Problem z odwołaniem zarządu wspólnoty

oaxxiooaxxio Użytkownik
edytowano stycznia 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.

Na początek nakreślę ogólny obraz tego co dzieje sie w naszej wspólnocie mieszkaniowej (1 blok, 100 włascicieli mieszkań) a potem zadam pytanie.
Przez długie lata nasz blok był (dobrze) zarządzany przez dwóch panów, niestety panowie ci mają już swoje lata i postanowili zrezygnowac z dalszego zarządzania wspólnotą, tak więc złożyli rezygnację i zwołali zebranie w celu wyłonienia nowego zarządu właścicielskiego.
Zebranie odbyło się niestety w niezbyt dogodnym terminie (połowa lipca, godzina 15:00) i w związku z tym przyszło na nie niewiele osób, na zebraniu do sprawowania zarządu włascicielskiego zgłosiły się dwie panie (członkinie wspólnoty) – jedna z nich pracująca w wydziale ksiąg wieczystych, druga emerytowana nauczycielka – osoby wydawało by się odpowiedzialne i w miare godne zaufania – zostały wybrane.
Pare miesięcy później – pierwsza pani powiadomiła (poprzez wywieszenie ogłoszenia na klatce) – ze ta druga zrezygnowała z pełnienia funkcji a ona sama zmieniła firmę wynajętą do zarządzania nieruchomoscią na inną – nie podała jednak nawet jej nazwy, ani kosztów jakie poniesie przez to wspólnota – nic. Jako że jestem człowiekiem dociekliwym, jak się okazało – nie tylko ja – udaliśmy się z pytaniem – jakaż to firma zarządza teraz budynkiem i dba o porządek w części wspólnej ?
Okazało się (pod niemałym naciskiem kilkkunastu osób ze wspólnoty) ze to firma założona przez ową panią, już po tym jak została wybrana na swoje stanowisko, a koszty sprzątania/zarządzania są teraz znacząco wyższe niz za działalności poprzedniej firmy zarządzającej, owa pani ponaddto zarządała wynagrodzenia za swoją pracę na rzecz wspólnoty (poprzednio starsi panowie robili to całkowicie nieodpłatnie).
Tak więc własciciele lokali 'się wściekli' i postanowili odwołać ową panią, dobierając najpierw jako członka zarządu właścicielskiego kogoś 'normalnego' kto tym razem nie wykręci takiego numeru.
W trybie bezpośredniego zmierania głosów 78% właścicieli (1 właściciel – 1 udział (wszystkie mieszkania są takie same jesli chodzi o metraż)) poparło kandydature pewnego pana na członka zarządu, taką samą ilością głosów przyjęta została również uchwała o odwołanie 'nowej' firmy zarządzającej i przywrócenie poprzedniej oraz o usunięcie niechcianej pani ze swojej funkcji – ze skutkiem natychmiastowym.
Gdy owa pani otrzymała te pisma – poszła do sądu – i w (moim zdaniem) ekspresowym trybie (kilka dni) dostała wyrok sądu orzekające wstrzymanie wykonania wszystkich 3 powyższych uchwał i zarządzający ze pani owa ma zwłoać zebranie wszystkich włascicieli.
Na moje pytanie do niej kiedy owo zebranie bedzie odpowiedziała 'ze jak jej się będzie chciało'.
Z kolei MPEC wysłał do wspólnoty pismo ponaglające iż rachunki za cieło za grudzień nie zostały uregulowane na czas (mimo iż wszystcy właściciele lokali uiszczają odpowiednie opłaty).
(MPEC wysłał kopie ponaglenia do wszystkich osób mających wgląd w finanse spółdzielni – dlatego ja również je dostałem)
Na moje pytanie kiedy ureguluje zaległości (środki na wspólnym rachunku bankowym są) odpowiedziała że to 'nie moja sprawa' i zamknęła mi drzwi przed nosem.
I tu moje pytanie – jakie (jako właściciele lokali) mamy teraz opcje jesli chodzi o odwołanie owej pani. (poza wynajęciem jakiegoś adwokata – co wygeneruje dodatkowe koszty) Ważniejsze – dlaczego sąd orzekł wstrzymanie wykonania naszego postanowienia o jej odwołaniu ? - nie dostaliśmy żadnego uzasadnienia – tylko suchą notkę, że te 3 uchwały zostają wstrzymane – bez podania jakiegoś konkretnego powodu.
W sumie pewnie pcham palce między drzwi - ale jednak nie chciał bym się obudzić w mieszkaniu bez C.O. i ciepłej wody.
Pewnie znajdzie się też jakiś własciciel który owej pani 'dołoży' ale chciał bym wiedzieć jakie mamy możliwości – zeby nie iść na kolejne zebranie ot tak z pustymi rękoma.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oaxxio: Osoby wydawało by się odpowiedzialne i w miarę godne zaufania – zostały wybrane
    Wybór nastąpił na podstawie art.18 czy art.20 ustawy o własności lokali ? W jaki sposób zostały wybrane, większością udziałów ?
    Oaxxio: Jakaż to firma zarządza teraz budynkiem i dba o porządek w części wspólnej ?
    A jaka wcześniej zarządzała ? To u was jest i Zarząd i firma zarządzająca ? Kto zatrudnił tą firmę zarządzającą ?
    Oaxxio: Pani ponadto zażądała wynagrodzenia za swoją pracę na rzecz wspólnoty (poprzednio starsi panowie robili to całkowicie nieodpłatnie)
    Ale za co konkretnie ?
    Oaxxio: W trybie bezpośredniego zbierania głosów 78% właścicieli (1 właściciel – 1 udział)
    Podaj konkretnie ile było udziałów właścicieli "ZA". Nie ma czegoś takiego jak 1 właściciel - 1 udział.
  • Opcje
    oaxxiooaxxio Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1] tak - wybrane wiekszoscia udziałów (z jakiego artykulu - nie wiem - musze sprawdzic - pewnie gdzies w statucie to jest)
    2] tak - jest zarząd i firma która w imieniu owego zarządu robi wszystko (płaci rachunki (posiada pełnomocnictwo do kata), dokonuje remontów bierzących, kosi trawniki, sprząta, itp. itd.)
    3] zarządała wynagrodzenia za sprawowanie swojej funkcji
    4] troche uprościłem z tymi udziałami - chodzi mi o to ze kazdy własciciel lokalu (wszystkie lokale są tej samej wielkości - 96.3 m kw.) ma takie samo prawo głosu (w sprawozdaniu komisji skrutacyjnej jest dokladnie wpisane '78% włascicieli co odpowiada 7511,4 / 9630 udziałów)
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czytając twoje odpowiedzi można tylko powiedzieć, że w waszej wspólnocie panuje nieład, nieporządek, chaos, pieprznik, po prostu... burdel. Jedyna rada to przestudiowanie NAJPIERW ustawy o własności lokali: http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali.html
  • Opcje
    oaxxiooaxxio Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tu sie akurat zgodze, ale cóż ja zwykły mechanik samochodowy moge - ja sie na prawie nie znam, chce tylko choc troche zrozumiec co sie dzieje zeby nie wybierać w ślepo znowu kolejnej pani/pana który potem zdając prawo będzie ciągnoł kase od pozostałych za nic.
    Mówiąc prawdę to nie rozumiem do końca działań obecnej pani 'szefowej' - po co ona nie placi MPECowi - przecież też tu mieszka - i raczej się w najbliższym czasie nie wyprowadzi - wiec niby co zyska - też nie będzie miala CO, jedynie kose z sąsiadami.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bycie właścicielem lokalu to odpowiedzialna rola, zwłaszcza we wspólnocie mieszkaniowej . Nie można, ot, tak sobie z cedować tej odpowiedzialności na "wybrańców" . Wspólnotę należny traktować jak rodzinę i interesować się na co dzień, co się w niej dzieje i znać swoje prawa jak i obowiązki wynikające z ustawy o własnosci lokali.
    [cite] oaxxio:[/cite]Przez długie lata nasz blok był (dobrze) zarządzany przez dwóch panów, niestety panowie ci mają już swoje lata i postanowili zrezygnowac z dalszego zarządzania wspólnotą, tak więc złożyli rezygnację i zwołali zebranie w celu wyłonienia nowego zarządu właścicielskiego.
    Zebranie odbyło się niestety w niezbyt dogodnym terminie (połowa lipca, godzina 15:00) i w związku z tym przyszło na nie niewiele osób, na zebraniu do sprawowania zarządu włascicielskiego zgłosiły się dwie panie (członkinie wspólnoty) – jedna z nich pracująca w wydziale ksiąg wieczystych, druga emerytowana nauczycielka – osoby wydawało by się odpowiedzialne i w miare godne zaufania – zostały wybrane.
    aby uchwała była ważna musi za nią zagłosować ponad 50 % właścicieli lokali liczonych udziałami

    [cite] oaxxio:[/cite] W trybie bezpośredniego zbierania głosów 78% właścicieli (1 właściciel – 1 udział (wszystkie mieszkania są takie same jesli chodzi o metraż)) poparło kandydature pewnego pana na członka zarządu, taką samą ilością głosów przyjęta została również uchwała o odwołanie 'nowej' firmy zarządzającej i przywrócenie poprzedniej oraz o usunięcie niechcianej pani ze swojej funkcji – ze skutkiem natychmiastowym.
    I tu koleiny błąd zrobiło " pospolite ruszenie " .
    Podstawową metodą liczenia głosów jest udział w NW, a nie powierzchnia lokalu . Nie można dowolnie sobie sobie zmieniać sposobu liczenia głosów o tym mowa jest w ustawie o własności lokali

    Nie ma co czekać tylko samemu zwołać zebranie właścicieli lokali , najpierw się trzeba do niego dobrze przygotować np. posiłkować sie przyszłym administratorem , który na pewno was wesprze.
    [cite] oaxxio:[/cite] Gdy owa pani otrzymała te pisma – poszła do sądu – i w (moim zdaniem) ekspresowym trybie (kilka dni) dostała wyrok sądu orzekające wstrzymanie wykonania wszystkich 3 powyższych uchwał i zarządzający ze pani owa ma zwłoać zebranie wszystkich właścicieli.
    Na moje pytanie do niej kiedy owo zebranie bedzie odpowiedziała 'ze jak jej się będzie chciało'
    bo tak napisała w pozwie o wstrzymanie wykonania uchwał o jej odwołaniu , sąd się do tego przychylił.
    Kto reprezentuje WM w sądzie w tym pozwie?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oaxxi: W sumie pewnie pcham palce między drzwi
    Po powtórnej lekturze, mogę tylko powiedzieć, że mam poważne obawy co do intencji Oaxxio. Uważam, że zostaliśmy wpuszczeni w jakąś wydumaną wspólnotę z jej wydumanymi problemami. Niby Oaxxio się nie orientuje, ale orientuje się bardzo. Po jakimś czasie okaże się, że po odejściu tych dwóch początkowych Panów, nie podjęta została uchwała o zmianie SPOSOBU zarządzania nieruchomością wspólną. Potem okaże się, że ta Pani ma prawo żądać zapłaty za wykonywane czynności a na końcu, że ta Pani (jednoosobowy Zarząd) ma prawo do zawarcia umowy z firmą administracyjną...

    Na takim etapie nie wchodzę w taką żenującą dyskusję.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak brzmi uchwała o powołaniu zarządu właścicielskiego, czy wskazano, że zarząd jest dwuosobowy czy wieloosobowy?
    Jeżeli wskazono w terści uchwały zarząd dwuosobowy, a jedna zrezygnowała to taki zarząd nie funkcjonuje, musi być zawsze oświadczenie dwóch członków zarządu.
    Poczytaj art. 21.2 tutaj: http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali.html


    Może i ma prawo żądać zapłaty za wykonywane czynności, ale tylko według stawki lub kwoty ustalonej wcześniej przez wspólnotę,
    czy jest taka uchwała, która ustala koszty wyngrodzenia zarządcy?
    To nie musi sie odnosić konkretnie do tej pani, ale ogólnie do osoby zarządzającej budynkiem.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale jeśli poważnie potraktować tę relację, to ja rozumiem, że zmiana zarządu odbyła się w trybie art. 20, ale z zastosowaniem bezprawnej procedury zbierania głosów (w trybie dodatkowo obiegowym) wg zasady 1 właściciel = 1 głos.

    A że udziały są znane i sumują się do jedności, pani z zarządu, (nadal funkcjonującego w jednej osobie) z łatwością w trzy dni uzyskała postanowienie o wstrzymaniu wszystkich trzech uchwał. Wystarczyło, że pokazała sądowi odpis z KW głównej.

    A wezwanie w sprawie fv za CO - niedoszacowane zaliczki? Zdarza się.

    Prawdziwym problemem jest tu konflikt interesów. Najłatwiej o taki, gdy w dużym bloku nikt niczym się nie interesuje. Wtedy taka pani zaczyna łowić w mętnej wodzie i wybiera siebie samą.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W pierwszej kolejności należałoby przytoczyć uzasadnienie postanowienia w sprawie wstrzymania uchwał. Czym sąd się kierował? Nie zdarza się, aby sądy wstrzymywały uchwały w sprawie zmiany składu personalnego zarządu z innych przyczyn niż formalne, na co zwrócili uwagę już moi poprzednicy w powyższych wpisach.


    To głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos też trochę zastanawia. Nawet, jeżeli udziały są równe, to i tak taki sposób obliczania głosów może prowadzić do uzyskania odmiennych wyników. Mam na uwadze aspekt obliczania głosów przy współwłasności, ale nie tylko. Właściciel dwóch lub więcej lokali będzie miał zawsze jeden głos, współwłaściciele w głosowaniu "1 n 1" muszą uzgodnić swoje stanowisko.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.