ustanowienie służebności przesyłu

grazyna35grazyna35 Użytkownik
edytowano czerwca 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Postanowiłem na forum zasięgnąć informacji, opinii o "ustanowieniu służebności przesyłu".
Jako zarząd WM wystosowaliśmy wezwania do zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu do firm;
1.PGNiG (przedsiębiorstwo gazowe którego rury są przeprowadzane przez teren naszej nieruchomości około 70metrów)
2.Telekomunikacja Polska S.A. ( na terenie naszej nieruchomości znajduje się sieć telekomunikacyjna z 4 studzienkami technicznymi).

PGNiG w odpowiedz na nasze wezwanie stwierdziło, ze odcinek sieci gazowej wraz z przyłączem na naszej działce został wybudowany na podstawie projektu budowlanego
oraz prawomocnej decyzji Prezydenta miast w roku 1999, kiedy jeszcze nie istniała W M która powstała w roku 2004. PGNiG stwierdza, że jako mieszkańcy a zarazem członkowie WM jesteśmy odbiorcami paliwa gazowego i zgodnie z ustawą z dnia 10.04.1997r., prawo energetyczne jesteśmy zobowiązani do udostępnienia nieruchomości w celu posadowienia niezbędnych urządzeń do dostarczania gazu i w związku z powyższym firma PGNiG nie widzi potrzeby ustanawiania służebności na naszej nieruchomości.
Telekomunikacja Polska S.A. w swojej odpowiedzi również nie widzi potrzeby ustanawiania służebności na naszej nieruchomości, powołując się na Art. 33 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.
No i właśnie tyle się mówi o ustanowienie służebności przesyłu a tu nikomu z korzystających nie jest to potrzebne.
Proszę o podpowiedz co z tym można zrobić.
Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    z jakiego miasta jest wm ?
  • Opcje
    grazyna35grazyna35 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A w czym to ma znaczenie
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli korzystacie z dostaw tych operatorów, to mają oni rację.
    tyle się mówi o ustanowienie służebności przesyłu a tu nikomu z korzystających nie jest to potrzebne
    Nie tyle chodzi Wam o ustanowienie służebności, ile o kasę, prawda? Służebność może też być nieodpłatna - na taką operatorzy zawsze się zgodzą.
    Telekomunikacja Polska S.A. w swojej odpowiedzi
    Nie ma już takiej firmy, więc nie sądzę, żeby przysłała Wam jakąś odpowiedź.
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma już takiej firmy, więc nie sądzę, żeby przysłała Wam jakąś odpowiedź.

    Tp S.A. to teraz Orange S.A. (tylko nazwa się zmieniła) to nie znaczy ,że nie dotrze korespondencja do adresata.
    Adres pozostał pewnie ten sam.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    Tp S.A. to teraz Orange S.A. (tylko nazwa się zmieniła)
    Chyba nie wiesz wszystkiego. Zmieniła się nazwa, właściciel, kapitał i parę innych rzeczy.
    Co ma do tego adres? Jeśli dostali odpowiedź, to na pewno nie od Telekomunikacji Polskiej SA. Wystarczy rzut oka na to pismo. Albo nie było pisma, albo autor wątku go nie widział.

    Jeszcze jeden fikcyjny wątek?
    [cite] grazyna35:[/cite]Postanowiłem na forum
    Grażyno, chyba masz problem ze swoją tożsamością.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    [cite] cdn:[/cite]
    Tp S.A. to teraz Orange S.A. (tylko nazwa się zmieniła)
    Chyba nie wiesz wszystkiego. Zmieniła się nazwa, właściciel, kapitał i parę innych rzeczy.
    .
    (...) najważniejsze, że Orange przejęło uprawnienia i zobowiązania po TP SA.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie masz racji to mówię ci jako administrator byłej tp s.a. ,a obecnie orange s.a. ;) wiem bo sam likwidowałem logo tp
    i jak KubaP napisał Orange przejęło uprawnienia i zobowiązania po TP S.A.
    a co do meritum sprawy to pozostaje tylko się sądzić
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] grazyna35:[/cite]odcinek sieci gazowej wraz z przyłączem na naszej działce ... jesteśmy odbiorcami paliwa gazowego i zgodnie z ustawą ... jesteśmy zobowiązani do udostępnienia nieruchomości w celu posadowienia niezbędnych urządzeń do dostarczania gazu
    Jesteście zobowiązani do udostępnienia nieruchomości w celu posadowienia przyłącza, natomiast nie jesteście zobowiązani do udostępnienia nieruchomości w celu posadowienia sieci.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pawlikp80
    Orange przejęło uprawnienia i zobowiązania po TP S.A.
    Przecież tego nikt nie kwestionuje.
  • Opcje
    ANNAMARIAANNAMARIA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zapytaj korzystających z waszego terenu o prawo władania może mają albo się wynoszą z waszego terenu bo obciążycie ich kosztami za bezumowne korzystanie z cudzej własności.
    Podpiszą z wami ugodę lub sprawę skierujesz do sądu. Na moim terenie w ten sposób załatwiłam sprawę.
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    i co zalatwiliscie cos w tym temacie?
  • Opcje
    grazyna35grazyna35 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam.
    W w/w sprawą zwróciliśmy się do firmy egzekwującej odszkodowania, i zaczął się problem, otóż aby wystąpić do Sądu o ustanowienie przesyłu , odszkodowane za bezumowne korzystanie z gruntu, należy na jedną osobę zrobić cesję poszczególnych właścicieli, współwłaścicieli, współmałżonków ujętych w akcie notarialnym.
    Przy dużej W.M. wystarczy że jeden właściciel nie zrobi cesji i jest po sprawie.
    Może ANNAMARIA coś mi więcej podpowie.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano lipca 2015
    Nie jestem pewien, czy tak to działa. Spotkałem się już z podobnym przypadkiem, w którym nie wszyscy właściciele dołączyli się do pozwu o odszkodowanie, ale to nie zablokowało sprawy. Skończyło się tak, że ciężar kosztów procesu ponieśli wprawdzie tylko ci, którzy się dołączyli, natomiast z całej sumy odszkodowania (określonej, jako wartość przedmiotu sporu) ci dołączeni otrzymali swoje części stosownie do udziałów. Ci niedołączeni oczywiście nie dostali nic. Ale nie potrafię powiedzieć, czy to jest ogólnie obowiązująca zasada.
  • Opcje
    ANNAMARIAANNAMARIA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja też nie wiem jak to działa w firmach windykacyjnych, zarząd wspólnoty reprezentuje wspólnotę i skorzystaliśmy z tego. Korespondencję prowadziliśmy z TAURONEM i na tym etapie została podpisana ugoda a kwota uzyskana w ten sposób zasiliła fundusz remontowy wspólnoty.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.