sposoby naliczania opłat za centralne ogrzewanie

13»

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] GRZECH:[/cite]Mamy GJ potrzebne do ogrzania x wody w węźle.
    Jak będę wiedział ile x m3 wody zostało ogrzane przez tę energię to nawet sam wyliczysz sobie koszt jej podgrzania.
    Proponuję zwróć się do administratora o wyliczenie stawki.
    to trzeba mieć opomiarowany węzeł. odrębnie na CW i odrębnie na CO ...

    Jak znam życie to w węźle jest jeden licznik na wejściu na podstawie, którego rozlicza się dostawca EC z odbiorcą.
    Tu ważne jest moc zamówiona na CW i CO , a to wynika z dokumentacji technicznej budynku - bilansu cieplnego.

    Ty, Grzech-u ,jako specjalista od wszystkiego, a przede wszystkim kto kim jest na forum i czym się zajmuje , powinieneś o tym wiedzieć ...

    dla przypomnienia ...
    [cite]Rodos 1:[/cite] NIE MAMY ZAMONTOWANYCH CIEPŁOMIERZY.
    Powtarzam : Istnieje jeden węzeł cieplny, wspólny dla trzech, niedużych budynków, w którym zainstalowany jest „System rejestracji i rozliczania ciepła zużytego przez budynek z podziałem kosztów na lokale, zwany SRRC”.
    Nie mamy ciepłomierzy dla lokali, nie mamy podzielników.
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję wam, że wzięliście udział w swoistej "zgaduj'- zgaduli". Istoinie, wszystko powinna wyjasnic SM. Ale nie wyjasnia. I co im zrobię?

    Zatem:
    - można przeliczyć z łatwością metry sześcienne wody przepływającej przez mój kalotyfer na GJ.
    - innego wskaźnika, wykazującego zyżucie ciepła nie mam. Nie ma tu ciepłomerzy, nie ma podzileników, jest tylko wodomierz na rurze CO.

    Tylko, że w rozliczeniu nie ma podanych tych metrów sześciennych, mimo, że są w takiej sytuacji podstawą naliczeń
    moich oplat za CO.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] Rodos1:[/cite]Zatem:
    - można przeliczyć z łatwością metry sześcienne wody przepływającej przez mój kalotyfer na GJ.
    - innego wskaźnika, wykazującego zyżucie ciepła nie mam. Nie ma tu ciepłomerzy, nie ma podzileników, jest tylko wodomierz na rurze CO.
    co ty z tymi GJ ?... jak nie ma urządzeń mierzącej w tej skali, to nie co się tym przejmować.

    M3 to też jest jednostka rozliczeniowa energii cieplnej. Należy tylko wyliczyć poprawną stawkę za m3 przepływającego czynnika grzewczego przez grzejniki i po bólu.
    Wiele wspólnot właśnie tak rozlicza koszty zakupu EC.
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    KubaP: M3 to też jest jednostka rozliczeniowa energii cieplnej.
    Należy cię podać do nagrody nobla za takie odkrywcze stwierdzenie, to już lepiej energię cieplną rozliczać wg. wzrostu właścicieli.
    W poniższym artykule jest w zasadzie wszystko na temat rozliczania ciepła:
    http://www.administrator24.info/artykul/id1995,rozliczanie-kosztow-ciepla
    A na forum ten problem ("rozliczanie ciepła wodomierzami") - był wałkowany już w 2010 roku:
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/2464/
    biedron_ka:
    Ależ absurd! Wodomierze do rozliczeń ciepła???
    Zakwestionuj rozliczenia:
    Na podstawie art. 6 ust. 1, w związku z art. 8 ust.1 ppkt. 3, 4 i 6, art. 8 ust. 6 – Ustawy - prawo o miarach , oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli - § 6 i 7 , a także Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2006 r. w sprawie legalnych jednostek miar § 8 w związku z wymaganiami określonymi dyrektywami Unii Europejskiej - 89/617/EWG i 99/103/EWG a zwłaszcza MID (2004/22/EC dyrektywa o przyrządach pomiarowych) - stosowanie jednostek innych niż legalne jednostki miar przy pobieraniu opłat i ustalaniu innych podobnych należności i świadczeń jest dozwolone wyłącznie jako oznaczenie pomocnicze, obok oznaczenia podstawowego, które powinno być wyrażone zawsze w legalnych jednostkach miar.
    Na podstawie Rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli w § 6 i 7 – legalnym urządzeniem pomiarowym podlegającym prawnej kontroli metrologicznej w zakresie energii cieplnej jest ciepłomierz.
    Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2006 r. w sprawie legalnych jednostek miar § 8. 1. Określa się, że do wyrażania jednostki miary stosuje się oznaczenie jednostki lub jej nazwę. Taką jednostką energii cieplnej zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia jest – dżul.
    Zgodnie z powyższym, jeżeli wskazanie ciepłomierza jest podstawą do rozliczeń, ciepłomierz powinien mieć ważną i nienaruszoną cechę legalizacyjną.
    ===================
    Żaden wodomierz nie spełnia powyższych warunków.
    Nie należy zapominać też że:
    Według orzecznictwa Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wspólnota mieszkaniowa jako strona umowy, szczególny "sprzedawca" energii cieplnej, odpowiedzialny za jej rozdział dla końcowego odbiorcy, zobowiązana jest do prawidłowego zmierzenia sprzedawanej energii (art. 547 § 1 w zw. z art. 555 k.c.).
    KubaP:
    To nie jest absurd. Wodomierze są stosowane jako podzielniki kosztów wytworzenia / zakupu energii cieplnej.
    Ten system jest stosowany przy poziomym ogrzewaniu/rozbiorze ciepła.
    owner: Podobnie jak rozmiar buta zarządcy.
    Cynka: Tak, zgłosiłam reklamację i to z prośbą o podanie podstawy prawnej (intuicyjnie poprosiłam o "dopuszczenie" wodomierzy do pomiaru ciepła), ale zamiast odpowiedzi dostałam ponaglenie do uregulowania zapłaty.
    Pat.
    Pozostaje chyba jednak tylko droga sądowa?
    czajnik5: Tak.
    GRZECH: U mnie jest rozliczenie wodomierzami... i skoro tak odpowiada właścicielom to ich nie zmusisz do innego rozliczenia. Wola ludu...
    czajnik5: w świetle prawa taki pomiar jest nielegalny. Przepisy przewidują trzy sposoby rozliczania zużytego ciepła, a jeden z nich bazuje na rozliczeniu z urządzeń pomiarowych, ale do pomiaru zużycia ciepła, a nie pomiaru ilości przepływającego czynnika.
    GRZECH: Ale reasumując.
    Nie można używać wodomierzy do rozliczania kosztów c.o. gdyż jest to przede wszystkim niezgodne z przepisami.
    czajnik5: Przede wszystkim jest to wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, potem długo, długo nic, a na końcu - jest to niezgodne z przepisami.
    Wystarczy że znajdzie się jeden, któremu się to nie spodoba i będziesz musiał zrewidować swój pogląd na wolę ludu...
    =================================
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    KubaP: M3 to też jest jednostka rozliczeniowa energii cieplnej
    A GJ to jedostka rozliczeniowa objętości... :bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] kielonek:[/cite]
    KubaP: M3 to też jest jednostka rozliczeniowa energii cieplnej.
    Należy cię podać do nagrody nobla za takie odkrywcze stwierdzenie, to już lepiej energię cieplną rozliczać wg. wzrostu właścicieli.
    jak masz blade pojęcie na temat rozliczania kosztów EC i zajmujesz się cytatologią mniemanologii stosowanej, to baw się dobrze ...
    jak się po edukujesz trochę i zrozumiesz, jaka jest różnica między rozliczeniem kosztów, a rozliczaniem zużytych GJ EC, to może wrócimy do dalszej wymiany poglądów.

    Rozliczenie kosztów wg GJ czy M3 daje ten sam efekt , każdy płaci za tyle ile zużył , a przy tym "czuje bat" nad sobą by racjonalnie oszczędzać ciepło ... a o to chodzi w systemie rozliczeń ...

    Nad twoimi kilonek i elan124 wywodami pozostaje tylko siąść i :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: ... (...)

    M3 zużytej wody w lokalu jest w niektórych gminach jednostką rozliczeniowo-naliczeniową za ... za zagospodarowanie odpadów ... czy też
    Należy ... podać do nagrody Nobla za takie odkrywcze stwierdzenie,
    zanim zacytujesz coś "odkrywczego" , pomyśl , przeanalizuj, a nie tak pod publiczkę ...:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    (...)

    MOŻE są tu forum tacy ... co u nich koszty ogrzewania rozlicza się wg m3 przepływającego czynnika grzewczego ... niech zabiorą głos ...
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przypominam ci że dyskutowaliśmy o twoim "wielkim stwierdzeniu":
    ...M3 to też jest jednostka rozliczeniowa energii cieplnej...
    - a nie o rozliczaniu kosztów ciepła.
    Edukuj się dalej, myśl, analizuj, wyciągaj wnioski (prawidłowe) to może...wyjdziesz z ciemnogrodu wreszcie.
  • Opcje
    Rodos1Rodos1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP:
    " [..] co ty z tymi GJ ?... jak nie ma urządzeń mierzącej w tej skali, to nie co się tym przejmować."

    Właśnie na tym polega probelm, że nie ma u mnie urządzeń mierzących w GJ, ale rozliczenie dostaje w GJ.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] kielonek:[/cite]Przypominam ci że dyskutowaliśmy o twoim "wielkim stwierdzeniu":
    ...M3 to też jest jednostka rozliczeniowa energii cieplnej...
    - a nie o rozliczaniu kosztów ciepła.
    Edukuj się dalej, myśl, analizuj, wyciągaj wnioski (prawidłowe) to może...wyjdziesz z ciemnogrodu wreszcie.
    temat wątku : sposoby naliczania opłat za centralne ogrzewanie
    Nawet w cytowaniu jesteś paprochem, bo wyrywasz z kontekstu słowa , naucz się, że jak coś robisz to rób to dobrze , a nie pod publiczkę...:bigsmile: ja wiem ,że jest łatwiejsze ... pod publiczkę...
    [b][color=#00f]KubaP: [/color][/b]
    [b]M3 [/b]to też jest jednostka rozliczeniowa energii cieplnej. 
    [b]Należy tylko wyliczyć poprawną stawkę za m3 przepływającego czynnika grzewczego przez grzejniki[/b] i po bólu.
    
    [b][color=#00f]KubaP: [/color][/b]
    To nie jest absurd. [b]Wodomierze są stosowane jako podzielniki kosztów wytworzenia / zakupu energii cieplnej[/b]. 
    Ten system jest stosowany przy poziomym ogrzewaniu/rozbiorze ciepła.
    
    [b] [color=#00f]Rodos1:[/color][/b]
    Zatem: 
    - można przeliczyć z łatwością metry sześcienne wody przepływającej przez mój kalotyfer na GJ. 
    - innego wskaźnika, wykazującego zyżucie ciepła nie mam. [b]Nie ma tu ciepłomerzy, nie ma podzileników, jest tylko wodomierz na rurze CO.[/b]
    Tylko, że [b]w rozliczeniu nie ma podanych tych metrów sześciennych,[/b] mimo, 
    że są w takiej sytuacji podstawą naliczeń moich oplat za CO.
    

    [cite] Rodos1:[/cite]
    KubaP:
    " [..] co ty z tymi GJ ?... jak nie ma urządzeń mierzącej w tej skali, to nie co się tym przejmować."
    Właśnie na tym polega probelm, że nie ma u mnie urządzeń mierzących w GJ,
    ale rozliczenie dostaje w GJ.
    może jest to błąd w wydruku ... trzeba to sprawdzić w administracji .
    (trzeba, niestety, tam pójść i wyjaśnić sprawę , tu na forum nikt za ciebie tego nie zrobi):wink:
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.