C.D Zalania mieszkania
Czy Gminę można pozwać o odszkodowanie (pomoc w usuwaniu skutków gaszenia pożaru), za przydział lokalu osobie w którym wybuchł pożar osobie , której wcześniej usunięto z innego lokalu za dewastację oraz zadłużenie. Straż pożarna stwierdziła, że wina pożaru powstała na wskutek - rozpalania olejem napędowym.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Stopień winy tego osobnika i szczegóły jego wyczynu mają drugorzędne znaczenie, ponieważ likwidujesz szkody we własnym lokalu powstałe z przyczyny zewnętrznej.
Czy najemca w tym mieszkaniu również zachowywał się w sposób sprzeczny z normami współżycia społecznego? Jeżeli tak, to czy wspólnota mieszkaniowa, właściciele, najemcy pozostałych lokali podejmowali próby doprowadzenia do jego eksmisji?
Moim zdaniem odpowiedzialność gminy można było rozważać w aspekcie bezczynności, gdyby okazało się, że rzeczywiście było żądanie eksmisji, żądanie to było uzasadnione, a gmina nie podjęłaby czynności w tej sprawie.
Proszę zauważyć, że można też rozważać możliwość dochodzenia odszkodowania za szkodę poniesioną w mieniu, o ile szkoda powstała wskutek przeprowadzania akcji ratowniczej.
Podstawę prawną przyznania odszkodowania za szkodę poniesioną w mieniu w związku z udzielaniem pomocy przez Państwową Straż Pożarną stanowi art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1313 z późn. zm.), który stanowi:
"Art. 22. 2. Za użycie, zniszczenie, uszkodzenie lub utratę bez winy właściciela środków transportowych, inwentarza lub innego mienia w związku z akcją ratowniczą lub ćwiczeniami organizowanymi przez Państwową Straż Pożarną przysługuje odszkodowanie."