sposoby naliczania opłat za centralne ogrzewanie

2

Komentarze

  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W mojej SM zastosowano do pomiaru zużycia ciepła wodomierze, a w dodatku tzw. "opłata stała" za ciepło naliczana jest nie od powierzchni mieszkania, ale "od 1 sztuki mieszkania". Czyli jest to kwota jednakowa, ryczałtowa, dla każdego z mieszkań, mimo, że metraże są BARDZO zróżnicowane. Wychodzi na to, że im większe mieszkanie, tym taniej płaci.

    Taka opłata w jednakowej wysokości chyba jest niezgodna z prawem?

    Czy wodomierze zastosowane do pomiaru zużytego ciepła można uznać za " urządzenie wskaźnikowe, niebędące przyrządem pomiarowym w rozumieniu przepisów meteorologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonym w przepisach o systemie oceny zgodności" [art.45a ust.8 pkt 1 lit. a tiret drugie]?

    Z góry dziękuję za wypowiedzi.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sposobów naliczania opłat za centralne ogrzewanie jest tyle ile jest podmiotów wspólnot czy SM
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hmm.. to po nam ustawa Prawo energetyczne?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawo energetyczne to podstawa... mówi , że w każdym podmiocie powinie być przyjęty uchwałą Regulamin rozliczania EC.

    powinien, czasami nie oznacza, że musi ...
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Regulamin jest, niekonieczne zgodny z prawem, skoro na jego mocy naliczana jest "opłata stała" za ciepło w tej samej wysokości od lokalu 35 m kw i 140 m kw? Chyba jednak SM nie ma pozostawionej całkowitej samodzielności w ustalaniu opłat, nie można do tego regulaminu wpisać rzeczy niezgodnych z prawem i przyklepać?

    A te wodomierze wplatane w centralne ogrzewanie? Czy one mierzą ilość wody odprowadzanej z lokalu, czy co ?
    W dodatku jaki związek może mieć to z ciepłem, skoro przez taki wodomierz przepłynie woda o każdej temperaturze. Więc jaki z nich pożytek dla opłat za ciepło?

    Przecież to jakieś jądro ciemności.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rodos1: W mojej SM zastosowano do pomiaru zużycia ciepła wodomierze
    Przybliż może na jakimś konkretnym przykładzie wasz sposób na rozliczanie zużytego ciepła dla potrzeb c.o. przy pomocy wodomierzy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Rodos1:[/cite]Regulamin jest, niekonieczne zgodny z prawem

    Należałoby go zaskarżyć. Tworzycie wspólnotę mieszkaniową i zarządza spółdzielnia? Jaki jest status prawny lokalu?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    Bardzo dziękuję za podjęcie tematu. To spółdzielnia mieszkaniowa. Mieszkanie to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czeka na wyodrębnienie. Stykam się z informacjami innych mieszkańców, że naraz dostają domiary, bo ponoć w jednym m-cu zużyli taką ilość GJ, ile rok temu prze całą zimę. Mówią, że zużycie ciepła rozliczne jest tu "ręcznie". W Spółdzielni istnieje jeden węzeł cieplny, wspólny dla trzech, niedużych budynków, w którym, jak stanowi Regulamin, zainstalowany jest „System rejestracji i rozliczania ciepła zużytego przez budynek z podziałem kosztów na lokale, zwany SRRC”. Nadmieniam, że mimo starań ani mnie ani sąsiadom Spółdzielnia nie dostarczyła załączników do Regulaminu, zawierających m.in. wykaz współczynników korygujących. Mój lokal jest "szczytowy". Ponoć w rozliczeniach uwzględniony jest współczynnik, ma on wynosić 1,30. Dziwne, bo logika nakazywałaby myśleć, że skoro mieszkanie szczytowe (północna ściana) ma mięć z racji usytuowania w bryle budynku jakieś preferencje, to chyba współczynnik powinien być mniejszy niż "1,00". Nigdy go w rozliczeniach nie widzieliśmy, SM odpowiedziała , że „został on uwzględniony przez projektanta w systemie”. Cóż, można mieć tylko nadzieję, że tak właśnie się stało, bo rzecz w świetle takiej odpowiedzi jest nie do wyjaśnienia. Ciepło rozliczane jest co trzy m-ce w słupku następujących pozycji:
    zużycie ciepła wg licznika (jakiego???); w GJ
    zużycie ciepła planowane; w GJ
    zaliczki wniesione na miesięczne koszty ogrzewania - zł
    należne opłaty za ciepło (zużycie ciepła x cena rozliczeniowa) - zl.
    stała opłata wniesiona zaliczkowo - zł (przypomnę, jest ona w tej samej kwocie dla wszystkich lokali bez względu na ich różnorodne metraże czy kubaturę)
    faktyczne koszty poniesione na opłatę stałą - zł
    rozliczenie stałej - zł.
    rozliczenie zmiennej (zużycie z licznika – jakiego???) - zł.
    Qoo - suma odczytów wskazań SRRC wszystkich lokali zasilanych - GJ
    Ooz - opłata poniesiona w danym okresie rozliczeniowym przez SM -zł
    cena 1 GJ w zaliczkach za okres trzech m-cy - zł
    cena rozliczeniowa 1 GJ za okres trzech m-cy - zł (wartość taka sama jak w pozycji wyżej)
    Zużycie CO I-szy miesiąc - ... GJ
    Zużycie CO II- gi miesiąc - ... GJ
    Zużycie CO III-ci miesiąc - ....GJ
    Jaką rolą i którym momencie tego rozliczenia ogrywają wodomierze wkomponowane w system centralnego ogrzewania? Proszę o wyjaśnienie, bo nie potrafię tego zrozumieć. Instalacją C.O. wchodzi do lokalu poziomo z pionów na klatce schodowej, tam właśnie na rurze C.O. odchodzącej od lokalu zamontowany jest wodomierz dla każdego lokalu.
    Czy o tych wodomierzach wkomponowanych w system C.O. można powiedzieć - zgodnie z ust. 8.1.lit. a) art.45 a ustawy Prawo energetyczne - że są "wprowadzone do obrotu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności";
    Poza tym w ust. 8.1.a) oraz ust. 8.1.b) w/w art. Prawa energetycznego nic nie mówi o ryczałtowym podziale kosztów na „jedną sztukę lokalu”, lecz o podziale w proporcji do powierzchni lub kubatury użytkowanego lokalu, a opłata stała za C.O. ma u nas charakter ryczałtu, skoro zarówno mieszkanie 35 m kw, jak i mieszkanie 140 m kw. płaci tyle samo. Na marginesie - to samo zresztą jest w opłacie eksploatacyjnej. Oba mieszkania płacą też tyle samo. Kuriozum. Ten „duży” sponsorowany jest co miesiąc przez sąsiada z „małego”....
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rodos1: logika nakazywałaby myśleć, że skoro mieszkanie szczytowe (północna ściana) ma mięć z racji usytuowania w bryle budynku jakieś preferencje, to chyba współczynnik powinien być mniejszy niż "1,00"
    Logika nakazuje, że powinno właścicieli lokali rozliczac się ze zużytego ciepła na podstawie wskazań liczników ciepła w GJ. Po jaką cholerę jeszcze współczynniki.
    Rodos1: SM odpowiedziała , że „został on uwzględniony przez projektanta w systemie"
    W systemie, w jakim... ?
    Rodos1: rzecz w świetle takiej odpowiedzi jest nie do wyjaśnienia
    Domagaj się konkretnych odpowiedzi a nie zbywania ciebie jakimiś "systemami". W jakich jednostkach wykazywane jest u was rozliczenie ciepła ? Co odczytuje się u was z wodomierzy ?
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    Nie mam żadnego stosunku do "współczynników korekcyjnych " tym bardziej, że nie mam żadnej gwarancji, że w moich rozliczeniach jest on stosowany.

    Co do pytania "w jakim systemie" , ano w „Systemie rejestracji i rozliczania ciepła zużytego przez budynek z podziałem kosztów na lokale, zwanym SRRC” - tak stanowi odpowiedź SM i Regulamin.

    Powyżej skrupulatnie przedstawione są pozycje rozliczenia. Jednostkami tam występującymi są GJ i zł. Nigdzie nie ma metra sześciennego, a mimo braku mojej orientacji w tych sprawach, wiem, że wodomierz pokazuje właśnie zużycie w metrach sześciennych. Czy ktoś z Was może orientować się, co zatem pokazuje i do czego służy wodomierz wkomponowany w system centralnego ogrzewania.

    Skoro jednak użytkownik lokalu powinien płacić wyłącznie za siebie, to nawet ta "opłata stała" powinna być proporcjonalna do wielkości lokalu, a w tej SM nie jest. Jakie jest Wasze zdanie? Proszę o wypowiedzi. Proszę też o podpowiedź, jakie pytanie stawiać SM, aby otrzymane odpowiedzi rzucały światło na ten systemu rozliczeń.
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W mojej SM zastosowano do pomiaru zużycia ciepła wodomierze, a w dodatku tzw. "opłata stała" za ciepło naliczana jest nie od powierzchni mieszkania, ale "od 1 sztuki mieszkania". Czyli jest to kwota jednakowa, ryczałtowa, dla każdego z mieszkań, mimo, że metraże są BARDZO zróżnicowane. Wychodzi na to, że im większe mieszkanie, tym taniej płaci.
    Taka opłata w jednakowej wysokości chyba jest niezgodna z prawem?
    Czy wodomierze zastosowane do pomiaru zużytego ciepła można uznać za " urządzenie wskaźnikowe, niebędące przyrządem pomiarowym w rozumieniu przepisów meteorologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonym w przepisach o systemie oceny zgodności" [art.45a ust.8 pkt 1 lit. a tiret drugie]?
    Regulamin jest, niekonieczne zgodny z prawem, s
    To spółdzielnia mieszkaniowa. Mieszkanie to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czeka na wyodrębnienie.
    Skoro jednak użytkownik lokalu powinien płacić wyłącznie za siebie, to nawet ta "opłata stała" powinna być proporcjonalna do wielkości lokalu, a w tej SM nie jest. Jakie jest Wasze zdanie? Proszę o wypowiedzi. Proszę też o podpowiedź, jakie pytanie stawiać SM, aby otrzymane odpowiedzi rzucały światło na ten systemu rozliczeń

    Po pierwsze Rodos1 - mieszkasz w spółdzielni, nie jesteś nawet właścicielem mieszkania a szukasz pomocy na forum dla właścicieli we wspólnotach mieszkaniowych. To zupełnie "inna para kaloszy".
    Niechcący możesz zostać wprowadzony w błąd.
    Spółdzielnia rządzi się innymi prawami.
    To co we wspólnocie uchwalają właściciele i o czym decydują - w spółdzielni decyzje podejmuje zarząd spółdzielni bo w spółdzielni "rządzi" zarząd a we wspólnocie rządzą właściciele a zarząd jest organem wykonawczym ich woli.
    Skoro takie ustalenia spółdzielnia podjęła w kwestii rozliczeń ciepła, które tobie jako członkowi spółdzielni się nie podobają to musisz sprawdzić w dokumentach (statut, uchwały, itp?) do kogo możesz się odwoływać, prawdopodobnie do rady nadzorczej - i tam żądać odpowiedzi na swoje wątpliwości, ale o tym jako członek spółdzielni powinieneś wiedzieć. Jaki masz dalszy ewentualny tryb odwoławczy to również te dokumenty powinny określać.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rodos1
    Poszukaj czegoś odpowiedniego dla siebie ,np:
    http://www.gazetaprawna.pl/tagi/prawo-spoldzielcze;spoldzielnie-mieszkaniowe
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    "Spółdzielnia rządzi się innymi prawami."

    Czy SM są wyjęte spod prawa? Prawa energetycznego również?

    Nadal liczę, że ktoś zechce się wypowiedzieć na temat przedstawionego przeze mnie sposobu rozliczania za ciepło. Powyżej jest cały słupek pozycji w "GJ" i "zł", ale bez "metrów sześciennych", w takim razie, może znajdzie się na forum osoba, która wyjaśni, czemu służy wmontowanie wodomierzy w system centralnego ogrzewania.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę też o podpowiedź, jakie pytanie stawiać SM, aby otrzymane odpowiedzi rzucały światło na ten systemu rozliczeń.
    Znajdź człowieka, który się pod tym pismem podpisał. Umów się i poproś o łopatologiczne wyjaśnienie jak m3 przeliczają na GJ.
    Jak będziesz grzeczny, rozsądny - a nie z góry krytyczny ale chcący nauczyć się zasad obowiązujących w twojej s-ni - to powinno się udać.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rodos1: czemu służy wmontowanie wodomierzy w system centralnego ogrzewania
    Może przeprowadzają eksperymenty nad pomiarem zużytego ciepła na podstawie ilości przepływajacej ciepłej wody.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Rodos1:[/cite] Chyba jednak SM nie ma pozostawionej całkowitej samodzielności w ustalaniu opłat, nie można do tego regulaminu wpisać rzeczy niezgodnych z prawem i przyklepać?
    jeżeli taki Regulamin rozliczania EC nie zostanie zaskarżony to jest obowiązujący , niezależnie czy ma wady czy nie.
    A te wodomierze wplatane w centralne ogrzewanie?
    Czy one mierzą ilość wody odprowadzanej z lokalu, czy co ?
    W dodatku jaki związek może mieć to z ciepłem, skoro przez taki wodomierz przepłynie woda o każdej temperaturze.
    Więc jaki z nich pożytek dla opłat za ciepło?
    to jest takim sam podzielnik kosztów EC jak licznik ciepła czy podzielnik EC. Pożytek duży , psychologiczny każdy wie , że zapłaci za tyle ile wykręci wodomierz - przepływ masy cieplnej
    Przecież to jakieś jądro ciemności.
    dla ciebie tak jest , ale ...jest szansa, że poczytasz w internecie o rozliczaniu tzw. przepływomierzami - m3 przepływającej wody, która jest nośnikiem EC
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    KubaP: tyle ile wykręci wodomierz - przepływ masy cieplnej
    Może przepływ ciemnej masy... :bigsmile:
    KubaP: poczytasz w internecie o rozliczaniu tzw. przepływomierzami - m3 przepływającej wody, która jest nośnikiem EC
    Pomiar ilości przepływającego czynnika jest niezgodny z przepisem art. 45a ust. 8 pkt 1 Prawa Energetycznego . Co ma piernik do wiatraka... ?
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W dalszym nikt nie pokusił się o wyjaśnienie, w jakim momencie rozliczania opłat za zużyte w moim mieszkaniu ciepło w GJ, ujmowane są wskazania wodomierza, który wykazuje przecież m3 przepływającej wody - w dodatku o zupełnie dowolnej temperaturze.
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W mojej SM zastosowano do pomiaru zużycia ciepła wodomierze,
    Prawdopodobnie one służą nie do pomiaru ciepła.
    A te wodomierze wplatane w centralne ogrzewanie? Czy one mierzą ilość wody odprowadzanej z lokalu, czy co ?
    istnieje jeden węzeł cieplny, wspólny dla trzech, niedużych budynków, w którym, jak stanowi Regulamin, zainstalowany jest „System rejestracji i rozliczania ciepła zużytego przez budynek z podziałem kosztów na lokale, zwany SRRC”
    Skoro mówisz o GJ należy sądzić, że macie również przed każdym lokalem zamontowane ciepłomierze? - tak? Czy też może podzielniki na grzejnikach? Czy też może w każdym z trzech budynków jest tylko po jednym ciepłomierzu?
    Nic nie piszesz jak jesteście zaopatrywani w "ciepłą wodę"?
    Ale... żeby nie zagłębiać się w szczegóły techniczne, wodomierze bywają czasami częścią całego systemu rozliczeń.
    To fragment z poradnika odbiorcy ciepła zatwierdzony przez Min. Gosp.
    „… warunkiem niezbędnym wprowadzenia systemu rozliczeń kosztów ogrzewania jest wyposażenie instalacji centralnego ogrzewania w liczniki ciepła w węźle cieplnym i dodatkowe ciepłomierze, jako podliczniki ciepła dla ustalenia ilości ciepła zużywanego do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wodomierz wody zimnej na przyłączu do wymiennika przygotowującego ciepłą wodę…”
    Prawdopodobnie ten twój wodomierz spełnia taką rolę.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rodos1: Jaką rolą i którym momencie tego rozliczenia ogrywają wodomierze wkomponowane w system centralnego ogrzewania
    Kielonek1: wodomierz wody zimnej na przyłączu do wymiennika przygotowującego ciepłą wodę…”
    To nie ma systemu ciepłej wody użytkowej ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] Rodos1:[/cite]W dalszym nikt nie pokusił się o wyjaśnienie, w jakim momencie rozliczania opłat za zużyte w moim mieszkaniu ciepło w GJ, ujmowane są wskazania wodomierza, który wykazuje przecież m3 przepływającej wody - w dodatku o zupełnie dowolnej temperaturze.
    a jak to wyliczyłeś, że temperatura wejścia do twojego lokalu jest inna niż do sąsiada?

    Nowy doklejony: 05.08.13 21:17
    [cite] elan124:[/cite]
    KubaP: tyle ile wykręci wodomierz - przepływ masy cieplnej
    Może przepływ ciemnej masy... :bigsmile:
    KubaP: poczytasz w internecie o rozliczaniu tzw. przepływomierzami - m3 przepływającej wody, która jest nośnikiem EC
    Pomiar ilości przepływającego czynnika jest niezgodny z przepisem art. 45a ust. 8 pkt 1 Prawa Energetycznego . Co ma piernik do wiatraka... ?
    jak czegoś nie rozumiesz to zapytaj, a nie wymyślaj od cimnej masy us^erku.... wielu uczestników tego forum posiada ciemną masę i z nią się obnosi np. Ty
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: a jak to wyliczyłeś, że temperatura wejścia do twojego lokalu jest inna niż do sąsiada ?
    U mnie obowiązkowa temperatura wejścia do mojego mieszkania to 36,6 stopni Celsjusza. Jaka jest u sąsiada nie wiem... :wink:
    KubaP: a nie wymyślaj od ciemnej masy
    Ja nie wymyślam, ja tylko zagdybałem... :wink:
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rodos 1: NIE MAMY ZAMONTOWANYCH CIEPŁOMIERZY. Powtarzam : Istnieje jeden węzeł cieplny, wspólny dla trzech, niedużych budynków, w którym zainstalowany jest „System rejestracji i rozliczania ciepła zużytego przez budynek z podziałem kosztów na lokale, zwany SRRC”. Nie mamy ciepłomierzy dla lokali, nie mamy podzielników.

    kielonek:

    To fragment z poradnika odbiorcy ciepła zatwierdzony przez Min. Gosp.
    „… warunkiem niezbędnym wprowadzenia systemu rozliczeń kosztów ogrzewania jest wyposażenie instalacji centralnego ogrzewania w liczniki ciepła w węźle cieplnym i dodatkowe ciepłomierze, jako podliczniki ciepła dla ustalenia ilości ciepła zużywanego do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wodomierz wody zimnej na przyłączu do wymiennika przygotowującego ciepłą wodę…”

    Rodos 1: Nie mamy ciepłomierzy. Mamy wodomierze na rurach CO, które wskazują objętość wody przepływającej przez kaloryfer, ale jej temperatury już nie monitorują, a oplata za ciepło to przecież koszt wytworzenia odpowiedniej temperatury. Osobno mamy wodomierze do pomiaru zużycia ciepłej i zimnej wody. Wodę dostajemy z wodociągów miejskich.
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Istnieje jeden węzeł cieplny, wspólny dla trzech, niedużych budynków, w którym zainstalowany jest „System rejestracji i rozliczania ciepła zużytego przez budynek z podziałem kosztów na lokale, zwany SRRC”. Nie mamy ciepłomierzy dla lokali, nie mamy podzielników.
    Legalnym urządzeniem służącym do rozliczeń ciepła (w GJ) jest ciepłomierz - nic innego.
    Sam system (SRRC) niczego nie zmierzy ani nie rozliczy nie mając danych. Same metry przepływającej wody (wodomierze) do tego nie wystarczą. Czy ten system to jest jakieś firmy, ma homologację, czy tak tylko sobie spółdzielnia nazwała (na zasadzie akronimu) sposób dzielenia wszelkich kosztów węzła cieplnego na wszystkie trzy (nieopomiarowane) budynki i lokale? W sytuacji braku urządzeń do pomiaru zużytego ciepła, rozliczanie lokatorów (właścicieli) z ilości zużytej energii cieplnej w GJ - jest szwindlem albo inaczej oszustwem.
    Wyjaśnień musisz żądać od spółdzielni, tak jak wcześniej pisałem.
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do kielonek:

    No, to po Twojej ostatniej wypowiedzi zbliżyliśmy się już chyba do sedna sprawy. Jest chyba szwindel. Podpowiedz, proszę, o co byś pytał w SM. Oni na wszelkie pytania reaguję więcej niż alergicznie, atmosfera jest nieprzychylna, pytających stygmatyzują jako oszołomów, choć powinni cierpliwe i wyczerpująco odpowiadać na pytania tych, którzy powierzają im swoje pieniądze. Reagują nerwowo może dlatego, że wiedzą, że jest w tym systemie rozliczeń coś bardzo niewłaściwego. Dlatego chcę zadać pytania celne i proszę o ich podpowiedź, aby uzyskane informacje dały jakieś światło na sprawę. Do sprawy sądowej włącznie. Z góry dziękuję.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rodos1: Zużycie c.o. I-szy miesiąc - ... GJ
    Zużycie c.o. II- gi miesiąc - ... GJ
    Zużycie c.o. III-ci miesiąc - ....GJ
    Rodos1, wystarczy jak się zapytasz w swojej szanownej SM, w jaki sposób zużycie energii cieplnej w instalacji c.o. mierzone jest jednostkami GJ, bez zainstalowanych w "systemie" elektronicznych liczników ciepła.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może przeliczają wartość GJ na m3 z wodomierzy?
    Akurat mam u siebie we WM podobny system ale z tym że ogrzewam gazem :)
    Układ c.o. powinien posiadać automatykę, która zapewnia odpowiednie parametry czynnika c.o. Jeżeli masz jakieś wątpliwości co do temperatury to poproś o dane np. z tygodnia.
    I jeszcze jedno. GJ nie biorą się wyłącxznie z ilości przepływającego czynnika w c.o. ale dodatkowo z różnicy temperatur zasilania i powrotu. Więc bym się nie martwił że płacisz za "jakieś" GJ jeżeli wszystko jest w porządku.
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    do
    elan 124 i Grzech

    Dziękuję Wam za namysł w mojej sprawie. Na tych wodomierzach jest jakieś urządzenie, podłączone do prądu. Nie wiem, czy słusznie, ale zaryzykuję określenie "pulsar". Czy to jakoś naświetla sprawę naliczania GJ z metrów sześciennych w wodomierzu na rurze CO? Na tym "pulsarze" jest bardzo duża liczba, nie mam pojęcia w jakiej jednostce, ale na tym urządzeniu jest napisane " Wodnik Mirometr".
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rodos1: Czy to jakoś naświetla sprawę naliczania GJ z metrów sześciennych w wodomierzu na rurze CO ?
    Jaka jest cena 1 GJ uzyskana z tego naliczenia ?
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    Na tych wodomierzach jest jakieś urządzenie, podłączone do prądu.
    Pomyślał bym, że to odczyt radiowy ale podłączone do prądu???
    Możesz zrobić foto ogólne i z bliska?

    EDIT:
    Masz taki zestaw ? :
    wodomierz:
    http://www.growo-wodomierze.pl/fileadmin/user_upload/karty/303.pdf

    oraz Pulsar - Nadajnik impulsów:
    http://www.growo-wodomierze.pl/fileadmin/user_upload/karty/981.pdf
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rodos1: Na tym "pulsarze" jest bardzo duża liczba, nie mam pojęcia w jakiej jednostce
    Ciekaw jestem, czy pomiar ilości przepływającego czynnika jest zgodny z przepisem art. 45a ust. 8 pkt 1 Prawa Energetycznego .
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    do elan 124:

    oni podają cenę 1 GJ = 34,35 zł. - w miesiącach styczeń - marzec 2013

    do GRZECH:

    oczywiście dysponuję zdjęciami , chętnie prześlę. Tylko proszę o wskazówkę w jaki sposób i na jaki adres.

    Bardzo Wam dziękuję.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Umieść zdjęcia na jakimś hostingu np TU i wklej linki na forum
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę bardzo:

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/96c49562a41bf3f8.html

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/284a4c1f03e22023.html

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9818ad69c067a905.html

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7c202ec75ba4ba08.html

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c34a9f112c1960b4.html

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0cd5fcb53db5c279.html

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fc541bdeaf8c8048.html
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję. A jaka jest cena 1 m3 ciepłej wody użytkowej ?
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    do elan124
    cena za wode jest taka, jak z wodociągów. 1 m 3 zimnej wody = 11,47 zł , podgrzanie 1 m3 = 8,07 zł.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli cena podgrzania 1m3 wody kosztuje 8,07zł to powinna ta kwota wynikać z kosztów ciepła na potrzeby c.o. oraz sumy wskazań wszystkich liczników (wodomierzy) na c.o.
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kwota 8,07 zł za podgrzanie 1 m3 wody wynika z cennika Wodociągów. Gdzie mam jej szukac w rozliczeniu CO? Jak przekłada się na cenę 1 GJ w kwocie 34,35 zł. Co powiesz na zdjęcia? Czy masz przypuszczenie, jakie jednostki wykazuje urządzenie na wodomierzu (pulsar?).
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zdjęcia: typowy wodomierz z nakładką nadajnika impulsów. Nic więcej.
    Nie rozumiem iż kwota 8,07zł wynika z wodociągów. Masz od nich cennik by to potwierdzić?
    Jeżeli administrator/zarząd nie wyjaśnia Wam wyliczenia ogrzania m3, to zwróć się do niego o takie wyliczenie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] Rodos1:[/cite]Kwota 8,07 zł za podgrzanie 1 m3 wody wynika z cennika Wodociągów.
    co mają wodociągi do dostaw energii cieplnej do nieruchomości ? ...ale co tam ...

    to jest totalne nieporozumienie ... ta cena obowiązuje na wejściu do węzła cieplnego, ale nie może obowiązywać na ujęciu wody w lokalu ... jest dużo zaniżona ... kto dopłaca do strat na przesyle/ cyrkulacji między węzłem a lokalem?

    Realna cena za samo podgrzanie to 18,00-35,00 zł /m3 wody CW. ( dotyczy dostaw EC z miasta)
    Koszty wewnętrzne podgrzania wody powinny się mieścić między 24- 35 % kosztów ogólnych zakupu energii cieplnej to zależy od infrastruktury technicznej instalacji CW i CO.

    Od takich nieprawidłowości zaczyna się patologia rozliczeń we Wspólnocie .:smile:
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszty wewnętrzne podgrzania wody powinny się mieścić między 24- 35 % kosztów ogólnych zakupu energii cieplnej
    Masz na myśli wszystkie koszty czy tylko część opłat zmiennych? Jest na ten temat jakaś literatura?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    GRZECH: Jeżeli cena podgrzania 1m3 wody kosztuje 8,07zł to powinna ta kwota wynikać z kosztów ciepła na potrzeby c.o. oraz sumy wskazań wszystkich liczników (wodomierzy) na c.o.
    Spokojnie przysłuchuję się tej dyskusji i wyciągniętym wnioskom. Zobaczymy do czego dojdziemy... :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] GRZECH:[/cite]
    Koszty wewnętrzne podgrzania wody powinny się mieścić między 24- 35 % kosztów ogólnych zakupu energii cieplnej
    Masz na myśli wszystkie koszty czy tylko część opłat zmiennych?
    a co chcesz zabawić się w profesora akademickiego i drobić rozliczenie na czynniki pierwsze , wskaźniki , współczynniki , ect.

    Wspólnota jest zobowiązana rozliczyć powstałe koszty , najlepiej jak to zrobi w jak najprostszy sposób i zrozumiały przez jak największą rzeszę właścicielei lokali...
    [cite] GRZECH:[/cite]Jest na ten temat jakaś literatura?
    Ja nie znam żadnej literatury , ale mam dużą praktykę w rozliczaniu kosztów ...

    U mnie we WM całkowite koszty dzielimy na:

    30% opłata stała liczona wg udziału
    15% - koszty ogrzewania NW liczone wg udziału
    25% - koszty podgrzania wody liczone wg m3
    30 % - koszty ogrzewania lokalu liczone wg GJ

    są też współczynniki korekcyjne ze względu na położenie lokalu wg Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Techniki Instalacyjnej „INSTAL”( chałupa ponad 100 letnia , ocieplona)

    takie rozwiazanie działa już od kilkunastu lat i nikt z właścicieli lokali nie chce tego zmieniać...

    Znam takie wspólnoty, które mają w węźle cieplnym zainstalowane liczniki na CW i CO , im łatwiej jest dokonać podziału kosztów EC...
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    Dzien dobry, :)

    padło pytanie o cene podgrzania 1 m 3 wody, więc padła moja odpowiedź - 8,07 zł, taką stawkę mam na kwicie opłat.
    Zbiezność z ceną Miejskiego Przedsiębiostwa Wodno-Kanalizacyjnego http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/cenniki-i-taryfy/taryfa-za-zbiorowe-zaopatrzenie-w-wode-i-zbiorowe-odprowadzanie-sciekow-na-terenie-m-st-warszawy-gmin:-michalowice-nieporet-raszyn-serock-wieliszew-oraz-miast-piastow-i-pruszkow-na-okres-od-dnia-30-czerwca-2012-roku-do-dnia-2.

    Przypomnę, u mnie ciepło rozliczane jest w słupku następujących pozycji:

    zużycie ciepła wg licznika (jakiego???); w GJ

    zużycie ciepła planowane; w GJ

    zaliczki wniesione na miesięczne koszty ogrzewania - zł

    należne opłaty za ciepło (zużycie ciepła x cena rozliczeniowa) - zl.

    stała opłata wniesiona zaliczkowo - zł (przypomnę, jest ona w tej samej kwocie dla wszystkich lokali bez względu na ich różnorodne metraże czy kubaturę)

    faktyczne koszty poniesione na opłatę stałą - zł

    rozliczenie stałej - zł.

    rozliczenie zmiennej (zużycie z licznika – jakiego???) - zł.

    Qoo - suma odczytów wskazań SRRC wszystkich lokali zasilanych - GJ

    Ooz - opłata poniesiona w danym okresie rozliczeniowym przez SM -zł

    cena 1 GJ w zaliczkach za okres trzech m-cy - zł

    cena rozliczeniowa 1 GJ za okres trzech m-cy - zł (wartość taka sama jak w pozycji wyżej)

    Zużycie CO I-szy miesiąc - ... GJ
    Zużycie CO II- gi miesiąc - ... GJ
    Zużycie CO III-ci miesiąc - ....GJ

    Na pytanie dot. sposobu rozliczenia ciepła jest odpowiedź: taki, jak w w/w rozliczeniu.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP , jakoś mi nie pomogłeś w umocowaniu Twoich 25%. Nie pytam się o zrozumienie w pokryciu opłat wśród właścicieli bo to czasem kwestia perswazji ale o rzetelność, rzeczywistość. Tym bardziej że ten procent zawiera też część kosztów na potrzeby c.o.
    Podważam to wprost: u mnie koszty stałe (moc zamówiona, przesył) stanowiły ostatnio 60% kosztów całości. Ty piszesz o 30%.

    Rodos1 , czyli te 8,07 to cena m3 zimnej wody, natomiast brak jest rozliczenia kosztów na jej podgrzanie.
    Może w regulaminie rozliczania kosztów ciepła na potrzeby cwu masz jakieś dane?
    Jednym słowem tak jak zauważyłeś: brak m3 w rozliczeniu powoduje iż nie można wyliczyć opłaty.
    W związku z tym skieruj takie zapytanie do SM.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] GRZECH:[/cite]KubaP , jakoś mi nie pomogłeś w umocowaniu Twoich 25%.
    Nie pytam się o zrozumienie w pokryciu opłat wśród właścicieli bo to czasem kwestia perswazji ale o rzetelność, rzeczywistość.
    Tym bardziej że ten procent zawiera też część kosztów na potrzeby c.o.
    aptekarz z ciebie GRZECH ... profesor mniemanologii stosowanej ... czy aby na pewno chodzi w rozliczeniu EC o takie marginalne niuanse ?

    System rozliczeń ma być prosty i w miarę "sprawiedliwy"; dzielenie na cząstki typu " w CW rury ogrzewają też lokal" * :smile: * jest nie na miejscu, a jak gmatwa to cały system perswazji ....:cry:
    [cite] GRZECH:[/cite]Podważam to wprost: u mnie koszty stałe (moc zamówiona, przesył) stanowiły ostatnio 60% kosztów całości. Ty piszesz o 30%.
    to wasz wybór , że więcej płacicie ( wyższa stawka) na CO a mniej za CW ... u mnie jest jeszcze zastosowany współczynnik ekologiczny - oszczędzam wodę .

    Zbyt niska stawka na CW ( np. 8,07 zł/m3 do mojej 24.80 zł/m3) powoduje duże zużycie wody , nikt nie dba o cieknące krany, bo to przecież grosze kosztuje ...:smile:
    U mnie we WM całkowite koszty dzielimy na:

    30% opłata stała liczona wg udziału
    15% - koszty ogrzewania NW liczone wg udziału
    25% - koszty podgrzania wody liczone wg m3
    30 % - koszty ogrzewania lokalu liczone wg GJ

    u mnie też tyle samo wychodzi 30%+30% =60%
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Grzech:

    "....czyli te 8,07 to cena m3 zimnej wody, natomiast brak jest rozliczenia kosztów na jej podgrzanie."

    Nie. To jest na moim kwicie opłat cena podgrzania 1 m 3 wody.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rodos1 za mało mam danych by móc się z tym zmierzyć. Wg taryfy 8,07zł to "stawka opłaty abonamentowej na odbiorcę w rozliczeniach z osobą korzystającą z lokalu w budynku wielolokalowym (zł/miesiąc)"
    Zbieżność cen?
    Przyjmuje się że ogrzanie 1m3 wody o 50 oC zużywa się 0,2GJ (bez uwzględniania strat, sprawności itp.)
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Grzech,
    hmm, a jakie dane byłyby potrzebne?
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mamy GJ potrzebne do ogrzania x wody w węźle.
    Jak będę wiedział ile x m3 wody zostało ogrzane przez tę energię to nawet sam wyliczysz sobie koszt jej podgrzania.
    Proponuję zwróć się do administratora o wyliczenie stawki.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.