Klimatyzatory okienne

elan124elan124 Użytkownik
edytowano sierpnia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jaka jest procedura związana z montażem takiego urządzenia ? Czyja zgoda jest wymagana ?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgoda Zarządcy nieruchomości wspólnej
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124:
    Jaka jest procedura związana z montażem takiego urządzenia ? Czyja zgoda jest wymagana ?
    KubaP:
    Zgoda Zarządcy nieruchomości wspólnej
    Kuba, podaj podstawę prawną.
    Pytanie było: "Czyja zgoda jest wymagana?" A nie: "Co o tym sądzi KubaP"?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] cdn:[/cite]elan124:
    Klimatyzatory okienne. Jaka jest procedura związana z montażem takiego urządzenia ? Czyja zgoda jest wymagana ?
    KubaP:
    Zgoda Zarządcy nieruchomości wspólnej
    Pytanie było: ". Czyja zgoda jest wymagana?" A nie: "Co o tym sądzi KubaP"?
    Cdn, podaj podstawę prawną, że tak nie jest.

    Jak nie masz nic sensownego do napisania to nie pisz , bo twoje komentarze są lotu "JNP Andrzeja I"
    Co do samych warunków instalacji klimatyzatora, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 02 nr 75 poz. 690) zawiera dokładne określenie parametrów związanych z montażem.
     I tak, zgodnie z § 152 ust. 6 Rozporządzenia, wyrzutnie powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz być zlokalizowane w miejscach umożliwiających odprowadzenie wywiewanego powietrza bez powodowania zagrożenia zdrowia użytkowników budynku i ludzi[b] w jego otoczeniu[/b] oraz wywierania szkodliwego wpływu na budynek.
    
    Dolna krawędź otworu wyrzutni z poziomym wylotem powietrza, usytuowanej na dachu budynku, powinna znajdować się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni, na której wyrzutnia jest zamontowana, oraz 0,4 m powyżej linii łączącej najwyższe punkty wystających ponad dach części budynku, znajdujących się w odległości do 10 m od wyrzutni, mierząc w rzucie poziomym. 
    
    Usytuowanie wyrzutni powietrza na poziomie terenu jest dopuszczalne tylko za zgodą i na warunkach określonych przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:
    
    >powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia,
    
    >przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien w odległości co najmniej 8 m,
    
    >okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni - co najmniej 2 m,
    
    >czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie, co wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.
    
    http://www.inbank.pl/porady_prawne,10171,10568,zgdoda-spoldzielni-na-montaz-klimatyzatora-zewnetrznego-w-mieszkaniu-wlasnosciowym
    

    jako ciekawostkę poczytaj sobie
    http://muratordom.pl/eksperci/pytania/klimatyzator-w-bloku-brak-zgody-na-montaz-na-elewa/21968/
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie przytaczaj mi tu tekstów z sieci, tylko podaj podstawę prawną (obowiązujący przepis) swojej teorii, że wymagana jest "zgoda zarządcy nieruchomości wspólnej". Zarządcy z art. 18.1 uwl, czy wystarczy administratora?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2015
    Klimatyzator ma prawo zawiesić każdy właściciel, nie zmienia to przeznaczenia nieruchomości wspólnej jak to ma miejsce w przypadku zawieszenia reklam, wszak elewacja nie służy do wieszania reklam, lecz pełni inną funkcję.

    Zgłosić montaż klimatyzatora jednak trzeba, bo jest to ingerencja - może nie tyle zarządcy, co podmiotowi, który sprawuje zarząd i odpowiada za utrzymanie nieruchomości wspólnej w stanie niepogorszonym.

    Zarządzający uzgadnia z właścicielem warunki montażu i ustala sposób doprowadzenia nieruchomości do stanu pierwotnego, gdyby nastąpił demontaż w przyszłości.

    Montaż klimatyzatora, w przeciwieństwie do reklamy, nie wymaga natomiast zgłoszenia organowi administracji architektoniczno - budowlanej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    W praktyce w dużych budynkach nie o elewację chodzi, tyko o kapanie i hałas.
    Czy da się tak zainstalować
    a) rurkę odprowadzającą skropliny na zewnątrz budynku, by to nie przeszkadzało, nie szkodziło
    b) by sąsiad nie słyszał szumu
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    Podstawę rozstrzygnięcia może stanowić to, gdzie ten klimatyzator będzie zamontowany.

    Jeżeli montaż obejmie jedynie lokal wtedy jest to instalacja własna lokalu i nie wymaga zgody wspólnoty (nie zarządu lub zarządcy z art.18 ust.1 UWL, a już na pewno nie "zarządcy nieruchomości" w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami, który może być jedynie administratorem). Sprawa hałasów jest istotna w zakresie wewnętrznych uregulowań i kodeksu wykroczeń.

    Jeżeli montaż chociaż w części będzie dotyczył nieruchomości wspólnej, którą w rozumieniu art.3 ust.2 UWL stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, wtedy zgoda wspólnoty będzie wymagalna.
    W takim przypadku wyjścia są dwa:
    1. "samowolka" i jakoś to będzie
    2. polubowne wystąpienie o zgodę wspólnoty (uchwała, gdyż dysponowanie na cele budowlane wykracza poza czynność zwykłego zarządu, chyba, że zostało to określone w umowie o zarządzanie) i montaż po uzyskaniu takiej zgody.

    Należy również pamiętać, że obecnie balkony uznawane są jako nieruchomość wspólna i w aktach notarialnych sprzedaży lokalu ustanawia się podział do korzystania (quoad usum) w taki sposób, że każdoczesnym właścicielom lokali przysługuje wyłączne prawo do korzystania z tej części nieruchomości wspólnej. I tutaj wkraczamy w dyskusyjny obszar (inny wątek odnośnie altanki w ogródku) czy umowa taka daje prawo do dysponowania tą częścią nieruchomości wspólnej na cele budowlane (montaż instalacji klimatyzacyjnej regulowany jest Prawem budowlanym, chociaż nie wymaga pozwolenia na budowę bądź zawiadomienia).

    Problemem może być jeszcze projekt autorski architekta, w którym mogło zostać określone, że zmiany na zewnątrz budynku wymagają zgody architekta, zatem w przypadku zgody wspólnoty przed uchwałą wymagana byłaby zgoda architekta.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] Zarządca:[/cite]Klimatyzator ma prawo zawiesić każdy właściciel, nie zmienia to przeznaczenia nieruchomości wspólnej jak to ma miejsce w przypadku zawieszenia reklam, wszak elewacja nie służy do wieszania reklam, lecz pełni inną funkcję.
    elewacja budynku na pewno służy do wieszania klimatyzatorów, anten satelitarnych ...:bigsmile:
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    Kuba P: Co do samych warunków instalacji klimatyzatora, Rozporządzenie ... zawiera dokładne określenie parametrów związanych z montażem.
    (...)

    Przytoczone przepisy dotyczą instalacji wentylacji i klimatyzacji pobierających powietrze z zewnątrz i dostarczających je do budynku oraz usuwających powietrze z budynku na zewnątrz, czyli krótko pisząc - instalacji centralnych wentylacji i klimatyzacji kanałowych (w wyjątkowych przypadkach bezkanałowych - np. wentylator ścienny, aparat grzewczo-wentylacyjny z czerpnią powietrza świeżego itp.).

    Klimatyzator okienny, ale nie tylko bo również np. klimatyzator typu split (czyli z rozdzielonym parownikiem i skraplaczem - z ang. split - rozdzielić, rozłamać, z reguły na dwie części) nie pobiera powietrza z zewnątrz do budynku i nie usuwa powietrza z budynku na zewnątrz, nie ma czerpni i nie ma wyrzutni, o których to elementach jest mowa w rozporządzeniu. Nie musi być zabezpieczany w żaden sposób przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru, bo jest już zabezpieczony fabrycznie. Nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi - nie słyszałem, żeby klimatyzator kogoś zabił, chyba że urwał się z elewacji i spadł komuś na głowę, albo był nieprawidłowo podłączony do zasilania i kogoś może poraził prąd. Klimatyzator nie wydziela uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia.

    :cool:

    Nowy doklejony: 11.08.15 23:32
    koziorozka: W praktyce w dużych budynkach nie o elewację chodzi, tyko o kapanie i hałas.
    Czy da się tak zainstalować
    a) rurkę odprowadzającą skropliny na zewnątrz budynku, by to nie przeszkadzało, nie szkodziło
    b) by sąsiad nie słyszał szumu
    Jak to mówią - nie da się jedynie otworzyć w pewnej cześci ciała parasola. A co do reszty, to wszystko się da.

    ad a) skropliny można odprowadzić do kanalizacji w obrębie lokalu i wtedy nie ma żadnego tematu, można odprowadzić do pojemnika okresowo opróżnianego, a można sprowadzić gdzieś na teren przy budynku lub - co jest nierzadką praktyką - wpiąć do rury spustowej, jeśli takowa jest w pobliżu, z tym zastrzeżeniem, że te dwie ostatnie opcje rzeczywiście w porozumieniu ze wspólnotą,

    ad b) jeśli sąsiad chce usłyszeć szum, to zawsze usłyszy, nawet jeśli to będzie tylko szum w jego głowie; wszystko zależy od relacji międzyludzkich, a dokładniej od relacji pomiędzy tymi konkretnymi sąsiadami; przyzwoite klimatyzatory generują hałas na poziomie ok. 50 dB (A), wszystko jednak zależy od otoczenia. z reguły w mieście poziom hałasu tła jest wyższy, podobny, lub niewiele niższy i sąsiad nie powinien się uskarżać, chyba że są jakieś szczególne warunki montażu i jeden sąsiad prawie że wstawił drugiemu swój klimatyzator przez okno. Należy zauważyć, że klimatyzator w trybie chłodzenia pracuje głównie w dzień, a w nocy raczej nie, natomiast nocami może pracować, jeśli jest używany w trybie pompy ciepła, czyli przy ogrzewaniu (obecnie każdy klimatyzator ma taką opcję).

    No, to by było na tyle.
    Mam wszystko w tyle.
    Są czasem takie chwile,
    że się nie mylę,
    choć wcale nie wiem ile.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    Zarządca:
    Klimatyzator ma prawo zawiesić każdy właściciel, nie zmienia to przeznaczenia nieruchomości wspólnej jak to ma miejsce w przypadku zawieszenia reklam, wszak elewacja nie służy do wieszania reklam, lecz pełni inną funkcję.
    A jaką to funkcję pełni? I dlaczego "nie służy do wieszania reklam", a do klimatyzatorów i owszem? Czemu reklama "zmienia przeznaczenie" elewacji, a klimatyzator nie zmienia?

    Co to w ogóle za "argumenty", wyssane z palca albo jakiegoś dziwacznego orzeczenia sądowego? Do jednego służy, do innego nie służy. Jeśli współwłaściciel elewacji powiesi na niej antenę, reklamę czy klimatyzator, od tego momentu elewacja będzie służyć również tym celom.

    Lalunia:
    2. polubowne wystąpienie o zgodę wspólnoty (uchwała, gdyż dysponowanie na cele budowlane wykracza poza czynność zwykłego zarządu
    Montaż klimatyzatora nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, ale wymaga zgody wspólnoty, bo dotyczy "prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane"? Litości, skąd Ty to wytrzasnęłaś?!
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]Zarządca:
    Klimatyzator ma prawo zawiesić każdy właściciel, nie zmienia to przeznaczenia nieruchomości wspólnej jak to ma miejsce w przypadku zawieszenia reklam, wszak elewacja nie służy do wieszania reklam, lecz pełni inną funkcję.
    A jaką to funkcję pełni? I dlaczego "nie służy do wieszania reklam", a do klimatyzatorów i owszem? Czemu reklama "zmienia przeznaczenie" elewacji, a klimatyzator nie zmienia?

    Co to w ogóle za "argumenty", wyssane z palca albo jakiegoś dziwacznego orzeczenia sądowego? Do jednego służy, do innego nie służy. Jeśli współwłaściciel elewacji powiesi na niej antenę, reklamę czy klimatyzator, od tego momentu elewacja będzie służyć również tym celom.

    Rzeczywiście, to kompilacja kilku orzeczeń, jednak po przeanalizowaniu dochodzę do wniosku, że potrzebna uchwała właścicieli również i na montaż klimatyzatora.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    (...)
    Nowy doklejony: 12.08.15 08:36
    KubaP: przeczytałem to pytanie i odpowiedź, które zalinkowałeś. Muszę przyznać, że doznałem szoku, kiedy przeczytałem, jak ekspert z Daikin Airconditioning Poland podaje, że istnieje możliwość przeprowadzenia instalacji w przewodzie kominowym. :shocked:

    Chyba, że chodzi ekspertowi o to, że w szachcie kominowym obok przewodów kominowych (czyli w obudowie, ale nie w samych przewodach), względnie w przewodzie przeznaczonym do likwidacji.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest taki pomysł żeby peszel od jednostki klimatyzatora na dachu przeprowadzić w pionie wentylacji grawitacyjnej. Ale to się zawsze dzieje po cichutku, żeby zarząd nie wiedział. Do takich rad na nawet nie trzeba eksperta.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Peszel, to byłby jeszcze mały problem (choć też tak nie należy). Peszel, to jest karbowana elastyczna rurka, najczęściej z tworzywa sztucznego, zazwyczaj na przewód elektryczny. Tu mamy do czynienia z wiązką przewodów: przewody chłodnicze miedziane w izolacji (x2), przewód zasilająco-sterujący oraz przewód skroplin, jeśli tłoczymy skropliny pompką na dach.

    :neutral:

    Nowy doklejony: 13.08.15 12:52
    trzeba również pamiętać o tym, że przychodzi taki czas raz do roku, lub dwa razy do roku, kiedy następuje kontrola okresowa przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Nawet, jak się tak zrobi po cichutku w tajemnicy przed zarządem, a co gorsza - przed sąsiadami, to i tak to wyjdzie przy kontroli i może być kłopot : (
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.