Kamera na drzwi w nieruchomości

Dzień dobry, mam takie pytanie, mieszkam w kamienicy, mieszkanie z zgm, cała klatka schodowa jest "okamerowana" ja mieszkam na 4 piętrze i kamera jest ustawiona prościutko na moje drzwi, czy zarządca tudzież zgm mają prawo do takiego monitorowania kamienicy? W kamienicy mają mieszkania własnościowe jak i spółdzielcze, koło mnie na 4 piętrze mieszkają ludzie lubiacy sobie wypić alkohol, stąd też zapewne decyzja o monitoringu, bo różne sytuacje się zdarzają w budynku. Jakoś tak niekomfortowo się poczulam jak zauważyłam ową kamerę wprost na moje drzwi. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarze

  • Opcje
    ariadne napisał użytkownik: »
    Dzień dobry, mam takie pytanie, mieszkam w kamienicy, mieszkanie z zgm, cała klatka schodowa jest "okamerowana" ja mieszkam na 4 piętrze i kamera jest ustawiona prościutko na moje drzwi, czy zarządca tudzież zgm mają prawo do takiego monitorowania kamienicy?
    W kamienicy mają mieszkania własnościowe jak i spółdzielcze, koło mnie na 4 piętrze mieszkają ludzie lubiacy sobie wypić alkohol, stąd też zapewne decyzja o monitoringu, bo różne sytuacje się zdarzają w budynku. Jakoś tak niekomfortowo się poczulam jak zauważyłam ową kamerę wprost na moje drzwi. Pozdrawiam serdecznie.

    Rozumiem, że mieszkasz w lokalu należącym do Gminy (właściciel lokalu) .
    W budynku nie ma możliwości, aby były lokale spółdzielcze i własnościowe .
    Jak są własnościowe lokale to zarząd nad budynkiem sprawuje Wspólnota Mieszkaniowa (WM).
    Na montaż kamer na częściach wspólnych musieli zgodzić właściciele lokali tworzący WM i Ty nie masz na to wpływu.

  • Opcje
    Nawet po podjęciu uchwały przez właścicieli o montażu kamer nie mogą one naruszać prywatności mieszkańców. Nie mogą śledzić mieszkańców. Narusza to przepisy o ochronie danych osobowych. Zwróć się do Zarzadu Wspólnoty / zarządcy i poproś o okazanie uchwały, jeśli takowa jest. W przeciwnym razie taka kamera jest bezprawna.
    U nas jeden z mieszkańców zamontował 2 kamery na elewacji budynku, chciał w ten sposób pilnować swojego samochodu, i musiał je zdemontować.
  • Opcje
    Przepraszam, wb pilnować swój samochód.
  • Opcje
    Skierowanie kamery na Twoje drzwi stanowi naruszenie dóbr osobistych. Podobnie jest z oknami. To jest nielegalne. Napisz pismo oficjalne za potwierdzeniem odbioru do Twojego zarządcy budynku, o zmianę usytuowania kamer, ponieważ obecne ustawienie narusza Twoje dobra osobiste. Wyznacz w piśmie termin. Możesz żądać zadośćuczynienia. Jeśli masz możliwość zabezpiecz dowody z nagrania z kamery, jak monitoruje Twoje drzwi. Podpisana zgoda mieszkańców na montaż kamer, nie może naruszać Twoich dóbr osobistych. A w jaki sposób dowiedziałaś się o tym, że kamera monitoruje Twoje drzwi?
    https://spokojwglowie.pl/naruszenie-dobr-osobistych-na-czym-polega/
    Na stronie jest więcej informacji o kwestii naruszenia dóbr osobistych.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano października 2023
    drops napisał użytkownik: »
    Nawet po podjęciu uchwały przez właścicieli o montażu kamer nie mogą one naruszać prywatności mieszkańców. Nie mogą śledzić mieszkańców.

    I nie naruszają, bo obraz i dżwięk nie jest ROZPOWSZECHNIANY np. poprzez sieć w necie .
    Dzisiaj jej przeszkadza, ale jak jej okradną lokal (czego nie życzę) to będzie się domagać, walczyć jak lwica , kopii nagrania z monitoringu :)

    drops napisał użytkownik: »
    Narusza to przepisy o ochronie danych osobowych. .

    A który to w szczególności zapis narusza RODO ws istnienia monitoringu na NW.

  • Opcje
    borowski napisał użytkownik: »
    Skierowanie kamery na Twoje drzwi stanowi naruszenie dóbr osobistych. Podobnie jest z oknami.

    To może doradzisz jak się pozbyć monitoringu miejskiego , mój dom jest położony przy skrzyżowaniu, które jest monitorowane .... Kamery są w odległości 15-20 mb i patrzą prosto w moje okna .... takie mam wrażenie, bo są skierowane w tym kierunku.

  • Opcje
    Nie masz racji, kamera bez zgody lub za zgoda właścicieli nie może naruszać ich prywatności. Nieważne, że obrazy nie są rozpowszechnione w necie, są inne sposoby ich wykorzystywania. Przepisy sam sobie poczytaj. Przykład z monitoringiem miejskim jest nietrafiony.
  • Opcje
    Polecam kadry.infor.pl/wiadomosci/5479850,Monitoring-we-wspolnocie-mieszkaniowej-mozna-stosowac-czy-nie-aby-bylo-zgodne-z-RODO autor: Inspektor Ochrony Danych (IOD), Auditor Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwa Informacji, mediator sądowy i pozasądowy
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano października 2023
    drops napisał użytkownik: »
    Polecam
    https://kadry.infor.pl/wiadomosci/5479850,Monitoring-we-wspolnocie-mieszkaniowej-mozna-stosowac-czy-nie-aby-bylo-zgodnie-z-RODO.html
    autor: Inspektor Ochrony Danych (IOD), Auditor Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwa Informacji, mediator sądowy i pozasądowy


    Jest to jedna z wielu OPINII / TEZ, jakie są w necie zamieszczone ... Poza tym sytuacja opisana w linku udostępnia obraz i dźwięk w necie czyli można wykraść te dane . Nie ma związku z opisaną w wątku sytuacją

  • Opcje
    Twoja dewiza - nikt nie ma racji tylka ja!!!
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano października 2023
    drops napisał użytkownik: »
    Twoja dewiza - nikt nie ma racji tylka ja!!!

    Nie ... moją dewizą jest pokazać wszystkie (jak się da) strony problemu i te ZA i te PRZECIW.
    Betonowanie się tylko "w jednym, słusznym celu" to Twoja dewiza na forum, tylko dlatego, że nie zgadzasz się z głoszonym przez adwersarzy poglądem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.