Rozliczenie mediów

Magda1501Magda1501 Użytkownik
edytowano kwietnia 2020 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, Czy administrator może zmienić bez zgody mieszkańców sposób rozliczeń mediów? Jesteśmy wspólnotą mieszkaniową na osiedlu 8 budynków. Mamy kotłownię gazową w jednym z budynków i jest ona tylko dla naszego osiedla. Mamy przyjęty regulamin rozliczania mediów - ogrzewanie i podgrzanie wody jest liczone wg zużycia liczników indywidualnych x stawka operatora. Różnice pomiędzy licznikiem głównym A sumą liczników indywidualnych wchodzi w opłatę za media części wspólnych. Nowy administrator wprowadził natomiast bez uzgodnienia tego z zarządem wspólnoty czy kimkolwiek innym system taki że co miesiąc płacimy inne stawki. Sumuje łączne zużycie bloku i dzieli to przez zużycie z faktury. Stawki są różne dla każdego z bloków i różnice sięgają ok. 40 A nawet 50 zł na 1 GJ, natomiast podgrzanie wody różni się o ok. 10-13 zł za m3. Przez 4 lata administratorzy rozliczali nas wg tego co jest w regulaminie i nie było żadnych niedoplat. Czy tak jawne łamanie przyjętego regulaminu rozliczania mediów ma jakiekolwiek umocowanie prawne?

Komentarze

  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano kwietnia 2020
    Jaki administrator?. Macie jakis zarząd ( art 20) lub zarządcę ( art18.1) Administrator nie podejmuje żadnych decyzji.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2020
    Nowy administrator wprowadził natomiast bez uzgodnienia tego z zarządem wspólnoty czy kimkolwiek innym system taki że co miesiąc płacimy inne stawki.

    Mamy przyjęty regulamin rozliczania mediów - ogrzewanie i podgrzanie wody jest liczone wg zużycia liczników indywidualnych x stawka operatora.
    a kto go ustanowił ?
    Nie dostał tego regulaminu, który obowiązuje we Wspólnocie ?
  • Opcje
    Magda1501Magda1501 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No właśnie nie dostałam od administratora jeszcze odpowiedzi na moje pismo. Chciał mnie zbyć tlumaczeniem które przekazywał kazdemu kto się zgłosił po wyjasnienia A jak przytoczyłam zapisy regulaminu to od razu cisza od tygodnia. Nawet spotkanie z zarządem wspólnoty od razu potrafił zorganizować.

    Nowy doklejony: 26.04.20 20:57
    Regulamin uchwaliła wspólnota rok temu. Był wtedy inny administrator

    Nowy doklejony: 26.04.20 20:59
    Jest zarząd ale nic w tej kwestii nie zrobił, wg nich wszystko było ok, dopiero jak przytoczyłam regulamin i inne uchwały to cisza nastała i już tacy mądrzy nie są
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety nie za bardzo wiadomo o co Ci chodzi, bo nie podajesz wyjaśnień administratora. I nie podajesz w zasadzie żadnych szczegółów. Nie wiemy skąd Ty jesteś taka mądra, a tamci tacy niekumaci.

    Z Twojego opisu mogłoby wynikać - na przykład - że poszczególne budynki zostały dodatkowo opomiarowane. Co ewentualnie mogło skłonić (lub zmusić) nowego administratora do wprowadzenia nowego systemu podziału kosztów.

    Oczywiście bez zmiany regulaminu rozliczania kosztów kotłowni takie działanie z punktu widzenia ustawy o własności lokali jest nielegalne. Wasz nowy administrator musi się czuć bardzo pewnie skoro liczy po nowemu, nie robi uchwały i jeszcze wychodzą mu duże różnice w porównaniu do poprzednich rozliczeń.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2020
    [cite]blazejh[/cite] I nie podajesz w zasadzie żadnych szczegółów. Nie wiemy skąd Ty jesteś taka mądra, a tamci tacy niekumaci.
    ....bo właścicielka śledzi, co się dzieje we wspólnocie i nie pozwala się okraść z przysługujących jej praw , a nowy administrator nie zapoznał się z dokumentami, jakie wspólnota przyjęłą do stosowania: Regulamin rozliczania ...

    Martwi mnie, że Zarząd jest tak niekompetentny, że na takie rozliczenie wg widzi mi się administratora się zgodził , pewnie go nawet nie widział ... afera wyszła, gdy ujrzało światło dzienne ....
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.