Fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

DynaDyna Użytkownik
edytowano września 2008 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy fundusz remontowy wspólnoty należy rozliczać? Jestem zarządca wspólnoty mieszkaniowej. Właściciele podjęli uchwałę ws utworzenia funduszu remontowego. Jeden z nich sprzedał lokal i teraz wystąpił z żądaniem zwrotu zgromadzonych przez niego środków. To dość duża kwota, ponieważ nie wykonywaliśmy remontów, oszczędzaliśmy na dach. Czy mam obowiązek zwrócić te środki?
«1

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wpłaty na fundusz remontowy uiszczane są w formie zaliczek, które wymagają rozliczenia. Właściciele mogą postanowić, że zwiększają przychody roku następnego, nie mniej jednak w przypadku sprzedaży lokalu - dotychczasowemu właścicielowi należy zwrócić wpłacone przez niego i nie wykorzystane na remonty środki.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    felix34felix34 Użytkownik
    edytowano lutego 2009
    witam
    planuję sprzedać mieszkanie we wspólnocie i dowiedzałem się, od mojego zarządcy, że nie dostanę zwrotu zaliczek na f. remontowy, ponieważ Sąd Najwyższy orzekł,( na przełomie roku) że zaliczki są własnościa wspólnoty i nie podlegają zwrotowi w przypadku sprzedaży lokalu. Czy to prawda?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W dniu 21 grudnia 2007 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III CZP), w której przyjął, że wspólnota mieszkaniowa może nabywac prawa i obowiązki do własnego majątku. W uzasadnieniu do niej orzekł, że majątek wspólnoty stanowią, m.in. wpłacane przez właścicieli zaliczki w formie bieżących opłat. Sąd nie wypowiadał się w nim jednak o kwestii rozliczeń. Wnoszone zaliczki, niezależnie od tego czyją są własnością, należy przecież rozliczyc. Rozliczenie wpłaconych zaliczek jest zagwarantowanym przez ustawę prawem właściciela, dlatego nie ma przy tym większego znaczenia czyje są środki wpłacone z tego tytułu: wspólnoty czy poszczególnych właścicieli.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    felix34felix34 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    witam
    jak dobrze rozumiem rozliczenie zaliczek to m.in. zwrócenie właścicielowi wpłaconych przez niego i nie wykorzystanych na remonty środków.
    W moim przypadku niewykorzystane pieniądze f.r. przechodziły na kolejny rok. Czy można traktować te pieniądze jako nadpłatę na f.r.? Czy pozostaje nadal obowiązek comiesięcznego wpłacania?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Odpowiadając na zapytanie Felixa: sprawa funduszu remontowego wywołuje wiele sporów w piśmiennictwie, zapadają także niekiedy sprzeczne wyroki. Nie mniej jednak można się już spotkać z orzeczeniami sądów, z których wynika obowiązek zwrotu wpłaconych środków na poczet funduszu remontowego w przypadku sprzedaży lokalu.
    Natomiast poruszana przez Pana sprawa zwrotu zaliczek na poczet funduszu jest jeszcze bardziej kontrowersyjna.
    Fundusz remontowy to niewątpliwie zaliczka na poczet remontów. Zaliczki należy rozliczać. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa nie podejmie uchwały o tym, że zgromadzone środki zostają przeksięgowane na następny rok - to należy je zwrócić, jeżeli nie zostały wykonane remonty.
    Pytanie jest takie - czy w ogóle wspólnota może podjąć taką decyzję, czy powinni się na to zgodzić wszyscy właściciele. Zapadł już co prawda wyrok warszawskiego sądu apelacyjnego, dość często przywoływany, w którym sąd ten stwierdza, że nie można przeksięgowywać środków wpłacanych przez właścicieli na dostawy mediów. Z uzasadnienia wynika, że możliwe jest przeksięgowywanie środków wpłacanych na koszty zarządu. Z drugiej strony zapadło też inne orzeczenie bydgoskiego sądu, w którym stwierdza się, że taka praktyka nie jest dozwolona.

    Wydaje się, że jeżeli wspólnota mieszkaniowa podejmie uchwałę o planowanym remoncie i nie zostanie on wykonany w danym roku, lecz w następnym, to można podjąć uchwałę o przeksięgowaniu środków na ten cel na następny rok obrachunkowy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ljmpegazljmpegaz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    niedawno kupiłam mieszkanie w budynku, gdzie większość udziałów (ok. 77%) posiada posiada ZKKiM. Jest tylko troje właścicieli mieszkań, plus wspomniana instytucja. Czy w takiej sytuacji, jako właścicele możemy żądać okazania rozliczenia funduszu remontowego? I drugie pytanie: budynek ma być w tym roku ocieplany, ale na zebraniu wspólnoty poinformowano nas, że jeden z właścicieli nie zgadza się partycypowac w kosztach, i, że w wyniku tego budynek nie będzie prawdopodobnie ocieplony. Jednak w rozmowie z tymi właścielami dowiedziałam się, że oni nie odmówili wniesienia opłaty, a tylko prosili o rozłożenie jej na raty (z uzasadnionych przyczyn) i dostali odpowiedź odmowną. Czy w takim przypadku my, jako właściciele udziałów nie powinniśmy również mieć prawa głosu???
  • Opcje
    ljmpegazljmpegaz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I jeśli można, jeszcze jedno pytanie. Czy w naszym przypadku, kiedy mamy 23% udziałów, czyli wspomniane w atr. 23 ust. 2a Ustawy o własności lokali, 1/5 - możemy przyjąć zasadę, że na każdego właściciela przypada jeden głos, a następnie zadecydować, że wyrażamy zgodę na rozłożenie na raty kosztów partycypacji jednedgo z właścicieli?
  • Opcje
    ChudyChudy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Rozliczenie zaliczek na koszty zarządu, fundusz remontowy to Wasze ustawowe prawo.
    Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.

    2. Jeżeli .... większość udziałów należy do jednego właściciela ..... głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej. Możecie tak zagłosować, ale nie wiem co co sąd na to w przypadku zaskarżenia takiej uchwały przez innego współwłaściciela.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Ad. 1.Prawo kontroli działalności zarządu przysługuje każdemu właścicielowi niezależnie od wielkości przypadającego nań udziału w nieruchomości wspólnej. Art. 29 ust. 3 ustawy o własności lokal stanowi, że: prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu. Ustawodawca nadał mu więc szczególną rangę, ponieważ odpowiednie uregulowania dotyczące tej kwestii zostały umieszczone również w innych przepisach, w szczególności w art. 208 k.c. : każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu. Możecie Państwo zatem zwrócic się o okazanie rozliczeń funduszu remontowego.

    Ad. 2 Z treści zapytania można wywnioskowac, że środki na ocieplenie nieruchomości nie zostały przez właścicieli zgromadzone i będziecie Państwo dokonywac wpłat bezprośrednio przed remontem oraz, że jeden z członków wspólnoty zwrócił się o rozłożenie przypadającej na niego należności na raty. Rozumiem też, że jako właściciele lokali wyodrębnionych jesteście Państwo gotowi wyrazic na to zgodę i proponujecie podjęcie uchwały w tej sprawie.
    Moim zdaniem taka uchwała będzie sprzeczna z prawem i w przypadku jej zaskarżenia sąd prawdopodobnie ją uchyli.
    Skoro nie ma środków na remont zgoda na rozłożenie na raty to w rzeczywistości zgoda na skredytowanie jednego z właścicieli przez pozostałych, najpierw bowiem należałoby brakującą kwotę zapłacic a potem oczekiwac, że zostanie zwrócona w ratach. Na takie rozwiązanie (udzielenie pożyczki) musieliby się jednak zgodzic wszyscy właściciele.

    Ad. 3 Odnośnie głosowania według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, to oczywiście możecie Państwo zgłosic takie żądanie, ma tutaj zastosowanie cytowany przez Chudego przepis art. 23 ustawy o własności lokali.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ljmpegazljmpegaz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuje za podpowiedz.
  • Opcje
    ljmpegazljmpegaz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam. Mam jeszcze jedno pytanie, dotyczące tematu z początku tygodnia. Okazało się, niestety, że do końca ubiegłego roku pięniądze, wpłacane przez właścicieli na fundusz remontowy, wpływały na jakieś ogólne konto ZGKiM. I dopiero od stycznia br., po tym, jak taką sytucję zakwestionował Urząd Skarbowy, zostało założone oddzielne konto funduszu rem. dla każdej wspólnoty. Czyli w zasadzie na koncie naszej wszpólnoty mamy zaledwie grosze, a przecież wspólnota istnieje juz od wielu lat, i pieniądze na fundusz remontowy były pobierane od początku. Z tego w sumie wynika, że z , między innymi, naszych pieniędzy remontowano inne budynki, którymi zarządza ZGKiM a teraz nie ma pieniędzy na nasz blok. Uważam, że ZGKiM powinien dokładnie rozliczyć te pięniądze, przecież jest to możliwe. Czy mam racje?
  • Opcje
    Radzik66Radzik66 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jeśli nie ma pieniędzy i nie zostały wydane na Waszą wspólnotę to sprawa karna - Wpłaty i wypłaty jako zaliczki muszą zostać rozliczone przez zarządcę. To nie spóldzielnia mieszkaniowa, ze można wydawać pieniądze na inne budynki.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Proszę ustalic jaki zarządca odpowiada zawodowo za czynności zarządzania Państwa wspólnotą mieszkaniową. Ponieważ udziały w nieruchomości należą również do podmiotu publicznego - wspólnota winna zawrzec umowę o zarządzanie nieruchomościami w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami, w tej umowie winien byc wskazany zarządca i numer jego licencji. Następnie proponuję wystąpic bezpośrednio do zarządcy o wyjaśnienie poruszanej sprawy funduszu remontowego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ljmpegaz:[/cite] .... z , między innymi, naszych pieniędzy remontowano inne budynki, którymi zarządza ZGKiM a teraz nie ma pieniędzy na nasz blok.

    jeżeli faktycznie jest tak jak Pan pisze to powinniście powiadomić Komisję Odpowiedzialności Zawodowej Zarządców wskazując licencje osoby/osób odpowiedzialnych.
  • Opcje
    abm12abm12 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam. My mamy podobną sytuację.Budynek należał do mienia komunalnego, pierwszy lokal wyodrębniono dwa lata temu, do dziś zarządza dyrektor tej instytucji, nie wiem kto i czy ktokolwiek go wybrał, wiem tyle że nie zostały załatwione procedury na początku, wpłaty idą na wspólne konto komunalki ( remontowe też).
    Czy można odzyskać te środki i jak.
  • Opcje
    OndreOndre Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jako właściciele macie prawo kontroli rachunku bankowego i zawartej przez wspólnotę umowy rachunku bankowego - zacznijcie od tego. Jeżeli wpłaty idą na wspólne konto kilku wspólnot to jest to wbrew standardom zawodowym zarządców:
    Zarządca
    Cystat: nie dopuszcza do łączenia środków finansowych swoich lub swojej firmy ze środkami finansowymi zamawiającego,
    nie wykorzystuje środków finansowych jednego właściciela nieruchomości w celu przysporzenia korzyści innemu właścicielowi nieruchomości.
    Środki finansowe właścicieli nieruchomości zarządca nieruchomości przechowuje na rachunkach bankowych prowadzonych odrębnie dla każdej zarządzanej nieruchomości i obsługuje zgodnie z pisemną dyspozycją właścicieli nieruchomości i postanowieniami umowy o zarządzanie nieruchomością.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Prawdopodobnie sposób zarządu w Państwa nieruchomości został ustalony w umowach o ustanowieniu odrębnej własności lokali. Proszę to sprawdzic - tzn. przeanalizowac zapisy aktów notarialnych zakupu lokali ( w szczególności pierwszy akt).
    Zmiana takiego sposobu zarządu wymaga podjęcia uchwały wspólnoty mieszkaniowej protokołowanej przez notariusza.
    Proszę wystąpic do zarządcy o zawarcie w imieniu wspólnoty mieszkaniowej umowy rachunku bankowego (prawdopodobnie konieczna uchwała - o ile to zarząd powierzony).
    Odnośnie dotychczasowych wpłat - proponuję, aby wystąpili Państwo o rozliczenie wpłaconych środków i przekazanie ewentualnej nadpłaty na konto wspólnoty.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ljohnljohn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mam pytanie , czy pieniążki z fuduszu remontowego moga byc przeznaczone na inne cele niz na remontówke , bo nasz zarzadca mówi ze od tego roku zmieniły sie przepisy i mozna zakupic nawet dzrzewka lub kosiarke lub ławki czy to prawda a jezeli nie to prosze o jakies uzasadnienie do tego tematu
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy fundusz remontowy został powołany uchwałą?
    Często używa się pojęcia "fundusz remontowy", chociaż w rzeczywistości nie jest to wyodrębniony fundusz(nie ma uchwały) - są to po prostu środki, gromadzone z przeznaczeniem na przyszłe remonty. Jeżeli brak uchwały o utworzeniu funduszu oraz postanowienia w uchwale, że środki na nim gromadzone przeznaczone są wyłącznie na remonty, to pieniądze można wykorzystać na inne cele.

    Nie jest jednak prawdą, że uległy zmianie przepisy w tej sprawie, bo w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych nie było takich przepisów i nadal ich nie ma. Ustawa o własności lokali nie wspomina o funduszu remontowym, zatem nie jest on obowiązkowy. Dlatego jego utworzenie wymaga uchwały właścicieli.
  • Opcje
    ljohnljohn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oki dziekuje za odpowiedz , ale w naszym przypadku uchwała została podjeta i nadal zarzadca mowi ze mozna zakupywac rzeczy typu - ławki itp z fuduszu remontowego , przykład naszj wspólnoty jest dziwny bo to jest wspolnota ktora wyglada tak:
    dwa budynki na jedenj działce gdzie pierwszy budynek został oddany rok temu a nasz pól roku temu ,mieszkancy z tego pierwszego budynku juz od pewnego czasu zbierali srodki na koncie fuduszu wspolnoty i remontowym i zarzadca ten co był z urzedy przypisany przez devolepera pozwolił im na zakup róznych rzeczy z funduszu remontowego - ławki , krzewy itp w tamtym roku i ten proceder trwa do dzisiaj , Od tego roku zawiazalismy nowy zarzad obydwa budynki zostały oddane w starym roku i od 2010 roku jestesmy juz jako jednosc i jest podpisana umowa z zarzadca od tego roku , jest wybrany zarzad wspolnoty i tydzien temu na zebraniu zarzadu ja chciałem podjac pod głosowanie uchwałe o całkowity zakazie naruszania konta funduszu na zakup pierdól ale zarzdaca mówi nam ze my jako zarzad mamy dostep do elektornicznego konta i bedziemy podpisywac wszsytkie przelewy i zakupy to poco blokowac ten fundusz a oni juz podjeli uchwałe nr.2 w tym roku żeby kupic kosiarke iławki z tego funduszu a mi sie to nie podoba czy ja jako jeden z człoków zarzdau moge cos zrobic w tym kieunku zeby nie ruszac tego funduszu na takie pierdoły , gdzie za zeszły rok wygenerowalismy z fuduszu wspolnoty prawie 6.000 tys.złotych i musimy je w jakis sposób skonsumowac bo troszke za duze srodki wygenerowalismy w zeszłym roku a tutaj lipa on nadal chce naruszac fundusz remontowy niewiem czy to jest tak do konca prawnie słuszne .
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trzeba uchwałę nr 2 zaskarżyć do sądu, jest na to 6 tygodni od chwili podjęcia niekorzystnej dla wspólnoty uchwały.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    6.000 tys. = 6 mln zł

    I mając taką kasę męczycie się we wspólnocie?
  • Opcje
    michal2011michal2011 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moje pytanie U nas w bloku maja byc wymiana rur wodno-kanalizacyjnych Dodam ze blok ma 2 pietra 9 mieszkan Podczas wymiany dokonaja sie zniszczenia Chyba oczywista sprawa jest ze po zakonczeniu prac nalezy doprowadzic mieszkanie do stanu w jakim było przed remontem I to zarzadu jest broszka !!! Mnie jest nie stac na takie wydatki nie pracuje i jestem chory na serce mam 2 dzieci tylko zona pracuje W przeciwnym razie nie zgodze sie na wymiane bo nie bede mieszkał w burdelu
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano marca 2010
    (.....) usunięto ADMIN
    UoWl
    Art. 13
    2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    michal2011michal2011 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    (...) komentarz usunięto. ADMIN
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wspólnota powinna przywrócić stan lokalu do stanu pierwotnego, jednakże, w sytuacji, gdy właściciel zabuduje dostęp do części wspólnej, np. do rur kanalizacyjnych, to moim zdaniem na nim spoczywa zarówno ciężar ich udostępnienia celem przeprowadzenia remontu, jak i usunięcia związanych z tym szkód.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    michal2011michal2011 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo mądre słowa Albo pokrywa straty albo koniec dyskusji Mój adwokat sprawe skomentował krótko NA TEREN PRYWATNY NIE WOLNO WTARGNĄC ZARÓWNO ZARZADCY JAKI POLICJI (NIE DOTYCZY TO NAKAZU PROKURATORA) Jesli wchodzi sie do cudzego mieszkania to trzeba być odpowiedzialnym za wyrzadzone straty a nie odwracać sie (...) do kogoś Nie kazdy jest bogaty i stać go na pokrycie strat czy zniszczeń My mamy 2 małych dzieci pozatym mnie czeka operacja serca i nie stac mnie na takie zabawy Pozaty zgłaszam wniosek o usuniecie zarzadcy bo mi nie odpowiada Ja go wybierałem i Ja moge go usunać DZIEKUJE P.S ADMIN troche kultury i szacunku dla rozmówców Bardzo zle to świadczy jak usuwa sie wiedomosci cudze i pytania to bardzo żenujące z Twojej strony
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] michal2011:[/cite] Jesli wchodzi sie do cudzego mieszkania to trzeba być odpowiedzialnym za wyrzadzone straty
    Oczywiscie zgadzam sie! Natomiast jako przeciwwagę przeczytaj uważnie post Zarządcy oraz zacytowany przeze mnie art. ustawy!
  • Opcje
    alexiaalexia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam, mam pytanie, czy zarządca wspólnoty ma prawo pobierać z funduszu remontowego pieniądze na pokrycie np. mediów? Chodzi o to, że lokatorzy nie płacą czynszu, w tym mediów przez co brakuje pieniędzy na pokrycie faktur za media. Zarządca zamiast zająć się ściąganiem długów, pobiera pieniądze z funduszu remontowego i opłaca faktury za media.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] alexia:[/cite]Witam, mam pytanie, czy zarządca wspólnoty ma prawo pobierać z funduszu remontowego pieniądze na pokrycie np. mediów? Chodzi o to, że lokatorzy nie płacą czynszu, w tym mediów przez co brakuje pieniędzy na pokrycie faktur za media. Zarządca zamiast zająć się ściąganiem długów, pobiera pieniądze z funduszu remontowego i opłaca faktury za media.

    Kto faktycznie sprawuje zarząd tą wspólnotą, czy ten zarządca to administrator, czy może sprawuje zarząd powierzony?
    Czy wspólnota upoważniła zarządcę do reprezentowania przed sądem?
    Jeżeli utworzyliście Państwo fundusz, to czy środki wpłacane są na odrębne konto, czy gromadzone na tym samym, na które właściciele wpłacają zaliczki na koszty zarządu?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    alexiaalexia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnotą zarządza firma zarządzająca, która jest administratorem. We wspólnocie jest powołany zarząd lokatorski.
    Fundusz remontowy jest wpłacany na ten sam rachunek bankowy co zaliczki i media, ale konto księgowe jest odrębnie prowadzone.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Obowiązek windykacji spoczywa na zarządzie wspólnoty mieszkaniowej, oczywiscie można upoważnic zarządcę /administratora, jednak zarząd ma obowiązek takie sprawy kontrolowac. W jaki sposób zarząd i administrator tłumaczą zaistniałą sytuację (brak płynności finansowej)?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zarząd lokatorski? Raczej właścicielski ;)
    Formalnie brać z remontowego na media nie ma prawa, ale czasem lepiej tak zrobić, niż płacić odsetki od nieterminowych wpłat za media lub narazić się na zakręcenie kurka z gazem na przykład
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie jest prawdziwy FR, tylko zaliczka na kunw w zakresie remontów.
  • Opcje
    nnajnnannajnna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam.chciałabym się dowiedzieć czy remont izolacji pionowej oraz poziomej budynku w którym mieści się mój lokal użytkowy, należy do zadań administracji i powinien być pokryty ze środków przeznaczonych na koszty zarządu nieruchomościa?
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] nnajnna:[/cite]Witam.chciałabym się dowiedzieć czy remont izolacji pionowej
    oraz poziomej budynku w którym mieści się mój lokal użytkowy,
    należy do zadań administracji i powinien być pokryty ze środków przeznaczonych na koszty zarządu nieruchomościa?
    Należy do właściciela nieruchomości. Administrator tylko wykonuje polecenia właściciela.
    Jeżeli jest to wspólnota to powinna być na to stosowana uchwała i pozycja w planie remontu NW
  • Opcje
    nnajnnannajnna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może przybliże mój problem. Na ścianach mojego lokalu wychodzi wilgoć i tworzy się grzyb, na początku remont przeprowadzałam sama wewnątrz ale jak się okazało tu chodzi o izolację na zewnątrz budynku. Czy sama muszę się tym zająć i pokryć z własnej kieszeni? sądziłąm że koszty zarządu nieruchomością na które płacę co miesiąc są m.in przeznaczane na takie remonty. jestem współwłaścicielką budynku.czy sama muszę reprezentować swoje interesy?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Interesy - tak. Chyba, że wyznaczysz pełnomocnika.
    Reprezentując swoje interesy, masz prawo domagać się usunięcia usterki w części wspólnej nieruchomości.
    Leży to również w interesie pozostałych współwłaścicieli.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pogadaj z zarządem wm. Osuszanie ścian jest drogie, więc może nie macie na to pieniędzy?
    Poza tym i tak trzeba najpierw na to zgody wszystkich właścicieli, więc pogadaj z sąsiadami, żeby to osuszanie przegłosowali w uchwale
  • Opcje
    nnajnnannajnna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za informację.Najbardziej denerwujący jest fakt że WAM który "stawiał" ten blok zrobił to po najniższych kosztach i teraz wszystko się w nim "sypie" a wszyscy właściciele a w tym ja musimy teraz sami płacić za ich błędy...oczywiście WAM się dołoży :/
  • Opcje
    eolenkaeolenka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    witam
    chcialabym opowiedziec pewna sytuacje w mojej wspolnocie otoz jedna z lokatorek (nalezaca do wspolnoty) skarzyla sie ze sasiad z gory ja zalewa i to juz ladne pare razy teraz zlozyla jakies pismo ze chce zeby z funduszu remontowego wyremontowac jej lazienke czy tak mozna ????? normalnie cisnienie mi podniosla od pamietnych czasów zbieramy zeby blok pomalowac a ona chce remont lazienki z tego co sie orientuje to administratorka bedzie chodzila po lokatorach i zbierala podpisy przeciez to chyba powinno zostac zwolane zebranie tak mi sie wydaje...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] eolenka:[/cite] witam
    chciałabym opowiedzieć pewna sytuacje w mojej wspólnocie otóż jedna z lokatorek[właścicielek] (należąca do wspólnoty)
    skarżyła się ze sąsiad z góry ja zalewa i to już ładne parę razy teraz złożyła jakieś pismo ze chce
    żeby z funduszu remontowego wyremontować jej łazienkę czy tak można ?????
    To czy remont będzie się odbywał z ubezpieczenia wspólnoty czy na koszt użytkownika lokalu powyżej stanowią przyczyny tego zalewania.
    Trzeba ustali co jest przyczyną. Czy nieszczelna instalacja wod-kan.np. z pod brodzika czy woda wylewająca się woda z pralki ect.
  • Opcje
    eolenkaeolenka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuje na odpowiedź muszę się dowiedzieć wiecej szczegółów najwyraźniej, ale sąsiadka która jest w Zarządzie powiedziała, że na remont łazienki właścicielki mają być przeznaczone pieniądze z funduszu remntowego a nie z ubezpieczenia wspólnoty zresztą z tego co wiem to właścicielka miała mieszkanie prywatnie ubezpieczone i z tego pieniądze dostała...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] eolenka:[/cite]dziękuje na odpowiedź muszę się dowiedzieć wiecej szczegółów najwyraźniej, ale sąsiadka która jest w Zarządzie powiedziała,
    że na remont łazienki właścicielki mają być przeznaczone pieniądze z funduszu remontowego a nie z ubezpieczenia wspólnoty
    zresztą z tego co wiem to właścicielka miała mieszkanie prywatnie ubezpieczone i z tego pieniądze dostała...
    A niby dlaczego z funduszu remontowego? wspólnota jest ubezpieczona od OC . Jeżeli pękła rura - kanalizacja pionowa, czy nieszczelna jest instalacja wodna od pionu do zaworu odcinającego w lokalu, to ubezpieczyciel powinien likwidować szkodę z OC, inne przyczyny zalewania ( z wyjątkiem dachowych) trzeba dogłębnie zbadać.

    To ze właściciel ma ubezpieczony lokal to nie ma znaczenia i tak przyjdzie regres na sprawcę szkody.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli przyczyna zalania leży po stronie właściciela lokalu z góry, to on jest zobowiązany do usunięcia strat lub jego ubezpieczyciel.
    To samo w przypadku, gdy przyczyna leży po stronie nieruchomości wspólnej, wtedy wspólnota lub jej ubezpieczyciel odpowiada.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To częsta sprawa, że mieszkańcy nie umieją rozgraniczyć tego, co należy do części wspólnej (za szkody, awarie płaci wm) a tego, co jest ich indywidualną odpowiedzialnością.
    Zarząd wm powinien trzymać się z daleka od sporów sąsiedzkich.
  • Opcje
    krystianjankrystianjan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,

    Mam pytanie odnośnie funduszu remontowego. Przeszukałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
    Pieniądze gromadzone przez wspólnotę na funduszu remontowym są defraudowane. Mianowicie chodzi o to, że mamy zgromadzoną pewną sumę która wystarczyłaby na porządny remont klatki. Tymczasem zarząd planuje w tym roku przemalowanie klatki, która jest zniszczona i wymaga gruntownego remontu. Moim zdaniem szukanie półśrodków to marnotrawstwo tym bardziej, że wystarczyłoby pieniędzy na ten remont. Ponadto wymieniane będą okna, tzn. 2 z 3 będą plastikowe a jedno pozostanie drewniane ponieważ są w nim "zabytkowe" witraże. Zarząd podejmuje kontrowersyjne uchwały na co nie mam niestety wpływu, ponieważ jestem sam, a ich jest więcej i mieszkają tu dłużej. Ponadto kamienica nie widziała remontu od ponad 20lat. Moje pytanie brzmi: czy mogę się uchylić od płacenia na fundusz remontowy, który wg mnie jest źle wykorzystywany? jeśli tak to czy grożą mi za to jakieś konsekwencje?
    Proszę o odpowiedź
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O tym, na co zostaną wydane pieniądze z FR decydują w s z y s c y właściciele uchwałą (większością głosów liczoną udziałami), a nie zarząd. Przekonaj sąsiadów, znajdź większość do swoich pomysłów - to jedyna droga.
    Albo płacisz uchwalone zaliczki, albo czeka cię zwykła windykacja, czyli odsetki ustawowe od zaległości, sąd i komornik.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli nie masz szansy na zebranie większości do zmiany uchwały, to pozostaje ci tylko Sąd. Funduszu Remontowego nie możesz nie płacić.
  • Opcje
    KARIKARI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,
    mam takie pytanie: W jaki sposób można pociągnąć do odpowiedzialności zarządcę/zarząd wspólnoty za niegospodarność? Mieszkam w danej wspólnocie od roku i od tego czasu płacę fundusz remontowy. W tym roku musimy wymienić liczniki (ciepła i zimna woda + ciepłomierze), a oprócz tego zrobić przegląd nieruchomości 5-letni (blok ma 8 lat, a taki przegląd jeszcze nie był tutaj przeprowadzany!). Okazuje się, że wspólnota nie ma pieniędzy, a coś takiego jak fundusz remontowy to fikcja. Wszystkie pieniądze gromadzone na FR były w "jednym worku" z resztą pieniędzy i tym samym te pieniądze były przejadane na inne rzeczy, które powinny być opłacane z comiesięcznych zaliczek. Następstwem tego była uchwała, na mocy której każdy mieszkaniec do końca roku musi płacić mocno podwyższony czynsz żeby zrobić tę wymianę liczników i przegląd. Nasza wspólnota ma ok.3500m2, więc rocznie powinna mieć na funduszu remontowym (wg składek) ok.30 000. Oczywiście na fundusz remontowy było odkładane dłużej niż rok, więc suma powinna być dużo większa. Tymczasem nie ma nic. Czy ktoś mi może poradzić co zrobić w takiej sytuacji??? Kogo i w jaki sposób pociągnąć do odpowiedzialności za to co się stało?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.