Kontrola wspólnota mieszkaniowa

2»

Komentarze

  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A Ty nadal bijesz pianę. Nie, to są koszty NW. Wszystko zależy od interpretacji przepisów.
    Art.14.Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    2)opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę;
    Ja 13 lat temu podpisałem umowę na dostawę wody dla nieruchomości, całego budynku a nie 40 właścicieli. Dostawcę nie obchodzi co robię z wodą. Oczywiście uowl jest ulomna, lepiej by bylo gdyby ten przepis byl skrócony do formy
    ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej[/quote
    Osobiście nie mialem żadnym problemów ze strony sądu przy wniosku o nakaz zapłaty:bigsmile:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2019
    Ty sobie możesz skracać . Ale tak nie jest. Jak będzie ustawa że koszty mediów zaliczaja sie do NW to obędzie Ok . Ale tak nie jest. A to że nie miałeś problemów z nakazem zapłaty wynika z tego że miałeś umowę z włascicielami lokali.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tajfun - jesteś kolejnym wcieleniem KubyP. Dyskusja z tobą nie ma najmniejszego sensu.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2019
    tajfun - czytając Twoje wywody, mnie nasuwa się jeden wniosek: Lubisz gmatwać sobie życie i konfliktować otoczenie, bo wiecznie coś im zarzucasz .

    W mojej wspólnocie sa trzy konta bankowe
    Po co ci te 3 konta bankowe - aby się dowiedzieć, że jest strata na utrzymaniu NW , mediach, FR ? do tego nie potrzeba 3 kont bankowych.

    Po licytacji trzech lokali wspolnota poniosła straty około 40 tys . Z czego 15 tys z NW i 25 tys za media. Odzyskała z tego 500zł.
    Lokale sprzedawał bank.
    Licytacja lokalu i ...500 zł odzysku ? pierwszy raz słyszę aby 3 lokale były warte 40 tyś. zł . Licytacje robi się po aby pokryć długi ,a nadwyżkę ( cena sprzedaży - dług) oddaje dłużnikowi ...to

    Ewidencja pozaksięgową WM, oparta na wykazie kont księgowych, to podstawa bytu WM. Im jest bardziej szczegółowa tym jest mniej konfliktów we WM.

    W mojej WM walczyłem z Adminem, aby tworzone były pod-konta związane z windykacją , odrębne dla każdego właściciela lokalu , bo koszty windykacji nie są równe i nie zawsze zwracalne pomimo zasądzenia przez sąd.
    Teraz wiemy jakie koszty WM poniosła windykację Kowalskie a jakie przy Nowaku . Tem pierwszy szedł w zaparte, wymyślał biegłych , ect , ten drugi podpisał ugodę sadową. Koszty pierwszego przypadku to 40 tyś zł, a drugiego 400 zł ( zastępstwo procesowe i sądowe). Ta informacja poszła do właścicieli lokali do przemyślenia .
    [quote][b]Przecież wspolnota wcale nie ma ustawowego obowiązku dostarczanie i rozliczania mediow w takim stanie technicznym[/b][/quote] ( wyrok sądu w mojej wspolnocie).
    [b]Wspolnota wcale nie musi tego robić.[/b] Może podpisać umowę z inna osobą prawną lub fizyczną. Taka osoba może podać właścicielom konto na media, na które będą wpłacać swoje zobowiązania. I teraz jak takiemu pośrednikowi braknie kasy to co zrobi . On nie ma dostepu do konta NW .
    
    mam odmienne zdanie . MA . to wynika z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków
    Po co włączać dodatkowy podmiot i podnosić dodatkowe ( niepotrzebne ) koszty przez właścicieli lokali, dla mnie to nonsens . Ta usługa to standard obowiązków Administratora/ Zarządcy .
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2019
    [quote\]mam odmienne zdanie . MA . to wynika z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków[/quote]
    Nie ma .Jest to rozwiązanie racjonale a z Ustawy wod - kan wynika nie obowiazek lecz prawo do podpisanie takiej umowy i to bardzo ułomne ponieważ wspolnota nie jest właścicielem nieruchomości , ale poniewaz zarządza NW i pośredniczy w dostarczaniu i rozliczaniu mediów sądy uznają jej prawa właścicielskie w tm zakresie. Poza tym obowiazek podpisania takiej umowy wynika z z obowiazku wspolnoty dostarczenia wody do NW, co w przypadku wspólnot niopomiarowanych jest równoznaczne z obowiazkiem dostarczenia i rozliczenia wody do lokali.

    Nie chce już dalej polemizować z wami w tym temacie.Nieprawdą jest Kuba żę mieszaj skłócam wszystkich. Mam swoje poglądy i mam na nie uzasadnienie .
    Ten pogląd jest następujący.
    1.Zagadnienie dostarczania mediów do lokali opomiarowanych nie jest w ogóle ujęte w UoWL i słusznie poniewaz ustawa dotyczy wyłącznie regulacji prawnych w zakresie majatku wspolnego właścicieli lokali jakim jest NW.
    2. Wspolnota jako osoba ustawowa nie ma obowiązku zajmowania się mediami ( od ostatniego zaworu przed licznikiem) w żadnym aspekcie.
    3.Ze względów technicznych i niewątpliwie racjonalnych wspólnoty zajmują sie mediami do lokali. Ale co chcę mocno podkreślić w tym przypadku wspólnota dostarcza media do prywatnych instalacji wewnątrz lokali . Podstawą prawna tego rozwiązania jest najczęściej umowa dorozumiana
    4. Ponieważ zaliczki na media nie stanowią zaliczek w rozumieniu UoWL wspólnota powinna dokonywać rozliczeń kosztów z tego tytułu całkowicie niezależnie od rozliczeń z tytułu NW i nie może mieszać prywatnego najątku właścicieli jakim są zaliczki na media i majątku wspolnoty jakim są zaliczki na NW.Jest to bowiem rozporządzanie cudzym mieniem bez zgody właściciela.Założenie konta bankowego na media ma więc sens.
    Ale może jeśli podejmie uchwałę o zaliczeni kosztow mediow do kosztów NW. i uchwałę taką nie anuluje sąd Jeśli Kuba nasz taką uchwałę to się ciesz ale pamiętaj że w każdej chwili można ją uznać za nieistniejącą.Ale najlepiej takiej uchwały nie podejmować , bo nuż się znajdzi drugi tajfun i czapa.
    Ja rozumiem że mój pogląd poparty przez sąd w środowisku zarządców nigdy nie uzyska akceptacji.

    Na tym forum często sięga się do orzecznictwa sądowego. Ale jak proszę o podanie chociaż jednego wyroku który uzasadnia zaliczenie kosztow mediów do kosztów NW to wszyscy chowaja głowę w piasek. Dlatego racje ma prezes że dyskusja ze mna w tym tamcie nie ma sensu, Kuba uważa że mieszam a BLazeja to denerwuje.
    PS. podzielę się z wami wnioskami ze sprawozdanie finansowego za rok 2019 . Wtedy zobaczymu jak ten system trzech kont funkcjonuje.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2019
    Ty swoje, a ja swoje i tak do końca świata i jeden dzień dłużej .
    Ale jak proszę o podanie chociaż jednego wyroku który uzasadnia zaliczenie kosztow mediów do kosztów NW
    ja nigdy nie twierdziłem ze media są zaliczane do kosztów wspólnych , uważam należą do kosztów utrzymania lokalu
    z UoWL
    Art. 13. 1. [b]Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej,[/b] korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
    

    Można tylko dyskutować / przyjąć metodę, jak te koszty związane z utrzymaniem lokalu ma ponosić
    czy sam bezpośrednio u dostawcy mediów
    czy za pośrednictwem WM
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.