Wykup strychu od wspólnoty mieszkaniowej

bj007bj007 Użytkownik
Witajcie potrzebuje informacji dotyczącej wykupu strychu znajdującego się bezpośrednio nad moim mieszkaniem. Mieszkanie kupiłem rok temu, okazało się, że z uwagi na niewłaściwą izolację stropu ciepło ucieka na nieizolowany strych.

Zaproponowałem wspólnocie wykup części strychu (przekazanie pieniędzy na fundusz remontowy, który jest istotny w aspekcie zbliżającego się remontu) Dzięki temu mógłbym go odizolować, ewentualnie przeznaczyc na cele mieszkalne. Otrzymałem nformację, że współwłaścicielem jest również miasto i wówczas procedura jest skomplikowana.

Wobec pwyzszego mam pytania: w jakim patomechanizmie miasto może być współwłaścicielem strychu?

Czy w takiej sytuacji wykup jest mozliwy? Jakie kroki należy podjąć?

Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    bj007bj007 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki, czy ktoś z Was przerabiał taki temat, jaki orientacyjny czas przejścia przez wszystkie etapy ?
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP Ci wszystko wyjaśni. On przeszedł wszystkie etapy, wszystkich opcji .A:bigsmile: my się pośmiejemy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Już można zacząć .... :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    bj007bj007 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za komentarze, jak narazie #KubaP podrzucił linki które mogą coś wnieść, przy czym czytałem to już wcześniej. Moje pytanie, czy ktoś ma doświadczenie w tej materii?
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano marca 2021
    bj007:
    w jakim patomechanizmie miasto może być współwłaścicielem strychu?
    Jeżeli w tej wspólnocie miasto jest właścicielem jakiegoś lokalu to jest również (jak pozostali) współwłaścicielem nieruchomości wspólnej do której zalicza się m.in. strych.
    Otrzymałem nformację, że współwłaścicielem jest również miasto i wówczas procedura jest skomplikowana.
    Współwłasność miasta nie ma wpływu na procedurę.
    Zaproponowałem wspólnocie wykup części strychu ... Dzięki temu mógłbym go odizolować, ewentualnie przeznaczyc na cele mieszkalne. Czy w takiej sytuacji wykup jest mozliwy?
    Nie ma prawnej możliwości wykupu części czy całego strychu żeby sobie go ocieplić!
    Istnieje natomiast możliwość zakupu lokalu powstałego w wyniku przebudowy strychu (zaadoptowania na mieszkanie). UoWL określa dość dokładnie całą procedurę tego procesu w art. 22.
    W internecie jest cala masa artykułów na temat wykupy lokalu po przebudowie strychu. Na początek dwa linki:
    https://www.doradcazarzadcy.pl/artykul/wykup-czesci-wspolnej
    https://www.domiporta.pl/poradnik/1,126924,12268546,jak-wykupic-strych-w-dziesieciu-krokach.html
  • Opcje
    bj007bj007 Użytkownik
    edytowano marca 2021
    Dzięki Amadeusz, w takim razie pozostaje mi wyodrębnienie niezależnego lokalu i jego wykup, ile czasu średnim trwa taka procedura - miesiące/lata?

    Pytam bo najistotniejsza dla mnie jest izolacja i chce podjąć temat przed kolejnym sezonem grzewczym. Przy niskich temperaturach w najzimniejszym pomieszczeniu spadała do 16 st...

    Część strychu jest użytkowana jako odrębny lokal, jest docieplona i u mnie jest odczuwalna istotna różnica w komforcie cieplnym
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ile czasu średnim trwa taka procedura - miesiące/lata?
    Wszystko zależy od wspólnoty - jak szybko podejmą odpowiednie uchwały, następnie formalności notarialno-urzędowo-administracyjne... Osobiście nie ćwiczyłem tego ale tu zapewne są tacy co praktycznie przechodzili taką procedurę więc niewątpliwie będą znali odpowiedź. Nie sądzę żeby to były lata, raczej kilka miesięcy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie sądzę żeby to były lata, raczej kilka miesięcy.
    w obecnym okresie pandemii nawet do 3 lat
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wątek jest fascynujący, przede wszystkim dla KubyP. Facet kupuje mieszkanie i juz wie ,ze strop jest nieizolowany. Nie wiemy skąd to wie i raczej się nie dowiemy. Nie wiemy, czy ta WM ma 8 lokali czy 108? Chyba to jest dla KubyP nieistotne. Procedury przecież są takie same. Dalej jest typowe bicie piany.
    Pytam bo najistotniejsza dla mnie jest izolacja i chce podjąć temat przed kolejnym sezonem grzewczym. Przy niskich temperaturach w najzimniejszym pomieszczeniu spadała do 16 st...

    Część strychu jest użytkowana jako odrębny lokal, jest docieplona i u mnie jest odczuwalna istotna różnica w komforcie cieplnym

    W tym momencie KubaP szczytuje.Czyli w drugim pomieszczeniu facet ma 25 st.C. Co w takim przypadku robi zwykly śmiertelnik? Albo ociepla sobie sufit, albo dokłada grzejniki do pokoju. Ale nie, to pójście na latwiznę. Lepiej kupić zaadoptowany strych.
    Zaproponowałem wspólnocie wykup części strychu (przekazanie pieniędzy na fundusz remontowy, który jest istotny w aspekcie zbliżającego się remontu) Dzięki temu mógłbym go odizolować, ewentualnie przeznaczyc na cele mieszkalne.
    KABARET.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak zawsze , ty potrafisz tylko wystraszyć jak zombi , każdego, kto tu zaglądnie, na forum
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    przecież tu nikt nie zagląda oprócz Ciebie i twoich niezalogowanych, utajnionych wcieleń.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/155020000000503_I_C_000447_2020_Uz_2020-12-01_002

    Najnowsze orzecnictwo.
    Warto poczytać zamiast cytować marne artykuły, autorów którym czas się zatrzymał w komunie.
    i


    "Niewątpliwie strych jest częścią nieruchomości wspólnej. Przy zgodzie pozostałych współwłaścicieli lokali możliwe jest żądanie zniesienia współwłasności polegające na wyodrębnieniu strychu wchodzącego w skład nieruchomości wspólnej.

    W powyższej sprawie strych miał się stać odrębną nieruchomością lokalową zbytą na rzecz właścicieli jednego z lokali mieszkalnych. Zniesienie współwłasności części nieruchomości wspólnej i przeniesienie prawa własności może nastąpić jedynie w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności co wynika z art. 158 k.c. w zw. z art. 73 § 2 k.c. Zgodnie z art. 158 k.c., umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zatem przepis przewiduje zarówno dla umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości, jak i dla umowy przenoszącej jej własność wymóg formy aktu notarialnego. "
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Warto poczytać zamiast cytować marne artykuły, autorów którym czas się zatrzymał w komunie.
    ?????????????????
    Zatem przepis przewiduje zarówno dla umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości, jak i dla umowy przenoszącej jej własność wymóg formy aktu notarialnego.
    Nikt tu tego nie kwestionuje.
    Treść poniższego artykułu jest oczywista:
    Art. 22.
    2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.
    3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
    5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego;
    Procedura też jest jasna, tu się nic nie zmieniło od czasów komuny: właściciele zgodnie z powyższymi zapisami podejmują uchwałę, że wyrażają zgodę na wyodrębnienie części czy też całego strychu wchodzącego w skład nieruchomości wspólnej i udzielają zarządowi pełnomocnictwa do zawarcia wymaganych prawem umów w takiej formie jakie wymaga prawo (akty notarialne). Z racji zawartego w uchwale właścicieli pełnomocnictwa winna być ta uchwała zaprotokołowana przez notariusza.
  • Opcje
    Prezesod13lat napisał użytkownik: »
    Wątek jest fascynujący, przede wszystkim dla KubyP. Facet kupuje mieszkanie i juz wie ,ze strop jest nieizolowany. Nie wiemy skąd to wie i raczej się nie dowiemy. Nie wiemy, czy ta WM ma 8 lokali czy 108? Chyba to jest dla KubyP nieistotne. Procedury przecież są takie same. Dalej jest typowe bicie piany.
    Pytam bo najistotniejsza dla mnie jest izolacja i chce podjąć temat przed kolejnym sezonem grzewczym. Przy niskich temperaturach w najzimniejszym pomieszczeniu spadała do 16 st...

    Część strychu jest użytkowana jako odrębny lokal, jest docieplona i u mnie jest odczuwalna istotna różnica w komforcie cieplnym

    W tym momencie KubaP szczytuje.Czyli w drugim pomieszczeniu facet ma 25 st.C. Co w takim przypadku robi zwykly śmiertelnik? Albo ociepla sobie sufit, albo dokłada grzejniki do pokoju. Ale nie, to pójście na latwiznę. Lepiej kupić zaadoptowany strych.
    Zaproponowałem wspólnocie wykup części strychu (przekazanie pieniędzy na fundusz remontowy, który jest istotny w aspekcie zbliżającego się remontu) Dzięki temu mógłbym go odizolować, ewentualnie przeznaczyc na cele mieszkalne.
    KABARET.

    Temat braku izolacji wyszedł po pierwszym sezonie zimowym (co prawda srogim bo bywały temp. -20st.), grzejnik doinstalowany, nowy kocioł kondensacyjny również, poprawa niewielka, na sufitach sztukateria, dlatego preferowany jest dostęp od góry.
    Wspólnota mieszkaniowa ma 9 lokali w tym 3 należą do miasta.
  • Opcje
    Trochę poczytałem. Rozumiem, że w tej sytuacji pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o adaptację a następnie wykup części strychu? Jako, że we wspólnocie jest >4mieszkań i jest to duża wspólnota (aktualizacja z 1.2020) potrzebne jest 50% pozytywnych głosów?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Tak, większość decyduje, zastosowanie ma art. 22 ust. 3 pkt. 5, zgodnie z którym czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jest m.in.: udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego;"
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    bj007bj007 Użytkownik
    Dziękuję za wiadomość
  • Opcje
    Piter2021Piter2021 Użytkownik
    Ale 50% głosów i tak przecież finalnie nie pomoże. Bo wykup przekształconej części wspólnej, to zmiana udziałów poszczególnych właścicieli, więc wszyscy muszą wyrazić zgodę by dokonać finalizacji u notariusza. Czy się mylę?
  • Opcje
    norbertnorbert Użytkownik
    Piter2021 napisał użytkownik: »
    Ale 50% głosów i tak przecież finalnie nie pomoże. Bo wykup przekształconej części wspólnej, to zmiana udziałów poszczególnych właścicieli, więc wszyscy muszą wyrazić zgodę by dokonać finalizacji u notariusza. Czy się mylę?

    To jest dyskusyjne i zależy ... jeden notariusz powie, że musi być 100% inny podpisze się pod 51%. Jak notariusz podpisze 51% i nikt nie zaskarży to będzie OK. Orzecznictwo też bywało różne.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Orzecznictwo jest obecnie już jednolite, rzeczywiście przed laty były wątpliwości w tej materii, jak zresztą w wielu innych sprawach dotyczących funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.