Brak wentylacji

ewefilewefil Użytkownik
edytowano września 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam

Mój problem polega na tym że nie posiadam wentylacji w mieszkaniu niestety zarządca nie chce rozwiązać tego problemu twierdzi że wcześniej nie było zapłacone za czyszczenie i udrażnianie i dlatego tego nie wykonywali. Proszę pomóżcie gdzie powinnam się zgłosić żeby rozwiązać to raz na zawsze.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie masz w ogóle czy jest niedrożna (nie działa)?
    Jeżeli nie posiadasz w ogóle wentylacji to co ma do tego jej czyszczenie i udrażnianie?
    Ty jesteś właścicielem tego lokalu?
    Na którym piętrze jest ten lokal?
    To duża czy mała wspólnota?
    Piszę lokalu bo jeżeli nie ma wentylacji to w zasadzie nie powinien być mieszkaniem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ewefil:[/cite]Mój problem polega na tym że nie posiadam wentylacji w mieszkaniu niestety zarządca nie chce rozwiązać tego problemu twierdzi że wcześniej nie było zapłacone za czyszczenie i udrażnianie i dlatego tego nie wykonywali.

    Proszę pomóżcie gdzie powinnam się zgłosić żeby rozwiązać to raz na zawsze.
    Zamów kominiarza zleć mu czyszczenie , weź rachunek na wspólnotę, a następnie rozlicz go ze wspólnotą.
    Jak nie będą chcieli zapłacić, to idź do sądu o zwrot poniesionych kosztów na utrzymanie części wspólnych ....
  • Opcje
    ijanijan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba czy ty uważasz że wszyscy mieszkańcy mają czas włóczyć sie po sądach i nawet jak wygra to co uważasz że pan i władca WM wykona polecenie Sądu to się mylisz u mnie w WM przy zapchanym przewodzie kominowym kominiarz przez trzy lata wystawiał tylko faktóry i kasował a nie czyścił przewodu kominowego a później jak nie mógł sięprzebiś to na pietrze wybił wyczystkę skasował za to kasę i na tym zakończył swa pracę pisma wysłałem do cech kominiarzy , Straży pożarnej i co odpisali że wszystko jest w porządku wykonane zgodnie z przepisami a jak ja mam teraz palic w piecu ,bo mieszkam na parterze. Zaraz napiszesz że iść do Sądu , tam zapłać wpisowe a jak wygrasz to tez sam sobie zwróć wpisowe za postępowanie sądowe w wysokości swoich udziałów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2016
    [cite] ijan:[/cite] Kuba czy ty uważasz że wszyscy mieszkańcy mają czas włóczyć sie po sądach i nawet jak wygra to co uważasz że pan i władca WM wykona polecenie Sądu to się mylisz
    Ja nie piszę/ komentuję o sytuacji patologicznych jak Twoja , gdzie populizm ma zawsze racje (głos krzyczących właścicieli lokali), tylko o wspólnotach działających zgodnie z prawem.
    [cite] ijan:[/cite]u mnie w WM przy zapchanym przewodzie kominowym kominiarz przez trzy lata wystawiał tylko faktury i kasował a nie czyścił przewodu kominowego a później jak nie mógł się przebić to na pietrze wybił wyczystkę skasował za to kasę i na tym zakończył swa pracę
    takie jest życie , nie podoba ci się ono, to pozostaje Tobie dochodzenia swych praw w sądzie.
    [cite] ijan:[/cite] pisma wysłałem do cech kominiarzy , Straży pożarnej i co odpisali że wszystko jest w porządku wykonane zgodnie z przepisami, a jak ja mam teraz palić w piecu ,bo mieszkam na parterze.
    błędna droga , Tylko wyrok sądowy jest w stanie przerwać niemoc administracyjną . Biegły ustanowiony w sprawie, stwierdzi czy to jest Twoja fanaberia czy mylą się kominiarze i wentylacja nie działa prawidłowo. ... a jak wygrasz, to Tobie zwrócą wszystkie koszty przysądzone przez sąd
    [cite] ijan:[/cite] Zaraz napiszesz że iść do Sądu , tam zapłać wpisowe a jak wygrasz to tez sam sobie zwróć wpisowe za postępowanie sądowe w wysokości swoich udziałów.
    niestety takie jest prawo ,
    Nie wiem czemu tak bronisz się przed tym Sądem . Sądy są dla ludzi.
  • Opcje
    ijanijan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lub sprzedać lokal i wyprowadzić sie na wieś.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy ijan i ewefil to jeden i ten sam użytkownik? Jeśli tak, to niech odpowie na pytania Gecon'a. Pozdr.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2016
    [cite] ijan:[/cite]Lub sprzedać lokal i wyprowadzić sie na wieś.
    i zostać wiecznym "konserwatorem" , (codziennie coś do naprawienia, zrobienia , jak tu żyć ?)
    [cite]ijan vel ewefil:[/cite] Mój problem polega na tym że nie posiadam wentylacji w mieszkaniu

    [cite]ijan vel ewefil:[/cite] nie czyścił przewodu kominowego ... na pietrze wybił wyczystkę ....
    jak ja mam teraz palic w piecu , bo mieszkam na parterze.
    to nie chodzi o szyb wentylacyjny, ale dymowy (kominowy)
  • Opcje
    ewefilewefil Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystko jest udroznione i wyczyszone posiadam nawet filmik od kominiarza, jest raczej gdzie indziej problem tzn jest przebicie do innego kanału. Administrator i zarzadca mają to tak naprawde gdzies.jestem włascicielem tego lokalu na 5 pietrze.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No, po dwóch dniach się wreszcie dowiadujemy, że pisałaś nieprawdę, bo masz wentylację i to nawet udrożnioną i wyczyszczoną.
    Administrator i zarzadca mają to tak naprawde gdzies
    Bogata wspólnota - z administratorem i zarządcą. Pewnie jeszcze zarząd też jest?
    Dlaczego jako właściciele nie "zwolnicie ich z roboty" skoro nie chcą wypełniać swoich obowiązków?
    Proszę przypomnieć zarządowi (zarządcy), że jest odpowiedzialny za prawidłową eksploatację budynku i z uwagi iż niesprawna wentylacja stanowi zagrożenie dla mieszkańców, w razie braku reakcji podejmiesz dalsze działania prawne tj. zawiadomienie PINB.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ewefil: nie posiadam wentylacji w mieszkaniu
    TUTAJ znajdziesz wskazówki. Jest już równoległa dyskusja na ten temat.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] ewefil:[/cite]Witam

    Mój problem polega na tym że nie posiadam wentylacji w mieszkaniu niestety zarządca nie chce rozwiązać tego problemu twierdzi że wcześniej nie było zapłacone za czyszczenie i udrażnianie i dlatego tego nie wykonywali. Proszę pomóżcie gdzie powinnam się zgłosić żeby rozwiązać to raz na zawsze.



    W jaki sposób została stwierdzona ta usterka? Wynika to z protokołu przeglądu kominiarskiego?

    W takiej sytuacji świadczący usługę kominiarską winien powiadomić nadzór budowlany, obowiązek ten wynika z art. 70 ustawy Prawo budowlane:

    Art. 70. 1. Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, na których spoczywają obowiązki w zakresie napraw, określone w przepisach odrębnych bądź umowach, są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1–4a, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.
    2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, powinien być potwierdzony w protokole z kontroli obiektu budowlanego. Osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie przesłać kopię tego protokołu do właściwego organu. Właściwy organ, po otrzymaniu kopii protokołu, przeprowadza bezzwłocznie kontrolę obiektu budowlanego w celu potwierdzenia usunięcia stwierdzonych uszkodzeń oraz uzupełnienia braków, o których mowa w ust. 1.

    Kontrolując zapewne tego nie uczynił, albo też usterka została stwierdzona przed nowelizacją prawa budowlanego, proponuję zatem wezwać wspólnotę do jej usunięcia i powiadomić nadzór budowlany, który wyda stosowne nakazy.

    Odnośnie braku środków finansowych, to ich brak nie zwalnia od obowiązków wynikających z prawa budowlanego.

    "Zarządca ponosi odpowiedzialność za opieszałość wspólnoty mieszkaniowej w przeprowadzeniu koniecznego remontu budynku wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 21 czerwca 2016 roku, sygnatura akt: II SA/Wr 240/16.
    Wydana została decyzja administracyjna, którą nakazano usunięcie nieprawidłowości w stanie technicznym budynku przez wykonanie prawidłowej wentylacji wywiewnej pomieszczeń w budynku ... Przeciwko wspólnocie mieszkaniowej wszczęto postępowanie egzekucyjne, ponieważ wykonała jedynie część prac, mimo że organy przedłużały terminy wykonania decyzji, postępowaniem tym objęto także zarządcę. Organ egzekucyjny ustalił, że zarząd nieruchomością wspólną sprawowany jest w trybie art. 18 ustawy o własności lokali przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialności, z którą została zawarta umowa o zarządzanie; natomiast zgodnie z brzmieniem art. 120 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji gdy zobowiązanym jest jednostka organizacyjna grzywnę nakłada się na osobę, do której należy bezpośrednie czuwanie nad wykonywaniem przez zobowiązanego obowiązków , przy czym jednocześnie może być ona nałożona na zobowiązaną, jeżeli jest to niezbędne dla przymuszenia wykonania obowiązku."

    Więcej na ten temat w artykule:

    "Zarządca ukarany za wspólnotę mieszkaniową" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/2873-zarzadca-ukarany-za-wspolnote-mieszkaniowa
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wp44: TUTAJ znajdziesz wskazówki. Jest już równoległa dyskusja na ten temat.
    Dyskusja się skończyła.
    Powiedz Wp44, jakie są konsekwencje niesprawnej wentylacji? Pytam nie o konsekwencje prawne, a o bezpieczeństwo mieszkańców.

    Nowy doklejony: 05.09.16 10:36
    Wp44, chociaż jest nadzieja, że jeszcze porozmawiamy. Proszę. odpowiedz na moje pytanie tu lub w równoległym wątli o wentylacji.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ange-lisica: Dyskusja się skończyła.
    Owszem, dyskusja na ten czas się skończyła (dopóki ktoś nie dopisze czegoś nowego, albo nie pojawią się nowe okoliczności), ale teraz zapis tej dyskusji może być pomocny dla innych z podobnymi problemami.
    jakie są konsekwencje niesprawnej wentylacji? Pytam nie o konsekwencje prawne, a o bezpieczeństwo mieszkańców.
    Konsekwencje są wielorakie. Sprawa staje się jasna, kiedy sobie uświadomimy, po co w ogóle jest wentylacja. Najpoważniejsza konsekwencja to zagrożenie bezpieczeństwa mienia oraz zdrowia i życia ludzi, jeśli w lokalu są urządzenia gazowe i jest realizowany proces spalania paliwa, a urządzenia pobierają powietrze do spalania z pomieszczeń, w których są zamontowane. To jest chyba oczywiste. Występuje zagrożenie wybuchem w przypadku nieszczelności instalacji oraz zatruciem tlenkiem węgla (CO, czad) w przypadku spalania niezupełnego (niezupełne zachodzi wtedy, kiedy w spalinach występują substraty, czyli CO, który jest takim niedopalonym CO2 z powodu braku tlenu, ujmując to obrazowo. Nawiasem mówiąc, jest nie tylko trujący, ale również palny - spala się właśnie do CO2). Na marginesie: urządzenia niepobierające powietrza do spalania z pomieszczenia, czyli z zamkniętą komorą spalania, również wymagają wentylacji.

    Dalsze konsekwencje:
    - zagrzybienie, pleśń spowodowane nadmierną koncentracją wilgoci - skutki negatywne dla budynku i dla zdrowia ludzi,
    - nadmierna koncentracja zanieczyszczeń i substancji szkodliwych - skutki negatywne dla zdrowia ludzi,
    - nadmierna koncentracja CO2, niedobór tlenu - długofalowo skutki negatywne dla zdrowia ludzi z powodu stałego niedotlenienia.
    Wp44, chociaż jest nadzieja, że jeszcze porozmawiamy.
    Tak. Jest nadzieja, że porozmawiamy. Zaraz się kończy lato, potem przyjdzie jesień, trochę melancholii i depresji, ale za to potem przed nami długie zimowe wieczory i dyskusje filozoficzne o życiu i takie tam.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ciekawie rzeczy piszesz Wp44 i widzę, że tematy techniczne są niezwykle zajmujące.
    Wp44: Owszem, dyskusja na ten czas się skończyła (dopóki ktoś nie dopisze czegoś nowego, albo nie pojawią się nowe okoliczności), ale teraz zapis tej dyskusji może być pomocny dla innych z podobnymi problemami.
    Wp44: Tak. Jest nadzieja, że porozmawiamy. Zaraz się kończy lato, potem przyjdzie jesień, trochę melancholii i depresji, ale za to potem przed nami długie zimowe wieczory i dyskusje filozoficzne o życiu i takie tam.
    :bigsmile: :bigsmile: :cool:

    Nowy doklejony: 05.09.16 19:11
    To bardzo fajnie Wp44 :bigsmile:
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano września 2016
    ewefil: jest raczej gdzie indziej problem tzn jest przebicie do innego kanału.
    Odpowiedz jeszcze na pytania:
    - czy masz wentylację naturalną, czy mechaniczną,
    - czy masz indywidualne, czy zbiorcze przewody kominowe, jeśli wentylacja grawitacyjna (kiedyś było można stosować zbiorcze przewody),
    - czy to przebicie jest nad Tobą,
    - czy był dalszy ciąg tego badania, np. czy było dochodzenie, gdzie/do którego kanału prowadzi przebicie, lub czy ktoś nie wpiął się np. z okapem kuchennym?

    Tak, czy inaczej, słusznie radzi Zarządca - złóż zawiadomienie do PINB. A na razie masz ode mnie trochę wentylacji (nie starczy na wiele, ale zawsze coś):

    :wiatrak::wiatrak::wiatrak:
    :wiatrak::wiatrak::wiatrak:
    :wiatrak::wiatrak::wiatrak:
  • Opcje
    ewefilewefil Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak właśnie już byłam u prezydenta i prezesa zarządu jeszcze mi pozostało powiadomić PINB, bo jest jeszcze bardzo dużo spraw związane z nieprawidłowym nadzorem technicznym bloku. Chyba ktoś nie wykonywał dobrze pracy a brał pieniądze za to i próbuje nas omotać że jest wszystko w porządku. Muszą być wyciągnięte konsekwencje bo ja na pewno nie popuszczę.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wp44: A na razie masz ode mnie trochę wentylacji (nie starczy na wiele, ale zawsze coś):
    Tak, fajne wiatraczki Wp44. Dobry pomysł na ochłodę dziś. Pełnia dobrych niecodziennych pomysłów :bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.