"obowiązek" wymiany liczników na zdalnie odczytywane i "dotacje" na ten cel

Temat wymiany/legalizacji wodomierzy i ciepłomierzy
Stoimy przed tym zadaniem tego lata. Mam we wspólnocie taką panią, która wszystko wie i każdym słowem stara się zaszkodzić zarządowi którego jestem członkiem od stycznia tego roku.

Mamy grupę na FB gdzie omawiamy różne sprawy dotyczące wspólnoty i ostatnio pod postem dotyczącym m.in. zbierania ofert na wymianę/legalizację wodomierzy i ciepłomierzy napisała tak:

Do 2027 roku jest obowiązek wymiany na liczniki zdalne. Trochę szarpniecie nas za kieszenie zwłaszcza, że na ten cel przeznaczone są dotacje, nie musimy sami wszystkiego finansować.

Poproszona o rozwinięcie tej myśli już nie odpowiedziała. Tak już ma...
Dodam tylko, że nie musimy mieć żadnych liczników zdalnie odczytywanych, bo wszystkie są w szachtach na korytarzu i nie trzeba wchodzić do mieszkań celem odczytu.

Czy ktoś z Państwa słyszał o obowiązku wymiany na „zdalne” do 2027 r. oraz o „dotacjach” na ten cel?

Komentarze

 • Opcje
  dropsdrops Użytkownik
  W dniu 3 lipca 2021 r. weszły w życie zmiany w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne. Pierwszą istotną zmianą, wprowadzoną znowelizowanymi przepisami, jest wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania. Kierunek ten stanowi implementację dyrektyw unijnych. Założeniem tego systemu jest instalacja u odbiorców liczników, umożliwiających zdalny odczyt aktualnego zużycia energii elektrycznej. Działanie to ma na celu przede wszystkim ułatwienie odbiorcom odczytanie faktycznego zużycia energii, co ułatwi im bieżącą kontrolę wysokości rachunków za zużytą energię, jak również wyeliminuje potrzebę manualnej kontroli stanu liczników, ponieważ urządzenia te automatycznie odczytują i wysyłają dane dotyczące zużycia energii (dane z liczników o pobranej z sieci i oddanej do niej energii będą sumowane w okresach 15-minutowych).

  Co istotne odbiorcy mają być rozliczani za energię według rzeczywistego zużycia, a nie – jak często było do tej pory – według prognoz. System ten ma także przyspieszyć proces usuwania awarii, ponieważ liczniki mają same informować centrum dyspozytorskie o ewentualnej przerwie w dostawie. Obowiązek instalacji liczników zdalnego odczytu został nałożony na operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) i ma się odbywać według następującego harmonogramu:

  31 grudnia 2023 r. – w punktach poboru energii stanowiących co najmniej 15%,
  31 grudnia 2025 r. – w punktach poboru energii stanowiących co najmniej 35%,
  31 grudnia 2027 r. – w punktach poboru energii stanowiących co najmniej 65%,
  31 grudnia 2028 r. – w punktach poboru energii stanowiących co najmniej 80%
  – łącznej liczby punktów poboru energii u odbiorców końcowych

  Choć wymianą liczników będą zajmowali się operatorzy i w teorii to oni poniosą związane z tym koszty, należy się spodziewać, że wydatki te zostaną ostatecznie poniesione przez odbiorców końcowych w wyższych rachunkach za energię elektryczną. Biorąc pod uwagę, że do wymiany są liczniki u 17 mln odbiorców, a koszt całej operacji szacuje się na ponad 7 mld złotych, należy się spodziewać, że zmiana ta, także obok innych czynników, wpłynie na wzrost wysokości naszych rachunków za energię elektryczną.

  polecam ktw.legal/nowelizacja-prawa-energetycznego-zdalne-liczniki
 • Opcje
  wojtekna102wojtekna102 Użytkownik
  Dziękuję drops. Chodzi jednak o wodomierze i ciepłomierze, a nie liczniki energii elektrycznej.
 • Opcje
  dropsdrops Użytkownik
  przepraszam, nie doczytałam
 • Opcje
  dropsdrops Użytkownik
  Nowela m.in. nakłada na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązek zamontowania do 1 stycznia 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu. Dostawcy ciepła i gazu mają też mieć obowiązek informowania odbiorcy o ilości gazu i ciepła zużytego w poprzednim roku, analogicznie do obowiązków dostawców energii elektrycznej.

  Zmiany zakładają, że do realizacji celu dotyczącego efektywności energetycznej będą wliczane inwestycje finansowane m.in. z budżetu państwa, budżetu samorządów, budżetu UE, środków z pomocy udzielanej przez państwa Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz środków pochodzących z NFOŚiGW, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

  Wprowadza się możliwość rozliczania zobowiązań dotyczących oszczędności energii poprzez realizację przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorców końcowych w ramach programów bezzwrotnych dofinansowań.
 • Opcje
  wojtekna102wojtekna102 Użytkownik
  A ktoś coś słyszał o dotacjach?
  Członek Wspólnoty pisze bzdury, ale ludzie to czytają i mają oczekiwania. A wydaje mi się, że to zwykłe bajki. Po prostu wymieniamy (albo zalegalizuje my) liczniki, nie zmieniamy źródeł ciepła...
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  edytowano 1 czerwca
  O dotacjach nic mi nie wiadomo, ale o wymianie wodomierzy na z odczytem radiowym odpisałbym na tym waszym fejsbuku w tym guście:
  Odczyt radiowy wodomierzy nie jest jeszcze standardem w nowych budynkach, tym bardziej nie musi być standardem już dzisiaj w naszym budynku. Nie chcemy i nie musimy ze wszystkim być "hop do przodu". Wymieniamy w tym roku wodomierze na zwykłe. Zatem ich legalizacja upłynie w 5 lat od montażu. Zatem legalne urządzenia będziemy mieli do czerwca/lipca roku 2027. Tzn. że tym, co trapi Panią już dzisiaj, wspólnota i zarząd przejmować sie będzie za mniej więcej cztery lata. Ale dziękujemy za zwrócenie uwagi.

  Możesz też mniej dowcipnie...

  Możesz też bardzie precyzyjnie polemizować: standardem w nowych budynkach jest montowanie wodomierzy z nakładkami do odczytu radiowego. Owszem. Wodomierze z nakładką nie są niewiele droższe od tradycyjnych i się to robi. Ale to zaledwie wstęp do odczytu radiowego. Najtańsza część przyszłego systemu odczytu, a dalej zaczyna się właściwa inwestycja w elektronikę oraz konfigurowanie urządzeń.
  Te systemy regularnie tanieją, bo przestają być nowością, więc sensownym jest odwlec wdrożenie odczytu w terminie jak najpóźniejszym. Zwłaszcza gdy nie jest niezbędny do bieżących rozliczeń.
  Komentarz edytowany blazej_h
 • Opcje
  wojtekna102wojtekna102 Użytkownik
  great job!
  :smile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.