konto Wspólnoty Mieszkaniowej

ekmirekmir Użytkownik
edytowano grudnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy konto Wspólnoty Mieszkaniowej może być prywatnym kontem jednego z jej członków ?
«1

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] ekmir:[/cite]Czy konto Wspólnoty Mieszkaniowej może być prywatnym kontem jednego z jej członków ?
    nie, nie może ... kiedys konta bankowe Zarządców / administratorów tak było ,
    ale jest orzeczenie sądu , które mówi, że konta bankowe winny być odrębne.

    http://lgb.com.pl/zeb/porady/porady/18.html
  • Opcje
    ekmirekmir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo proszę o to orzeczenie
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście ,że może, jeżeli taka będzie wola ludu.
  • Opcje
    ekmirekmir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poproszę o wskazanie/namiary tego orzeczenia
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    Ja nie mam dostepu do zasobów z orzeczeniami sądowymi więc ci nie zacytuję ....

    http://ksiegowosc.infor.pl/abc/64655,Ewidencja-pozaksiegowa-wspolnoty-mieszkaniowej-powstalej-ze-spoldzielni.html

    [cite] Kowal:[/cite]
    [cite] ekmir:[/cite]Czy konto Wspólnoty Mieszkaniowej może być prywatnym kontem jednego z jej członków ?
    Oczywiście ,że może, jeżeli taka będzie wola ludu.
    nie może, bo to dalej nie będzie konto wspólnoty , tylko Pana Kowala....
  • Opcje
    ekmirekmir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kowal:[/cite]Oczywiście ,że może, jeżeli taka będzie wola ludu.
    Tylko, że ja "lud" takiej woli nie mam

    Nowy doklejony: 22.12.14 10:45
    Może chociaż jakieś namiary na to orzeczenie
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na końcu artykułu polecanego przez KubaP, jako podstawę prawną podano między innymi Rozporządzenie ministra finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej.

    Tyle tylko, że to rozporządzenie:
    - nie dotyczyło wspólnot mieszkaniowych
    - już nie obowiązuje - zostało uchylone na mocy ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości.

    KubaP - nie klikaj bez sensu i nie wpuszczaj w maliny osób szukających na forum pomocy.
  • Opcje
    ekmirekmir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No to jak jest z tym kontem bankowym wspólnoty ? Regulują to jakieś przepisy ? Czy może ono być na osobę prywatną ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] cdn:[/cite]KubaP - nie klikaj bez sensu i nie wpuszczaj w maliny osób szukających na forum pomocy.
    widzisz cdn zamiast krytykować ( bo ci to sprawia radość zwłaszcza przed świętami ku uciesze gawiedzi ) pomóc w odnalezieniu orzeczenia ... włóż trochę merytorycznej i efektywnej pracy ....

    [cite] ekmir:[/cite]No to jak jest z tym kontem bankowym wspólnoty ? Regulują to jakieś przepisy ? Czy może ono być na osobę prywatną ?
    MA BYĆ ODRĘBNE konto bankowe , jak chcesz księgować wyciągi Kowal-a jako wspólnotowe ?
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ekmirekmir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja nie chcę ale konto zostało założone na jednego z członków współnoty.
    Ja wnioskuję o odrębne konto. Dlatego chciałbym podstawę prawną, orzeczenie, wyrok ...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] ekmir:[/cite]Ja nie chcę ale konto zostało założone na jednego z członków współnoty.
    Ja wnioskuję o odrębne konto.

    Dlatego chciałbym podstawę prawną, orzeczenie, wyrok ...
    Rozdział 4
    [b]Zarząd nieruchomością wspólną[/b]
    
    Art. 30.
    1. Zarząd ........, jest obowiązany:
    1) [b]dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy,[/b]
    


    duża jest ta twoja wspólnota ? ile ma lokali?
  • Opcje
    ekmirekmir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mała współnota, cztery mieszkania

    "Art. 30.
    1. Zarząd ........, jest obowiązany:
    1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy,

    Z tego nie wynika, że nie może być konto prywatne :(
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do ek mir: Wbrew temu co sądzą niektórzy wcześniej się tu wypowiadający, dostęp do interesujących Cię orzeczeń ma każdy, kto ma dostęp do internetu. Tutaj:
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query

    i tutaj:

    http://orzeczenia.ms.gov.pl/

    można znaleść wiele interesujących informacji na tematy poruszane na tym forum

    Pod linkiem:
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A4398C44B9

    jest orzeczeniew sprawie niedouczonego zarządcy, który stracił licencję na skutek m.in. niewłaściwego prowadzenia konta bankowego wspólnoty (brak odrębnego konta)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ekmir:[/cite]mała współnota, cztery mieszkania

    "Art. 30.
    1. Zarząd ........, jest obowiązany:
    1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy,

    Z tego nie wynika, że nie może być konto prywatne :(
    teraz to ja już wiem, że tak może być ...może to być konto prywatne
    bo ta osoba sprawuje zarząd . Wy podlegacie pod Kodeks Cywilny dział współwłasność ... art. od 195
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    (...)
    ekmir -
    Ja nie chcę ale konto zostało założone na jednego z członków współnoty.
    Ja wnioskuję o odrębne konto. Dlatego chciałbym podstawę prawną, orzeczenie, wyrok ...
    Nie ma takiej podstawy prawnej więc nie będzie orzeczenia sądowego. Jeżeli ten wasz członek wspólnoty założył odrębne konto bankowe ,jedynie dla potrzeb rozliczeń, nie widzę w tym nic zdrożnego, a nawet powiem ,że będzie taniej i może nawet lepiej. Ale to nie oznacza ,że ja popieram takie rozwiązanie ale je rozumiem. Oczywiście odrębne konto bankowe WM jest rozwiązaniem "transparetnym" ale w takich małych WM jak Twoja spór o to konto to "kłótnia o pie...ły". Dzisiaj założenie konta w dużym mieście to pół godziny roboty, ale w małych miejscowościach może być większy problem, a zwłaszcza z kontem firmowym. I konto osobiste to pokazanie dowodu a z kontem firmowym zaczynają się schody. Banki traktują WM jak przedsiębiorców i wymyślają wymagane papiery. I tak chcąc założyć konto WM musisz przedstawić REGON,NIP. I tu zaczyna się idiotyzm. WM "zmuszona" jest do zgłoszenia SWOJEJ DZIALALNOŚCI GOSPODARCZEJ a następnie zgłoszenia się jako PODATNIK do US. Później będzie to skutkowało "przymusem" wypełniania IDIOTYCZNEJ DOKUMENTACJI CIT-8. Jak to zdobędziecie bank "zażąda" ksero AN, uchwałę albo umowę właścicieli o udzieleniu pełnomocnictwa do utworzenia konta i jego dyspozycją, a ambitni poproszą jeszcze o Statut (bo dla wielu WM czy spółdzielnia to to samo).Konta firmowe są zazwyczaj droższe w oplatach, stawki prowizji przy wypłatach gotówkowych są horrendalne (w bankomatach innych banków).To są moje argumenty.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] Kowal:[/cite]
    Nie ma takiej podstawy prawnej....To są moje argumenty.
    dużo słów, a mało treści .... to co napisałeś ws konta bankowego (w większości) nie obowiązuje w MAŁYCH wspólnotach . Ot tak przykrość, chichot losu Kowal ...
    Poza tym konto już jest założone
    [cite] ekmir:[/cite]Czy konto Wspólnoty Mieszkaniowej może być prywatnym kontem jednego z jej członków ?

    [cite] Kowal:[/cite]
    KubaP - takie stanowisko Ciebie jedynie ośmiesza, potrafisz tylko krytykować, a przy merytorycznej dyskusji brakuje Ci argumentów.
    trudno wstrzelić się w punkt
    jak autor wątku dopiero w 14 wpisie napisał, że to chodzi o "małą wspólnotę" .... ty oczywiście tego nie zauważyłeś bo i po co ?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    ekmir: Czy konto Wspólnoty Mieszkaniowej może być prywatnym kontem jednego z jej członków ?
    W tej konkretnej twojej wspólnocie wynika, że tak.
    Przychylam się do wniosku wynikającego z poniższego artykułu znanej autorki publikacji o wspólnotach:
    "...Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 tej ustawy, jest m.in. obowiązany dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy. W praktyce przepis ten bywa – jak się wydaje – interpretowany w sposób idący dużo dalej niż na to wskazuje jego treść (i szerzej niż by na to wskazywała intencja ustawodawcy).
    Po pierwsze, często twierdzi się, że wprowadza on obowiązek posiadania rachunku bankowego przez wspólnotę mieszkaniową. Tymczasem treść przepisu jasno wskazuje na to, że nałożono obowiązek rozliczania się przez rachunek bankowy nie na wspólnotę mieszkaniową ale na wybrany przez właścicieli lokali zarząd (co, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o własności lokali, ma miejsce w tzw. wspólnotach dużych, tj. funkcjonujących w budynkach mieszczących więcej niż 7 samodzielnych lokali) lub na zarządcę (osobę fizyczną lub prawną), któremu zarząd nieruchomością wspólną właściciele lokali powierzyli umową zawartą w formie aktu notarialnego. Zatem, gdy brak zarządu lub zarządcy, co może mieć miejsce w małych wspólnotach, w których właściciele lokali bezpośrednio zarządzają nieruchomością wspólną stosując (zgodnie z art. 19 ustawy o własności lokali) przepisy K.c. i K.p.c. o współwłasności, to brak podmiotu zobowiązanego przez art. 30 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy do rozliczania się przez rachunek bankowy.
    Przepis art. 30 ust. 1 pkt 1 nie nakłada bowiem obowiązku rozliczania się przez rachunek bankowy na właścicieli lokali samodzielnie zarządzających współwłasnością (ani też na wspólnotę mieszkaniową). Nie negując więc potrzeby i racjonalności posiadania przez wspólnoty mieszkaniowe własnych rachunków bankowych, należy stwierdzić, że w świetle art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o własności lokali mogą istnieć i funkcjonować wspólnoty, które nie mają własnych rachunków bankowych (w szczególności dotyczyć to może małych wspólnot).
    ....niedopuszczalnym rozszerzeniem zakresu obowiązywania art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o własności lokali wydaje się twierdzenie, że z przepisu tego wynika obowiązek rozliczania się wyłącznie za pomocą rachunku bankowego wspólnoty we wszystkich sprawach i przez wszystkie osoby mające związek z rozliczeniami wspólnoty.
    ...skoro omawiany przepis ustawy o własności lokali nakłada obowiązek rozliczania się przez rachunkowy tylko na zarząd lub zarządcę, to nie nakłada tego obowiązku na żadne inne osoby (nie nakłada go także na pojedynczych właścicieli lokali dokonujących rozliczeń z własną wspólnotą mieszkaniową). Nigdzie też nie jest powiedziane, że zarząd lub zarządca nie może pobrać jakichkolwiek należności do kasy..." - źródło: Ewa Bończak- Kucharczyk/ www.minigo.pl
    http://wspolnotamieszkaniowa.pl/aktualnosci/wspolnota-mieszkaniowa--kto-i-jak-ma-sie-rozliczac-przez-rachunek-bankowy/485.html
  • Opcje
    ekmirekmir Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    Niemniej jednak można się podpierać wyrokiem Sądu: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A4398C44B9
    Zdaniem Sądu, nie zasługują na uwzględnienie twierdzenia skarżącego, iż rozliczenia finansowe nieruchomości mogą być prowadzone przez obojętny rachunek bankowy, np. przez rachunek przedsiębiorcy, a nie rachunek prowadzony dla konkretnej wspólnoty mieszkaniowej. Powyższe prowadziłoby bowiem do naruszenia standardów zawodowych zarządców nieruchomości, w myśl których zarządca nieruchomości, obracając środkami pieniężnymi właścicieli nieruchomości,
    w szczególności: nie dopuszcza do łączenia środków finansowych swoich lub swojej firmy ze środkami finansowymi zamawiającego; nie wykorzystuje środków finansowych jednego właściciela nieruchomości w celu przysporzenia korzyści innemu właścicielowi nieruchomości. Środki finansowe właścicieli nieruchomości zarządca nieruchomości przechowuje na rachunkach bankowych prowadzonych odrębnie dla każdej zarządzanej nieruchomości i obsługuje zgodnie z pisemną dyspozycją właścicieli nieruchomości i postanowieniami umowy o zarządzanie nieruchomością
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ekmir - Ty z góry zakładasz ,że was ten członek wspólnoty sprawujący zarząd OKRADNIE. Jeżeli tak to kłóć się z nimi wszystkimi.
    Niemniej jednak można się podpierać wyrokiem Sądu:
    Gdzie się chcesz tym podpierać? Chcesz sądzić się ze WM? POWODZENIA.:bigsmile:
  • Opcje
    ekmirekmir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Okradnie, nie okradnie ...
    A jak mu się coś przydarzy, czego nikomu nie życzę to co wtedy ?
    Nie ważne czy duża czy mała WM, ja chcę przejrzystych rozliczeń i chyba mam do tego prawo. Nie zgadzam się na prywatne konto, bo nie wiem co się dzieje z wpłacanymi przeze mnie środkami :(
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niemniej jednak można się podpierać wyrokiem Sądu
    Tym wyrokiem nie możesz się podpierać bo jesteście wspólnotą 4-lokalową i zapewne nie macie zarządcy powierzonego a więc was jako właścicieli, jako wspólnoty nie obowiązuje przepis o którym w artykule jest wyjaśnione. Ten wyrok także nie bo on dotyczy zarządcy.
    ...omawiany przepis ustawy o własności lokali nakłada obowiązek rozliczania się przez rachunkowy tylko na zarząd lub zarządcę, to nie nakłada tego obowiązku na żadne inne osoby
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] ekmir:[/cite]Okradnie, nie okradnie ...
    A jak mu się coś przydarzy, czego nikomu nie życzę to co wtedy ?
    Nie ważne czy duża czy mała WM, ja chcę przejrzystych rozliczeń i chyba mam do tego prawo.
    Nie zgadzam się na prywatne konto, bo nie wiem co się dzieje z wpłacanymi przeze mnie środkami :(
    Każda osoba, która para się zarządem nieruchomości musi się rozliczyć przed pozostałymi współwłaścicielami
    Art. 208.
    [b]Każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu [/b]rzeczą wspólną 
    [b][color=#f00]może żądać[/color] w odpowiednich terminach rachunku z zarządu.[/b]
    
    
  • Opcje
    ekmirekmir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kowal:[/cite]ekmir - ta dyskusja nie ma sensu. Twoją postawę określę krótko - PIENIACTWO.
    Ja tylko grzecznie zadałem pytanie. Mam wątpliwości do tego, że konto wspólnoty jest prywatnym kontem żony zarządcy - czy to takie dziwne ??
    Mało jest sytuacji związanych z defraudacją środków finansowych.
    Brak przejrzystych form rozliczeń nazywasz pieniactwem ??
    [cite] Kowal:A u mnie od ośmiu lat jest konto firmowe, do którego tylko ja mam dostęp.
    Co to znaczy firmowe ??
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    Kowal:
    Konta firmowe są zazwyczaj droższe w oplatach, stawki prowizji przy wypłatach gotówkowych są horrendalne (w bankomatach innych banków). To są moje argumenty.
    Kowal, nie wypowiadaj się na tematy, o których nie masz bladego pojęcia.

    Przedsiębiorca, prowadzący firmę 1-osobową, nie musi mieć firmowego konta bankowego, może w swojej działalności gospodarczej posługiwać się kontem osobistym (prywatnym).

    Bezpłatne konta osobiste istnieją od wielu lat. Są banki, które do bezpłatnych kont osobistych oferują wypłaty gotówkowe bez żadnych prowizji ze wszystkich bankomatów w Polsce - ja mam takie konto.

    Wspólnota mieszkaniowa NIE JEST FIRMĄ. Wiele banków oferuje BEZPŁATNE konta bankowe dla wspólnot mieszkaniowych. Założenie i prowadzenie konta - bez opłat. Przelew przez internet za 0,90 zł. Stałe zlecenie (jednakowa kwota co miesiąc) za 1 zł. Bardzo atrakcyjne kredyty na inwestycje i remonty dla wspólnot, zabezpieczone cesją z polisy i funduszem remontowym - poniżej 5% rocznie. Takiego kredytu nie dostanie osoba fizyczna.

    Wypłaty gotówkowe wspólnocie nie są potrzebne, wspólnoty nie biegają do bankomatów.
    Masz w swojej wspólnocie kasę i raporty kasowe? Wspólnota powinna rozliczać się przez konto bankowe.

    Nowy doklejony: 22.12.14 22:30
    ekmir, masz rację i popieram Cię w całej rozciągłości. To nie jest normalne, że pieniądze właścicieli lokali, przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, są wpłacane na prywatne konto - niezależnie od tego, kim jest posiadacz tego konta. To wbrew wszelkim standardom. Powinniście to zmienić jak najszybciej. Jak widzisz, nie spowoduje to żadnych kosztów dla wspólnoty, a na pewno będzie bezpieczniej i przejrzyściej.
    Komentarz edytowany cdn
  • Opcje
    MichałMichał Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kowal napisał:
    ekmir - Ty z góry zakładasz ,że was ten członek wspólnoty sprawujący zarząd OKRADNIE. Jeżeli tak to kłóć się z nimi wszystkimi.
    

    Każdy rozsądny człowiek powinien przewidzieć różne warianty wydarzeń. Ekmir w tym przypadku ma 100% racji. Nawet jeżeli prawo dopuszcza rozliczanie przez prywatne konto to rozsądek nakazuje co innego. Uważam, że warto ponosić co miesiąc niewielkie koszty aby nie obudzić się z ręką w nocniku i aby nikt Ci nie musiał mówić "Mądry Polak po szkodzie".
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn -
    nie klikaj bez sensu i nie wpuszczaj w maliny osób szukających na forum pomocy
    ekmir - zadałeś proste pytanie i otrzymałeś odpowiedź.
    Z prawnego punktu widzenia jest OK. Próbowałem Ci wytłumaczyć moje stanowisko, ale "krzykacze" są głośniejsi.
    Ale to nie oznacza ,że ja popieram takie rozwiązanie ale je rozumiem. Oczywiście odrębne konto bankowe WM jest rozwiązaniem "transparetnym" ale
    jesteście tak małą WM ,że to nie jest żaden problem.
    Nie ważne czy duża czy mała WM, ja chcę przejrzystych rozliczeń i chyba mam do tego prawo.
    To nie dyskutujmy o koncie ,ale o PRZEJRZYSTOŚCI ROZLICZEŃ. Ja jedyny w 40-lokalowej WM mam dostęp do konta, czy to oznacza ,że nie rozliczam się z pieniędzy? Rozliczenie finansowe Waszej WM zmieści się na kartce papieru, zaproponuj taką formę, aby wszystko było czytelne.
    Widzisz, od cdn dostałeś reklamę konta osobistego
    Przedsiębiorca, prowadzący firmę 1-osobową, nie musi mieć firmowego konta bankowego, może w swojej działalności gospodarczej posługiwać się kontem osobistym (prywatnym).

    Bezpłatne konta osobiste istnieją od wielu lat. Są banki, które do bezpłatnych kont osobistych oferują wypłaty gotówkowe bez żadnych prowizji ze wszystkich bankomatów w Polsce - ja mam takie konto.
    I takie konto ma również ta żona członka WM.
    Wspólnota mieszkaniowa NIE JEST FIRMĄ.
    Szkoda, że banki tego nie wiedzą. Oczywiście ,że jest FIRMĄ, ponieważ swoją działalność gospodarczą zgłosiła w Urzędzie Statystycznym i PODATNIKIEM , bo złożyla wniosek o NIP. Proponuję ekmir ,żebyś przechodząc obok banku wszedł i spytał się o warunki założenia konta dla WM. Z taką wiedzą nie będziesz słuchał "bajek" o bezpłatnych kontach. Osobiście uważam ,że pobieranie przez banki wszelkich opłat to IDIOTYZM, ale takie jest życie.
    Bardzo atrakcyjne kredyty na inwestycje i remonty dla wspólnot, zabezpieczone cesją z polisy i funduszem remontowym - poniżej 5% rocznie.
    Takie warunki to może oczekiwać 300-lokalowa WM a nie ekmira.
    Wypłaty gotówkowe wspólnocie nie są potrzebne, wspólnoty nie biegają do bankomatów
    Zapewniam Cię ,że nie raz pobiegniecie.
    Jeżeli jednak strasznie zależy Ci na tym koncie to zaproponuj uchwałę o jego założeniu, dodając ,że w przypadku sprzeciwu złożysz wniosek do sądu w tej sprawie. WG mnie nie masz szans i na dodatek pokłócisz się z wszystkimi.Wybieraj.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla mnie rozliczanie przez prywatne konto jest po prostu sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.Takie sposób rozliczeń budzi nieufność .Takie konto może być ( jest) wykorzystane do nieuczciwych operacji np: likwidacji zadłużenia debetowego.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    Ile faktur jest w 4 lokalowej wspólnocie? 4 miesięcznie?
    Sztuczny problem.
    Jedno konto z 4 pełnomocnikami załatwia sprawę. A czy to konto będzie założone na nazwisko jednego z członków wspólnoty, czy na wspólnotę to nie ma znaczenia.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kowal:
    Proponuję ekmir ,żebyś przechodząc obok banku wszedł i spytał się o warunki założenia konta dla WM. Z taką wiedzą nie będziesz słuchał "bajek" o bezpłatnych kontach.
    Ty Kowal jesteś odporny na wiedzę. Jeśli nie znasz banków, które oferuję bezpłatne konta dla wspólnot mieszkaniowych, masz pod ręką Google, to ci podpowiedzą. To, że ty wybrałeś dla swojej wspólnoty konto płatne świadczy tylko o tobie, a nie o ofercie banków.
    Próbowałem Ci wytłumaczyć moje stanowisko
    Twoje stanowisko jest takie, że bezpłatne konto dla wspólnoty to bajka i że konto żony zarządcy jest dobre dla wspólnoty. Krytyków twojej ignorancji i pobłażliwości dla prywaty nazywasz "krzykaczami". Takie jest twoje "stanowisko". :smile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] koziorozka:[/cite] A czy to konto będzie założone na nazwisko jednego z członków wspólnoty, czy na wspólnotę to nie ma znaczenia.
    nie zgadzam się z taką tezą ...
    ważne, aby konto bankowe, jak już jest odrębne i specjalnie zakładane, powinno być na Wspólnotę Mieszkaniową.
    Jedno konto z 4 pełnomocnikami załatwia sprawę.
    dodam jedno
    aby środki były uwolnione / skonsumowane, to należałoby zaznaczyć ilość osób / podpisów, które pozwolą na realizacje zlecenia.
    W tym przypadku 3 osoby w różnej konfiguracji.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]Przedsiębiorca, prowadzący firmę 1-osobową, nie musi mieć firmowego konta bankowego, może w swojej działalności gospodarczej posługiwać się kontem osobistym (prywatnym).
    Pierwsze słyszę. Rachunek osobisty, jak mówi sama nazwa, służy do rozliczeń osobistych, a więc nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do tego drugiego służy konto firmowe.

    Oczywiście ja nie mam wiedzy, jak to jest we wszystkich możliwych bankach, ani nie jestem ekspertem od prawa bankowego, natomiast w bankach, w których akurat ja mam rachunki, zarówno osobiste, jak i firmowe, jest wyraźny zapis w stosownych regulaminach (r. osobisty): "Rachunek nie może być wykorzystywany przez Posiadacza Rachunku do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych związanych z prowadzeniem przez Posiadacza Rachunku działalności.".

    Nazw banków naturalnie nie podam, ale każdy może wejść na stronę swojego, albo dowolnego innego banku i przeczytać regulamin otwierania i prowadzenia rachunków bankowych.

    Zaznaczam też, że powyższy wywód niekoniecznie musi dotyczyć wspólnoty mieszkaniowej, ja odnoszę się tylko do cytowanego tekstu, natomiast spodziewam się, że każdy bank potraktuje wspólnotę mieszkaniową, jak przedsiębiorcę, per analogia. Prawdą jest również, że banki mają dedykowane produkty dla wspólnot mieszkaniowych.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    Rachunek bankowy jest niezbędny do prowadzenia przedsiębiorstwa. Ale żadna ustawa nie zawiera wymogu, że ma to być rachunek firmowy.
    Brak obowiązku posiadania konta firmowego potwierdziło Ministerstwo Finansów. „Przepisy nie regulują kwestii związanych z rodzajem rachunku bankowego, jaki powinien posiadać podatnik do celów rozliczeń podatkowych” – napisało w odpowiedzi na pytania DGP.
    LINK
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP -
    teraz to ja już wiem, że tak może być ...może to być konto prywatne
    nie zgadzam się z taką tezą ...
    ważne, aby konto bankowe, jak już jest odrębne i specjalnie zakładane, powinno być na Wspólnotę Mieszkaniową.
    Lech Wałęsa też "był za a nawet przeciw".
    cdn - zamiast inwektyw podaj przykład banku, oferującego bezpłatne konto dla WM. Przyda się to wielu na tym forum, i wzrośnie twoje ego jako ekspert od banków.
    koziorozka - Twój glos rozsądku w tym tumulcie hipokryzji niestety został zagłuszony, wątpię czy ktokolwiek z dyskutantów zakładał konto dla swojej WM.

    Nowy doklejony: 24.12.14 14:32
    NIESTETY, najwięcej na tym forum zabierają glos Ci co mają niewiele do powiedzenia.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    cdn - zamiast inwektyw podaj przykład banku, oferującego bezpłatne konto dla WM.
    Kto zechce, znajdzie choćby na tym forum informacje o bezpłatnych kontach dla wspólnot.
    Dla takich leniwych, jak Kowal: LINK Konto bezpłatne, przelewy krajowe za 0 zł.
    wątpię czy ktokolwiek z dyskutantów zakładał konto dla swojej WM.
    Nie sądź innych według siebie. Ja zakładałem.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]Rachunek bankowy jest niezbędny do prowadzenia przedsiębiorstwa. Ale żadna ustawa nie zawiera wymogu, że ma to być rachunek firmowy
    Wprawdzie nie zaznaczyłeś - zapewne przez chwilowy brak koncentracji na wykonywanej czynności - do czego nawiązuje Twój wpis, ale skoro pojawił się pod moim, to zakładam, że odnosi się właśnie do niego.

    Otóż, moim zdaniem nie ma sensu teraz wypuszczać zasłon dymnych w rodzaju "żadna ustawa nie zawiera wymogu, bla, bla, bla...", bo mleko się rozlało. Po prostu nie jest prawdą, że
    [cite] cdn:[/cite]Przedsiębiorca, prowadzący firmę 1-osobową, nie musi mieć firmowego konta bankowego, może w swojej działalności gospodarczej posługiwać się kontem osobistym (prywatnym).
    i powyżej dokładnie wyjaśniłem, z jakiego powodu.

    Również nie ma co jeździć po Kowalu, czy innych użytkownikach, bo przecież to nie oni napisali tę głupotę.

    Hejka!

    :cool:
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszyscy na tym forum to "mądrzy inaczej" za wyjątkiem cdn, który jako jedyny korzysta z bezpłatnego konta dla WM. Oczywiście nie dowiemy się jaki to bank, bo to TAJEMNICA PAŃSTWOWA.
    Oczywiście mój bank również oferuje BEZPLATNE KONTO DLA WM, przez pierwsze 3 miesiące
    To, że ty wybrałeś dla swojej wspólnoty konto płatne świadczy tylko o tobie, a nie o ofercie banków.
    I w ten sposób cdn odpowiedział na pytanie
    Czy konto Wspólnoty Mieszkaniowej może być prywatnym kontem jednego z jej członków
    Dla mnie cdn nie jest partnerem do dyskusji, o czym mogą zaświadczyć jego wypowiedzi na tym forum. Niech każdy ocenia sam.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    A dla mnie wszyscy są partnerami do dyskusji .Bo to na tym polega.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dyskusja to wymiana poglądów, i jak ona wygląda
    widzisz cdn zamiast krytykować ( bo ci to sprawia radość zwłaszcza przed świętami ku uciesze gawiedzi ) pomóc w odnalezieniu orzeczenia ... włóż trochę merytorycznej i efektywnej pracy ....
    dużo słów, a mało treści .... to co napisałeś ws konta bankowego (w większości) nie obowiązuje w MAŁYCH wspólnotach . Ot tak przykrość, chichot losu Kowal ...
    Kowal, nie wypowiadaj się na tematy, o których nie masz bladego pojęcia.
    Ty Kowal jesteś odporny na wiedzę
    To nie jest dyskusja, ale NAWALANKA, ABY ZYSKAĆ PARĘ WPISÓW.
    KubaP dalej szuka orzeczenia sądu o konieczności odrębnego konta, a cdn - bezpłatnego konta bankowego.
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Już nie musi szukać, bo MarcoPolo już podał namiary kilka dni temu:
    "http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A4398C44B9
    jest orzeczenie w sprawie niedouczonego zarządcy, który stracił licencję na skutek m.in. niewłaściwego prowadzenia konta bankowego wspólnoty (brak odrębnego konta)
    "
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    KubaP dalej szuka orzeczenia sądu o konieczności odrębnego konta, a cdn - bezpłatnego konta bankowego.
    Kowal, czemu zmyślasz? W tym wątku podałem ci linka do oferty na bezpłatne konto dla wspólnoty w banku ING. Mniej pisz, więcej czytaj.

    wp44, jeśli twierdzisz, że jest wymóg prawny posiadania konta firmowego przez osobę fizyczną, prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, to ty powinieneś swoją tezę udowodnić - po prostu podaj ten przepis. Nie da się udowodnić braku przepisu.

    Napisałem, jaki jest stan prawny, na co przytoczyłem stanowisko Ministerstwa Finansów. wp44 nazywa to "głupotą i zasłoną dymną". Jeśli to jest twój ulubiony styl dyskusji, to ja się na to nie piszę. Podyskutuj sobie z Kowalem.
    Komentarz edytowany cdn
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]jeśli twierdzisz, że jest wymóg prawny posiadania konta firmowego
    Niestety, wygląda na to, że to tylko Ty twierdzisz, że ja twierdzę. Ja prawdopodobnie mam luki w pamięci, bo nie mogę skojarzyć, kiedy coś takiego twierdziłem.
    [cite] cdn:[/cite]Podyskutuj sobie z Kowalem.
    Jeśli będę miał ochotę, to oczywiście podyskutuję, ale Tobie nic do tego.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wp44 - z miłą chęcią podyskutuję z Tobą bo masz coś do powiedzenia
    Hurra , wiemy już ,że ING Bank jest darmowy dla Wspólnot Mieszkaniowych PRZEZ PIERWSZY ROK. I może nawet dają "kielicha" przy zakładaniu konta? Nie zmienię jednak swojego banku na ING, nadal będę korzystał ze swojego, narażając ludzi na straty. Dyskusja ,o ile taka w ogóle była , stała się IDIOTYCZNA.
    Już nie musi szukać, bo MarcoPolo już podał namiary kilka dni temu:
    piastowska - czy Ty czytasz wpisy w tym wątku? Chyba nie.
    Temat tego wątku jest bardzo banalny, i odpowiedź prosta dla tych , którzy chcą pomóc , a nie się kłócić. Ale cdn musi się dowartościować, wiec daje nam tu wykłady na temat kont osobistych. A to są DUPERELE.
    ekmir- CHCESZ IŚĆ DO SĄDU? TO IDŹ.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ekmir:[/cite]Czy konto Wspólnoty Mieszkaniowej może być prywatnym kontem jednego z jej członków ?
    Nie.

    :cool:

    Nowy doklejony: 27.12.14 12:58
    Ale tak w ogóle, to ja uważam, że każdy ma coś tam do powiedzenia. Ja nie chcę tutaj żadnych koalicji, po prostu uznałem w pewnym momencie, że trzeba co nieco wyprostować.

    Pozdr.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano stycznia 2015
    wp44 - oczywiście WM powinna mieć swoje odrębne konto, ale my tu mamy sytuacje specyficzną 4-lokalowa WM, w której to nie ma żadnego znaczenia. Mamy tu postawę "prawdziwego Polaka" - nie pozwalam, nie, bo nie. KUBAP TO CHYBA JUŻ NIE WIE CZY JEST ZA CZY PRZECIW? Więc przeszedł do kontrataku
    (...)
    Znam osobiście WM 9-lokalową (czyli dużą) która nie prowadzi własnego konta, działają ze składek do kapelusza, płacą po równo, czyli lamią prawo, Konstytucję itp. Ale się nie kłócą i są przykładem dla innych, bo z pieniędzy się rozliczają, ale to dla niektórych na tym forum chyba jest nie do uwierzenia.
    Cały ten wątek z kontem to 'bicie piany", bo ekmir i inni sądzą ,że jak będzie wspólnotowe to nie będzie "przekrętów", bo wtedy będą przejrzyste zasady. BZDURA.NIKT NIE ZAJRZY NA ROZLICZENIA, BO NP. "OCHRONA DANYCH OSOBISTYCH". Więc zamiast zajmować się duperelami, doradźmy ekmirowi ustalenie zasad rozliczeń.
    ekmir - zaproponuj swojej WM darmowe konto w ING Bank i zaoferuj ,że sam je zalożysz, jako podstawę prawną możesz wydrukować opinie cdn. W banku powinni to zaaprobować.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] Kowal:[/cite]wp44 - oczywiście WM powinna mieć swoje odrębne konto, ale my tu mamy sytuacje specyficzną 4-lokalowa WM, w której to nie ma żadnego znaczenia. Mamy tu postawę "prawdziwego Polaka" - nie pozwalam, nie, bo nie.
    KUBAP TO CHYBA JUŻ NIE WIE CZY JEST ZA CZY PRZECIW?
    Więc przeszedł do kontrataku
    Kowal na Podkarpaciu szukają Kowala do "drobów" ... niezły zarobek jak w twym banku , a nie wypisywaniu dupereli
    Jak ty mało rozumiesz z tych słów, które czytasz ....Kowaleczku nie w tym leży problem, czy konto jest prywatne czy wspólnotowe ( zwłaszcza w czterolokalowej wspólnocie) i ma tu drugorzędne znaczenie, NAJWAŻNIEJSZE jest złożenie sprawozdania ze swych rządów we WM o czym ty zapominasz . W Dyktaturze nie mieści się taki gest , więc rozumiem twoje głoszone stawisku - ocena adwersarzy na swoja modłę , takie subiektywne
    [b]Art. 208. [/b]
    Każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu rzeczą wspólną 
    [color=#f00][b]może żądać[/b][/color]  w odpowiednich terminach rachunku z zarządu.
    
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla mnie z tej całej dyskusji wynika, że trudno jest podać jednoznaczny przepis prawny, że mała wspólnota musi mieć osobne konto bankowe, czy nie. Może więc zamiast przerzucać się na różne argumenty za i przeciw, lepiej zdać się na zdrowy rozsądek i wolę właścicieli lokali. Wydaje się sprawą oczywistą, że sytuacja jest bardziej przejrzysta i jednoznaczna, gdy konto bankowe wspólnoty jest wyłącznie kontem tej wspólnoty i jeżeli jest taka wola właścicieli (a przynajmniej większości), to takie konto powinno być założone, co rozwiązuje cały problem.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    piastowska -
    Dla mnie z tej całej dyskusji wynika, że trudno jest podać jednoznaczny przepis prawny, że mała wspólnota musi mieć osobne konto bankowe, czy nie.
    Pod względem prawnym to i DUŻA WM nie ma takiego obowiązku. I wg mnie byłyby z tego powodu dla WM same korzyści. Ale jedno "niebezpieczeństwo". Założyciel tego konta mógłby mieć problemy w przypadku postępowania administracyjnego US w sprawie niezgłoszonych do opodatkowania dochodów osobistych.
    lepiej zdać się na zdrowy rozsądek i wolę właścicieli lokali.
    No i zdali się na zdrowy rozsądek, tylko ekmir jest przeciwny.
    Tylko, że ja "lud" takiej woli nie mam
    A tłumaczenie swojego uporu
    Mało jest sytuacji związanych z defraudacją środków finansowych
    Tu już zaczynają się pomówienia.
    Okradnie, nie okradnie ...
    A jak mu się coś przydarzy, czego nikomu nie życzę to co wtedy ?
    ekmir - To mąż Wam odda pieniądze.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] Kowal:[/cite] ekmir - To mąż Wam odda pieniądze.
    oczywiście, że chodzi o Męża zaufania ... jaki funkcjonuje u Kowala:cool:
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kowal: Pod względem prawnym to i DUŻA WM nie ma takiego obowiązku. I wg mnie byłyby z tego powodu dla WM same korzyści. Ale jedno "niebezpieczeństwo". Założyciel tego konta mógłby mieć problemy w przypadku postępowania administracyjnego US w sprawie niezgłoszonych do opodatkowania dochodów osobistych.
    Wg mnie nie masz racji, co do dużej WM. Z orzeczenia przytoczonego przez MarcoPolo
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A4398C44B9
    wynika, że jednak musi być to osobne konto i zarządca stracił licencję bo m.in. nie założył odrębnego konta.

    Niedogodności, niejasności, możliwości niewłaściwej kontroli wspólnoty nad kontem bankowym z powodu braku odrębnego konta jest sporo (sam o tym piszesz). Jakie są wg Ciebie te "same korzyści"?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.