Wspólnota ustanawia minimalną temperaturę w mieszkaniach

2»

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ewakz: Jutro sprawdzę jaki jest stan liczników, być może jest zerowy, okaże się jutro.
    Hmmm... :wink:
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ewakz: nie zamierzam zostawić mieszkania "samopas" i tak jak piszesz doprowadzić do przemarznięcia ścian czy zawilgocenia, a w konsekwencji grzyba na ścianie
    Paradoksalnie, jeśli zostawisz mieszkanie "samopas", to nie ma możliwości przemrożenia ściany, a tym bardziej wyhodowania grzyba na ścianie. W znacznie gorszej sytuacji będzie Twój sąsiad użytkujący swój lokal, bo to u niego może się pojawić grzyb, natomiast jest bardzo mało prawdopodobne, a przy obecnych wymaganiach dla przegród zewnętrznych w zakresie ochrony cieplnej wręcz niemożliwe, żeby ściana wewnętrzna pomiędzy Tobą i sąsiadem osiągnęła temperaturę poniżej 0 st. C.
    ewakz: localu
    Nowe określenie. Takie anglosaskie. Ale podoba mi się. :shades:
  • Opcje
    ewakzewakz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W moim przypadku mam tylko sąsiada nad sobą (ktoś tam już mieszka). Lokal z którym sąsiaduje jedną ścianą wewnętrzną, z tego co wiem wciąż nie jest sprzedany.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano października 2015
    Ciepło nie zna się na ustawie o własności lokali i zgodnie z podstawowymi prawami fizyki, przekazywane jest z mieszkań - w których jest wyższa temperatura - do powietrza zewnętrznego i do mieszkań sąsiednich, w których jest niższa temperatura powietrza. Jeśli sąsiad nie ogrzewa, to Ty musisz ogrzewać mocniej. Nic dodać, nic ująć...
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano października 2015
    Tak, tyle, że pani właśnie nie chce ogrzewać lokalu, ponieważ planuje w nim zamieszkać dopiero w przyszłym roku, kiedy uda jej się je wykończyć. Zatem, skoro sąsiad nie ogrzewa, to pani musi NIE ogrzewać jeszcze mocniej. :smile:
    Musicie tylko uważać drodzy mieszkańcy tego budynku, żebyście sobie nie zamrozili instalacji wodociągowej, instalacji c.o. i syfonów kanalizacyjnych. Byłaby niespodzianka na wiosnę.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano października 2015
    Wp44: to pani musi NIE ogrzewać jeszcze mocniej
    Oczywiście. A może Ewakz posiada myślenie... obywatelskie i będzie od czasu do czasu dogrzewać mieszkanie ? :bigsmile:
  • Opcje
    ewakzewakz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,
    jestem właśnie po spotkaniu obecnych właścicieli mieszkań, członków wspólnoty. Tak jak się spodziewałam, wszyscy mnie zaatakowali, że tylko ja nie chce utrzymywać minimalnej temperatury 16 stopni. Uważałam, że po zamontowaniu termostatu w mieszkaniu wystarczy jeśli będę utrzymywała w nim temperaturę 12 stopni. A co za tym idzie zostałam przegłosowana i zatwierdzone zostało, że ma być 16 pod karą grzywny 200 zł/miesiąc na rzecz sąsiadów (czy w moim przypadku byłoby to 400 zł) jeśli temperatura nie będzie utrzymywana. Zarządca nadal twierdzi, że na podstawie zużycia będzie wiadomo czy temperatura minimalna jest zachowana. Chyba chce sprawdzać mój licznik od gazu :) Taka sytuacja.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano października 2015
    ...ma być 16 pod karą grzywny 200 zł/miesiąc na rzecz sąsiadów
    Zarządca nadal twierdzi, że na podstawie zużycia będzie wiadomo czy temperatura minimalna jest zachowana.
    (...)
    Zaskarż tę uchwałę do sądu jako:
    - niezgodną z przepisami prawa (właściciele nie są uprawnieni do nakładania kar finansowych na innych właścicieli);
    - bezwzględnie nieważna jako dotycząca nie NW ale prywatnego lokalu właściciela.
    Uzasadnij krótko, że wspólnota (właściciele) nie są uprawnieni do decydowania z kim śpisz, w jakim pokoju i przy jakiej temperaturze.
    - naruszającą zasady prawidłowego zarządzania NW
    - naruszającą Twoje interesy narażając cię na konkretne szkody (straty) finansowe nieuzasadnione UoWL.
    Od zachowania odpowiedniej temperatury w poszczególnych lokalach w budynku wspólnoty są odpowiednie wymogi przepisów technicznych (§ 134 ust.6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 ) za spełnienie których odpowiada właściciel budynku - wspólnota - a nie właściciel lokalu.
    Sprawa jest oczywista - musiałby się trafić wyjątkowo niegramotny .... aby orzekł inaczej.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano października 2015
    (...)
    Zaskarż tę uchwałę do sądu jako:
    Wspólnota w której ma mieszkanie ewakz jest małą wspólnotą, zatem bez jej zgody wszystkie uchwały nie istnieją, więc o stwierdzenie nieistnienia uchwał powinna ewakz wnosić do sądu.
    Od zachowania odpowiedniej temperatury w poszczególnych lokalach w budynku wspólnoty są odpowiednie wymogi przepisów technicznych (§ 134 ust.6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury...
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury nie jest od zachowania odpowiedniej temperatury w poszczególnych lokalach, tylko od określenia charakterystyk wg jakich ma być zaprojektowana i wykonana instalacja grzewcza, ale to rozporządzenie nie zakazuje po prostu wyłączenia ogrzewania - wówczas wszelkie parametry instalacji przestają mieć znaczenie. To i tak nie ma znaczenia dla ewakz, gdyż posiada ona indywidualne ogrzewanie gazowe, które może włączyć/wyłączyć kiedy zechce.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na tym zebraniu również chyba wybrano trzyosobowy zarząd wspólnoty?

    Jeśli nie chcesz zaskarżać uchwały, to napisz przynajmniej temu nieświadomemu zarządowi, że uchwalono rzeczy bezwzględnie nieważne i bez szans na ostanie się w sądzie, a zarządca (administrator) jest do wymiany. Ten wróżbita was kiedyś po prostu pogrąży.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano października 2015
    Ewak: ma być 16 pod karą grzywny 200 zł/miesiąc na rzecz sąsiadów
    A w jaki sposób ta kara będzie egzekwowana ? Tak na marginesie, odpowiedź na twoją skargę musi zawierać podstawę prawną.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124:
    Tak na marginesie, odpowiedź na twoją skargę musi zawierać podstawę prawną.
    Tak na marginesie, podaj podstawę prawną swojej tezy.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano października 2015
    Cdn: podaj podstawę prawną swojej tezy
    Tak bez marginesu, zamieniam na przynajmniej "mogła by"...
  • Opcje
    ewakzewakz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No i właśnie. Tak mi to wczoraj wyjaśniali, że nie mam racji i że oni to jest moje błędne myślenie i że oni to wyegzekwują (od każdego właściciela danego mieszkania, który nie będzie utrzymywał tego minimum) i że jeśli trafi się taki delikwent, to wspólnota może zawsze podać takiego "ktosia" do sądu, że działa na szkodę reszty lokatorów, bo wyziębia blok i przyczynia się do wilgoci w nim. Jestem sama na polu bitwy, a nie chce wojować z sąsiadami. Poza tym tych większość chce zmienić status wspólnoty, żeby nie było, że właśnie trafi się jedna osoba, która ma odmienne zdanie niż reszta i będzie blokowała jakieś rozporządzenia. Kończę ten temat, bo szkoda moich nerwów. Czas pokaże jak to wszystko się rozwinie.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano października 2015
    Egzo: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury nie jest od zachowania odpowiedniej temperatury w poszczególnych lokalach, tylko od określenia charakterystyk wg jakich ma być zaprojektowana i wykonana instalacja grzewcza, ale to rozporządzenie nie zakazuje po prostu wyłączenia ogrzewania - wówczas wszelkie parametry instalacji przestają mieć znaczenie.
    O borzeeeeeee. Cóż za literalno-aptekarskie odczytanie.
    Nie starczyło konceptu aby domyśleć się, że wyrażenie użyte przeze mnie " od zachowania..." było swawolną parafrazą stwierdzenia na które odpowiadałem, że jakiś "zarządca-jasnowidz" decyduje o zachowaniu określonej temperatury.
    Nie należy zapominać, że samo Rozp. Min. Infr..... należy rozpatrywać łącznie z Rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, które przecież nie dotyczy tylko teoretycznych założeń, a kryteria są o wiele ostrzejsze co do temperatury pomieszczeń:
    ...§ 16. 1. Sposób użytkowania instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu powinien:
    1) być zgodny z założeniami projektu oraz z instrukcjami użytkowania tych instalacji i urządzeń,
    § 39. 1. Instalacja i urządzenia centralnego ogrzewania w okresie ich użytkowania powinny być utrzymywane w stanie technicznym zapewniającym we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach właściwe temperatury określone Polską Normą.
    2. W przypadku gdy instalacja i urządzenia nie spełniają warunku, o którym mowa w ust. 1, należy określić przyczyny zakłóceń oraz podjąć działania usprawniające ich funkcjonowanie...
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano października 2015
    [cite] gecon:[/cite] § 39. 1. Instalacja i urządzenia centralnego ogrzewania w okresie ich użytkowania powinny być utrzymywane w stanie technicznym zapewniającym we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach właściwe temperatury określone Polską Normą.
    Utrzymywanie instalacji w stanie technicznym zapewniającym coś tam, to jedno, a możliwość wyłączenia urządzeń to drugie. Właśnie tak może zrobić ewkaz, gdyż posiada indywidualne ogrzewanie. Nikt nie może jej zmusić do włączenia jej własnego pieca, a tym samym nikt nie może jej zmusić do "zapewniania" jakiejś konkretnej temperatury w jej mieszkaniu.
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo: Nikt nie może jej zmusić do włączenia jej własnego pieca,
    Też tak uważam o czym pisałem przecież:
    ...wspólnota (właściciele) nie są uprawnieni do decydowania z kim śpisz, w jakim pokoju i przy jakiej temperaturze.
    Natomiast nie jest powiedziane, że nie może być inaczej.
    W małej wspólnocie wystarczy że jakiś właściciel powoła się na art. 209 kc i może się znaleźć z łatwością taki sąd, który stwierdzi, że choć ogrzewanie lokalu to prywatna sprawa właściciela ale jednak lokal ten znajduje się w budynku wielorodzinnym (także z częściami wspólnymi) a postępowanie pojedynczego właściciela nie może mieć destrukcyjnego wpływu na pozostałe lokale i części wspólne.
    Nie takie karkołomne uzasadnienia różnych wyroków widziały nie tylko moje chyba oczy.:confused:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.