Fundusz na naprawy bieżące dla garażowca

jansoboljansobol Użytkownik
edytowano czerwca 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy uważacie za jakiekolwiek ryzyko potraktowanie jako czynności zarządu zwykłego uchwalenie przez właścicieli garaży składki comiesięcznej na fundusz do napraw bieżących (głównie serwis bramy) w garażowcu będącym wyodrębnionym lokalem niemieszkalnym?
I czy w ogóle u kogokolwiek na tym forum udało się doprowadzić do zgodnego z prawem funkcjonowania takiego garażowca, tzn założenia swojego konta, płacenia comiesięcznych składek, nie korzystania z pieniędzy wspólnoty jeśli sprawa nie dotyczy części wspólnych itp itd? Jeśli tak to jak to w praktyce wygląda?
«1

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W praktyce wspólnoty łamią prawo, bo zarządzanie takim garażem zgodnie z prawem jest niemożliwe.
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/garaz
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakie niemożliwe? To jak mieszkanie ma kilku współwłaścicieli to zarządzanie takim mieszkaniem też nie jest możliwe? Od tego jest kodeks cywilny, żeby było możliwe.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    [cite] jansobol:[/cite]Jakie niemożliwe?
    To jak mieszkanie ma kilku współwłaścicieli to zarządzanie takim mieszkaniem też nie jest możliwe?
    Od tego jest kodeks cywilny, żeby było możliwe.
    no to napisz.... kto jest odbiorcą zaliczki w 100 miejscowym "garażowcu" , na kogo ją ma wystawić wspólnota ? komu wysłać ? ( chodzi o zaliczki na utrzymanie części wspólnej)
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Teoria sobie, a praktyka sobie.
    Jak współwłaściciele lokalu są zgodni, to problemu nie ma. Tylko kto widział 100% jednomyślność w dużej grupie ludzi?
    Do przykładów Kuby dodam ten najbardziej prozaiczny - głosowanie we wspólnocie. Współwłaściciele garażu mają jeden głos niepodzielny, więc przy każdej uchwale dotyczącej części wspólnej całej nieruchomości wszyscy (100%) muszą zagłosować identycznie, żeby głos był ważny.
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiem, że niełatwo pogodzić teorię z praktyką, jednak staram się to wyprowadzić na tyle zgodnie z prawem na ile możliwe.
    Co do pytania o zaliczki to każdy właściciel garażu gdzieś mieszka, więc jest gdzie wysyłać pisma. Dalsze odpowiedzi trzeba uzależnić od tego, czy traktujemy udział garażowca jako podzielny lub nie. Osobiście uważam, że powinien być niepodzielny, jednak jak wiemy sąd we Wrocławiu orzekł inaczej. Niezależnie od naszej oceny jest to jednak prawomocny wyrok sądu na który można się powoływać. Więc, żeby było życiowo łatwiej, a jednocześnie "zgodnie z prawem" (skoro sąd tak orzekł) to podzieliliśmy udział garażowca. Dało to komfort w postaci tego, że nie ubył jeden wielki udział w głosowaniach, bo tak jak napisaliście ten głos w praktyce nigdy by nie był ważny. Poza tym kolejna korzyść to właśnie kwestia zaliczek na NW, są po prostu powiększone o część udziału w garażowcu. Na tę chwilę wydaje mi się to zgodne z prawem.
    Pozostaje kwestia napraw i remontów. Jeśli naprawa dotyczy części nie wspólnej to pieniądze na nią nie mają prawa pochodzić z konta wspólnoty. I ja również uważam, że nie powinny, nawet jeśli to komplikuje nieco życie. Do czasu aż wszyscy spłacają mimo, że bezprawnie, to jest dobrze. Ale wystarczy, że znajdzie się jeden oszołom co stwierdzi, że nie zapłaci, bo on by np znalazł tańsze rozwiązanie i już jest problem. Albo po prostu powie "nie bo nie". I klops, bo tak naprawdę wspólnota nie ma prawa nic nikomu naprawiać w lokalu prywatnym. U mnie jest jeszcze o tyle problem, że sporo garażów jeszcze się nie sprzedało i nie mam wątpliwości, że deweloper nie chce wydawać tam ani złotówki, stąd w przypadku czynności przekraczającej zarząd zwykły widzę fiasko przedsięwzięcia. Ale wydaje mi się, że naprawy bieżące i remonty to jednak ewidentnie czynności zarządu zwykłego, jednak założyłem ten wątek, żeby poznać Wasze zdanie.
    Na chwilę obecną myślę o czymś takim, żeby właściciele garażów większością głosów uchwalili:
    - wysokość zaliczek na bieżące naprawy
    - wpłacanie tych zaliczek na konto wspólnoty
    - zezwolenie dla wspólnoty na dokonywanie bieżących napraw załóżmy do jakiejś kwoty, albo konkretną listę czynności
    - pozostałe kwestie regulujące sposób rozliczania zaliczek i np ich wypłacenia z powrotem właścicielom garażów na żądanie.
    Natomiast wspólnota musiałaby uchwalić pozwolenie na wykorzystanie konta do przyjmowania zaliczek od właścicieli garażów, zezwolenie na dokonywanie bieżących napraw w garażowcu z zaliczek jego właścicieli i pozostałe kwestie z ostatniego myślnika powyżej.
    Zastanawiam się tylko, czy te wszystkie myślniki mieszczą się w zarządzie zwykłym i wystarczy większość.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    [cite] jansobol:[/cite]Co do pytania o zaliczki to każdy właściciel garażu gdzieś mieszka,
    więc jest gdzie wysyłać pisma.
    Jakie niemożliwe? To jak mieszkanie ma kilku współwłaścicieli to zarządzanie takim mieszkaniem też nie jest możliwe?
    Od tego jest kodeks cywilny, żeby było możliwe.
    no to napisz.... kto jest odbiorcą zaliczki w 100 miejscowym "garażowcu" , na kogo ją ma wystawić wspólnota ? komu wysłać ? ( chodzi o zaliczki na utrzymanie części wspólnej)
    
    Nie odpowiedziałeś na moje pytania , nie wskazałeś rozwiązań ... a szkoda ...
    [cite] jansobol:[/cite]Wiem, że niełatwo pogodzić teorię z praktyką, jednak staram się to wyprowadzić na tyle zgodnie z prawem na ile możliwe.
    Dalsze odpowiedzi trzeba uzależnić od tego, czy traktujemy udział garażowca jako podzielny lub nie. Osobiście uważam, że powinien być niepodzielny, jednak jak wiemy sąd we Wrocławiu orzekł inaczej.

    Niezależnie od naszej oceny jest to jednak prawomocny wyrok sądu na który można się powoływać.
    nie można się powoływać chyba, że w dyspucie akademickiej .
    Orzeczenie to dotyczy konkretnej wspólnoty i tam obowiązuje, że każdy właściciele MP może glosować odrębnie od innych właścicieli MP .
    Niepodzielności sprawdza się przy 3-7 współwłaścicielach i to wtedy, gdy mają jednakowe udziały , bo gdy mają różne to każdy z nich ( zwłaszcza ci o mają najwięcej) chce glosować odrębnie
    Więc, żeby było życiowo łatwiej, a jednocześnie "zgodnie z prawem" (skoro sąd tak orzekł) to podzieliliśmy udział garażowca. Dało to komfort w postaci tego, że nie ubył jeden wielki udział w głosowaniach, bo tak jak napisaliście ten głos w praktyce nigdy by nie był ważny. Poza tym kolejna korzyść to właśnie kwestia zaliczek na NW, są po prostu powiększone o część udziału w garażowcu. Na tę chwilę wydaje mi się to zgodne z prawem.
    Nie wiem skąd ten zachwyt skoro Sąd najwyższy zajął stanowisko odmienne, że udział w garażowcu jest niepodzielny ... kolejny bubel prawny po majątku odrębnym od majątku właścicieli ( bo niby za co się tego majątku dorobiła)
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kto powiedział, że tak samo sąd by nie orzekł u mnie? Nikt, więc skoro pod tym względem mamy burdel prawny, to wybieram to co bardziej ułatwia życie.
    Zachwytu żadnego nie ma, wkurzające jest takie orzekanie, że i tak i tak jest dobrze. Wyrok SN oczywiście znam - jest paraliżujący dla większości wspólnot z garażowcem.

    Nowy doklejony: 21.06.13 19:52
    Nie odpowiedziałeś na moje pytania , nie wskazałeś rozwiązań ... a szkoda ...
    Przeczytaj jeszcze raz, w wersji z podzielnym udziałem dostałeś odpowiedź.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy te wszystkie myślniki mieszczą się w zarządzie zwykłym i wystarczy większość
    Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
    Uchwała do twoich punktów jest wystarczająca.
    Przestrzegałabym tylko przed wspólnym kontem. Bezpieczniej dla wspólnoty będzie, gdy garaż będzie miał oddzielne.

    Z niepodzielnością udziału kontrowersji nie ma - sprawa została jednoznacznie rozstrzygnięta.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Z niepodzielnością udziału kontrowersji nie ma - sprawa została jednoznacznie rozstrzygnięta.
    oczywiście na niekorzyść właścicieli lokali ...tak jak z majątkiem ... wyrok polityczny
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
    Czy na pewno piszemy o tym samym? Pytałem o myślniki w kontekście czynności zarządu zwykłego ale właścicieli garażów, czyli KC, a nie UoWL.
    Z niepodzielnością udziału kontrowersji nie ma - sprawa została jednoznacznie rozstrzygnięta.
    Tzn jak? Bo co innego stwierdził SN, a co innego SO we Wrocławiu.
    tak jak z majątkiem
    O co chodzi z tym majątkiem?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    [cite] jansobol:[/cite]
    tak jak z majątkiem
    O co chodzi z tym majątkiem?
    a swego czasu SN wydał uchwalę, że nie może być mowy o majątku odrębnym wspólnoty i właścicieli ...
    wszystko należało do właścicieli , ale ...
    w gminie Warszawa zaczęto sprzedawać nieruchomości gruntowe Wspólnotom np. pod parkingi przydomowe i co ...
    SN zmienił zdanie by Sądy WK mogły legalizować te transakcje i zakładać odrębne KW...
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przecież majątek wspólnoty to majątek właścicieli. Chyba tego nie rozumiem.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam garażowca... podczas głosowań przyjmuję udział właściciela wg wynikającego z lokalu mieszkalnego i przypadającego z części garażowca.
    Czyli przyjmuję że garażowiec jest podzielny.
    Mam tak od 13 lat... i dopóki są wszyscy zgodni jest spokój. Znajdzie się ktoś komu to nie odpowiada, pójdzie do sądu i będzie interpretacja...
    Prowadzę osobno rozliczenia garażowca w ramach WM. Mam zaliczki na energię elektr., drobne naprawy (np. bram), sprzątanie, konserwacje.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    [cite] GRZECH:[/cite]Mam garażowca... podczas głosowań przyjmuję udział właściciela wg wynikającego z lokalu mieszkalnego i przypadającego z części garażowca.
    Czyli przyjmuję że garażowiec jest podzielny.
    większość wspólnot tak robi, bo jak wyjaśnić tylko właścicielowi miejsca postojowego
    ( który płaci podatki odrębnie, a nie wspólnie z innymi współwłaścicielami "garażowca"),
    że nie może glosować i jest wykluczony, bo tak stanowi orzeczenie SN ...

    Zmiany w obowiązującym prawie, nie nadążają za potrzebami czasu, tkwią w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] jansobol:[/cite]Czy uważacie za jakiekolwiek ryzyko potraktowanie jako czynności zarządu zwykłego uchwalenie przez właścicieli garaży składki comiesięcznej na fundusz do napraw bieżących (głównie serwis bramy) w garażowcu będącym wyodrębnionym lokalem niemieszkalnym?
    I czy w ogóle u kogokolwiek na tym forum udało się doprowadzić do zgodnego z prawem funkcjonowania takiego garażowca, tzn założenia swojego konta, płacenia comiesięcznych składek, nie korzystania z pieniędzy wspólnoty jeśli sprawa nie dotyczy części wspólnych itp itd? Jeśli tak to jak to w praktyce wygląda?

    Remont bramy garażowej to sprawa zwykłego zarządu, jednomyślność nie jest wymagana, wystarczy wola większości liczona proporcjonalnie do wielkości udziału w garażu.

    Ustalenie zaliczki na ten cel, choć nie znajduje oparcia w ustawie, bo to nie wspólnota mieszkaniowa, to jest dowodem prawidłowego gospodarowania nieruchomością.

    Moim zdaniem nie ma tu przekroczenia zarządu zwykłego.

    Odnośnie praktyki - najlepiej, gdyby deweloper na etapie wyodrębniania ustalił umowne zasady sprawowania zarządu - tutaj art. 18 uwl nie będzie miał zastosowania, dlatego stosowny zapis musiałaby się znaleźć w każdym akcie notarialnym.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odnośnie praktyki - najlepiej, gdyby deweloper na etapie wyodrębniania ustalił umowne zasady sprawowania zarządu - tutaj art. 18 uwl nie będzie miał zastosowania, dlatego stosowny zapis musiałaby się znaleźć w każdym akcie notarialnym.
    To niestety nie miało miejsca.
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] GRZECH:[/cite]Prowadzę osobno rozliczenia garażowca w ramach WM. Mam zaliczki na energię elektr., drobne naprawy (np. bram), sprzątanie, konserwacje.
    Rozumiem, że masz jedno konto, jedną umowę na sprzątanie i konserwację. Jeżeli tak, to w jaki sposób wyliczane są zaliczki (np sprzatanie garażu)? Jak wygląda roczne rozliczenie WM i garażu, jest odzielne? Czy nie ma problemu, że z konta WM płacone są faktury za garaż?
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, że masz jedno konto, jedną umowę na sprzątanie i konserwację. Jeżeli tak, to w jaki sposób wyliczane są zaliczki (np sprzatanie garażu)? Jak wygląda roczne rozliczenie WM i garażu, jest odzielne? Czy nie ma problemu, że z konta WM płacone są faktury za garaż?
    Garażowiec księgowo prowadzony jest osobno - to osobny lokal, podobnie jak mieszkanie.
    Zaliczki wyliczane nie są wg udziału w lokalu garażowym a jest wyliczane jako przypadające na jedno miejsce (tu UOWL nie ma zastosowania).
    Jeżeli planujemy 2x sprzątanie garażu za 300zł to dla 30 miejsc każdy (każde miejsce garażowe) ma w ciągu roku zapłacić 10zł. Podobnie jest z konserwacją, naprawami, oświetleniem itp.
    Roczne rozliczenia WM i garażu są oddzielne.
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli wszystkie usługi rozdzielone od NW (osobne umowy). Ksiegowo rozdzielone, czyli garaż ma swoje konto? Jeżeli nie, to czy faktury za usługi garażowe wystawiane są na Wm czy też na właścicieli hali?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    [cite] Krakus:[/cite]Czyli wszystkie usługi rozdzielone od NW (osobne umowy). Ksiegowo rozdzielone, czyli garaż ma swoje konto?
    Jeżeli nie, to czy faktury za usługi garażowe wystawiane są na Wm czy też na właścicieli hali?
    Musisz rozdzielić życie Wspólnoty na dwie struktury : tę zewnętrzną i tę wewnętrzną .

    Wewnętrzną rządzą właściciele lokali poprzez poodejmowanie stosownych uchwał. np uchwała o prowadzeniu ewidencji pozaksięgowej WM

    Każdy lokal ma swoją odrębną kartotekę w systemie ewidencji pozaksięgowej do jakie prowadzenia jest zmuszona wspólnota.
    Garaż wielostanowiskowy ma jeszcze dalszy podział: na współwłaścicieli ułamkowych (1/ ilość ogólna MP).
    Każdy z nich ma swoją kartotekę w ewidencji.

    Wystarczy zapoznać się z jakimś programem demo wspomagającymi zarządzanie nieruchomościami.

    Koszty jakimi jest obciążana Wspólnota jest rozpisywana zgodnie z zawartymi umowami.
    NP. faktura za sprzątanie powinna mieć następujące pozycje :
    koszt sprzątania terenów NW zewnętrznych ,
    koszt sprzątania terenów NW wewnętrznych ( korytarze piwniczne, klatki schodowe , strychy)
    oraz koszt sprzątania terenów hali garażowej.

    W ten sposób wiadomo kto jakie koszty ma pokryć...
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Krakus:[/cite]Czyli wszystkie usługi rozdzielone od NW (osobne umowy). Ksiegowo rozdzielone, czyli garaż ma swoje konto? Jeżeli nie, to czy faktury za usługi garażowe wystawiane są na Wm czy też na właścicieli hali?
    2x tak: funkcjonują osobne umowy na halę garażową oraz garaż ma swoje konto, tak samo jak lokal mieszkalny.
    F-ry są wystawiane na WM.
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] GRZECH:[/cite]
    [cite] Krakus:[/cite]Czyli wszystkie usługi rozdzielone od NW (osobne umowy). Ksiegowo rozdzielone, czyli garaż ma swoje konto? Jeżeli nie, to czy faktury za usługi garażowe wystawiane są na Wm czy też na właścicieli hali?
    2x tak: funkcjonują osobne umowy na halę garażową oraz garaż ma swoje konto, tak samo jak lokal mieszkalny.
    F-ry są wystawiane na WM.
    A co robisz, gdy ktoś nie płaci zaliczek na garaż?
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Każdy garażowicz ma swoją ewidencję (podobnie jak pozycja woda, inetrnet itd). Jak nie płaci odnotowuję niedopłaty i wysyłam wezwania do zapłaty.
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Aha, czyli jednak bezprawnie.
    Szkoda, myślałem, że znasz dobry sposób, żeby zgodnie z prawem ścigać. Nie wiem co się dzieje, gdy większość współwłaścicieli garaży zatwierdzi zaliczki, a potem ktoś nie będzie płacić. Zapewne któryś ze współwłaścicieli musi iść z tym do sądu.
    Po wielu godzinach rozmyślania wychodzi mi, że chyba najlepiej, żeby większość właścicieli garażowca podpisała zarządzenie, że będą płacić wspólnocie zaliczki na utrzymanie garażu, że zezwalają wspólnocie na cały szereg działań, w tym podpisanie umowy na dostawę prądu, płacenie za prąd, konserwacje i co tam jeszcze trzeba oraz egzekwowanie długów. Takie zarządzenie z całą listą na pewno przekroczyłoby zarząd zwykły, stąd trzeba by było poprosić sąd o przyklepanie zarządzenia wolą większości właścicieli. I chyba jakoś się to wtedy będzie wszystko zgodnie z prawem kulać. Oczywiście wspólnota też musi podjąć stosowne uchwały.
    Jakbyś teraz chciał takiego niepłacącego od garażu ścignąć sądownie to domyślam się, że nie masz szans?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    [cite] jansobol:[/cite]A co robisz, gdy ktoś nie płaci zaliczek na garaż?
    [cite] GRZECH:[/cite]Jak nie płaci odnotowuję niedopłaty i wysyłam wezwania do zapłaty.
    [cite] jansobol:[/cite]Aha, czyli jednak bezprawnie.
    Dlaczego bezprawnie? :shocked:
    Właściciel miejsca postojowego ma obowiązek łożyć na utrzymanie części wspólnych WM
    ( koszt utrzymania NW X 1/ ilość MP ogółem X udział w NW związany z garażem wielostanowiskowym ).

    Naliczania opłat zaliczek od właściciele MP nie ma nic wspólnego z głosowaniem nad uchwałami.
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie zaliczek na NW, tylko zaliczek na garaż.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] GRZECH:[/cite]Każdy garażowicz ma swoją ewidencję (podobnie jak pozycja woda, inetrnet itd). Jak nie płaci odnotowuję niedopłaty i wysyłam wezwania do zapłaty.

    Współwłaściciele lokalu w częściach ułamkowych nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania wobec wspólnoty mieszkaniowej solidarnie, dlatego każdy powinien mieć odrębną kartotekę finansową.
    Zatem nie tylko w przypadku garażu wielostanowiskowego, ale również i innego lokalu - np. mieszkania. Na co dzień takie kwestie nie mają znaczenia dla funkcjonowania wspólnoty, oczywiście dopóki sprawa nie trafi do sądu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Współwłaściciele lokalu w częściach ułamkowych nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania wobec wspólnoty mieszkaniowej solidarnie
    I teraz należy skonfrontować to z niepodzielnością udziału wg SN. Jeśli jest np dwóch współwłaścicieli to każdy z nich powinien płacić osobno zaliczki na zarząd NW swoim udziałem w udziale lokalu. Ale przecież wg SN udział jest niepodzielny, gdzie tu sens, gdzie logika?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    "Przepisy kodeksu cywilnego nie są po prostu w omawianym zakresie dostosowane do zmieniających się warunków gospodarczych. Podkreślenia wymaga, że problem ten dotyka nie tylko wspólnoty mieszkaniowe i ich członków, ale również współwłaścicieli wspólnych dróg, czy infrastruktury, gdy np. kilkudziesięciu właścicieli domów jednorodzinnych musi podejmować decyzje w sprawie wspólnej infrastruktury, która stanowi przedmiot współwłasności. Należy ponadto zwrócić uwagę na to, że ustawodawcza dyskryminacja współwłaścicieli przejawia się nie tylko w faktycznych pozbawieniu ich prawa głosowania, ale także w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe (odpowiedzialność solidarna współwłaścicieli)."
    Więcej na ten temat w artykule Ustawodawca dyskryminuje współwłaścicieli garażu wielostanowiskowego na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1861-ustawodawca-dyskryminuje-wspolwlascicieli-garazu-wielostanowiskowego-
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Takie zarządzenie z całą listą na pewno przekroczyłoby zarząd zwykły, stąd trzeba by było poprosić sąd o przyklepanie zarządzenia wolą większości właścicieli.
    Zgodnie z k.c. zgoda wszystkich tj. 100%
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] GRZECH:[/cite]
    Takie zarządzenie z całą listą na pewno przekroczyłoby zarząd zwykły, stąd trzeba by było poprosić sąd o przyklepanie zarządzenia wolą większości właścicieli.
    Zgodnie z k.c. zgoda wszystkich tj. 100%
    Sąd może przyklepać zarządzenie wolą większości mając na względzie cel zamierzonej czynności, czyli prawidłowe funkcjonowanie garażowca.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Sąd nie może "przyklepać", ponieważ wspólnota mieszkaniowa zarządza wyłącznie nieruchomością wspólną. Natomiast może postanowić o wyznaczeniu zarządcy garażowca, itd.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy znasz jakikolwiek wyrok sądowy, gdzie uchwała została uchylona lub cokolwiek innego się stało właśnie z powodu tego, że dotyczyło czegoś innego niż zarządzanie nieruchomością wspólną?
    Zarządca dla garażowca to dodatkowy koszt. Poza tym kto powinien podpisać umowę na dostawę prądu do części wspólnej garażowca?

    Nowy doklejony: 16.07.13 22:33
    No dobra, sam sobie znalazłem parę wyroków.
    Wychodzi na to, że jedynym zgodnym z prawem sposobem na zarządzanie garażami jest podpisanie przez współwłaścicieli garaży umowy na zarządzanie. Jeśli nie podpiszą wszyscy, wtedy trzeba iść do sądu, żeby zatwierdził umowę wolą większości mimo, że czynność przekracza zarząd zwykły (a ustalenie wynagrodzenia zarządcy zapewne przekracza zarząd zwykły).
    Ale wciąż mnie zastanawia na kogo wtedy mają być podpisane umowy/wystawiane faktury; zarówno te na konserwacje/naprawy jak i na prąd do części wspólnej garażowca.
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jansobol:[/cite]
    Ale wciąż mnie zastanawia na kogo wtedy mają być podpisane umowy/wystawiane faktury; zarówno te na konserwacje/naprawy jak i na prąd do części wspólnej garażowca.
    Ja to widzę tak:
    - umowy podpisują przedstawiciele większości garażowca z tymi samymi co ma wspólnota.
    - wiekszość garażowca zgadza się na wpłacanie zaliczek na utrzymanie lokalu na konto wspólnoty
    - WM zgadza się na udostępnienie konta oraz na opłacanie z zaliczek garażowca należności wynikających z podpisanych umów
    - faktury przychodzą na WM z wyszczególnionymi usługami na NW i garaż
    - większość garażowca nadwyżkę zaliczki przekazuje na następny rok zarządzania.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    [cite] jansobol:[/cite]Nie zaliczek na NW, tylko zaliczek na garaż.
    podobnie nalicza się zaliczki na utrzymanie lokalu
    ( koszt utrzymania lokalu / ilość MP ogółem X 1 )
    i żadnej filozofii tu nie ma ....

    Zaliczka "garażowców" też skałada się z dwóch podstaowych części (jak nie ma służebności przejzadu i przechodu na rzecz osób trzeci) : opłat dotyczących lokalu (np. prąd , sprzątanie, konserwacja w lokali - np. malowanie oznakowania poziomego) i opłat związanych z utrzymaniem części wspólnych

    [cite] jansobol:[/cite]No dobra, sam sobie znalazłem parę wyroków.
    Wychodzi na to, że jedynym zgodnym z prawem sposobem na zarządzanie garażami jest podpisanie przez współwłaścicieli garaży umowy na zarządzanie. Jeśli nie podpiszą wszyscy, wtedy trzeba iść do sądu, żeby zatwierdził umowę wolą większości mimo, że czynność przekracza zarząd zwykły (a ustalenie wynagrodzenia zarządcy zapewne przekracza zarząd zwykły).

    Ale wciąż mnie zastanawia na kogo wtedy mają być podpisane umowy/wystawiane faktury; zarówno te na konserwacje/naprawy jak i na prąd do części wspólnej garażowca.
    Zarządzanie w obecnym stanie prawnym lokalem z wieloma miejscami do garażowania , bez naciągania prawa nie jest możliwy . Mniejsze kłopoty są gdy takich miejsc jest 10-20 , tam dojdzie się do konsensusu jak ponosić koszty utrzymania lokalu, problemy zaczynają się, gdy MP jest 200-300 w budynku.

    Nie znam przypadku, że sąd wydałby decyzje nakazująca spisania umowy o wyborze zarządcy, odrębnego niż ten, który zarządza nieruchomością . Przez 15 lat mam sprawy w Sądzie ( 100 MP) o windykacje należnych zaliczek od właścicieli MP i nikt nie poważył ze uchwała o stawkach służących do naliczania opłat za MP jest niezgodna z prawem .
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja to widzę tak:
    ...
    Też to tak widziałem, dopóki nie wyszło, że wspólnota teoretycznie nie ma prawa zajmować się lokalem nie będącym częścią wspólną lub własnym.
    Zarządzanie w obecnym stanie prawnym lokalem z wieloma miejscami do garażowania , bez naciągania prawa nie jest możliwy .
    W zasadzie to się da. Większość współwłaścicieli garażowca podpisuje umowę o zarządzanie, a sąd to przyklepuje jako czynność przekraczająca zarząd zwykły, ale ustalona wolą większości. Prawnie jest wszystko ok wtedy.

    Przez 15 lat mam sprawy w Sądzie ( 100 MP) o windykacje należnych zaliczek od właścicieli MP i nikt nie poważył ze uchwała o stawkach służących do naliczania opłat za MP jest niezgodna z prawem .
    A to już jest bardzo ciekawe. Rozumiem, że garażowiec to odrębna własność? Jest tylko uchwała wspólnoty, czy współwłaściciele garażowca również podpisali w swoim gronie zasady zarządzania przez wspólnotę?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Sąd "przyklepuje" sprawę garażowca, wspólnota mieszkaniowa nie bierze w ogóle udziału w takim postępowaniu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sąd "przyklepuje" sprawę garażowca, wspólnota mieszkaniowa nie bierze w ogóle udziału w takim postępowaniu.
    To był komentarz odnośnie czego? Bo teraz to już wiem, że wspólnota nie ma prawa zarządzać garażem. Ale bardzo mnie zaciekawiło to, że w przypadku KubyP sąd nie ma żadnego problemu z windykacją zaliczek na garaż.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jansobol:[/cite]
    Przez 15 lat mam sprawy w Sądzie ( 100 MP) o windykacje należnych zaliczek od właścicieli MP i nikt nie poważył ze uchwała o stawkach służących do naliczania opłat za MP jest niezgodna z prawem .
    A to już jest bardzo ciekawe.
    Rozumiem, że garażowiec to odrębna własność?
    Jest tylko uchwała wspólnoty, czy współwłaściciele garażowca również podpisali w swoim gronie zasady zarządzania przez wspólnotę?
    Żadnych umów nie ma . Zlecenie można przyjąć, że jest ustne.
    Na pierwszym zebraniu ws opłat na utrzymanie nieruchomości, tak została sprawa przedstawiona przez Zarząd i administratora jak i to, za co, ma płacić i w jaki sposób.
    Wszystkie wpłaty wpływają na konto wspólnoty, a księgowo są rejestrowane na każdego właściciela MP. I to hula do dnia dzisiejszego ....
    Nikt tego nie zaskarżył ... i wszyscy są zadowoleni.

    Wspólnota to przyjacielski podmiot w zarządzaniu nieruchomościami.:wink:
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    No i to jest w porządku. Tzn generalnie to ja też chciałbym zrobić tak u siebie, żeby wspólnota rozliczała właścicieli garaży, mając pełną świadomość, że niestety zgodne z prawem to nie jest.
    Wiadomo, że dopóki taki układ działa i wszyscy są zadowoleni, to nie ma problemu. Ale wiadomo też, że ludzie potrafią nie płacić zaliczek. I w tym upatrywałem słabej strony takiego rozwiązania, a mianowicie tego, że każdy sąd od razu taką windykację odrzuci jako zupełnie niezgodną z prawem. Jestem naprawdę nielekko zdumiony faktem, że Tobie sąd nic nie odrzucał.
    No i ja mam jeszcze jeden problem, którego Ty najprawdopodobniej nie masz. U mnie niecałą połowę miejsc w garażu ma jeszcze deweloper. Jak wiadomo ma też prawnika i tu mogą być schody.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    [cite] jansobol:[/cite]
    Wiadomo, że dopóki taki układ działa i wszyscy są zadowoleni, to nie ma problemu. Ale wiadomo też, że ludzie potrafią nie płacić zaliczek.
    I w tym upatrywałem słabej strony takiego rozwiązania, a mianowicie tego, że każdy sąd od razu taką windykację odrzuci jako zupełnie niezgodną z prawem.
    Jestem naprawdę nielekko zdumiony faktem, że Tobie sąd nic nie odrzucał.
    wszystko zależy, jakie do pozwu dołączysz dokumenty/dowody w sprawie/ i czego żądasz .... nadgorliwym nie warto być w sądzie, to w iem z "praktyki" sądowej ...
    dobry "papuga", znający się na zagadnieniach wspólnotowych, to 50% sukcesu ....
    No i ja mam jeszcze jeden problem, którego Ty najprawdopodobniej nie masz.
    U mnie niecałą połowę miejsc w garażu ma jeszcze deweloper.
    Jak wiadomo ma też prawnika i tu mogą być schody.
    kiedyś był ... uważał, że życie na koszt wspólnoty( współwłaścicieli lokali) to normalność działania wspólnoty - nie korzystam więc nie płacę ...
    ale i z tym sobie poradziliśmy za pomocą windykacji .... zmięk i zaczął płacić oraz szybko pozbywać się balastu finansowego ...
    po 18 miesiącach nie był członkiem wspólnoty
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wszystko zależy, jakie do pozwu dołączysz dokumenty/dowody w sprawie/ i czego żądasz
    To akurat proste, za garaż żądasz zaległych zaliczek. A dostarczyć musisz coś, z czego wynika, że te zaliczki muszą być płacone w konkretnej kwocie. W Twoim wypadku zapewne dostarczyć trzeba uchwałę. I to powinno spowodować odstrzał windykacji.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    [cite] jansobol:[/cite]
    wszystko zależy, jakie do pozwu dołączysz dokumenty/dowody w sprawie/ i czego żądasz
    To akurat proste, ....
    mnie się też tak wydało .... po przegranej pierwszej sprawie prowadzonej przez radcę prawnego administratora, poszukałem prawnika - mecenasa ( nie radcy prawnego administratora - notabene już u niego nie pracuje), który zna się na specyfice zagadnień związanych ze wspólnotami mieszkaniowymi ... i wtedy szale się obróciły na moją korzyść.
    Prawnik podpowiedział jaki tekst do uchwał trzeba wstawiać, by sąd nie miał wyjścia i możliwości interpretacyjnych , używał właściwego słownictwa, na co, jako świadek w sprawie, mam zwracać uwagę , a co mogę pomijać, przemilczeć, itp
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2013
    W kwestii wnoszenia zaliczek przez współwłaścicieli garażowca, to o ile dotyczą nieruchomości wspólnej - moim zdaniem wszystko jest prawidłowe. Współwłaściciele lokalu nie ponoszą odpowiedzialności solidarnej wobec wspólnoty (ponoszą jedynie podatkową wobec fiskusa za zobowiązania) , dlatego też należy wystawiać im odrębne naliczenia.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie chodziło o zaliczki na NW, lecz o zaliczki na utrzymanie garażu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    [cite] jansobol:[/cite]Nie chodziło o zaliczki na NW, lecz o zaliczki na utrzymanie garażu.
    analogicznie, jak zaliczki związane z utrzymaniem lokalu mieszkalnego (media)... zaliczki mają wynikać z kosztów jakie powstają w "garażowcu" i tylko współwłaścicieli "garażowca" dotyczą...
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawa dotyczy garażowca, dlatego tutaj piszę.
    W naszej Wspólnocie mamy polisę ubezpieczeniową na cały budynek od zdarzeń losowych oraz OC. Ochrona ubezpieczeniowa OC działa na terenie należącym do wspólnoty, czy np wyodrębniony lokal hala garażowa podlega również takiej ochronie, czy też musi mieć osobne OC. Hala jest zarządzana przez Zarząd Wspólnoty w ramach zarządu zwykłego (zapis w akcie not.)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] Krakus:[/cite] W naszej Wspólnocie mamy polisę ubezpieczeniową na cały budynek od zdarzeń losowych oraz OC
    czy np wyodrębniony lokal hala garażowa podlega również takiej ochronie, czy też musi mieć osobne OC.
    Hala jest zarządzana przez Zarząd Wspólnoty w ramach zarządu zwykłego (zapis w akcie not.)
    Zazwyczaj Ubezpieczenie Wspólnoty obejmują tylko części wspólne , a nie prywatne wyodrębnione lokale.
    (Współ)Właściciele garażowa powinni mieć odrębną polisę .
    Koszt tej polisy jest wyskoki, bo i majątek tam przechowywany ( parkujące pojazdy) jest znacznej wartości.
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Większość towarzystw ubezpiecza całe budynki, a nie części wspólne. Bardziej chodzi mi o ubezpieczenie OC wspolnoty. Czy podlega jej garaż który jest zarządzany przez wspólnotę?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] Krakus:[/cite]Większość towarzystw ubezpiecza całe budynki, a nie części wspólne.
    pierwszy raz słyszę aby wspólnota ubezpieczała całe budynki wraz z lokalami właścicielskimi.

    Pod pojęciem budynku - rozumie się - w przypadku katastrofy... odtworzenie nieruchomości budowlanej oraz części wspólnych do stanu surowego.
    Ubezpieczenie to nie obejmuje wyodrębnionych lokali( ścianki działowe będziesz musiał sam na swój koszt wykonać)
    Bardziej chodzi mi o ubezpieczenie OC wspólnoty.
    Czy podlega jej garaż który jest zarządzany przez wspólnotę?
    z informacji jakie ja posiadam, to w standardzie ubezp. WM OC nie obejmuje miejsc garażowych w parkingu wielostanowiskowym. np; zniszczenia , uszkodzenie czy kradzieży majątku ruchomego ( np. pojazdów) ...

    Jak jest w twoim przypadku, ja nie wiem, musisz zajrzeć do warunków ubezpieczenia, jakie ma wspólnota.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.