolona i możliwa.
    Natomiast w dużych wspólnotach formę zebrań rocznych określa UoWL:
    "...Art. 30. 1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
    3) zwoływać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku.
    2. Przedmiotem zebrania, o którym mowa w ust. 1, powinny być w szczególności:
    1) uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu,
    2) ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,
    3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.
    Art. 32. 1. O zebraniu właścicieli zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania.
    2. W zawiadomieniu należy podać dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. W wypadku zamierzonej zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali należy wskazać treść tej zmiany
    ..."
    Pozostałe zebrania w trakcie roku nie mają żadnych określonych ram formalnych.

    Nowy doklejony: 08.04.13 17:54
    KubaP: no i co ze zapadło
    ono obowiązuje strony pozwu, a nie nas wszystkich ....
    No i szkło.
    Ciebie nie obowiązuje więc się nie przejmuj.
  • Opcje
    drag123drag123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co powinno a wręcz musi być porządku obrad,wypadku zamierzonej zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli
    lokali należy wskazać treść tej zmiany.Jeżeli my nie mieliśmy żadnego statutu- to co z tym bajzlem?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [align=right][wpis usunięto bez wyjaśnień][/align]
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    drag - na zebranie 3 właścicieli nie potrzebujesz żadnych formalnych zawiadomień.
    Dopiero jak coś ustalicie, to warto to spisać i wszyscy się pod tym podpiszą
    Obejrzycie swoje akty notarialne, podliczycie udziały i będziecie wiedzieć, czy dysponujecie większością
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] biedron_ka:[/cite]
    W ewentualnym pozwie musicie rozdzielić dług z tytułu zaliczek na koszty zarządu od "długu" z tytułu opłat za lokal oraz podać podstawę prawną i "merytoryczną".
    pierwszy raz czytam o takim wymogu , a tyle już razy były wykonywane windykacje

    Widocznie krótko żyjesz.

    Po pierwsze, wykonywanie windykacji to zupełnie inna czynność i inny podmiot się tym zajmuje, niż rozstrzyganie sporu i prowadzenie procesu sądowego.

    Po drugie, by nie tracić czasu w sądzie, rada biedronki jest bardzo trafna. W ostatnim roku byłem na kilku sprawach w sądzie, które wytoczyliśmy naszym dłużnikom - deweloperowi i firmie.
    W obydwóch sprawach sąd zażądał rozdzielenia kosztów zarządu, funduszu remontowego i opłat za wodę i ogrzewanie.

    Drag123, jeśli chcesz przyspieszyć proces, dla ułatwienia sądowi rozdzielcie te koszty z całkowitej kwoty zawartej w pozwie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] EDDIE:[/cite]Po pierwsze, wykonywanie windykacji to zupełnie inna czynność i inny podmiot się tym zajmuje, niż rozstrzyganie sporu i prowadzenie procesu sądowego.
    wiem wiem tylko twój kolega to potrafi
    Po drugie, by nie tracić czasu w sądzie, rada biedronki jest bardzo trafna.
    W ostatnim roku byłem na kilku sprawach w sądzie, które wytoczyliśmy naszym dłużnikom - deweloperowi i firmie.
    W obydwóch sprawach sąd zażądał rozdzielenia kosztów zarządu, funduszu remontowego i opłat za wodę i ogrzewanie.
    pierwsza śliwka robaczywka wiosny nie czyli, ale czego się nie zrobi, aby jednych pogrążyć a innych po plecach poklepać ... może kolejny punkcik w rankingu
    Podziękuj - oceń pozytywnie
    wpadnie ....[align=center]19.gif[/align]
    Drag123, jeśli chcesz przyspieszyć proces, dla ułatwienia sądowi rozdzielcie te koszty z całkowitej kwoty zawartej w pozwie.

    tu znajdziesz wzór zaliczki
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka ...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Drag123,

    Napisz co chcesz załatwić na zebraniu, to podpowiemy ci jakiś porządek obrad. Wspólnoty nie muszą mieć żadnych statutów. Napisz czy macie ogrzewanie centralne, czy macie liczniki ciepła w mieszkaniach (lub podzielniki). W kosztach nie wymieniasz wody, więc rozumiem, że macie w lokalach wodomierze? Czy macie fundusz remontowy? Antenę zbiorczą?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite]Drag123,
    Napisz czy macie ogrzewanie centralne, czy macie liczniki ciepła w mieszkaniach (lub podzielniki).
    W kosztach nie wymieniasz wody, więc rozumiem, że macie w lokalach wodomierze?
    Czy macie fundusz remontowy? Antenę zbiorczą?
    Po co się ma powtarzać, on to już podał na tacy

    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/4929/2/problem-malej-wspolnoty/#Item_8
    U nas wygląda to tak:
    1)Eksploatacja lokalu 50zł
    2)Centralne ogrzewanie 400 zł.
    3)wywóz śmieci 30 zł
    4)koszty zarządu w wspól. zł65
    
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]Po pierwsze, wykonywanie windykacji to zupełnie inna czynność i inny podmiot się tym zajmuje, niż rozstrzyganie sporu i prowadzenie procesu sądowego.
    wiem wiem tylko twój kolega to potrafi

    A co ma do tego mój znajomy czymkolwiek by się nie zajmował?:shocked:

    Pomieszałeś postępowanie sądowe z windykacyjnym i nie staraj się teraz zatuszować tego odwracając uwagę na coś innego.
    [cite] KubaP:[/cite]
    tu znajdziesz wzór zaliczki
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka ...

    Nie chodzi o szczegółowy rozdział kosztów zaliczki miesięcznej, tylko wyodrębnienie kilku istotnych składników z ogólnej kwoty długu.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE: Nie chodzi o szczegółowy rozdział kosztów zaliczki miesięcznej, tylko wyodrębnienie kilku istotnych składników z ogólnej kwoty długu
    Takie dyskusje jak powyższa są dla mnie zawsze pouczające. Potrzebna jest taka różnica zdań na Forum, nie tylko dla mnie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.