Faktury okazać czy dac do wglądu

doktór5555doktór5555 Użytkownik
edytowano czerwca 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jestem zarządcą i księgowym małej wspólnoty mieszkaniowej, do tej pory każdy z właścicieli co roku otrzymywał rozliczenie finansowe wspólnoty , takie samo idzie do urzędu skarbowego oraz indywidualne sprawozdanie w którym są wyszczególnione indywidualne wpłaty ,koszty itd.Co roku też dawałem faktury z całego roku do dokładnej analizy wszystkim właścicielom .Co roku uczulam na fakt że jest to dokument i proszę aby ich nie zniszczyć, jednak jak te dokumenty do mnie wracają to wyglądają jakby ktoś nimi korytarz powycierał,masakra . Albo będę musiał kserować faktury albo udostępniać tylko w moim lokalu i w mojej obecności .Chciałbym się dowiedzieć jakie przepisy to regulują ? czy faktury muszę udostępnić do wglądu ,czy inny właściciel może je sobie kserować ?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tak, faktury należy udostępniać do wglądu, również umożliwić kserowanie, jednak nie oznacza to konieczności wydawania oryginałów tych dokumentów na zewnątrz.



    W orzecznictwie jednolity jest pogląd, wyrażony m.in. przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, który w wyroku z dnia 26 czerwca 2008 roku, sygn. akt I ACa 1382/07, Apel.-W-wa 2009/1/1, wskazał, że „przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali nie dają podstawy do całkowitego i bezwarunkowego pozbawienia członka wspólnoty prawa do otrzymania kserokopii dokumentacji związanej ze sprawowaniem zarządu nieruchomością wspólną. Dopuszczalne jest jednak wprowadzenie określonych rozwiązań organizacyjnych związanych z technicznymi aspektami realizacji uprawnień kontrolnych przez członka wspólnoty".


    Właściciel powinien pokryć koszty sporządzenia kserokopii.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] doktór5555:[/cite]Jestem zarządcą i księgowym małej wspólnoty mieszkaniowej,
    .Co roku też dawałem faktury z całego roku do dokładnej analizy wszystkim właścicielom .

    Co roku uczulam na fakt że jest to dokument i proszę aby ich nie zniszczyć, jednak jak te dokumenty do mnie wracają to wyglądają jakby ktoś nimi korytarz powycierał,masakra .

    Albo będę musiał kserować faktury albo udostępniać tylko w moim lokalu i w mojej obecności .
    Chciałbym się dowiedzieć jakie przepisy to regulują ? czy faktury muszę udostępnić do wglądu ,czy inny właściciel może je sobie kserować ?
    dokumenty wspólnotowe są do WGLĄDU ...

    Jesteś nieroztropny, że wydajesz oryginały !!!!!

    U mnie admin przesyła skany faktur mailem i tyle ...
  • Opcje
    doktór5555doktór5555 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Tak, faktury należy udostępniać do wglądu, również umożliwić kserowanie, jednak nie oznacza to konieczności wydawania oryginałów tych dokumentów na zewnątrz.
    Czyli jak rozumiem najlepiej będzie skserować faktury i kopie dać właścicielom z zaznaczeniem iż oryginały są do wglądu ale tylko u mnie w lokalu .
    Fakt, KubaP do tej pory byłem nieroztropny ale od tej chwili postaram się zmienić . Zawsze dołączałem spis faktur, drugi zostawiałem sobie co prawda nigdy się nic nie zgubiło ale do mnie wracały wymięte i brudne że szok .
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    takie samo idzie do urzędu skarbowego
    A jakim prawem to robisz?
  • Opcje
    doktór5555doktór5555 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kowal:[/cite]
    takie samo idzie do urzędu skarbowego
    A jakim prawem to robisz?
    Co roku do końca marca do US muszę dostarczyć wypełniony CIT i do niego dołączam rozliczenie finansowe wspólnoty i zgodnie z wypełnionym CITem odprowadzam podatek.Czy w tym momencie robię coś niezgodnego z prawem ?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    Czy w tym momencie robię coś niezgodnego z prawem ?

    Wszystko w porządku. Wiesz co robisz, tylko kseruj faktury.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wypełniony CIT i do niego dołączam rozliczenie finansowe wspólnoty i zgodnie z wypełnionym CITem odprowadzam podatek
    A jaki podatek?
  • Opcje
    doktór5555doktór5555 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podatek dochodowy od osób prawnych kolego Kowal
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    Wyliczony od przychodów wspólnoty nie związanych z gospodarką mieszkaniową.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    [cite] doktór5555:[/cite]Podatek dochodowy od osób prawnych kolego Kowal
    a jaki u ciebie podatek dochodowy ma wspólnota , tak konkretnie od czego go odprowadzasz ? macie jakieś pożytki z części wspólnych?
    Czyżby wspólnota była Vat-owcem?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przekazywanie sprawozdania finansowego do US jest szkodliwe.

    W ten sposób jeszcze urzędnicy zaczną uważać, że im się to sprawozdanie należy.
  • Opcje
    doktór5555doktór5555 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kolego KubaP ,wspólnota nie jest Vat-owcem ale pieniądze wpłacane przez włąścicieli na fundusz remontowy są wpłacane na konto bankowe a konto to jest oprocentowane i z niego to muszę odprowadzić podatek ,niestety:cry:
    Przekazywanie sprawozdania finansowego do US kolego a-z może i jest szkodliwe ale z tego co mi wiadomo konieczne( przynajmniej w naszym US) a jeśli się mylę to udowodnij że jestem w błędzie .:shocked:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    [cite] doktór5555:[/cite]Kolego KubaP ,wspólnota nie jest Vat-owcem , ale pieniądze wpłacane przez właścicieli na fundusz remontowy są wpłacane na konto bankowe , a konto to jest oprocentowane i z niego to muszę odprowadzić podatek ,niestety :cry:
    czyli masz pożytki w postaci odsetek, ale to już bank odprowadza podatek

    [cite] doktór5555:[/cite]Przekazywanie sprawozdania finansowego do US kolego a-z może i jest szkodliwe ale z tego co mi wiadomo konieczne( przynajmniej w naszym US) a jeśli się mylę to udowodnij że jestem w błędzie .:shocked:
    z tego co wiem, to od kilku lat składa się tylko druk CIT bez załączników ...
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    KubaP:
    czyli masz pożytki w postaci odsetek, ale to już bank odprowadza podatek
    Nieprawda.
    Bank odprowadza podatek PIT (dochodowy od osób fizycznych), ale nie CIT (dochodowy od osób prawnych). Wspólnota płaci CIT.

    doktór5555:
    Przekazywanie sprawozdania finansowego do US kolego a-z może i jest szkodliwe ale z tego co mi wiadomo konieczne( przynajmniej w naszym US)
    W Waszym urzędzie obowiązują inne przepisy, niż gdzie indziej?
    Wspólnota nie ma obowiązku składać sprawozdania finansowego do US.
    Jeżeli twierdzisz inaczej, udowodnij to (podaj podstawę prawną).
  • Opcje
    doktór5555doktór5555 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie mam pojęcia jak to z tymi przepisami jest ,wiem natomiast że po nadania numeru NIP naszej wspólnocie przez US jak odbierałem decyzje to pracownik ustnie przekazał mi taką informacje aby do wypełnionego CIT-a dołączyć informacje o wpływach i kosztach .Na moim osiedlu małych wspólnot jest kilka mam kontakt z kilkoma ich zarządcami i wiem że każdy dołącza do CIT-a rozliczenie .
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli znamy już podstawę prawną. Przekaz ustny pracownika. Szkoda ,że na tym forum nie obowiązuje zasada ,że żeby coś doradzać to najpierw trzeba mieć wiedzę!
    czyli masz pożytki w postaci odsetek, ale to już bank odprowadza podatek
    No comments.
    z tego co wiem, to od kilku lat składa się tylko druk CIT bez załączników ...
    Nie , w tym wypadku dołącza się CIT/0.
    Sam się sobie dziwię ,że poświęcam swój cenny czas na dyrd.....ki:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]KubaP:
    czyli masz pożytki w postaci odsetek, ale to już bank odprowadza podatek
    Nieprawda.
    Grzmisz, że nieprawda ku uciesze gawiedzi,
    Nieprawda , że ma pożytki, czy nieprawda, że bank nie odprowadza podatku od odsetek i sam musi odprowadzić podatek ? ...:bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bank nie pobiera żadnego podatku z konta wspólnoty. Robi się to samemu (albo nie).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Bank nie pobiera żadnego podatku z konta wspólnoty. Robi się to samemu (albo nie).
    tyle to i a wiem:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    KubaP:
    tyle to i a wiem
    (...). Jakbyś wiedział, nie pisałbyś (...), że "to już bank odprowadza podatek".
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    doktór5555doktór5555 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kowal , o jakiej prawdzie i o jakich bólach piszesz ? i co Ci ktoś wyciął?:shocked: o czym Ty piszesz???
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] doktór5555:[/cite]Kowal , o jakiej prawdzie i o jakich bólach piszesz ? i co Ci ktoś wyciął?:shocked: o czym Ty piszesz???
    Kowal to nawiedzone stworzenie boskie , nie irytuj się tym egzemplarzem kolego doktór5555
  • Opcje
    doktór5555doktór5555 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nawiedzone stworzenie boskie :bigsmile:,a to dobre ,po raz pierwszy spotkałem się z takim określeniem
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    [cite] doktór5555:[/cite]Nawiedzone stworzenie boskie :bigsmile:,a to dobre ,po raz pierwszy spotkałem się z takim określeniem
    całe życie człowiek sie uczy ...jeszcze wszystko przed tobą doktór5555
  • Opcje
    doktór5555doktór5555 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystko przede mną ?pozwolę się nie zgodzić, bo jak się już ponad pół wieku przeżyło to na naukę niewiele już zostało:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] doktór5555:[/cite]Wszystko przede mną ?pozwolę się nie zgodzić, bo jak się już ponad pół wieku przeżyło to na naukę niewiele już zostało:bigsmile:
    całe życie człowiek się uczy ...:wink:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chłopcy, umówcie się na randkę. Nie zaśmiecajcie forum.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    [cite] Kowal:[/cite]cdn - jacy chłopcy? Przecież to jedynie KubaP. Że też się nie pomyli tak dyskutując ze sobą?
    NIEPRAWDA, ale co szkodzi pomówić innego użytkownika forum, nie Kowal
    [cite] Kowal:[/cite]Za długo pracowałem z ludźmi ,żeby się dać nabrać na takie numery.
    Ilekroć wątek otwiera jakiś nowy "użytkownik", jestem w 95% przekonany ,że to nasz guru, wszystkowiedzący.
    NIEPRAWDA, ale co szkodzi pomówić innego użytkownika forum , nie Kowal. Praca w zakładzie karnym jednak szkodzi , człowiek z czasem, fiksuje :bigsmile:
    [cite] Kowal:[/cite]Napisałem już to wcześniej, ale autor tego wątku (czytaj KubaP/admin) stwierdzili, że to narusza ich godność osobistą, więc wycieli.
    Kto zdąży przeczytać ten niech pomyśli.:bigsmile::bigsmile:
    NIEPRAWDA, ale co szkodzi pomówić innego użytkownika forum, nie Kowal
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.