Wgląd do konta

2»

Komentarze

  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kowal:[/cite]Dowiedziałem się już jaką funkcję pełni tu KubaP, a teraz mogę się domyślać jaką Ty Haneczka. Rozśmieszacza? Poetki?
    Sięgnij do wpisów wcześniejszych i je oceń. Jak czytam bz..... muszę reagować. :bigsmile:

    Kujesz żelazo póki gorące i... zawodzisz jak Stasiululululeluniek :tooth:
  • Opcje
    MiłoszMiłosz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]

    Są też takie wspólnoty, które korzystają z tzw. "masowych płatności" , gdzie każdy właściciel ma swoje indywidualne konto w banku , odrębne na FR odrębne na utrzymanie NW i odrębne na utrzymanie lokalu (media)



    U nas tak właśnie jest. Niestety wiąże się to (ponoć) z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi autoryzacji przelewów przez zarząd.
    Rozumiem, że rozliczanie właścicieli z jednego konta dotyczy raczej małych wspólnot
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, że rozliczanie właścicieli z jednego konta dotyczy raczej małych wspólnot
    Niekoniecznie. Obsługa masowych płatności (wirtualne konta indywidualne) wiąże się z dodatkową opłatą, co podnosi koszt utrzymania konta bankowego. To rozwiązanie jest pomocne w bardzo dużych wspólnotach, liczących po kilkaset lokali.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, że rozliczanie właścicieli z jednego konta dotyczy raczej małych wspólnot
    Mała wspólnota ma najwyżej 7 lokali.
    Moja jest duża.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kowal:[/cite]
    Mam nadzieję ,że odezwie się taka wspólnota , która zamiast jednego konta Wspólnoty ma setki indywidualnych.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    już się zgłosiła
    [cite] Miłosz:[/cite]U nas tak właśnie jest.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    (...)
    cdn - powtórzę więc swoje pytanie
    To rozwiązanie jest pomocne w bardzo dużych wspólnotach, liczących po kilkaset lokali.
    Pomocne, w czym?
    Milosz -
    U nas tak właśnie jest. Niestety wiąże się to (ponoć) z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi autoryzacji przelewów przez zarząd.
    Może dlatego ,że Zarząd nie pamięta wszystkich numerów kont, i nie wie np. czy zarządca "tak dla jaj" nie podał komuś swojego konta? Oczywiście lepiej jest dokonywać zamiast jednej wpłaty trzech, i to każdą na inne konto. To jest bardziej "przejrzystsze" i wyklucza "przekręty". Ze też nie wpadły na taki pomysł u mnie Gazownia, Elektrownia i wodociągi?
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nieprawda. Przeszkadzają.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ci co mieli coś sensownego do powiedzenia już się wypowiedzieli.
    Jedno konto plus rachunek oszczędnościowy.
    Jeden rachunek lub co najwyżej dwa (jeden na fundusz remontowy), bez subkont.
    Niestety nie doczekałem się odpowiedzi od cdn na czym ta wyższość wirtualnych kont bankowych miałaby polegać. Za to otrzymalem enigmatyczną odpowiedź tajfuna
    Nieprawda. Przeszkadzają.
    I nie wiem kto przeszkadza - wodociągi?
    Za to niezawodny KubaP popisal się znowu swoją wiedzą, którą czerpie z doświadczenia i sal sądowych
    Takie rozwiązanie przyspiesza księgowanie obrotów na koncie bankowym do sytemu wspólnoty , wystarczy wyczytać plik...
    Skoro takie konto ma przewagę nad tym normalnym to dlaczego nie forsuje tego rozwiązania u siebie?
    w mojej jest jedno konto a Admin (osoba prowadząca ewidencje pozaksięgową wspólnoty) rozksięgowuje wpłaty właścicielei lokali wg klucza uchwalonego uchwałą właścicielei lokali na subkonta np.: najpierw FR wg zaliczki potem utrzymanie nieruchomosci wspólnej a to co pozostanie idzie na utrzymanie lokalu
    Oczywiście ,że te subkonto to nie część konta bankowego ale prawdopodobnie przydzielona indywidualnie każdemu właścicielowi część (strona, rubryka, pozycja, tabelka etc) komputerowego systemu księgowego. Zawsze potrzebny jest wiec ktoś, kto wprowadzi te dane (wpłaty) z jednego zbioru (wydruk konta bankowego lub z ekranu podglądu konta) do innego systemu wewnętrznego zaksięgowania we WM. U mnie tym drugim jest tabelka w Wordzie, ale zachęcam ambitnych do opracowania takiej w Excelu. Dla dobrego praktyka kilka godzin pracy, a później tylko wygodny fotel, wódka w lodówce i kliknięcie klawisza PRINT.
    nawet nie sprawdziłeś a juz wydałeś wyrok ... to też jest sposób na życie
    Typowa odpowiedź KubyP - dużo słów, zero merytoryki.A wystarczyłoby - U mnie tak jest nie wiem jak u Ciebie.
    Ja nie neguje możliwości ,że Ci potężni dostawcy mediów mogą mieć kilka kont bankowych, aby przyspieszyć księgowanie, ale u mnie w mieście kilkusettysięcznym i Firma wywożąca śmieci, wodociągi, gazownia, ZE mają jedno konto dla właścicieli indywidualnych i inne dla zbiorowych, a tym wyznacznikiem "indywidualności" jest przydzielony numer płatnika.
    W poniedziałek będę w banku, spytam się więc o taką formę konta.
    Szkoda ,że Miłosz nie odezwał się więcej. Być może mieszka w jakiejś WM zarządzanej przez SM, która prawdopodobnie pozostawila sobie taki relikt PRL-u. Ale to są tylko gdybania.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P . Nie wiem dlaczego twoje posty w stosunku do mnie sa takie kolorowe.
    Jeżeli słowo przepraszam nic dla ciebie nie znaczy to trudno.
    Co mam powiedzieć . Przebacz. Odpowiesz tak samo ...Ty nie przebaczaj ....
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety nie doczekałem się odpowiedzi od cdn na czym ta wyższość wirtualnych kont bankowych miałaby polegać.
    Nie pisałem o wyższości, tylko o tym, że konta indywidualne są pomocne w wielkich wspólnotach.
    Oczywiście ,że te subkonto to nie część konta bankowego ale prawdopodobnie przydzielona indywidualnie każdemu właścicielowi część (strona, rubryka, pozycja, tabelka etc) komputerowego systemu księgowego.
    Dopiero masz popytać o takie konta, ale już wiesz, co jest oczywiste? :bigsmile:
    Indywidualny numer konta zawiera ciąg cyfr, które jednoznacznie identyfikują płatnika, a w przypadku wspólnoty - lokal. Nie ma problemu z przypisaniem wpłaty do lokalu. Na konto wspólnoty płacą różne osoby, nie zawsze są to właściciele lokali - czasami są to dorosłe dzieci, płacące za rodziców lub najemca, jeśli tak się umówi z właścicielem. Wtedy po nazwisku nie dojdziesz, czyja to wpłata, a z opisem w tytule przelewu bywa różnie (czasami nie ma żadnego opisu).

    Wystarczy wczytać plik elektroniczny, pobrany z banku wspólnoty i wpłaty zaksięgują się automatycznie dzięki tym identyfikatorom. To jest duże ułatwienie przy wielkich wspólnotach. W mniejszych można sobie poradzić bez tego - mniej właścicieli, łatwiej ustalić, kto wpłacał.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn - widać ,że jesteś księgowym , i to z bujną wyobraźnią.
    Wystarczy wczytać plik elektroniczny, pobrany z banku wspólnoty i wpłaty zaksięgują się automatycznie dzięki tym identyfikatorom.
    Jakie to życie może być proste, oczywiście we WM powyżej 500 000 członków.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja cie Kowal nie rozumiem. Z czego ty się śmiejesz.W mojej wspólnocie rozliczenia dokonuje się dokładnie tak jak opisał CDN
    Zarządca ma 40 wspólnot i jedną księgową.Każda wspólnota to 50 do 250 właścicieli.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kowal, specjalnie dla takich nieśmiałych i leniwych, jak ty:
    Systemy identyfikujące masowe wpłaty są przeznaczone do obsługi np. wpłat z tytułu abonamentu, czynszu, opłat za media, faktur za systematyczne dostawy i znajdują zastosowanie w instytucjach różnej wielkości – od największych operatorów telekomunikacyjnych, przez spółki komunalne, hurtownie po wspólnoty mieszkaniowe.

    Identyfikacja masowych płatności wykorzystuje tzw. rachunki wirtualne. Rachunki wirtualne są generowane do rachunku bankowego danej instytucji (firmy telekomunikacyjnej, hurtowni, wspólnoty mieszkaniowej itp.). Każdy kontrahent tej instytucji (czyli np. abonent sieci komórkowej, lokator) otrzymuje „własny” numer rachunku wirtualnego, na który ma wpłacać (abonament, czynsz). Liczba numerów rachunków wirtualnych, które można wygenerować dla jednego „rzeczywistego” rachunku zależy od struktury numerów rachunku w danym banku – banki umożliwiają przeznaczenie od 6 do 12, a nawet 15 cyfr z 26-cyfrowego NRB na oznaczenie kolejnych rachunków wirtualnych.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Identyfikacja_masowych_płatności
    http://www.ingbank.pl/przedsiebiorstwa-i-jst/biezaca-obsluga/obsluga-bezgotowkowa/simp#tab=1
    Więcej: LINK
  • Opcje
    MiłoszMiłosz Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    [cite] cdn:[/cite]Kowal, specjalnie dla takich nieśmiałych i leniwych, jak ty:


    Dokładnie taki system rozliczania ma nasza wspólnota.
    Widzę, to tak ogólnie, że ego niektórych forumowiczów jest tutaj dość spore i bardzo dużo czasu tracone jest na osobiste wycieczki. To nie dziwi - forum jak forum. Natomiast dziwi, że w jednym temacie (nie dot. tylko tego) jest tak dużo rozbieżnych rad czy opinii. Może dałoby się dodać do nicków, to czy ktoś jest w zarządzie lub pracuje jako administartor, księgowa/y, prawni. Ułatwiłoby to wyłuskiwanie praktycznych i pożytecznych porad vs bicia piany.
    Po wpisach w tym wątku wydaje się absolutnie niemożliwe, żeby ktoś taki jak np.Kowal mógł zarządzać lub reprezentować wspólnotę.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    [cite]Miłosz[/cite]To nie dziwi - forum jak forum. Natomiast dziwi, że w jednym temacie (nie dot. tylko tego) jest tak dużo rozbieżnych rad czy opinii.
    Opini jest tyle ile jest wspólnot . Bo nie ma dwóch identycznych WM .:bigsmile: każda rządzi się własnym prawem ( uchwały WM)
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    MiłoszMiłosz Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    Czy zarząd zewnętrzny, nie składający się z właścicieli mieszkań, może podjąć decyzję (i wprowadzić je w zycie) o:

    1. zmianie banku - przeniesieniu rachunku bankowego wspólnoty
    2. konsolidacji zaciągniętych przez wspólnotę kredytów, czyli zmianie warunków kredytowania (okresu, spłat itp.)

    bez wiedzy i zgody mieszkańców?
    Pzdr. M.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zewnętrzny to znaczy jaki?
  • Opcje
    MiłoszMiłosz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie składający się z mieszkańców.
  • Opcje
    MiłoszMiłosz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gecon, cytujesz jakieś starocie, a ja bym chciał uzyskać odpowiedź na pytanie, bo pewnie zaraz zacznie się trwająca 15 postów przepychanka :wink:
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    To tylko w ramach przerywnika dla rozładowania napięcia.:confused:
    Odpowiadam.
    1 - prawdopodobnie TAK - może dlatego, że nie zmienia to wzajemnych praw ani obowiązków właścicieli czyli można przyjąć że to czynność zwykła (czysto techniczna)
    2 - zdecydowanie NIE. Zaciąganie kredytów przez wspólnotę wykracza w zasadzie nawet poza zakres obowiązywania ustawy o NW już nie mówiąc. Zmiana wysokości obciążeń finansowych właścicieli to też nie jest domena zarządu to wymaga akceptacji właścicieli. Tak uważam bo podpowiada to logika - o moich, właściciela pieniądzach nie może decydować zarząd, bez względu czy jest zewnętrzny czy wewnętrzny.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    To tylko w ramach przerywnika dla rozładowania napięcia.:confused:
    za po populizm rośnie ci gecon
    [cite] Miłosz:[/cite]Czy zarząd zewnętrzny, nie składający się z właścicieli mieszkań, może podjąć decyzję (i wprowadzić je w zycie) o:

    1. zmianie banku - przeniesieniu rachunku bankowego wspólnoty
    2. konsolidacji zaciągniętych przez wspólnotę kredytów, czyli zmianie warunków kredytowania (okresu, spłat itp.)

    bez wiedzy i zgody mieszkańców właścicieli lokali?
    .
    Ad 1 Tak , może , bo to Zarząd dba o koszta , jeżeli nowy bank daje spore oszczędności to czemu nie

    ad2 - Nie, na to potrzebna jest uchwała wiekszościowa właścicielei lokali
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1) tak, może
    2) tak, może, jeżeli konsolidacja zmniejsza i skraca obciążenie finansowe wspólnoty. Lepiej by było mieć na to uchwałę, ale wm podjęła uchwałę o zaciągnięciu kredytu na konkretnych warunkach. Zmniejszenie zadłużenia wraz ze skróceniem okresu spłaty z tytułu tej uchwały nie rodzi dla wspólnoty żadnych zobowiązań a same korzyści.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak, może, jeżeli konsolidacja zmniejsza i skraca obciążenie finansowe wspólnoty. Lepiej by było mieć na to uchwałę
    Konsolidacja jest niczym innym jak zaciągnięciem nowego kredytu na całkowicie innych warunkach.
    Wcale nie jest powiedziane, że obciążenia właścicieli muszą być mniejsze. Byłby to niebezpieczny precedens gdyby dać wolną rękę zarządowi. Jeżeli ileś tam kredytów już płaconych na podstawie kilku uchwał o ich podjęciu(no właśnie ile 2,3 chcą skonsolidować) to najczęściej żeby uzyskać efekt zmniejszenia sumy rat wydłuża się okres spłaty. Dlaczego ma to być robione w tajemnicy przed kredytobiorcami - koziorozka?
    Lepiej czyli gorzej gdy uchwały nie ma. Tak to pseudopolitycy w studiach odpowiadają na pytania.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.