Nadwyżka

GORALKAGORALKA Użytkownik
edytowano stycznia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam

Jesten od niedawna zarzadca malej wspolnoty. Rozliczylem rok 2014 i mam nadwyżke. Wiem ze za zgoda innych lokatorow mozna nadwyzke przekazac na fundusz remontowy, zwrocic wlascicielom. Gdybym chcial zwrocic lokatorom to jak mam to zrobic. Np. mam nadwyzke w wysokosci 190,-. Jest 8 lokatorow. Prosze o wyrozumialosc, bo na tych blogach to ludzie nieraz sie wysmiewaja z nowych osob ktorzy nie wszystko jeszcze pojeli. Dzieki za wiadomosc

Komentarze

  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano stycznia 2015
    GORALKA - nie może być 8 właścicieli, bo byłaby wówczas duża wspólnota (powyżej 7). Jeżeli jest was np. 4, to zwroty są wg udziałów w części wspólnej, macie to w postaci ułamka w swoich Aktach Notarialnych. Ale jestem ciekaw jak zbieraliście te zaliczki, skoro nie od udziałów. Jeżeli po równo to nadwyżkę PODZIEL po równo.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano stycznia 2015
    [cite] GORALKA:[/cite]Jesten od niedawna zarzadca malej wspolnoty. Rozliczylem rok 2014 i mam nadwyżke. Wiem ze za zgoda innych lokatorow mozna nadwyzke przekazac na fundusz remontowy, zwrocic wlascicielom. Gdybym chcial zwrocic lokatorom to jak mam to zrobic. Np. mam nadwyzke w wysokosci 190,-. Jest 8 lokatorow.
    Ta nadwyżka jest z jakiego tytułu? Nadwyżka na kosztach eksploatacji lokali czy nadwyżka na kosztach zarządu nieruchomością wspólną? Bo rozliczenie tych nadwyżek podlega różnym zasadom.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ta nadwyżka jest z jakiego tytułu? Nadwyżka na kosztach eksploatacji lokali czy nadwyżka na kosztach zarządu nieruchomością wspólną? Bo rozliczenie tych nadwyżek podlega różnym zasadom.
    Wskaż proszę art. UoWL ,który o tym mówi.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2015
    [cite] GORALKA:[/cite]Jesten od niedawna zarządca malej wspólnoty.
    chyba sprawujesz zarząd częścią wspólna, jak to jest mała wspólnota , ale pasałaś
    Jest 8 lokatorow.
    to mamy do czynie z dużą wspólnotą, a ta powinna mieć wybrany Zarząd WM jednoosobowy albo wieloosobowy.
    [b]Art. 20.[/b]
    1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, [b]jest więcej niż siedem[/b], właściciele lokali [b]są obowiązani [/b]podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
    
    Czy tak jest u ciebie?
    [cite] GORALKA:[/cite]Rozliczylem rok 2014 i mam nadwyżke. Wiem ze za zgoda innych lokatorow mozna nadwyzke przekazac na fundusz remontowy, zwrocic wlascicielom. Gdybym chcial zwrocic lokatorom to jak mam to zrobic. Np. mam nadwyzke w wysokosci 190,-. Jest 8 lokatorom
    Wszytko zależy z jakich pozycji jest ta nadwyżka. Nie ma jednej zasady rozliczania .
    Nic nie napisałaś czy to dotyczy utrzymania lokali czy nieruchomości wspólnej, a to jest bardzo ważne.
    [cite] GORALKA:[/cite]Prosze o wyrozumialosc, bo na tych blogach to ludzie nieraz sie wysmiewaja z nowych osob ktorzy nie wszystko jeszcze pojeli.
    tak wyśmiewają się, jak z "analfabetów". którzy mogli się nauczyć pisać i czytać ze zrozumieniem, ale nie chcieli z lenistwa.
    Dorwali się do "władzy" i czasem wysłowić się nie umieją, czym odpowiadających wprowadzają w błąd i wtedy sie zaczyna magiel.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] GORALKA:[/cite]Witam

    Jesten od niedawna zarzadca malej wspolnoty. Rozliczylem rok 2014 i mam nadwyżke. Wiem ze za zgoda innych lokatorow mozna nadwyzke przekazac na fundusz remontowy, zwrocic wlascicielom. Gdybym chcial zwrocic lokatorom to jak mam to zrobic. Np. mam nadwyzke w wysokosci 190,-. Jest 8 lokatorow.
    Prosze o wyrozumialosc, bo na tych blogach to ludzie nieraz sie wysmiewaja z nowych osob ktorzy nie wszystko jeszcze pojeli. Dzieki za wiadomosc

    Art. 12
    1. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    3. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] iga:[/cite]
    Art. 12
    czemu ma służyć cytowanie art. 12 UoWL?
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszty są do rozliczenia w taki sam sposób w jaki zostały naliczone.

    Koszt naliczony według metrów rozliczasz metrami
    Koszt naliczony za udział rozliczasz udziałem itd
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ]
    Dorwali się do "władzy" i czasem wysłowić się nie umieją, czym odpowiadających wprowadzają w błąd i wtedy sie zaczyna magiel.
    Tu mamy taki przykład
    Koszt naliczony według metrów rozliczasz metrami
    trader - zastanów się co piszesz, albo nam wyjaśnij, jak rozliczysz metrami wspólne oświetklenie.
    Jeszcze raz powtórzę , może niektórzy zrozumieją. Wszelkie koszty ROZLICZA się UDZIALAMI (dlatego iga podala art. 12, który tak zdziwil KubęP) Natomiast wysokość zaliczek, zazwyczaj w 99% (nawet u KubyP, który jednak, aby zaprezentować na przekór odmienne stanowisko wciska tu kit o konieczności przestrzegania prawa i tam takie du....e i naliczaniu wg udziałów) podaje się (dla latwości zrozumienia) w stawce za m2 powierzchni)
    Wszytko zależy z jakich pozycji jest ta nadwyżka. Nie ma jednej zasady rozliczania
    To zdanie kompromituje zarządcę.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kowal nigdy nie obliczał wyniku finansowego wspólnoty, to widać :bigsmile:

    Niezależnie od tego jak absurdalny podział kosztów uchwali sobie wspólnota, rozliczenie nastąpi według takiego samego systemu (udział, m2, lokal, zużycie wody itp itd) o jakim właściciele zdecydowali w uchwale.
    Taka wola właścicieli.

    Planowanie kosztów (zaliczki) i ich późniejsze rozliczenie odbywa się w takim samym stosunku:
    -planowany koszt w zaliczkach (na udział) - rozliczenie kosztu (na udział) = nadwyżka/niedopłata
    -planowany koszt w zaliczkach (na m2) - rozliczenie kosztu (na m2) = nadwyżka/niedopłata
    -planowany koszt w zaliczkach (na lokal) - rozliczenie kosztu (na lokal) = nadwyżka/niedopłata
    -planowany koszt w zaliczkach (na zużycie wody) - rozliczenie kosztu (na zużycie wody) = nadwyżka/niedopłata

    Nadwyżka (niedopłata) będzie wynikiem sumarycznym wszystkich nadwyżek (niedopłat).


    Inne kombinacje planowania kosztów i ich rozliczenia spowodują straty jednych właścicieli na rzecz innych. Zresztą art 12.2 zdanie drugie ustawy zaczyna się od słów "W takim samym stosunku..."
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP:
    Wszytko zależy z jakich pozycji jest ta nadwyżka. Nie ma jednej zasady rozliczania
    Kowal:
    To zdanie kompromituje zarządcę.
    Wcale nie. O losach nadwyżki na kosztach zarządu nieruchomości wspólnej decydują właściciele w drodze uchwały. Nadpłaty na mediach podlegają zwrotowi lub zaliczeniu na rzecz tych samych opłat w następnym okresie. Nadpłat na kosztach mediów nie można uchwałą przeznaczyć np. na fundusz remontowy lub inne wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. W tej sprawie w ostatnich latach orzecznictwo sądowe jest jednolite.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    trader - Ty nadal nie rozumiesz co piszesz
    wyjaśnij, jak rozliczysz metrami wspólne oświetlenie.
    cdn-
    O losach nadwyżki na kosztach zarządu nieruchomości wspólnej decydują właściciele w drodze uchwały
    Ty też nie rozumiesz mojego stanowiska. Przecież to OCZYWISTA OCZYWISTOŚĆ.
    Nadpłaty na mediach podlegają zwrotowi lub zaliczeniu na rzecz tych samych opłat w następnym okresie. Nadpłat na kosztach mediów nie można uchwałą przeznaczyć np. na fundusz remontowy lub inne wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.
    A w którym miejscu byłem temu przeciw?
    Nie ma jednej zasady rozliczania
    Jest, mowi o tym art. 12 uowl.
    Taka wola właścicieli.
    A mądry zarząd powinien "głupich" członków uświadomić, że nie wolno łamać prawa i uchwalać wbrew ustawie - art. 58 kc. A jak nie usłuchają to ją zaskarżyć.:bigsmile:
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano stycznia 2015
    I być tu mądry?
    Jak widać chociażby z poniższych dwóch opinii zdania są podzielone na ten zdawałoby się prosty problem - jak rozliczenie nadpłat (pieniędzy) właścicieli.
    "...Jak widać linia orzecznicza zachowuje w przedmiotowej sprawie jednomyślność. Oznacza to, że w każdym przypadku wspólnoty mieszkaniowej, małej czy dużej, powstała nadwyżka finansowa z tytułu zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną lub z tytułu wpłat na pokrycie kosztów dostawy mediów do poszczególnych lokali, zawsze podlega zwrotowi poszczególnym właścicielom lokali, chyba że inaczej o swej nadwyżce sami zadecydują. O zadysponowaniu taką nadwyżką nie może jednak zadecydować wspólnota mieszkaniowa w drodze uchwały.
    Zastanówmy się, wobec tego, w świetle przedstawionego prawa i orzecznictwa, czy właściciele lokali mogą zrezygnować ze swojego prawa do zwrotu nadwyżki finansowej. Oczywiste jest, że każdy z właścicieli lokali może podjąć decyzję o przekazaniu nadwyżki finansowej na cele wspólnoty mieszkaniowej, składając w tej sprawie indywidualne oświadczenie woli. Warto o tym pamiętać, by nie podejmować takich uchwał, które stanowiłyby naruszenie porządku prawnego.
    Eugenia Śleszyńska / Portal Wspolnotamieszkaniowa.pl.."
    - http://wspolnotamieszkaniowa.pl/aktualnosci/czy-wspolnota-mieszkaniowa-ma-prawo-dysponowania-nadwyzka-finansowa-z-naruszeniem-praw-wlasciciela-lokalu/200.html
    "...Sąd Apelacyjny nie znalazł żadnych podstaw do uchylenia przedmiotowej uchwały. Wprost mówi o dopuszczalności takiej uchwały wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2011 r., II CSK 358/10 „Dopuszczalne jest przeznaczenie - na podstawie uchwały właścicieli lokali - nadwyżki środków pieniężnych z tytułu uiszczonych zaliczek na pokrycie kosztów zarządu (art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, jedn. tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej.” i dalej „Wspólnota mieszkaniowa ma prawo podjąć uchwałę o przeznaczeniu nadwyżki po rozliczeniu zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej na fundusz remontowy, a nie rozliczać jej z właścicielami. Nie jest to sprzeczne z prawem ani nie narusza interesów właścicieli lokali” - VI ACa 1388/12 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny w Warszawie z 2013-04-16..."
    - http://orzeczenia.waw.sa.gov.pl/content/$N/154500000003003_VI_ACa_001388_2012_Uz_2013-04-16_002

    Nadwyżka, z samej definicji jest czymś co zostało po zapłaceniu (z rozliczenia).
    Nie zrozumiałe jest dla mnie, dlaczego niektóre sądy w tym SN uznają, że taka nadwyżka to pieniądze wspólnoty i wspólnota może je przeznaczyć na co chce uchwałą bez pytania wszystkich właścicieli o zgodę.
    Przecież kupując cokolwiek w sklepie, nadwyżkę sprzedawca (kasjerka) zwraca klientowi a nie dowolnie sobie ją rozdysponowuje. Dlaczego SN uważa, że wspólnota (swoisty kasjer, sprzedawca) nie musi zwracać nadwyżki właścicielowi jego pozostałych pieniędzy?
    Wspólnota miała w moim imieniu kupić mi wodę, dałem jej zaliczkowo 1000 zł. Woda kosztowała 900 zł okazało się - więc dlaczego nie ma mi zwrócić reszty moich pieniędzy?
    Wysłałem syna na zakupy, dałem mu 1000 zł ale zakupy w sumie wyniosły 900 zł więc oddaje mi 100 zł i ja decyduję co z tą stówą zrobię. Mogę mu ją dać, mogę zatrzymać ale to ja - właścicel tych pieniędzy decyduję o tym.
    Dlaczego we wspólnocie ma być inaczej?
    Komentarz edytowany gecon
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gecon - Ty dokonujesz świadomej MANIPULACJI.
    Jak widać chociażby z poniższych dwóch opinii zdania są podzielone na ten zdawałoby się prosty problem - jak rozliczenie nadpłat (pieniędzy) właścicieli.
    Pierwsza opinia jakiejś Pani Śleszyńskiej jest IDIOTYCZNA. Co to za autorytet z Portalu WspólnotaMieszkaniowa, chyba jakaś następna licencjonowana zarządczyni, indoktrynowana na kursach przez fachowców , którzy nigdy nie mieszkali we WM.
    Druga opinia sądu jest OCZYWISTĄ OCZYWISTOŚCIĄ, ale nie mówi o mediach
    „Dopuszczalne jest przeznaczenie - na podstawie uchwały właścicieli lokali - nadwyżki środków pieniężnych z tytułu uiszczonych zaliczek na pokrycie kosztów zarządu (art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, jedn. tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej
    To tylko świadczy dobrze o członkach WM, którzy dbają o swoją własność.
    wspólnota (swoisty kasjer, sprzedawca
    po raz kolejny pokazujesz swoją zawiść i nienawiść DO ZARZĄDU WSPÓLNOTY, prawdopodobnie z pobudek czysto personalnych , czego dałeś już wielokrotnie dowody.
    Wspólnota to m.in. i Ty, i Twoi sąsiedzi - "zmuszeni" do współdziałania we współwłasności. We WM nigdy nie będzie jednomyślności, zawsze ktoś będzie czul się pokrzywdzony, niekiedy realnie a najczęściej mentalnie, nie pozwalam bo nie, bo mam takie prawo i Konstytucję za sobą.
    Dlaczego we wspólnocie ma być inaczej?
    Bo inaczej żadna WM by nie funkcjonowała. Na szczęście u siebie 9 lat temu wstawiłem jedno zdanie do Statutu o przeksięgowaniu nadwyżek na następny rok i dzięki temu mamy płynność finansową i nie ma konieczności podwyżek. I jakby znalazł się taki właściciel jak TY gecon i żądal zwrotu nadpłaty, to bym go skierowal do sąsiadów , niech ich przekonuje do uszanowania ich "świętych praw".
    Cale szczęście ,że w tej sprawie wypowiedział się SN.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano stycznia 2015
    Kowal
    Cale szczęście ,że w tej sprawie wypowiedział się SN.
    To nie jest szczęście tylko nieszczęście drogi Kowalo. Poczytaj sobie trochę orzecznictwo w tych sprawach.
    Sa dwa ugruntowane stanowiska i to SN w tej sprawie.

    1. Nadwyżki z tyułu opłaty na NW można przenaczać uchwałą na inne cele.
    2. Koszty mediów musżą być rozliczone z właścicielami i tylko właściciel może zadecydować o swojej nadwyżce.

    Ale jest także ugruntowane stanowisko w orzecznictwie że: koszty mediów dostarczanych do urządzeń stanowiących NW stanowią także koszty NW.
    W takim razie nadwyżki z tego tytułu ... można ? ...czy nie można przeznaczać uchwałą na inne cele?
    A jeśli chodzi o Panią E Śleszyńska poczytaj też trochę zanim zaczniesz ją oceniać.
    Komentarz edytowany tajfun
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano stycznia 2015
    Kowal: Pierwsza opinia jakiejś Pani Śleszyńskiej jest IDIOTYCZNA.
    No tak - Pani ta jest jedną ze współautorów tekstu UoWL.
    Wydaje mi się, że to nie ona wygłasza idiotyczne opinie w tym wypadku.
    po raz kolejny pokazujesz swoją zawiść i nienawiść DO ZARZĄDU WSPÓLNOTY, prawdopodobnie z pobudek czysto personalnych , czego dałeś już wielokrotnie dowody.
    Kompletnie nie rozumiesz czytanego tekstu - ale ty tak masz - więc więcej nie komentuję twoich frustracji.
    Na szczęście u siebie 9 lat temu wstawiłem jedno zdanie do Statutu
    No i super, ale zapewne zapomniałeś zarejestrować ten statut ale co tam - w takiej jednej jedynej wspólnocie w Polsce gdzie rządzi trzy w jednym czyli MirekL, Praktyk-Realista.... wspólnocie w której nie ma właścicieli, bo są niepotrzebni i przeszkadzaliby tylko, wszystko jest możliwe.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2015
    [cite] gecon:[/cite]
    Kowal: Pierwsza opinia jakiejś Pani Śleszyńskiej jest IDIOTYCZNA.
    No tak - Pani ta jest jedną ze współautorów tekstu UoWL.
    a skąd ty masz takie niusy .
    Na temat tej Pani na razie pomilczę , ale geneza powstania UoWL to nic innego jak przetłumaczenie zwierciadlanej ustawy niemieckiej . Oczywiści powycinano to co w pewnej grupie trzymającej władze nie pasowało i wyszedł trzeci model zarządzania nieruchomościami wielolokalowymi w Polsce. Ot tak potrzeba chwili na kanwie rozporządzania przedwojennego.
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19340940848

    Co po tej pierwotnej idei zostało... prawie nic . Fiskus się upomina notorycznie o swoje , a miało być tak prosto i bez wpieprzania się z boku Państwa. Różne grupy interesu rozdrapują ją na wióry , rzecz jasna ustawę UoWL.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    geneza powstania UoWL to nic innego jak przetłumaczenie zwierciadlanej ustawy niemieckiej
    No to widzę że nie zapoznałeś się z tekstem Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o własności lokali
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gecon:[/cite]
    geneza powstania UoWL to nic innego jak przetłumaczenie zwierciadlanej ustawy niemieckiej
    No to widzę że nie zapoznałeś się z tekstem Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o własności lokali
    ty to pani Śleszyńska. jest długowieczna ....:wink:
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano stycznia 2015
    [cite] Kowal:[/cite]trader - Ty nadal nie rozumiesz co piszesz
    wyjaśnij, jak rozliczysz metrami wspólne oświetlenie.

    Nigdy nie rozliczałeś wspólnoty, więc nie zrozumiesz o czym piszę.

    Planowanie kosztów (zaliczki) i ich późniejsze rozliczenie odbywa się w takim samym stosunku:
    -planowany koszt w zaliczkach (na udział) - rozliczenie kosztu (na udział) = nadwyżka/niedopłata
    -planowany koszt w zaliczkach (na m2) - rozliczenie kosztu (na m2) = nadwyżka/niedopłata
    -planowany koszt w zaliczkach (na lokal) - rozliczenie kosztu (na lokal) = nadwyżka/niedopłata
    -planowany koszt w zaliczkach (na zużycie wody) - rozliczenie kosztu (na zużycie wody) = nadwyżka/niedopłata

    stąd:
    -planowany koszt wspólnego oświetlenia w zaliczkach (na m2) - rozliczenie kosztu wspólnego oświetlenia (na m2) = nadwyżka/niedopłata
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.