wentylacja piwnic

skaviskavi Użytkownik
edytowano czerwca 2019 w Zarządzanie Nieruchomościami
Kupiłem mieszkanie w kamienicy na starówce. W całym szeregu kamienic tylko nasza nie posiada wlotów powietrza z zewnątrz do piwnic. Dodatkowo w jednym z pomieszczeń jest zainstalowany węzeł ciepłowniczy GPEC. W piwnicach jest ciepło, duszno, czuć stęchliznę, wilgoć, pleśń itd. Wobec tego mam pytanie czy wentylacja piwnic jest obowiązkowa (wymagana przez prawo) czy nie?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wobec tego mam pytanie czy wentylacja piwnic jest obowiązkowa (wymagana przez prawo) czy nie?
    to nie ma znaczenia czy ma być obowiązkowa czy nie .
    Jeżeli wentylacja sprawi, że bedzie się Wam żyć lepiej i nieruchomość wspólna nie straci na wartości, to należy ją wykonać zgodnie ze sztuką (projekt uprawnionej osoby)
  • Opcje
    skaviskavi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam sie w 100%. Ja jestem za wykonaniem wentylacji. Jednak oprócz mnie jest 9 właścicieli, niektórzy z nich liczą każdy grosz. Konkretny jasny przepis byłby silnym bodźcem motywacyjnym.

    Moim zdaniem konieczność wentylacji piwnicy wynika również z przepisów określonych normą:
    PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania oraz ze zmianę do tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000. Wentylacja piwnic powinna zapewnić minimum 0,3 wymiany na godzinę.

    Jednak od Zarządcy WM otrzymałem odpowiedź ze powyższą norma nie dotyczy naszej sytuacji.
    Od PINB otrzymałem odpowiedź że w przepisach nie ma mowy o wentylacji piwnicy. No ale przecież w normie o której mowa powyżej jest wzmianka o wentylacji piwnicy 0,3 wymiany na godzinę. Jest tam też mowa np. O wentylacji klatki schodowej...
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano czerwca 2019
    Moim zdaniem konieczność wentylacji piwnicy wynika również z przepisów określonych normą: PN-83/B-03430
    od Zarządcy WM otrzymałem odpowiedź ze powyższą norma nie dotyczy naszej sytuacji.
    Od PINB otrzymałem odpowiedź że w przepisach nie ma mowy o wentylacji piwnicy.
    Niestety, zarządca jest w błędzie, a co gorsza, PINB również bredzi - teoretyczny urząd w teoretycznym państwie. Rację masz Ty.

    Pozwól, że - cytując klasyka - rozszyfruję ten skrót: Parodia Instytucji Nadzoru Budowlanego.

    Pozdrawiam.

    Nowy doklejony: 25.06.19 08:28
    Od PINB otrzymałem odpowiedź
    Czy to była odpowiedź ustna, czy zwróciłeś się z zapytaniem pisemnym i dostałeś odpowiedź na piśmie?
  • Opcje
    skaviskavi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dostałem odpowiedź na piśmie z PINB.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano czerwca 2019
    Przyznaję, dziwne posunięcie. No, ale nie widziałem tej odpowiedzi w całości, więc trudno wyrokować, czy to nie jest wyrwane z jakiegoś szerszego kontekstu. Mniejsza o to, to nie jest moja sprawa, żeby analizować cudze pisma z PINB.
    Tak, czy inaczej, w przepisach również nie ma mowy o wentylacji klatki schodowej, ani pomieszczeń mieszkalnych, kuchni, łazienek, pomieszczeń bezokiennych i tak dalej. Przepisy nie są od tego, żeby się zajmowały takimi szczegółami. Gdzie zatem jest pies pogrzebany?

    Otóż kwestię wentylacji budynków (m.in. mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej) reguluje paragraf 147 ust. 1 przywołanych przepisów (Dz.U. 2002/75 poz. 690) W załączniku nr 1 do rozporządzenia ("wykaz polskich norm powołanych w rozporządzeniu") masz napisane, że wspomniany paragraf powołuje treść podanej przez Ciebie normy wraz z arkuszem zmian z 2000 roku. Oznacza to, że treść normy staje się obowiązująca z mocy przepisów rozporządzenia. Wprawdzie są w tym powołaniu pewne wyłączenia, ale nie dotyczą one wentylacji piwnic.

    Możesz przeszkolić tych państwa z nadzoru budowlanego, jeśli masz ochotę. Może ta wiedza kiedyś im się przyda.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    skaviskavi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za wyjaśnienia. Mogę podesłać odpowiedź z PINB ale chyba na tym forum nie można wysyłać załączników, nie widzę też Twojego adresu poczty prywatnej.

    Pozdrawiam
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale chyba na tym forum nie można wysyłać załączników,
    ależ można ...>>>>opcja Wstaw obrazek<<<<
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano czerwca 2019
    Mogę podesłać odpowiedź z PINB
    Nie trzeba. Napisałem, że nie będę tego analizował. Zadałeś pytanie, a ja odpowiedziałem tak, jak umiem. Możesz sobie to wyjaśnić z PINB, a nie ze mną. Niemniej, pamiętaj o swoim nadrzędnym celu, którym jest zapewnienie wentylacji piwnicy przez wykonanie otworów nawiewnych, a nie analizowanie i dzielenie włosa na czworo.

    Rozumiem, że przewody wentylacyjne wywiewne (przewody kominowe) w piwnicy posiadasz? Jeśli tak, to już połowa problemu z głowy. W dodatku ta "większa" połowa (która podobno nie istnieje, jako że połowy podobno są co do zasady równe). Pozdrawiam.
  • Opcje
    skaviskavi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przytoczyłem Zarządcy cytat z omawianej normy:

    1. WSTEP
    1.1. Przedmiot normy. Przedmiotem normy są wymagania dotyczące wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.
    W przytoczonej normie czytamy dalej:
    2. WENTYLACJA W BUDYNKACH MIESZKALNYCH
    2.2. Wentylacja pomieszczeń niemieszkalnych
    2.2.1. Piwnice powinny mieć zapewniony dopływ powietrza przez otwierane okna lub specjalne otwory w przegrodach zewnętrznych. Dla odpływu powietrza należy stosować przewody wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej o działaniu ciągłym. Strumień powietrza wentylacyjnego powinien odpowiadać 0,3 wymianom na godzinę. Piwnice podzielone ażurowymi ścianami należy traktować jako jedno pomieszczenie.

    Odpisali mi:
    "przytaczane przez Pana przepisy są aktualnie obowiązującymi. Budynek został wybudowany w r.1950. Nie ma obowiązku, aby wszystkie budynki dostosowywać do zmieniających się przepisów. Budynek budowany w danym czasie ma spełniać normy i przepisy obowiązujące w danym czasie."

    Zarządca planuje wykonanie wentylacji piwnicy we wrześniu jednak tylko z wykorzystaniem istniejących przewodów kominowych (bez dopływu powietrza z zewnątrz).

    A tu odpowiedź z PINB:
    WrMABS.jpg

    Pozdrawiam
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proponuję przeczytać calość przytoczonej normy:

    PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej Wymagania wraz ze zmianą PN-83/B-03430/Az3 luty 2000



    1. WSTEP 1.1. Przedmiot normy. Przedmiotem normy są wymagania dotyczące wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.
    1.2. Zakres stosowania normy. Normę należy stosować przy projektowaniu i wykonywaniu urządzeń wentylacyjnych dla nowo wznoszonych budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej.

    Zarządca ma rację. Po wejściu nowych norm nie ma obowiązku przystosowania starych budynków.
  • Opcje
    skaviskavi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki. W sumie masz rację.
    Jednak racja zarządcy i PINB wynika z zupełnie innych przesłanek niż te, które oni podali w swoich pismach do mnie.

    Pozdrawiam
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak. Jeśli budynek jest z 1950 roku, to nie można stosować do niego przepisów z 2002 roku i normy z 1989/2000 roku. Są pewne wyjątki, kiedy prawo działa wstecz, ale nie dotyczą tego zagadnienia. Aczkolwiek przepisy z 1950 roku również wymagały stosowania wentylacji.

    Nie zmienia to faktu, że PINB pisze głupoty w swoim piśmie. No a podsumowując, to widzę, że zarządca ma jednak jakąś tam wolę wykonania wentylacji piwnic i to jest dobry znak. Jednak musisz mu uświadomić, że bez dopływu powietrza z zewnątrz wentylacja nie będzie działać.

    Powiedz mu, że w istocie sprawy, wentylacja budynku, to jest nic innego, jak wymiana powietrza zużytego na świeże. Jeśli nie będzie nawiewu, to nie zadziała również wywiew. Może są jakieś otwory, albo nieszczelności w oknach piwnicznych, o których Ty nie wiesz?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.