Odsetki we wspólnocie mieszkaniowej

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
edytowano stycznia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
wysokość odsetek ustawowych wynosi 7% – odsetki za czas opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    Po lekturze linkowanego artykułu po raz kolejny należałoby przypomnieć, że:
    ...termin wnoszenia opłat na pokrycie kosztów zarządu to dziesiąty dzień każdego miesiąca. W przypadku opóźnień w płatnościach wspólnocie mieszkaniowej przysługuje prawo naliczania odsetek ustawowych.
    - czyli odsetki wolno naliczać tylko od nieterminowych zaliczek na koszty zarządu a nie od wszystkich wpłat.
    Analizując zagadnienie należy mieć również na uwadze, że w orzecznictwie można spotkać się poglądem, że wspólnota mieszkaniowa nie jest uprawniona do naliczania odsetek od nieterminowych wpłat za świadczenia, czyli takie usługi, w przypadku których występuje jedynie jako pośrednik, jak np. dostawy wody czy energii cieplnej do lokali. Prawo do dochodzenia tych odsetek miałoby wspólnocie przysługiwać jedynie wtedy, gdyby sama je uiściła (por. uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku - orzeczenie z dnia 21 marca 2012 r., sygn. akt: I ACa 1592/11)
    Jak pokazuje życie w zdecydowanej większości wspólnot wszystkie zaliczki "wrzucane są do jednego wora" i rzadko która wspólnota rozdziela je na te związane z kosztami zarządu NW i te związane z opłatami za lokal, chociaż UoWL dość jednoznacznie je wyodrębnia (w art. 12 i art. 13) - a i orzecznictwo wielokrotnie dało też temu wyraz poprzez słynne już stwierdzenia:
    "... właściciel ponosi dwa rodzaje wydatków: zaliczki na koszty zarządu NW oraz zaliczki tytułem opłat za media dostarczone do lokalu za pośrednictwem wspólnoty..."
    Komentarz edytowany gecon
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    W mojej wspólnocie podjęliśmy uchwałę o naliczaniu odsetek polegającą na tym że jeśli ktoś nie wpłaci do ostatniego dnia miesiąca to dopiero wtedy nalicza mu się odsetki od 10 tego miesiąca.
    A z tym podziałem na koszty NW i koszty utrzymania lokali ( mediów) jest trochę dziwnie. Bo z jednej strony taki podział jest logiczny i ma swoje odbicie w orzecznictwie , a z drugiej panuje pogląd ( w orzecznictwie) że koszty mediów zalicza się do kosztów utrzymania lokali wtedy jeśli instalacje nie są częścią NW. Natomiast jak są to koszty te stanowią także koszty zarządu NW.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Temat odsetek już tu był parokrotnie poruszany na tym forum.

    Odsetki za "opóźnienie wpłat zaliczek" na utrzymanie części wspólnych można naliczą jeżeli wspólnota został takimi odsetkami. Wspólnota nie może zarabiać na odsetkach od właścicieli lokali.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    [cite] KubaP:[/cite]Temat odsetek już tu był parokrotnie poruszany na tym forum.

    Odsetki za "opóźnienie wpłat zaliczek" na utrzymanie części wspólnych można naliczą jeżeli wspólnota został takimi odsetkami. Wspólnota nie może zarabiać na odsetkach od właścicieli lokali.
    Raczej dotyczy to opłat za media do lokali. Przynajmniej tak stwierdził sąd gdański. Natomiast znam orzeczenie ( dziwne) które mówi że jeżeli wspólnota nie podjęła uchwały o nienaliczaniu odsetek po 10 to zarząd może je naliczać.
    Komentarz edytowany tajfun
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    ... jeżeli wspólnota nie podjęła uchwały o nienaliczaniu odsetek po 10 to zarząd może je naliczać.

    To przecież jest zgodne z ogólnymi zasadami prawa cywilnego i ustawową zasadą stosowania odsetek ustawowych. Dlaczego akurat wspólnota miałaby być pozbawiona takiego uprawnienia? Spółdzielnie naliczają kiedy tylko się da i od całości.

    Odsetki od świadczeń okresowych na rzecz wspólnoty są dla niej przychodem, zresztą nie podlegającym opodatkowaniem CIT (z uwagi na słynny "związek z gospodarką zasobami mieszkaniowymi").

    O zysku nie ma tu mowy, tym bardziej o "zarabianiu".
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To przecież jest zgodne z ogólnymi zasadami prawa cywilnego i ustawową zasadą stosowania odsetek ustawowych.
    To wcale nie jest takie pewne.
    Przypominam, że:
    "Odsetki ustawowe od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej, ustawy, orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu."
    Gdzie w UoWL lub w którym z art. 195-221 Kc (mała wspólnota) - jest zapis o terminie wpłaty zaliczek z tytułu opłat za media dostarczane do lokalu właściciela za pośrednictwem wspólnoty? Czyżby sędziowie orzekający, że od tych zaległości wspólnota nie ma prawa naliczać odsetek nie znali ogólnych zasad prawa cywilnego?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powracamy do sporu czy właściciel ponosi dwa rodzaje opłat, czy jedną. Ja nie widzę praktycznego zastosowania wprowadzenia zasady, że ponosi się w istocie dwa rodzaje opłat. Widzę tu mnóstwo dodatkowych obliczeń i podwójnej papierologii.

    Według mnie spór jest drugorzędny, tj. rozstrzygany niekiedy w orzeczeniach sądowych, gdy strony dojdą do sądu, ale na co dzień nikt go nie dostrzega. dlaczego? Jak wspominałem - spółdzielnie nie są organizacyjnie w stanie ogarnąć takiego rozdziału opłat, wspólnoty zresztą też.
    Powiedzmy sobie szczerze - w praktyce to tego sporu nie ma i wszyscy naliczają od całości.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    ... w praktyce to tego sporu nie ma i wszyscy naliczają od całości.
    Tyle to ja też wiem bo pisałem:
    Jak pokazuje życie w zdecydowanej większości wspólnot wszystkie zaliczki "wrzucane są do jednego wora" i rzadko która wspólnota rozdziela je...
    Mój wpis był reakcją na Twoją "prawdę objawioną" że:
    To przecież jest zgodne z ogólnymi zasadami prawa cywilnego i ustawową zasadą stosowania odsetek ustawowych.
    Sam przyznajesz teraz, że nie jest zgodne bo nawet sędziowie orzekają inaczej gdy przyjdzie co do czego na sali sądowej.
    Czyli wyciągając prawidłowy wniosek - naliczanie odsetek nie od kosztów zarządu ale także od opłat za lokal jest niezgodne z zasadami prawa cywilnego.
    To że jest stosowane w praktyce to zupełnie inna para kaloszy bez względu z jakich powodów (wygodnictwa, lenistwa...) spółdzielni czy wspólnot - więc nie wprowadzajmy w błąd, że jest to zgodne z prawem, bo takie są zasady.
    ...na co dzień nikt go nie dostrzega.
    No, z takim podejściem to wnet nic nie będziemy dostrzegać z tych rzeczy które są nam niewygodne.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W systemie common low miałbyś rację. Ale u nas precedensy nie mają mocy zasady powszechnej i twój wniosek nie jest prawidłowy.

    Zwykle zwycięża rozwiązanie praktyczne i tak jest też w przypadku opłat i odsetek od opłat.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    Jakie precedensy?
    O przestrzeganiu prawa mówię a nie o precedensach.
    Naginanie (rozszerzanie) danego przepisu (zasady prawa cywilnego) - w tym wypadku 'prawa odsetkowego' - w dowolny sposób, nie ma nic wspólnego z precedensem a tym bardziej właśnie z zasadami tego prawa cywilnego.
    Zwykle zwycięża rozwiązanie praktyczne
    Właśnie że nie, bo to tylko czyste wygodnictwo - gdyby tak było to idealnym rozwiązaniem praktycznym jest ścięcie ręki (głowy) złodziejowi, mordercy czy bandycie złapanemu na gorącym uczynku - po co koszty postępowań, procesów, utrzymywania itd.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] blazejh:[/cite]Powracamy do sporu czy właściciel ponosi dwa rodzaje opłat, czy jedną. Ja nie widzę praktycznego zastosowania wprowadzenia zasady, że ponosi się w istocie dwa rodzaje opłat. Widzę tu mnóstwo dodatkowych obliczeń i podwójnej papierologii.

    Według mnie spór jest drugorzędny, tj. rozstrzygany niekiedy w orzeczeniach sądowych, gdy strony dojdą do sądu, ale na co dzień nikt go nie dostrzega. dlaczego? Jak wspominałem - spółdzielnie nie są organizacyjnie w stanie ogarnąć takiego rozdziału opłat, wspólnoty zresztą też.
    Powiedzmy sobie szczerze - w praktyce to tego sporu nie ma i wszyscy naliczają od całości.
    Kochany zarządco blazejh! Dla ciebie jest to spór drugorzędny, nieistotny ...a własciwie nie ma żadnego problemu.Ja mam takiego właśnie zarządcę jak Ty. Przecież Ty nie bierzesz kredytów na własne konto żeby zapłacić za dłużników. Bierzesz kasę ze wspólnego wora i dbasz o to żeby ten wór wystarczył na wszystko. Czyli zawyżasz opłaty na NW , bo na media nie możesz. Tu się musisz rozliczyć z właścicielami do zera.
    Zupełnie inaczej ta sprawa wygląda z punktu widzenia właścicieli lokali uczciwie płacących swoje zobowiązania.
    Co mnie jako właściciela lokalu obchodzi argument o papierologi, czy mnóstwie dodatkowych obliczeń.Przecież za to się płaci. Mówiąc krótko dla własnego wygodnictwa, łamie się prawo. Oj nieładnie panie zarządco blazejh i pare tysięcy podobnych.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] blazejh:[/cite] Dlaczego akurat wspólnota miałaby być pozbawiona takiego uprawnienia?
    Spółdzielnie naliczają kiedy tylko się da i od całości.
    między Spółdzielnią mieszkaniowa a Wspólnotą Mieszkaniową jest przepaść .

    SM to podmiot prowadzący działalność gospodarczą na zasobach spółdzielni .

    Wspólnota takich zasobów nie ma i nie prowadzi działalności gospodarczej w myśl prawa handlowego.

    Jedynym zadaniem Wspólnoty mieszkaniowej jest : dbanie o nieruchomość w taki sposób , aby ta nie traciła na wartości .
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak, dbam żeby ze wspólnego wora wystarczyło na wszystko. Ktoś musi.
    Niestety opłat na NW jeszcze mi się nie udało podwyższyć. Nie jest to takie proste, chociażby dlatego że wymaga przegłosowania. Ja widzę taką potrzebę, sąsiedzi dotąd nie. Co może się jeszcze zmieni. Nawet powinno.

    Odkąd śledzę forum używam też programu Wirtualne Osiedle i stale stwierdzam, że to jest dobry program, tylko jak nie znam wszystkich jego funkcji. Nie ma w nim na pewno rozwiązań niezgodnych z prawem.

    Pogrzebałem, jest naliczanie odsetek od pojedynczych zaliczek. I to tylko od pojedynczych.
    Budynek jest jeden, dłużników dwóch, trzech w porywach, więc takie naliczanie da się ogarnąć.

    Pogląd częściowo więc rewiduję, natomiast tak istotna kwestia, jak naliczanie odsetek, powinna wynikać wprost z ustawy lub rozporządzenia, nie tylko z orzecznictwa. Nie można twierdzić, że naliczanie od całości jest niezgodne z prawem, bo jest. Nie znajdziecie komornika, który policzy od części, bo nie jest w stanie. Tak samo sądy, jeśli czasem liczą odsetki, to konsekwentnie od całości. Nikt tego nie nazwał jeszcze bezprawiem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] blazejh:[/cite]Tak, dbam żeby ze wspólnego wora wystarczyło na wszystko.
    a ten wór to woreczek na pacie do szkoły

    [cite] blazejh:[/cite] Pogląd częściowo więc rewiduję, natomiast tak istotna kwestia, jak naliczanie odsetek, powinna wynikać wprost z ustawy lub rozporządzenia, nie tylko z orzecznictwa.

    Nie można twierdzić, że naliczanie od całości jest niezgodne z prawem, bo jest.

    Nie znajdziecie komornika, który policzy od części, bo nie jest w stanie. Tak samo sądy, jeśli czasem liczą odsetki, to konsekwentnie od całości. Nikt tego nie nazwał jeszcze bezprawiem.
    wal do sądu po naukę ws odsetek , zapłacisz przegrasz i sie nauczysz . Wspólnota to nie podmiot który prowadzi działalność gospodarczą nastawioną na zysk . Ma obowiązek utrzymać nieruchomość, aby ta nie traciła na wartości . Tyl i aż tyle.

    Nie można twierdzić, że naliczanie od całości jest niezgodne z prawem, bo jest.
    bo ? dlaczego?
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No dobrze ale, jeżeli wspólnota zapłaciła odsetki, to czy ten koszt musi rozdzielić na wszystkich zgodnie z udziałami czy też może jednorazowo obciążyć dłużnika nie patrząc na udziały ???
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano marca 2016
    Dobre pytanie.

    Zdaniem tych sądów art. 481 kodeksu cywilnego nie jest wystarczającą podstawą do naliczenia odsetek ani do obciążenia odsetkami właściciela i ma tu decydować umowa właścicieli.

    A jeżeli umowy nie ma, to jedynym kryterium pozostaje uboga pod tym względem ustawa o własności lokali, a więc obciążenie dłużnika odsetkami tylko do wysokości jego udziału. I w konsekwencji obciążenie wg udziałów lub po równo tymi odsetkami pozostałych właścicieli, chociażby płacili wspólnocie za wodę terminowo.

    Właściwie (jeżeli nie ma umowy) nie możemy już mówić o właścicielu jako o dłużniku wspólnoty za media. Raczej o użytkowniku wody za którego sąsiedzi wykładają pieniądze jeżeli opóźnia wpłaty za wodę, za odsetki odpowiadającym jedynie do wysokości udziału (lub w inny sposób uregulowany w umowie właścicieli).

    Te orzeczenia ustanawiają odpowiedzialność zbiorową właścicieli wobec dostawcy mediów, rola wspólnoty jest tu sprowadzana do roli pośrednika w płatnościach.

    Ciekawe swoja drogą, jak sędziowie by to widzieli w przypadku spółdzielni mieszkaniowych.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.