W wspólnocie są nadal mieszkania komunalne - czy właściciel Gmina jest zobowiązana wpłacać ze Swoich lokali z otrzymywanych wpłat z czynszu wpłacać na konto Wspólnoty kwoty na Fundusz remontowy? Jakaś wykładnia prawna & będę wdzięczny.
Art. 15.1. uowl.: "Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca".
Oprócz pokrywania normalnych, bieżących kosztów eksploatacyjnych budynku i poszczególnych lokali, właściciele lokali, chcąc utrzymać nieruchomość w odpowiedniej kondycji, powinni przewidywać koszty większych napraw lub remontów nieruchomości wspólnej. Narzędziem stosowanym w tym procesie jest budżet remontowy oraz tworzony (uchwała ) na jego podstawie przez wspólnotę mieszkaniową fundusz remontowy .
[cite] drag123:[/cite]W wspólnocie są nadal mieszkania komunalne - czy właściciel Gmina jest zobowiązana wpłacać ze Swoich lokali z otrzymywanych wpłat z czynszu wpłacać na konto Wspólnoty kwoty na Fundusz remontowy?
Jakaś wykładnia prawna & będę wdzięczny.
Gmina jest takim samym właścicielem lokalu jak każdy inny i ma obowiązek wpłaty na bieżąco zaliczki na FR. chyba, że ...
jest uchwała właścicieli lokali, że Gmina będzie pokrywać koszty wydatkowane na remonty części wspólnych po ich rozliczeniu.
Gmina jest takim samym właścicielem lokalu jak każdy inny i ma obowiązek wpłaty na bieżąco zaliczki na FR. chyba, że ...
jest uchwała właścicieli lokali, że Gmina będzie pokrywać koszty wydatkowane na remonty części wspólnych po ich rozliczeniu.
Podstaw prawna: Uchwały danej wspólnoty.
Znam miasta w której faktycznie były takie uchwały. Oczywiście jest to rażąco niezgodne z UoWL. Gmina, w której wiem, że tak się dzieje przegrywa w sądach ze wspólnotami w pierwszej instancji. Jestem pewien, że taką uchwałę niczego nieświadomym właścicielom w danej wspólnocie podsuwał do głosowania gminny administrator.
[cite] drm:[/cite]Znam miasta w której faktycznie były takie uchwały.
Oczywiście jest to rażąco niezgodne z UoWL. Gmina, w której wiem, że tak się dzieje przegrywa w sądach ze wspólnotami w pierwszej instancji. Jestem pewien, że taką uchwałę niczego nieświadomym właścicielom w danej wspólnocie podsuwał do głosowania gminny administrator.
nie jest to do końca prawdą.
Np w przypadku funduszu remontowego gdy WM rozpoczyna zaplanowane remonty , Gmina ma obowiązek wpłacić na konto WM przypadająca część inaczej poddaje się egzekucji komorniczej tak mają zapisane w tej uchwale związanej ze zwolnieniem z bieżących płatności zaliczek na FR.
KubaP, przecież to już nawet nie jest niezgodne z UoWL, toż to jest niezgodne ze zdrowym rozsądkiem. To może w mojej wspólnocie zaproponuję, żeby nie płaciła zaliczek na fundusz remontowy, gmina, ja i mój sąsiad którego lubię, a reszta ma płacić? Przegłosujemy to. I według Ciebie będzie wszystko OK?
drag123: czy właściciel Gmina jest zobowiązana wpłacać ze Swoich lokali z otrzymywanych wpłat z czynszu wpłacać na konto Wspólnoty kwoty na Fundusz remontowy?
Oczywiście, że tak - to obowiązek ustawowy.
KubaP: chyba, że ...
jest uchwała właścicieli lokali, że Gmina będzie pokrywać koszty wydatkowane na remonty części wspólnych po ich rozliczeniu.
Podstaw prawna: Uchwały danej wspólnoty.
To jest stwierdzenie wymyślone, niezgodne z prawem.
(...)
Żadna uchwała właścicieli nie ma prawa zmieniać zapisów ustawy.
A zapis UoWL mówi jednoznacznie, że:
Art. 15. 1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.
Gmina jako właściciel lokali niewyodrębnionych we wspólnocie jest takim samym właścicielem jak każdy inny i ma obowiązek zaliczki na koszty zarządu (a takimi są też zaliczki na remonty, FR) co miesiąc wpłacać.
Jest bogate, jednolite orzecznictwo na ten temat, jak chociażby:
"Wskazać natomiast w tym miejscu należy, że przyjęta zasada równego traktowania Gminy W. z pozostałymi członkami wspólnoty stanowi, jak wskazała strona pozwana, przywrócenie symetrii obowiązków właścicieli lokali. To po pierwsze. Po drugie nie sposób nie dostrzec, że prawidłowe zarządzanie nieruchomością wspólną w zakresie gromadzenia środków na funduszu remontowych wymaga, ażeby wspólnota dysponowała odpowiednią ilością środków pieniężnych w sytuacji, kiedy zaistnieje konieczność ich wydatkowania w związku z remontem czy innymi zdarzeniami. Przyjęcie zasady, że jeden z członków wspólnoty i to ten, któremu przysługuje ponad 60 % udział w nieruchomości wspólnej będzie zwracał poniesione już koszty remontów może doprowadzić do sytuacji, w której wspólnota nie będzie dysponowała odpowiednia ilością środków pieniężnych. Nie istnieją też, w ocenie Sądu, żadne okoliczności przemawiające za swoistego rodzaju czasowym kredytowaniem jednego z członków wspólnoty przez pozostałych członków. - I C 708/14 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy we Wrocławiu z 2014-07-11
[cite] drm:[/cite]KubaP, przecież to już nawet nie jest niezgodne z UoWL, toż to jest niezgodne ze zdrowym rozsądkiem.
"zdrowym rozsądkiem" nie napełnisz żołądka, gmina jako "budżetowiec" działa na innych zasadach finansowych niż ty i twój ulubiony sąsiad ... dlatego Wspólnota może, ale nie musi, traktować Gminę na innych zasadach niż ciebie i twojego ulubionego sąsiada.
FR to fundusz celowy i wspólnota może go traktować inaczej niż zaliczki na eksploatację lokalu czy utrzymanie części wspólnych (Art. 15. 1. UoWL), tak więc straszenie kogokolwiek bzdetami istnieje tylko w świecie wirtualnym.
KubaP:
Na najbliższym zebraniu wspólnoty zaproponuję, żeby gmina za nic nie płaciła. W końcu to "budżetowiec" i działa na innych zasadach. Jak ktoś będzie protestował to powiem mu: Wspólnota może, ale nie musi, traktować Gminę na innych zasadach niż Ciebie. A jak ktoś się oburzy i zapyta? Jaka jest tego podstawa prawna, co z UoWL?! Odpowiem: "Podstawa prawna: uchwała wspólnoty" I wszystko stanie się jasne.
mowa jest o uchwalę zwalniającej Gminę z bieżących wpłat na FR
Mowa jest o niezgodnej z prawem uchwale zwalniającej jednego z właścicieli (gminę) z wpłat zaliczek na koszty zarządu.
FR obojętnie jak by nie był nazywany (nawet celowy) - jest częścią składową kosztów zarządu - zaliczki na remonty nieruchomości wspólnej.
Przepis ustawowy jest w tej kwestii jednoznaczny:
Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
(...)
"Na koniec należy wskazać, że przepisy powołanej ustawy zezwalają na tworzenie funduszu na ponoszenie kosztów, o jakich mowa w art. 13 ust. 2 tej ustawy. Środki z tego funduszu mają na celu jedynie pokrycie wydatków niezbędnych dla zachowania substancji i prawidłowego funkcjonowania nieruchomości. Tworzenie takiego funduszu nie jest jednak obowiązkowe. Nie może on służyć pokrywaniu wydatków na inne cele, w szczególności cele inwestycyjne" - Wyrok z Dnia 18 grudnia 2007 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu - Wydział I Cywilny w Sygn.- Akt I ACa 1226/07.
"Należy jednak mieć na względzie, że uprawnienia „prawotwórcze" wspólnoty mieszkaniowej nie są oczywiście nieograniczone, mimo braku regulacji ustawowych w zakresie tworzenia funduszu remontowego trzeba respektować obowiązujące przepisy, w szczególności dotyczące zakresu działalności wspólnoty mieszkaniowej, który dotyczy wyłącznie zarządu nieruchomością wspólną." - Portal Informacyjny Zarządca
"Właściciele lokali mogą, celem pokrycia kosztów remontów nieruchomości wspólnej, wyodrębnić fundusz remontowy, jego „wyodrębnienie nie jest obligatoryjne i zależy od woli członków wspólnoty, wymaga podjęcia uchwały, gdyż jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu (art. 22 ust. 3 pkt. 3 „ - cyt. z postanowienia Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 31 maja 2006 roku, sygnatura I Aca 290/06).
„Fundusz remontowy" to w rzeczywistości część składowa kosztów zarządu, ściśle zaliczki na remonty nieruchomości wspólnej, którą w szczególny sposób się wyodrębnia, a to poprzez odmienne nazewnictwo ( „fundusz remontowy") czy sposób jej księgowania - zwykle tworzy się odrębne konto księgowe, niekiedy środki gromadzi na osobnym rachunku bankowym. Zwykle tylko do takich kwestii ograniczają się wspólnoty mieszkaniowe w swoich uchwałach, oczywiście podają w nich jeszcze wysokość miesięcznej opłaty na poczet tego funduszu. Charakter wpłat na fundusz remontowy wydaje się być zdeterminowany przez ustawę o własności lokali. W art. 15, ustawy ustawodawca jednoznacznie określił, że właściciele lokali „na pokrycie kosztów zarządu uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca". Przepisy ustawy o własności lokali są bezwzględnie obowiązujące, co oznacza, że właściciele nie mogą, w drodze uchwały podjętej większością głosów dowolnie określać swoich uprawnień i obowiązków . Tak jak wspólnota nie ma możliwości zmienić terminu płatności zaliczek, tak nie może, np. obniżyć obciążeń niektórych właścicieli z tytułu utrzymania nieruchomości wspólnej (może je natomiast zwiększyć w przypadku lokali użytkowych na podstawie art. 12, ust. 3, por. wyrok Sądu Najwyższego, II CK 98/2004). - http://www.zarzadca.pl/content/view/493/32/
Nie istnieją też, w ocenie Sądu, żadne okoliczności przemawiające za swoistego rodzaju czasowym kredytowaniem jednego z członków wspólnoty przez pozostałych członków. - I C 708/14 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy we Wrocławiu z 2014-07-11
On nie tyle zamilkł, bo produkował się tu dalej, ale z braku argumentów tylko w swoim stylu a z racji że jest to styl agresywny i tradycyjnie nie na temat wątku - zostały jego odzywki wykasowane przez Admina.
[cite] drm:[/cite]I coś nam tutaj KubaP zamilkł.
Czy KubaP przyznał kiedykolwiek, że się po prostu pomylił? :bigsmile:
Ja podtrzymuję swoje stanowisko . Wyrwane fragmenty z orzeczeń sądowych nic nie zmienią . Jeszcze raz powtórzę :
Właściciele lokali mogą - uchwałą- (ale nie muszą) zwolnić Gminę z bieżących wpłat na fundusz celowy, jakim jest fundusz remontowy. Gmina jest zobligowana dokonać jednorazowej wpłaty po rozliczeniu kosztów zakwalifikowanych na fundusz remontowy,
[cite] KubaP:[/cite]Właściciele lokali mogą - uchwałą- (ale nie muszą) zwolnić Gminę z bieżących wpłat na fundusz celowy, jakim jest fundusz remontowy. Gmina jest zobligowana dokonać jednorazowej wpłaty po rozliczeniu kosztów zakwalifikowanych na fundusz remontowy,
Kubuś, jesteś nielogiczny.
Najpierw trzeba płacić, czyli ponosić określone koszty.
Następnie te koszty należy analizować i... to nie ma nic wspólnego z analem. "Należy" oznacza bezwzględną konieczność aktywności umysłowej, by nie naruszyć ciągłości i kondycji finansowej.
Potem koszty należy rozliczyć.
A w międzyczasie analizy i rozliczenia kosztów konieczna jest również kalkulacja nowej zaliczki, by było czym płacić kolejne, planowane i te nie zawsze dające się zaplanować, wydatki.
To jest jak wąż Ouroboros. :tooth:
[cite] KubaP:[/cite]
Ja podtrzymuję swoje stanowisko. Wyrwane fragmenty z orzeczeń sądowych nic nie zmienią.
KubaP przyznaj, pracujesz w jakieś gminnej spółce z.o.o gdzie zarządzają/administrują wspólnotami, lub co gorsza gminnym zakładzie budżetowym. Tylko tam słyszę takie lub podobne filozofowanie, które z prawem nie ma nic wspólnego.
co bym nie napisał to i tak już "wyrok" został wydany
[cite] drm:[/cite]
[cite] KubaP:[/cite]
Ja podtrzymuję swoje stanowisko. Wyrwane fragmenty z orzeczeń sądowych nic nie zmienią.
KubaP przyznaj, pracujesz w jakieś gminnej spółce z.o.o gdzie zarządzają/administrują wspólnotami, lub co gorsza gminnym zakładzie budżetowym.
a co to ma wspólnego z tematem wątku? czy ty pracujesz Ośrodku Pomocy Społecznej Uciśnionym przez System Właścicielom Lokali ? (taki p. Śpiewak czy Guzioł warszawski), czy stowarzyszeniu poszkodowanym w zderzeniu urzędnikami Gminy?
[cite] drm:[/cite] Tylko tam słyszę takie lub podobne filozofowanie,
czy tobie, nie przyszło do głowy, aby poszukać odpowiedzi w środowiskach opiniotwórczych z autorytetami, a nie na forum?
[cite]Haneczka[/cite]Następnie te koszty należy analizować i... to nie ma nic wspólnego z analem.
"Należy" oznacza bezwzględną konieczność aktywności umysłowej, by nie naruszyć ciągłości i kondycji finansowej.
tyle słów , a wystarczyło napisać, że trzeba być roztropnym w takim działaniu?
Masz rację. Zapomniałam, że do Ciebie należy zwracać się monosylabami, albo ... obrazkami.
[cite] KubaP:[/cite] a wystarczyło napisać, że trzeba być roztropnym w takim działaniu?
Mam wątpliwości, czy rozumiesz sens tego słowa.
Poza tym, nie pisuję tu do Ciebie indywidualnie, więc nie traktuj tego jako jakiegoś specjalnego wyróżnienia.
W podsumowaniu, specjalnie dla Ciebie:
:cactus1: :cactus2: :cactus1:
Komentarze
Oprócz pokrywania normalnych, bieżących kosztów eksploatacyjnych budynku i poszczególnych lokali, właściciele lokali, chcąc utrzymać nieruchomość w odpowiedniej kondycji, powinni przewidywać koszty większych napraw lub remontów nieruchomości wspólnej. Narzędziem stosowanym w tym procesie jest budżet remontowy oraz tworzony (uchwała ) na jego podstawie przez wspólnotę mieszkaniową fundusz remontowy .
Gmina jest takim samym właścicielem lokalu jak każdy inny i ma obowiązek wpłaty na bieżąco zaliczki na FR. chyba, że ...
jest uchwała właścicieli lokali, że Gmina będzie pokrywać koszty wydatkowane na remonty części wspólnych po ich rozliczeniu.
Podstaw prawna: Uchwały danej wspólnoty.
https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/3051/gmina-a-fundusz-remontowy-cd/
http://www.rp.pl/artykul/80112-Czy-gmina-musi-placic-zaliczki-na-fundusz-remontowy.html#ap-2
Znam miasta w której faktycznie były takie uchwały. Oczywiście jest to rażąco niezgodne z UoWL. Gmina, w której wiem, że tak się dzieje przegrywa w sądach ze wspólnotami w pierwszej instancji. Jestem pewien, że taką uchwałę niczego nieświadomym właścicielom w danej wspólnocie podsuwał do głosowania gminny administrator.
Np w przypadku funduszu remontowego gdy WM rozpoczyna zaplanowane remonty , Gmina ma obowiązek wpłacić na konto WM przypadająca część inaczej poddaje się egzekucji komorniczej tak mają zapisane w tej uchwale związanej ze zwolnieniem z bieżących płatności zaliczek na FR.
(...)
Żadna uchwała właścicieli nie ma prawa zmieniać zapisów ustawy.
A zapis UoWL mówi jednoznacznie, że: Gmina jako właściciel lokali niewyodrębnionych we wspólnocie jest takim samym właścicielem jak każdy inny i ma obowiązek zaliczki na koszty zarządu (a takimi są też zaliczki na remonty, FR) co miesiąc wpłacać.
Jest bogate, jednolite orzecznictwo na ten temat, jak chociażby: http://orzeczenia.wroclaw.so.gov.pl/content/$N/155025000000503_I_C_000708_2014_Uz_2014-08-13_001
FR to fundusz celowy i wspólnota może go traktować inaczej niż zaliczki na eksploatację lokalu czy utrzymanie części wspólnych (Art. 15. 1. UoWL), tak więc straszenie kogokolwiek bzdetami istnieje tylko w świecie wirtualnym.
Na najbliższym zebraniu wspólnoty zaproponuję, żeby gmina za nic nie płaciła. W końcu to "budżetowiec" i działa na innych zasadach. Jak ktoś będzie protestował to powiem mu: Wspólnota może, ale nie musi, traktować Gminę na innych zasadach niż Ciebie. A jak ktoś się oburzy i zapyta? Jaka jest tego podstawa prawna, co z UoWL?! Odpowiem: "Podstawa prawna: uchwała wspólnoty" I wszystko stanie się jasne.
Taki jest twój tok rozumowania.
a który to zapis UoWL zmienia uchwała właścicielei lokali ? oświeć nas
Przypomnę, że mowa jest o uchwalę zwalniającej Gminę z bieżących wpłat na FR (fundusz celowy)
FR obojętnie jak by nie był nazywany (nawet celowy) - jest częścią składową kosztów zarządu - zaliczki na remonty nieruchomości wspólnej.
Przepis ustawowy jest w tej kwestii jednoznaczny: (...)
Jeszcze raz powtórzę :
Właściciele lokali mogą - uchwałą- (ale nie muszą) zwolnić Gminę z bieżących wpłat na fundusz celowy, jakim jest fundusz remontowy. Gmina jest zobligowana dokonać jednorazowej wpłaty po rozliczeniu kosztów zakwalifikowanych na fundusz remontowy,
Najpierw trzeba płacić, czyli ponosić określone koszty.
Następnie te koszty należy analizować i... to nie ma nic wspólnego z analem. "Należy" oznacza bezwzględną konieczność aktywności umysłowej, by nie naruszyć ciągłości i kondycji finansowej.
Potem koszty należy rozliczyć.
A w międzyczasie analizy i rozliczenia kosztów konieczna jest również kalkulacja nowej zaliczki, by było czym płacić kolejne, planowane i te nie zawsze dające się zaplanować, wydatki.
To jest jak wąż Ouroboros. :tooth:
a co to ma wspólnego z tematem wątku? czy ty pracujesz Ośrodku Pomocy Społecznej Uciśnionym przez System Właścicielom Lokali ? (taki p. Śpiewak czy Guzioł warszawski), czy stowarzyszeniu poszkodowanym w zderzeniu urzędnikami Gminy?
czy tobie, nie przyszło do głowy, aby poszukać odpowiedzi w środowiskach opiniotwórczych z autorytetami, a nie na forum?
tyle słów , a wystarczyło napisać, że trzeba być roztropnym w takim działaniu?
Mam wątpliwości, czy rozumiesz sens tego słowa.
Poza tym, nie pisuję tu do Ciebie indywidualnie, więc nie traktuj tego jako jakiegoś specjalnego wyróżnienia.
W podsumowaniu, specjalnie dla Ciebie:
:cactus1: :cactus2: :cactus1:
:cactus2: :cactus1: :cactus2: