Wgląd do konta

tajfuntajfun Użytkownik
edytowano października 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam pytanie do zarządców.
Czy macie wgląd do konta wspólnoty i tz subhkont właścicieli lokali.
Konto wspólnoty ( zaliczki na NW i media) jest jedno , ale do niego sa przyporządkowane subkonta dla właścicieli.
Praktycznie kilka ostatnich cyfr konta wspólnoty jest inna dla każdego właściciela.
I teraz pytanie . Czy zarządca wie , lub może się dowiedzieć w banku z jakiego konta wpłynęła zaliczka na konto wspólnoty (subkonto danego właściciela). Bo mój zarządca twierdzi że nie wie z jakich kont wpływają zaliczki.
«1

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] tajfun:[/cite]Czy macie wgląd do konta wspólnoty i tz subhkont właścicieli lokali.
    Jako członek Zarządu mam nie ograniczy wgląd w konta bankowe wspólnoty.
    [cite] tajfun:[/cite] Konto wspólnoty ( zaliczki na NW i media) jest jedno , ale do niego sa przyporządkowane subkonta dla właścicieli.
    Praktycznie kilka ostatnich cyfr konta wspólnoty jest inna dla każdego właściciela.
    I teraz pytanie .
    Czy zarządca wie , lub może się dowiedzieć w banku z jakiego konta wpłynęła zaliczka na konto wspólnoty (subkonto danego właściciela).
    Bo mój zarządca twierdzi że nie wie z jakich kont wpływają zaliczki.
    Jak jest jedno konto bankowe, to nie mam możliwość dowiedzieć się z czego wypłynęła kasa. ( z której należności z zaliczki , którą wpłaca właściciel lokalu)

    Metodę, którą opisujesz nazwano "masowy odbiorca". Służy tyko do elektronicznego przenoszenia wpłat /wypływów środków płatniczych z konta wspólnoty . Takie ułatwienie dla Administratora , bo nie musi ręcznie wprowadzać danych z wyciągu bankowego. Nie jetem sympatykiem tej metody we wspólnotach. Dużo czasu poświęca się wyjaśnieniom błędnie dokonanych wprowadzeń.

    Inną sprawą jest księgowanie w ewidencji pozaksięgowej . Tutaj to osoba księgująca wie jakie subkonto w ewidencji wspólnoty obciążyła.
    Oczywiście mowa jest o ewidencji pozaksięgowej prowadzonej w systemie memoriałowym.

    Od Administratora dostajemy wydruki stanów zapisów księgowych z kont wspólnoty.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano października 2014
    Muszę przyznać, że po raz pierwszy spotykam się z takim kontem.
    Konto wspólnoty ( zaliczki na NW i media) jest jedno , ale do niego sa przyporządkowane subkonta dla właścicieli.
    Ale po co? Żeby wydruk bankowy z operacji miesięcznych nie miał 4-5 kartek a 100?
    Czy zarządca wie , lub może się dowiedzieć w banku z jakiego konta wpłynęła zaliczka na konto wspólnoty
    Jeżeli ma dostęp do banku to jest to pytanie retoryczne. Każda operacja bankowa jest tak opisana. Chyba ,że członek WM nie ma konta, albo np. wpłaca należność gotówką, na poczcie , w banku, w kasie itp.:bigsmile:
    A już myślałem ,że sobie podyskutujemy i zaraz zacznie się mlyn.
  • Opcje
    MiłoszMiłosz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Takie pytanie a propos kont bankowych. Na jakich zasadach, np. w Waszych wspólnotach, jako zarząd, macie wgląd do kont bankowych WM (obsługiwanych przez administratora)? Macie loginy i hasła? Dostajecie regularnie wydruki? A może w ramach zarządu sami zarządzacie kontami bankowymi? Pzdr
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano października 2014
    Kowal napisał:
    tajfun - mam pytanie. PO co ci wiedza o kontach właścicieli?
    Moja żona przelała przez pomyłkę opłate za miejsce garażowe zamiast 35,5 zł 355zł. Ale to miejsce jest w innej wspolnocie ( garazowcu) i właścicielem jest moja siostra ( oczywiście miejsca ...nie garażowca) Siostra napisała do zarządcy żeby ta nadpłate zwrócili na konto z którego została dokonana wpłata ( czyli naszego).A zarządca mówi że on nie ma dostepu do konta garażowca. Dostaje tylko z banku pliki o wpłatach . Czyli wie że wpłynęłą opłata za dane miejsce garażowe, ale nie wie od kogo ( z jakiego konta).
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak czy siak, to wiadomo, że pieniądze zostały wpłacone na opłacenie miejsca garażowego siostry, więc może zostawić tę nadpłatę za ok. 10 miesięcy i przez te 10 miesięcy nie musicie wnosić opłaty. Oprocentowanie bankowe jest tak małe, że trudno tu mówić o jakiejś realnej stracie
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tajfun - ale żeś namieszał. Czyli masz pretensje do zarządcy ,że nie ma wglądu do konta innej Wspólnoty? Co się tam u was wyprawia. Dlaczego zarządca zajmuje się miejscami parkingowymi w innej Wspólnocie?
    Czyli wie że wpłynęłą opłata za dane miejsce garażowe, ale nie wie od kogo ( z jakiego konta).
    A jak nie wpłynęła to co? Też nie wie?
    Milosz - ja zarządzam osobiście kontem jako zarząd właścicielski, ponieważ uważam zatrudnianie administratorów za ekstrawagancje i wyrzucanie pieniędzy właścicieli. Ale sąsiednie wspólnoty korzystają z bankowości elektronicznej, dwóch członków Zarządu ma TOKENY, czyli urządzenia generujące hasła, i przelewy odbywają się za elektroniczną akceptacją Zarządu. Chyba większość poważnych banków to prowadzi.:bigsmile:
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Miłosz: Na jakich zasadach, np. w Waszych wspólnotach, jako zarząd, macie wgląd do kont bankowych WM

    Są tutaj dwie odrebne sprawy:
    1. Każdy z właścicieli ma hasło i login do e-kartoteki i może mieć wgląd do swoich opłat (wpłaty, stan konta) oraz do miesięcznych naliczeń. Członkowie zarządu maja dodatkowe uprawnienia i mogą w e-kartotece oglądać nie tylko swoje konta ale konta każdego z właścicieli (a więc całość wspólnoty)
    2. członkowie zarządu mają tokeny (+ haslo + login) do kont bankowych wspólnoty i moga obserwować "ruch" na tych kontach i oczywiście mają obowiązek podpisywać przelewy z kont
  • Opcje
    MiłoszMiłosz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] piastowska:[/cite]
    Miłosz: Na jakich zasadach, np. w Waszych wspólnotach, jako zarząd, macie wgląd do kont bankowych WM

    Są tutaj dwie odrebne sprawy:
    1. Każdy z właścicieli ma hasło i login do e-kartoteki i może mieć wgląd do swoich opłat (wpłaty, stan konta) oraz do miesięcznych naliczeń. Członkowie zarządu maja dodatkowe uprawnienia i mogą w e-kartotece oglądać nie tylko swoje konta ale konta każdego z właścicieli (a więc całość wspólnoty)
    2. członkowie zarządu mają tokeny (+ haslo + login) do kont bankowych wspólnoty i moga obserwować "ruch" na tych kontach i oczywiście mają obowiązek podpisywać przelewy z kont

    1. czy to jakiś program do zarządzania WM?
    2. czyli, że administrator zgłasza do zarządu każdy przelew z konta WM do akceptacji? W jakiej formie? (chodzi o "mają obowiązek podpisywać przelewy z kont")
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. To jest program bardziej dla właścicieli lokali, żeby mogli obserwować swoje wpłaty i należności. Oprócz tego mozna tam wrzucać ogłoszenia, dokumenty itd
    https://www.e-kartoteka.pl/
    Księgowa w naszej firmie zarządzającej aktualizuje dane zgodnie z wplatami właścicieli. Jest to duże udogodnienie dla zarządu, by obserwować np. czy u kogos nie rosna zaległości

    2. Tak, członkowie zarządu otrzymuja maile ze skanami faktur do zapłacenia i trzeba na stronie banku te przelewy akceptowć (mozna róznie ustalić osoby do akceptacji, ale u nas jest system 1+2, czyli to "1" to jest szef firmy zarzadzajacej wprowadzajacy przelewy do systemu , a "2" to dwóch członków zarządu akceptujacy przelewy
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    u nas jest system 1+2, czyli to "1" to jest szef firmy zarzadzajacej wprowadzajacy przelewy do systemu , a "2" to dwóch członków zarządu akceptujacy przelewy
    3 osoby mają co robić przy każdym przelewie? Również za wodę, prąd, ciepło i przy innych stałych płatnościach?
    Skoro zarząd jest taki pracowity, to po co Wam firma zarządzająca? Nie wystarczy księgowa?
  • Opcje
    MiłoszMiłosz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]
    u nas jest system 1+2, czyli to "1" to jest szef firmy zarzadzajacej wprowadzajacy przelewy do systemu , a "2" to dwóch członków zarządu akceptujacy przelewy
    3 osoby mają co robić przy każdym przelewie? Również za wodę, prąd, ciepło i przy innych stałych płatnościach?
    Skoro zarząd jest taki pracowity, to po co Wam firma zarządzająca? Nie wystarczy księgowa?

    No właśnie. Ale jeżeli któreś autoryzacje wyłączyć, np. w/w to jakie zastawić do akceptacji?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nad stałymi (comiesięcznymi) płatnościami za dostawy lub usługi nie ma co debatować. Jeśli umowa została zawarta, to zapłacić trzeba. Jeśli kwota jest stała, można założyć stałe zlecenie i nie zajmować się tym co miesiąc. Jeżeli kwota jest zmienna, ale płatność comiesięczna (media), to albo polecenie pobrania, albo upoważnienie dla administratora do 1-osobowego zatwierdzania przelewów. Inne płatności (zakupy lub jednorazowe usługi) - do akceptacji zarządu.
  • Opcje
    MiłoszMiłosz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite] Inne płatności (zakupy lub jednorazowe usługi) - do akceptacji zarządu.

    W formie jak pisał/a piastowska?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skan faktury mailem do zarządu i decyzja zwrotna o zatwierdzeniu wydatku.
    Przelew to czynność techniczna, może go wykonać sam administrator, jeżeli dostał od zarządu takie uprawnienia w zakresie dysponowania środkami z konta.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn - chyba jesteś zarządcą, któremu nie podoba się to jak właściciele kontrolują swoje pieniądze?
    Skoro zarząd jest taki pracowity, to po co Wam firma zarządzająca?
    Po co ten sarkazm? W mojej WM (40-lokalowej) w miesiącu są 3 (słownie TRZY) stale przelewy , co drugi miesiąc ( energia elektr, śmieci, woda) dochodzą następne 3) i sporadyczne pojedyncze za np. naprawy, remonty. Technicznie w miesiącu zabiera mi to około 15 minut. Więc bądźmy poważni.
    Jeżeli kwota jest zmienna, ale płatność comiesięczna (media), to albo polecenie pobrania, albo upoważnienie dla administratora do 1-osobowego zatwierdzania przelewów.
    To w takich Wspólnotach pojawiają się problemy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Moja żona przelała przez pomyłkę opłate za miejsce garażowe zamiast 35,5 zł 355zł.Siostra napisała do zarządcy żeby ta nadpłate zwrócili na konto z którego została dokonana wpłata ( czyli naszego).
    A zarządca mówi że on nie ma dostepu do konta garażowca.
    Dostaje tylko z banku pliki o wpłatach . Czyli wie że wpłynęłą opłata za dane miejsce garażowe, ale nie wie od kogo ( z jakiego konta).
    wg mojej wiedzy to zarządca mataczy ... a jak płaci zobowiązania wspólnoty ...
    Poza tym plik to taki elektroniczny wyciąg ... wystarczy go otworzyć ( co robi żeby wczytać do swojego systemu dane) i widać z jakiego konta na jakie konto dokonano operacji . Niech zrobi odwrotna operacje i po sprawie.
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn: 3 osoby mają co robić przy każdym przelewie? Również za wodę, prąd, ciepło i przy innych stałych płatnościach?
    Skoro zarząd jest taki pracowity, to po co Wam firma zarządzająca? Nie wystarczy księgowa?
    Dzięki za troskę o czas i kondycję fizyczną naszego zarządu :bigsmile:
    A tak na poważnie: taki system zatwierdzania faktur sobie przyjęliśmy kilka lat temu i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Generalna zasada jest taka, że WSZYSTKIE płatności są zatwierdzane przez zarząd, niezależnie czy to są płatności stałe czy jednorazowe. Pozwala to na całkowite wyeliminowanie przypadkowych błędów.
    W zarządzie są 4 osoby, wymagane są podpisy dwóch. Naprawdę zajmuje nam to niewiele czasu, by zatwierdzać te faktury (mniej więcej 15 min tygodniowo), więc nie narzekamy na zbytnie przepracowanie. I jeszcze dodam, że zarząd pracuje społecznie
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    Naprawdę zajmuje nam to niewiele czasu, by zatwierdzać te faktury (mniej więcej 15 min tygodniowo), więc nie narzekamy na zbytnie przepracowanie. I jeszcze dodam, że zarząd pracuje społecznie
    a znam takie Zarządy, które przy byle okazji wypominają swoje "przepracowanie " adminowi ...
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kowal napisał:
    tajfun - ale żeś namieszał. Czyli masz pretensje do zarządcy ,że nie ma wglądu do konta innej Wspólnoty? Co się tam u was wyprawia. Dlaczego zarządca zajmuje się miejscami parkingowymi w innej Wspólnocie?
    Tak trudno sie domyśleć? Oj Kowal Kowal.:sad:
    Bo to ten sam zarządca.
    A gdzie ja napisałem że mam do zarządcy pretensje?
    Nie przypuszczałem że ten temat tak się rozwinie. Duzo sie dowiedziałem . Dziekuje wszystkim
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U mnie jest prawie tak, jak u Piastowskiej - administrator wprowadza dane, ale żeby przelew wyszedł z konta wspólnoty konieczna jest akceptacja członka zarządu.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]U mnie jest prawie tak, jak u Piastowskiej - administrator wprowadza dane, ale żeby przelew wyszedł z konta wspólnoty konieczna jest akceptacja członka zarządu.
    Kiedy ja się tego doczekam?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] koziorozka:[/cite]U mnie jest prawie tak, jak u Piastowskiej - administrator wprowadza dane, ale żeby przelew wyszedł z konta wspólnoty konieczna jest akceptacja członka zarządu.
    podobne zasady, jak u Piastowskiej to w mojej WM obowiązują od 2004 o czym pisałem w innym wątku.
    [cite] tajfun:[/cite] Kiedy ja się tego doczekam?
    bez pracy nie ma kołaczy ... do roboty , do roboty ....
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]
    [cite] koziorozka:[/cite]U mnie jest prawie tak, jak u Piastowskiej - administrator wprowadza dane, ale żeby przelew wyszedł z konta wspólnoty konieczna jest akceptacja członka zarządu.
    Kiedy ja się tego doczekam?
    System 1+2 akceptowania przelewów jest bardzo popularny, tzn sprawdził się w wielu wspólnotach. U mnie też tak robimy.
    tajfun: u Was też tak może być. Jeśli jesteś w zarządzie, to po prostu ustalcie sobie takie zasady i zawiadomcie o swojej decyzji bank. Jeśli jesteś jednym z właścicieli, to podejmijcie ten temat na najbliższym zebraniu właścicieli
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Marco Polo napisał:
    System 1+2 akceptowania przelewów jest bardzo popularny, tzn sprawdził się w wielu wspólnotach. U mnie też tak robimy.
    tajfun: u Was też tak może być. Jeśli jesteś w zarządzie, to po prostu ustalcie sobie takie zasady i zawiadomcie o swojej decyzji bank. Jeśli jesteś jednym z właścicieli, to podejmijcie ten temat na najbliższym zebraniu właścicieli
    Być może , mój Boże ....ale tylko One Way ...Zarządca sądowy.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Być może , mój Boże ....ale tylko One Way ...Zarządca sądowy.
    No to rzeczywiście słabo. Ale takie sytuacje tez daje się zmienić. Powodzenia
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]
    Być może , mój Boże ....ale tylko One Way ...Zarządca sądowy.
    sądowy czy przymusowy ?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P
    sądowy czy przymusowy ?
    .
    Jak go zwał tak go zwał.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] tajfun:[/cite]Kuba P
    sądowy czy przymusowy ?
    .
    Jak go zwał tak go zwał.
    nie jak go zwał tak go zwał, bo te podmioty funkcjonują na odrębnych przepisach.
    Przymusowy kończy swoją działalność, gdy ustaną przyczyny jego powołania / ustanowienia.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A to przepraszam.Nauki nigdy za duzo. To PRZYMUSOWY.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]To PRZYMUSOWY.
    A ile on już trwa ? Nie ustały jeszcze przyczyny jego powołania ? Może ktoś o tym zapomniał?
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Święte słowa: nauki nigdy za dużo.

    Mam zatem pytanie do KubyP: czym się różni zarząd sądowy od przymusowego?

    Z poniższego źródła wynika, że to to samo:
    http://wspolnotamieszkaniowa.pl/aktualnosci/zarzadca-sadowy-ustanowiony-przez-sad-i-jego-kompetencje/143.html
  • Opcje
    MiłoszMiłosz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MarcoPolo:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]
    [cite] koziorozka:[/cite]U mnie jest prawie tak, jak u Piastowskiej - administrator wprowadza dane, ale żeby przelew wyszedł z konta wspólnoty konieczna jest akceptacja członka zarządu.
    Kiedy ja się tego doczekam?
    System 1+2 akceptowania przelewów jest bardzo popularny, tzn sprawdził się w wielu wspólnotach. U mnie też tak robimy.
    tajfun: u Was też tak może być. Jeśli jesteś w zarządzie, to po prostu ustalcie sobie takie zasady i zawiadomcie o swojej decyzji bank. Jeśli jesteś jednym z właścicieli, to podejmijcie ten temat na najbliższym zebraniu właścicieli

    To tak jeszcze żeby doprecyzować. Dostajecie od administratora skan faktur (zawsze?) do zapłacenia i w mailu zwrotnym wyrażacie zgodę na przelew - administrator dokonuje płatności. Tak to działa?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] piastowska:[/cite]Mam zatem pytanie do KubyP: czym się różni zarząd sądowy od przymusowego?

    Nie mam zamiaru komentować magla jaki zacytowałaś. W kraju żyją rożni wizjonerzy.

    Zarządcę sądowego zazwyczaj powołuje się w małych wspólnotach, zastępuje on zarząd właścicielski nieruchomością wspólną. Termin jego odwołania nie jest wyznaczony przez prawo. Może trwać latami ....

    Zarządca przymusowy jest powoływany z jakieś przyczyny , i jego rządy kończą się z dniem ustania przyczyn, z powodu, których został ustanowiony.
    Zarządca przymusowy pracuje pod nadzorem Sądu, a nie właścicieli lokali.
    Można powiedzieć, że jest takim Komisarzem, który ma naprawić , to co zepsuli właściciele lokali nieumiejący korzystać z demokracji i wolności nadanych im praw ustawowych (UoWL).

    To tak z grubsza.

    [cite] Miłosz:[/cite]To tak jeszcze żeby doprecyzować.
    Dostajecie od administratora skan faktur (zawsze?) do zapłacenia i w mailu zwrotnym wyrażacie zgodę na przelew - administrator dokonuje płatności.
    Tak to działa?
    Nie , Administrator zawiesza przelew w banku , przesyła mailem skan faktury - zawsze , powiadamia Zarząd SMS-em o zawieszonym przelewie.

    Dwóch członków Zarządu podpisuje przelew elektronicznie. Tak to działa u mnie....
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Miłosz: To tak jeszcze żeby doprecyzować. Dostajecie od administratora skan faktur (zawsze?) do zapłacenia i w mailu zwrotnym wyrażacie zgodę na przelew - administrator dokonuje płatności. Tak to działa?

    Co prawda pytanie nie całkiem do mnie, ale odpowiem :bigsmile:

    Zawsze dostajemy skan faktur od administratora. Maile zawiadamiajace o tych fakturach sa potrzebne, zeby po pierwsze zawiadomić zarząd, że czeka coś do podpisania, a po drugie by wyjaśnić ewentualne watpliwści i sprawdzić zasadność faktur (zdarzało się np że wykonawca jakiejś usługi wystawił fakture przed zakończeniem tej usługi i wtedy zarząd może wstrzymać płatność)


    Zatwierdzanie tych faktur nie odbywa sie mailowo, tylko na stronie banku. Wcześniej te faktury zostały wprowadzone przez administratora do systemu bankowego.

    Nowy doklejony: 29.10.14 12:07
    KubaP: Zarządcę sądowego zazwyczaj powołuje się w małych wspólnotach, zastępuje on zarząd właścicielski nieruchomością wspólną. Termin jego odwołania nie jest wyznaczony przez prawo. Może trwać latami ....

    Zarządca przymusowy jest powoływany z jakieś przyczyny , i jego rządy kończą się z dniem ustania przyczyn, z powodu, których został ustanowiony.
    Zarządca przymusowy pracuje pod nadzorem Sądu, a nie właścicieli lokali.
    Można powiedzieć, że takim Komisarzem, który ma naprawić , to co zepsuli właściciele lokali nieumiejący korzystać z demokracji i wolności nadanych im praw ustawowych (UoWL).
    To w ramach dalszych nauk, czy mógłbyś mi podać jakieś wiarygodne źródło?

    Z tego co napisałeś, to też wynika, że to jest to samo (chyba, że czegoś nie zrozumiałam, więc bardzo proszę o doprecyzowanie):
    1. zarząd sądowy "zazwyczaj powołuje się w małych wspólnotach", czyli może być też powoływany (jak rozumiem przez sąd) w duzych wspólnotach
    2." Zarządca przymusowy jest powoływany z jakieś przyczyny" czyli tak jak zarząd sądowy, który też jest powoływany z jakiejś przyczyny i też przez sąd
    3. "Zarządca przymusowy pracuje pod nadzorem Sądu" a zarząd sadowy nie pracuje pod nadzorem sądu?
    4. dla zarządu przymusowego "rządy kończą się z dniem ustania przyczyn, z powodu, których został ustanowiony" A dla zarządu sądowego nie kończy sie zarzadzanie gdy ustanie przyczyna tego zarządzania?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] piastowska:[/cite]
    To w ramach dalszych nauk, czy mógłbyś mi podać jakieś wiarygodne źródło?
    nie, bo nie znam żadnych orzeczeń sądowych, zapisów w k.c. itp. piszę to z własnego doświadczenia
    Z tego co napisałeś, to też wynika, że to jest to samo (chyba, że czegoś nie zrozumiałam, więc bardzo proszę o doprecyzowanie):
    1. zarząd sądowy "zazwyczaj powołuje się w małych wspólnotach", czyli może być też powoływany (jak rozumiem przez sąd) w duzych wspólnotach
    nie znam takich przypadków, aby w dużych wspólnotach był ustanawiany zarządca sądowy, ale o przymusowym to wiem, bo go miałem przez rok na własnym grzbiecie ( właściciele nie chcieli wybrać Zarządu WM)
    2." Zarządca przymusowy jest powoływany z jakieś przyczyny" czyli tak jak zarząd sądowy, który też jest powoływany z jakiejś przyczyny i też przez sąd
    zarząd sądowy nie jest powoływany z przyczyny takiej samej jak przymusowy o czym mowa jest w art. 26 UoWL . Sądowy - Może np. być powołany na wniosek pojedynczego właściciela lokalu, w małych wspólnotach, bo żaden właściciel nie chce sprawować zarządu częścią wspólną lub tak się umówią współwłaściciele nieruchomości i złożą wniosek do sądu że lepiej dla bezpieczeństwa ich gdy zarząd będzie sprawował zarządca sądowy.
    Zarządca sądowy jest łagodniejszą formą niż zarządca przymusowy. Przy zarządcy przymusowym musi być najpierw "przymus" jego powołania.
    3. "Zarządca przymusowy pracuje pod nadzorem Sądu" a zarząd sadowy nie pracuje pod nadzorem sądu?
    nie pracuje , sprawuje podobny zarząd do powierzonego (art. 18.1). Zarządca przymusowy składa sprawozdanie z działalności WM do Sądu, a nie przed zgromadzeniem właścicieli lokali . Np. Zarządca składa wniosek do Sądu o wymiarze zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości
    Jak Sąd to przyklepie, to takie są naliczane, czy to się właścicielom podoba czy nie .
    4. dla zarządu przymusowego "rządy kończą się z dniem ustania przyczyn, z powodu, których został ustanowiony" A dla zarządu sądowego nie kończy sie zarzadzanie gdy ustanie przyczyna tego zarządzania?
    wracając do przytoczonego przykładu: to może tak być, że zostanie on odwołany , jak zadecyduje Sąd, na wniosek właściciela lokalu który przyjmie czynności zarządu częścią wspólną na siebie.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] piastowska:[/cite]
    To w ramach dalszych nauk, czy mógłbyś mi podać jakieś wiarygodne źródło?
    nie, bo nie znam żadnych orzeczeń sądowych, zapisów w k.c. itp.

    Bardzo dziękuję za wyjaśnienia.
    Mam jednak taka naturę, że lubię sprawdzać "u źródła" to, co mi ktoś mówi.
    Szkoda, że nie jesteś w stanie powołać się pisząc te wyjaśnienia na jakieś wiarygodne dokumenty, publikacje itd, jednym słowem bardzo chetnie bym sprawdziła, skąd czerpiesz tę wiedzę. Tym bardziej , że jak sam piszesz "nie, bo nie znam żadnych orzeczeń sądowych, zapisów w k.c. itp. ", więc Twoja wiedza jest taka bardziej hmm.. intuicyjna, niż poparta faktami
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    skąd czerpiesz tę wiedzę.
    z własnego doświadczenia i sal sądowych
    sam piszesz "nie, bo nie znam żadnych orzeczeń sądowych, zapisów w k.c. itp. ",
    nie, bo nie znam żadnych orzeczeń sądowych, zapisów w k.c. itp. piszę to z własnego doświadczenia
    szkoda że nie czytasz uważnie moich wpisów

    Nowy doklejony: 29.10.14 14:25
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/2536/zarzadca-przymusowy/
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piastowska: bardzo chętnie bym sprawdziła, skąd czerpiesz tę wiedzę. Tym bardziej, że jak sam piszesz "nie, bo nie znam żadnych orzeczeń sądowych, zapisów w k.c. itp. ", więc Twoja wiedza jest taka bardziej hmm.. intuicyjna, niż poparta faktami
    KubaP: z własnego doświadczenia i sal sądowych
    Inni natomiast czerpią swoją wiedzę z własnego doświadczenia i sal uczelnianych :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] elan124:[/cite] Inni natomiast czerpią swoją wiedzę z własnego doświadczenia i sal uczelnianych :wink:
    a innych (elan124) nawet na to nie stać .... oni wiedzę zdobywają przy trzepaku od uryniarzy ...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dostajecie od administratora skan faktur (zawsze?) do zapłacenia i w mailu zwrotnym wyrażacie zgodę na przelew -
    Nie chcę skanów.
    Dostaję mail od administratora, że przelewy czekają na akceptację (konto w ING, nie ma opcji, żeby administrator sam je wysłał w świat).
    Loguję się na konto i akceptuję w 95%. Jak przelew jest źle opisany, nie rozumiem co to, za co, to przelew dalej wisi a ja wyjaśniam sprawę z administratorem.
    1-2 razy w miesiącu zarząd spotyka się albo w czyimś mieszkaniu, albo u administratora i omawiamy bieżące sprawy.
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano października 2014
    Kowal: piastowska - rozumiem ,że robisz sobie jaja z tymi pytaniami?
    No gdzieżbym śmiała robić sobie jaja z eksperta - to była raczej prośba o jakieś bliższe wyjaśnienia, które by mi pomogły zrozumieć głębię myśli 0wacko2.gif

    A w ogóle to dzisiaj obrodziło głębokimi myślami, bo w innym wątku na tym forum ktoś zabłysnął nader trafnym stwierdzeniem "wyrok staje się prawomocny wtedy gdy się nim staje..." Podobnie jak Egzo uważam, że to jest genialne w swojej prostocie
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja natomiast jestem pod wrażeniem geniuszu Barei - w zwrotach - "Nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi" i przemowa gen. Jaruzelskiego w "Rozmowach kontrolowanych" = "należy zadać sobie pytanie - Czy musiało do tego dojść? Odpowiedź jest prosta. Musiało, skoro doszło.":bigsmile:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]To PRZYMUSOWY.
    A ile on już trwa ? Nie ustały jeszcze przyczyny jego powołania ? Może ktoś o tym zapomniał?
    Jeszcze go nie ma . Ale moim zdaniem ( tu zdania są podzielone ) bezwzględnie powinien być.
    Wspólnota bowiem jest zarządzana i administrowana prze zarzadcę zawodowgo któremu powierzono zarzad NW na podstawie umowy "dorozumianej" ( wątek ten juz był) .
  • Opcje
    MiłoszMiłosz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zawsze dostajemy skan faktur od administratora. Maile zawiadamiajace o tych fakturach sa potrzebne, zeby po pierwsze zawiadomić zarząd, że czeka coś do podpisania, a po drugie by wyjaśnić ewentualne watpliwści i sprawdzić zasadność faktur (zdarzało się np że wykonawca jakiejś usługi wystawił fakture przed zakończeniem tej usługi i wtedy zarząd może wstrzymać płatność)


    Zatwierdzanie tych faktur nie odbywa sie mailowo, tylko na stronie banku. Wcześniej te faktury zostały wprowadzone przez administratora do systemu bankowego.

    Wrócę jeszcze do tematu. Pytanie ogólne skierowane do tych którzy w ten lub podobny sposób autoryzują z ramienia zarządu przelewy. Czy w waszych wspólnotach każdy właściciel ma swoje subkonta na które wpłaca czynsz + fr? Czy tez wspólnota dysponuje jednym ogólnym kontem na które wpływają wszystkie pieniądze? Pzdr. M.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    Jeden rachunek lub co najwyżej dwa (jeden na fundusz remontowy), bez subkont.
    Komentarz edytowany Egzo
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    [cite] Miłosz:[/cite]
    Czy w waszych wspólnotach każdy właściciel ma swoje subkonta na które wpłaca czynsz + fr?
    Czy tez wspólnota dysponuje jednym ogólnym kontem na które wpływają wszystkie pieniądze? Pzdr. M.
    a bywa różnie różniście ,

    w mojej jest jedno konto a Admin (osoba prowadząca ewidencje pozaksięgową wspólnoty) rozksięgowuje wpłaty właścicielei lokali wg klucza uchwalonego uchwałą właścicielei lokali na subkonta np.: najpierw FR wg zaliczki potem utrzymanie nieruchomosci wspólnej a to co pozostanie idzie na utrzymanie lokalu

    Są też takie wspólnoty, które korzystają z tzw. "masowych płatności" , gdzie każdy właściciel ma swoje indywidualne konto w banku , odrębne na FR odrębne na utrzymanie NW i odrębne na utrzymanie lokalu (media)
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    Jedno konto plus rachunek oszczędnościowy.
    Księgowanie wg. regulaminu - najpierw na koszty lokalowe (bo najtrudniejsze do windykacji), potem f. remontowy a na końcu tzw. eksploatacja
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - ja sądziłem ,że wstyd nie pozwoli ci już zabrać głos w tym wątku? Ale mylić się jest rzeczą ludzką.
    Są też takie wspólnoty, które korzystają z tzw. "masowych płatności" , gdzie każdy właściciel ma swoje indywidualne konto w banku , odrębne na FR odrębne na utrzymanie NW i odrębne na utrzymanie lokalu (media)
    Mam nadzieję ,że odezwie się taka wspólnota , która zamiast jednego konta Wspólnoty ma setki indywidualnych.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    [cite] Kowal:[/cite]KubaP - ja sądziłem ,że wstyd nie pozwoli ci już zabrać głos w tym wątku?(...) :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Hej! Kowalu...
    Siedzisz sobie na swym palu
    I tak szczerze się tu śmiejesz
    Ale...
    Jednak - dalej nie wiesz
    Chichaj, prychaj ile wlezie
    Potem poskacz na trapezie
    Będzie wtedy ulga wielka
    Może przyśni Ci się Helka...?
    Wtedy pojmiesz magię kont
    I... nie powiesz Kubie: WONT.

    :cool:
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dowiedziałem się już jaką funkcję pełni tu KubaP, a teraz mogę się domyślać jaką Ty Haneczka. Rozśmieszacza? Poetki?
    Sięgnij do wpisów wcześniejszych i je oceń. Jak czytam bz..... muszę reagować. :bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.