mała wspólnota proszę o poradę

jolabogdanjolabogdan Użytkownik
edytowano stycznia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
budynek ma 4 rodziny powstała wspólnota ja jako 5 właściciel bo mam wykupiony garaż murowany na terenie wspólnoty i posiadam prawie 5 procent i teraz mam pytanie wspólnota 3 lata temu wzieła kredyt na dach powiedzieli mi żebym podpisała bo bank nie da kredytu bez 5 właściciela podpisałam teraz w grudniu bez mojego podpisu zaciągneli kolejny kredyt i powiadomili ustnie mnie że mam prawie 5 procent i żebym spłacała kredyt !!!!!! nie mieszkam w tym budynku to dlaczego mam spłacać kredyt I i mam 2 pytanie czy mogę wystąpić ztej wspólnoty!!!!!!!!!!!

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    teraz w grudniu bez mojego podpisu zaciągneli kolejny kredyt i powiadomili ustnie mnie że mam prawie 5 procent i żebym spłacała kredyt
    Zaciągnięcie kredytu to nie jest czynność taka ot sobie, zwykła codzienna, związana z bieżącym utrzymaniem nieruchomości. W sytuacji gdy wiąże się m.in. z obciążeniem finansowym właścicieli jest czynnością przekraczającą zarząd zwykły a więc w małej wspólnocie wymaga zgody wszystkich właścicieli.
    Proszę wystosować pismo do tej osoby która prowadzi "wspólne sprawy" że nie będziesz spłacać kredytu na zaciągnięcie którego nie wyraziłaś zgody (za pokwitowaniem). Boję się jednak że coś zachachmęcono przy tym pierwszym kredycie i może się okazać że jest twoja zgoda na ten kredyt też. Należy to sprawdzić w banku a jeżeli nie ma to "postraszyć bank" że "złamał prawo" przy udzielaniu kredytu.
    Jedynym sposobem wypisania się ze wspólnoty jest sprzedaż lokalu i wyprowadzka.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jolabogdan:[/cite] powiadomili ustnie mnie że mam prawie 5 procent i żebym spłacała kredyt !!!!!! nie mieszkam w tym budynku to dlaczego mam spłacać kredyt?
    Bo kredyty mają taką wredną cechę, że jak się podpisało, że się je bierze, to je trzeba potem spłacać
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jolabogdan:[/cite]budynek ma 4 rodziny powstała wspólnota ja jako 5 właściciel bo mam wykupiony garaż murowany na terenie wspólnoty i posiadam prawie 5 procent i teraz mam pytanie

    wspólnota 3 lata temu wzięła kredyt na dach powiedzieli mi żebym podpisała, bo bank nie da kredytu bez 5 właściciela podpisałam....
    teraz w grudniu, bez mojego podpisu zaciągnęli kolejny kredyt i powiadomili ustnie mnie że mam prawie 5 procent i żebym spłacała kredyt !!!!!!
    nie mieszkam w tym budynku to dlaczego mam spłacać kredyt I
    Czy pewna jesteś, że wzięli nowy kredyt, a może zwiększyli kwotę kredytu ze względu na prace dodatkowe, które wynikły w trakcie remontu dachu.
    [cite] jolabogdan:[/cite] i mam 2 pytanie czy mogę wystąpić z tej wspólnoty!!!!!!!!!!!
    Jedyna szansa to wyodrębnienie gruntu (podział gruntu) pod tym garażem, jako odrębnej działki.
  • Opcje
    ArtZetArtZet Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podział gruntu to może być dość droga impreza. U mnie geodeta chciał 2 tys. Ale to trzeba chyba o konkretną działkę dopytywać. Zażądaj dokumentów i faktycznie jeśli to był nowy kredyt bez twojej zgody to możesz walczyć.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2015
    [cite] jolabogdan:[/cite]budynek ma 4 rodziny powstała wspólnota ja jako 5 właściciel bo mam wykupiony garaż murowany na terenie wspólnoty i posiadam prawie 5 procent i teraz mam pytanie wspólnota 3 lata temu wzieła kredyt na dach powiedzieli mi żebym podpisała bo bank nie da kredytu bez 5 właściciela podpisałam teraz w grudniu bez mojego podpisu zaciągneli kolejny kredyt i powiadomili ustnie mnie że mam prawie 5 procent i żebym spłacała kredyt !!!!!! nie mieszkam w tym budynku to dlaczego mam spłacać kredyt I i mam 2 pytanie czy mogę wystąpić ztej wspólnoty!!!!!!!!!!!

    Fakt zamieszkiwania w budynku nie ma żadnego znaczenia, właściciel garażu jest również członkiem wspólnoty mieszkaniowej i odpowiada za jej zobowiązania.

    Pełne zastosowanie, również do tzw. małej wspólnoty, ma w tym względzie art. 17 ustawy o własności lokali:

    "Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości."


    Oczywiście właściciele, o ile spłacają swoją część stosownie do wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej - czyli w tym przypadku - 5 procent. Proponuję, tak jak już to sugeruje Gecon, w pierwszej kolejności zapoznać sie z dokumentacją związaną z tym kredytem - co do zasady konieczna zgoda wszystkich właścicieli, na jaką kwotę wspólnota się zadłużyła w banku?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.