Uchwała niepodpisana przez zarząd

Czy uchwała niepodpisana przez zarząd jest nieważna. Obecny zarząd uznał za nieważną uchwałę którą Właściciele przegłosowali, ale nie została ona podpisana przez poprzedni zarząd. Uchwała dotyczyła kar. Uznając uchwałę za nieważną zarząd zwrócił pieniądze Właścicielom którzy takie kary zapłacili. Czy jest to zgodne z prawem?

Komentarze

 • Opcje
  dropsdrops Użytkownik
  Moim zdaniem, uchwały podejmują własciciele, a Zarząd swoim podpisem jedynie potwierdza ich podjęcie. Jeśli wszystkie dokumenty potwierdzaja przegłosowanie uchwały to ona obowiązuje. Zarząd nie ma prawa stwierdzać ważność lub nieważność uchwał.
 • Opcje
  dropsdrops Użytkownik

  Jeszcze to: nie każde naruszenie wymogów formalnych prowadzi do nieważności uchwały. Przyjmuje się bowiem, że istotne są tyko takie uchybienia, które mogły mieć wpływ na treść uchwały.
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  edytowano 24 maja
  Ważność uchwały nie zależy od tego czy została podpisana przez zarząd, ale od tego jak głosowali właściciele.

  Inną kwestią jest sprawa kar. Wspólnota mieszkaniowa nie ma uprawnień do penalizowania działań (lub bezczynności) swoich członków.
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  dropsdrops Użytkownik
  Przecież nie wiemy o jakie kary chodzi, za co miałyby być naliczane. U nas podjeto uchwałę o karach za nieprawidłowe korzystanie z parkingu ( chodzi o wraki samochodów stojace latami). Uchwała była skuteczna, wraki zniknęły.
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  Wspólnota nie może ustalać kar. Dopuszczalne są natomiast opłaty, np. za korzystanie z przedmiotu współwłasności w zakresie szerszym niż pozostali właściciele .

  "Identyczne stanowisko zajął poznański Sąd Apelacyjny w wyroku z dnia 20 maja 2008 r., sygn. akt: I ACa 367/08, w którym skonstatował m.in., że naruszenie obowiązków właścicielskich może skutkować wyłącznie powstaniem po stronie pozostałych właścicieli lokali roszczeń opartych na ustawie (m.in. art. 16 u.w.l. i art. 222 § 2 k.c.), wspólnota mieszkaniowa nie ma natomiast podstaw prawnych do przyjmowania regulacji, które uprawniałyby ją do nakładania kar finansowych na swoich członków "
  Więcej na ten temat w artykule: "Co wspólnota może w regulaminie porządku domowego"
  Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
  https://zarzadca.pl/artykuly/co-wspolnota-moze-w-regulaminie-porzadku-domowego
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  dropsdrops Użytkownik
  Nie przekonują mnie te argumenty. Niedługo okarze się Zę Wspólnota to fasada.
 • Opcje
  D'ArtagnanD'Artagnan Użytkownik
  Bardzo dziękuję za dyskusję. Kary dotyczyły niedziałających liczników wody. Właściciele ponosili koszty wody nieopomiarowanej. Podsumowując zarząd nie może dokonać zwrotu wpłaconych kar (uwaga z 2013 r.) uznając uchwałę za nieważną ponieważ nie było podpisu poprzedniego zarządu. A dokonał zwrotu pomimo sprzeciwu większości mieszkańców
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  To nie były kary tylko koszty. Jeżeli obecnie działający zarząd uważa, że konieczny był podpis, to powinien niezwłocznie podpisać zawiadomienia, skoro poprzedni tego nie uczynił.
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  D'ArtagnanD'Artagnan Użytkownik
  No właśnie chodzi o to, że obecny zarząd koniecznie chciał te pieniądze oddać i szukał tylko pretekstu. I brak podpisu poprzedniego zarządu było pretekstem żeby te pieniądze oddać
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.