wentylacja piwnic
skavi
Użytkownik
Kupiłem mieszkanie w kamienicy na starówce. W całym szeregu kamienic tylko nasza nie posiada wlotów powietrza z zewnątrz do piwnic. Dodatkowo w jednym z pomieszczeń jest zainstalowany węzeł ciepłowniczy GPEC. W piwnicach jest ciepło, duszno, czuć stęchliznę, wilgoć, pleśń itd. Wobec tego mam pytanie czy wentylacja piwnic jest obowiązkowa (wymagana przez prawo) czy nie?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jeżeli wentylacja sprawi, że bedzie się Wam żyć lepiej i nieruchomość wspólna nie straci na wartości, to należy ją wykonać zgodnie ze sztuką (projekt uprawnionej osoby)
Moim zdaniem konieczność wentylacji piwnicy wynika również z przepisów określonych normą:
PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania oraz ze zmianę do tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000. Wentylacja piwnic powinna zapewnić minimum 0,3 wymiany na godzinę.
Jednak od Zarządcy WM otrzymałem odpowiedź ze powyższą norma nie dotyczy naszej sytuacji.
Od PINB otrzymałem odpowiedź że w przepisach nie ma mowy o wentylacji piwnicy. No ale przecież w normie o której mowa powyżej jest wzmianka o wentylacji piwnicy 0,3 wymiany na godzinę. Jest tam też mowa np. O wentylacji klatki schodowej...
Pozwól, że - cytując klasyka - rozszyfruję ten skrót: Parodia Instytucji Nadzoru Budowlanego.
Pozdrawiam.
Nowy doklejony: 25.06.19 08:28 Czy to była odpowiedź ustna, czy zwróciłeś się z zapytaniem pisemnym i dostałeś odpowiedź na piśmie?
Tak, czy inaczej, w przepisach również nie ma mowy o wentylacji klatki schodowej, ani pomieszczeń mieszkalnych, kuchni, łazienek, pomieszczeń bezokiennych i tak dalej. Przepisy nie są od tego, żeby się zajmowały takimi szczegółami. Gdzie zatem jest pies pogrzebany?
Otóż kwestię wentylacji budynków (m.in. mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej) reguluje paragraf 147 ust. 1 przywołanych przepisów (Dz.U. 2002/75 poz. 690) W załączniku nr 1 do rozporządzenia ("wykaz polskich norm powołanych w rozporządzeniu") masz napisane, że wspomniany paragraf powołuje treść podanej przez Ciebie normy wraz z arkuszem zmian z 2000 roku. Oznacza to, że treść normy staje się obowiązująca z mocy przepisów rozporządzenia. Wprawdzie są w tym powołaniu pewne wyłączenia, ale nie dotyczą one wentylacji piwnic.
Możesz przeszkolić tych państwa z nadzoru budowlanego, jeśli masz ochotę. Może ta wiedza kiedyś im się przyda.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam
Rozumiem, że przewody wentylacyjne wywiewne (przewody kominowe) w piwnicy posiadasz? Jeśli tak, to już połowa problemu z głowy. W dodatku ta "większa" połowa (która podobno nie istnieje, jako że połowy podobno są co do zasady równe). Pozdrawiam.
1. WSTEP
1.1. Przedmiot normy. Przedmiotem normy są wymagania dotyczące wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.
W przytoczonej normie czytamy dalej:
2. WENTYLACJA W BUDYNKACH MIESZKALNYCH
2.2. Wentylacja pomieszczeń niemieszkalnych
2.2.1. Piwnice powinny mieć zapewniony dopływ powietrza przez otwierane okna lub specjalne otwory w przegrodach zewnętrznych. Dla odpływu powietrza należy stosować przewody wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej o działaniu ciągłym. Strumień powietrza wentylacyjnego powinien odpowiadać 0,3 wymianom na godzinę. Piwnice podzielone ażurowymi ścianami należy traktować jako jedno pomieszczenie.
Odpisali mi:
"przytaczane przez Pana przepisy są aktualnie obowiązującymi. Budynek został wybudowany w r.1950. Nie ma obowiązku, aby wszystkie budynki dostosowywać do zmieniających się przepisów. Budynek budowany w danym czasie ma spełniać normy i przepisy obowiązujące w danym czasie."
Zarządca planuje wykonanie wentylacji piwnicy we wrześniu jednak tylko z wykorzystaniem istniejących przewodów kominowych (bez dopływu powietrza z zewnątrz).
A tu odpowiedź z PINB:
Pozdrawiam
PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej Wymagania wraz ze zmianą PN-83/B-03430/Az3 luty 2000
1. WSTEP 1.1. Przedmiot normy. Przedmiotem normy są wymagania dotyczące wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.
1.2. Zakres stosowania normy. Normę należy stosować przy projektowaniu i wykonywaniu urządzeń wentylacyjnych dla nowo wznoszonych budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej.
Zarządca ma rację. Po wejściu nowych norm nie ma obowiązku przystosowania starych budynków.
Jednak racja zarządcy i PINB wynika z zupełnie innych przesłanek niż te, które oni podali w swoich pismach do mnie.
Pozdrawiam
Nie zmienia to faktu, że PINB pisze głupoty w swoim piśmie. No a podsumowując, to widzę, że zarządca ma jednak jakąś tam wolę wykonania wentylacji piwnic i to jest dobry znak. Jednak musisz mu uświadomić, że bez dopływu powietrza z zewnątrz wentylacja nie będzie działać.
Powiedz mu, że w istocie sprawy, wentylacja budynku, to jest nic innego, jak wymiana powietrza zużytego na świeże. Jeśli nie będzie nawiewu, to nie zadziała również wywiew. Może są jakieś otwory, albo nieszczelności w oknach piwnicznych, o których Ty nie wiesz?