umowa uzyt. wieczystego w przeksztalconej Wspolnocie

annakkannakk Użytkownik
Witam,

moja Wspolnota wyodbrebnila sie ze Spoldzielni (wiekszosc lokali jest wyodrebnionych). Stalo sie to w 2010r, wiec zakladam, ze proces sie w pelni ukonczyl.
Z tego co wiem przy Spoldzielni pozostaly lokale niewyodrębnione.
Grunt, na jakim jest postawiony budynek, nalezy do miasta i jest przeznaczony do wieczystego uzytkowania.
Dzisiaj przy okazji sprawdzania mojego stanu oplat za uzytkownie wieczyste z ciekawosci poprosilam w Urzedzie o okazanie umowy uzytkowania wieczystego.

I ku mojemu wielkiemu zdziwieniu - umowa dostepna w urzedzie jest miedzy miastem a .... Spoldzielnia. Czy Wspolnota na nowo nie powinna zawrzec takiej umowy ? Lub czy nie powinien pojawic sie do niej jakis aneks czy w inny sposob przeniesienie praw ( moze takich umow juz nie maja w wydziale zajmujacym sie uzytkowaniem wieczystym , stad mi jej nie okazali .... nie wiem ).
Sprawdzam sobie teraz w domu ksiege wieczysta dzialki , a tam w rozdziale 'Prawa zwiazane' nadal figuruje Spoldzielnia, dokladnie "Podrubryka 1.11.3 - Opis spółdzielni mieszkaniowej".
Jak to rozumiec ?
Nie martwie sie o moj udzial.
Nurtuje mnie jednak kwestia dlaczego Umowa i ksiega wieczysta dzialki sa nadal na Spoldzielnie. Czy nie ma takiej potrzeby by to uaktualniac ?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co masz wpisane w akcie notarialnym przeniesienia własności ze SM na ciebie?
  • Opcje
    annakkannakk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja juz kupowalam wyodrebione, wlasnosciowe mieszkanie.
    Kupowalam na rynku wtornym od kogos , kto byl kiedys Spoldzielca i wyodrebinil ( wykupil ) mieszkanie.

    Nowy doklejony: 04.05.17 16:45
    Czy ktos, kto ma podobna sytuacje w swojej Wspolnocie ( przeksztalcona ze Spoldzielni, dzialka byla w uzytkowaniu wieczystym jeszcze zanim wyodrebnila sie Wspolnota ) , moze sprawdzic jak u niego wyglada wpis w ksiedze wieczystej dzialki ?
    Ksiegi wieczyste sa dostepne online.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    moja Wspolnota wyodbrebnila sie ze Spoldzielni (wiekszosc lokali jest wyodrebnionych). Stalo sie to w 2010r,
    Coś trudno mi w to uwierzyć. W 2010 roku spółdzielnie niechętnie wyodrębniały wspólnoty spośród swoich zasobów. Na pewno jesteście wspólnotą? Macie wybrany zarząd i sami się "rządzicie" wg UoWL czy "rządzi" spółdzielnia wg UoSM?
    Ja juz kupowalam wyodrebione, wlasnosciowe mieszkanie.
    Sprawdź dokładnie co masz napisane w AN - co nabyłaś?
    Lokal mieszkalny wraz z udziałem w gruncie jako właściciel i współwłaściciel czy prawo do mieszkania własnościowego spółdzielczego?
    Wynika z opisu Twojego, że miał miejsce ten drugi przypadek - obym się mylił.:confused:
  • Opcje
    annakkannakk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mamy zarząd i obowiązuje nas UWL. Spółdzielni pozostało już tylko ok 8 lokali (co daje ok 0,08 udzialow). Nabyłam lokal z udziałem w gruncie, a nie prawo do lokalu wlasnosciowego spoldzielczego. Na mnie jest wpis w księdze wieczystej lokalu wraz z podanym moim udziałem w gruncie.
    Zastanawia mnie nie kwestia mojego lokalu, ale zasad użytkowania wieczystego gruntu. W szczegolnosci- nie ma jednego obowiązującego szablonu umowy. Spoldzielnie obowiązywały warunki z umowy z miastem. A nas? Nie wiem.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano maja 2017
    No ok - jesteście wspólnotą.
    Nurtuje mnie jednak kwestia dlaczego Umowa i ksiega wieczysta dzialki sa nadal na Spoldzielnie. Czy nie ma takiej potrzeby by to uaktualniac ?
    Nie tylko potrzeba ale taki jest obowiązek.
    Wspólnota za pośrednictwem zarządu winna jak najszybciej to wyprostować.
    Tu trochę na ten temat:
    http://www.infor.pl/prawo/gmina/ksiega-wieczysta/302039,Niezgodnosc-wpisu-w-ksiedze-wieczystej-z-rzeczywistym-stanem-prawnym.html
  • Opcje
    annakkannakk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jeszcze podbije pytanie- czy ktoś będący członkiem wspólnoty mającej użytkowanie wieczyste może sprawdzić jak u niego wygląda rozdział 'Prawa zwiazane'. Gdzie jest wpisana Wspolnota Mieszkaniowa? Żebym wiedziała jak to powinno być.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] annakk:[/cite]Ja juz kupowalam wyodrebione, wlasnosciowe mieszkanie.
    Kupowalam na rynku wtornym od kogos , kto byl kiedys Spoldzielca i wyodrebinil ( wykupil ) mieszkanie.

    Czy ktos, kto ma podobna sytuacje w swojej Wspolnocie ( przeksztalcona ze Spoldzielni, dzialka byla w uzytkowaniu wieczystym jeszcze zanim wyodrebnila sie Wspolnota ) , moze sprawdzic jak u niego wyglada wpis w ksiedze wieczystej dzialki ?
    Ksiegi wieczyste sa dostepne online.
    Dziwne ... w AN zawsze jest opis obecnej sytuacji i opis praw jakie tobie przysługują
  • Opcje
    annakkannakk Użytkownik
    edytowano maja 2017
    W akcie notarialnym mam zapisy w stylu "w dziale I Sp. wyżej powołanej ksiegi wieczystej [mojej] dokonano wpisu, iz wlascicielowi tego lokalu przysluguje udzial wynoszacy X/10000 czesci w prawie uzytkowania wieczystego gruntu, na ktorym znajduje sie budynek oraz taki sam udzial w prawie wspolwlasnosci wszelkich czesci budynku i innych urzadzen...".

    Ale widze , ze pytania zmierzaja troche nie w tym kierunku. Wyjatkowo w moim problemie nie chodzi mi o moje osobiste prawa do udzialu w gruncie. Ale o kwestie czy Wspolnota sie prawidlowo zawiazala i przejela wszystko co nalezy od Spoldzielni.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy Wspolnota sie prawidlowo zawiazala i przejela wszystko co nalezy od Spoldzielni.
    To należy sprawdzić w "papierach" spółdzielni bo wspólnota powstawała na podstawie ustawy o spółdzielniach a nie UoWL.
  • Opcje
    annakkannakk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    doprecyzowujac : czy sie prawidlowo zawiazala w kontekscie aktualizacji ksiegi wieczystej i umowy uzytkownia wieczystego.
    Z tym nie musze isc do Spoldzielni ( pewnie nie chcieliby nawet ze mna rozmawiac, bo niby dlaczego, jestem dla nich nikim), do tych 2 rzeczy mam dostep ( do umowy co prawda fatygujac sie do urzedu, ale jednak).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2017
    [cite]annakk[/cite] Ale widze , ze pytania zmierzaja troche nie w tym kierunku.
    Po jedenastu wpisach nie wiem do czego dążysz . Jak się pytam co masz wpisane w AN na temat działki gurowej , odpowiadasz, że nie w tym kierunku winny padać pytania .

    Moim zdaniem należy sprawdzić:

    1. Treść uchwały SM w temacie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności .(bo taka powinna być podjęta)
    2, Sprawdzić AN na podstawie które nastąpiło pierwsze wyodrębnienie - co tam jest wpisane na temat działki gruntowej.

    Swoja drogą , dziwi mnie fakt, że nie nastąpił wykup gruntu , Gminy dawały 90% upusty dla lokali mieszkalnych.
    [cite]annakk[/cite] Z tym nie musze isc do Spoldzielni ( pewnie nie chcieliby nawet ze mna rozmawiac, bo niby dlaczego, jestem dla nich nikim),
    jak nie jesteś członkiem SM, to się nie dziw.
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.