Tworzenie WM w szeregówkach

Dzień dobry,

Mam pytanie odnośnie tworzenia WM na zamkniętym osiedlu domków szeregowych. Zostały one wybudowane na nieruchomości objętej jedną KW. Niemniej jednak w trakcie prowadzonenia inwestycji deweloper podzielił ją na działki według wzoru, że jednen segment obejmujący dwie szeregówki (wspólna kl. schodowa) posadowiony jest na jednej działce. Do tego oczywiście droga wewn. z ułamkowym udziałem właściciela.

Wczoraj miałem spotkanie z firmą ubiegającą się o administrowanie, która stwierdziła, że z tytułu takiego podziału powstało 13 dwulokalowych wspólnot mieszkaniowych i żeby móc stworzyć jedną, to wszyscy właściciele muszą podpisać umowę o zarządzaniu w zgodzie z reżimem UWL, a nie KC.

Czy to konieczne? Wydaje mi się, że WM mieszkaniowe tworzy się według nieruchomości gruntowych objętych osobną KW, a nie działek...
Czy mogę prosić o info czy taka umowa jest konieczna, czy też WM może bez tego powołać swój zarząd na podstawie UWL?

Komentarze

  • Opcje
    GrafenGrafen Użytkownik
    abadaba7 napisał użytkownik: »
    Niemniej jednak w trakcie prowadzonenia inwestycji deweloper podzielił ją na działki według wzoru, że jednen segment obejmujący dwie szeregówki (wspólna kl. schodowa) posadowiony jest na jednej działce
    czyli co? ... wyodrębnił działki gruntowe pod tymi szeregówkami ?
    Jaki jest zapis w akcie notarialnym ws tych działek gruntowych ?
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    Jest księga wieczysta na grunt pod segmentem?
    Rozumiem, że został kupiony lokal wraz z udziałem w cześciach wspólnych budynku i gruncie? Ile wynosi udział?
    Proszę sprawdzić w akcie notarialnym.
  • Opcje
    abadaba7abadaba7 Użytkownik
    Jest jedna nieruchomość gruntowa (=jeden numer KW) podzielona na działki ewidencyjne (tak to jest ujęte w KW). Na każdej działce ewidencyjnej posadowiony jest 1 segment złożony z 2 lokali (szeregówek). Do tego dochodzi jeszcze działka ewidencyjna stanowiąca drogę dojazdową, w której każdy ma udział 1/26. Firma administrująca twierdzi, że każdy segment zajmujący działkę ewidencyjną stanowi osobną wspólnotę złożoną z 2 lokali i żeby stworzyć z 13 takich wspólnot jedną WM musimy podpisać umowę wszystkich właścicieli o przejśću z reżimu KC na reżim UWL. Moje pytanie brzmi zatem, czy jest to konieczne skoro jest jedna nieruchomość gruntowa objęta w całości jedną KW?
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    Mogło być tak, że najpierw była jedna nieruchmość gruntowa a potem podzielono na działki ewidencyjne , by przy sprzedaży podzielić grunt i założyć KW na te działki.

    Zajrzenie do aktu notarialnego i odpowiedź, co się kupiło i jaki jest udział w NW , jest widocznie za trudne.
    Jeżeli udział w nieruchmości wspólnej i gruncie wynosi około 50 %, to faktycznie jest 13 wspólnot.

    Droga może być odrębnym przedmiotem własności a dokładnie współwłasności .

  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Podejdź też do kwestii administrowania od praktycznej strony. Bo formalne powstanie tej konkretnej dużej wspólnoty wielobudynkowej nie musi oznaczać, że potrzebna wam od razu jakaś administracja. Tym bardziej, gdy wspólnot jest więcej i każdy bliźniak to wspólonotka.

    Jeśli ta administracja klaruje Tobie, że "z tytułu takiego podziału powstało 13 dwulokalowych wspólnot mieszkaniowych i żeby móc stworzyć jedną, to wszyscy właściciele muszą podpisać umowę o zarządzaniu w zgodzie z reżimem UWL, a nie KC". , to niestety są to takie bajki z mchu i paproci.
    To takie nawijanie makaronu na uszy, ponieważ akurat na gruncie UWL nie da się czegoś takiego sklecić. Jest odwrotnie - rozsądna umowa taka byłaby wyłącznie na gruncie KC. Stosowanie jakichkolwiek, rozwiązań z ustawy szczegółowej w takiej umowie 13 dwuokalowych wspólnot to pętla na szyję gwałcicieli. Co najmniej bałagan w papierach.
    Administracja powiedziała tak, bo jest przywiązana do ustawy jak do fetyszu oraz dlatego, że kombinowanie na papierze nie jest im obce i oni nie mają z tym problemu.
    Albo po prostu coś pokiełbasiłeś.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2021
    Decydujące znaczenie ma stan ujawniony w księdze wieczystej, działalność uchwałodawcza właścicieli nie doprowadzi do wykreowania wspólnoty mieszkaniowej, innymi słowy: jest bezskuteczna. Jeżeli właściciele tych szeregówek mają udziały w całej nieruchomości, to wszyscy tworzą wspólnotę mieszkaniową.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    Jeśli doszło do podziału nieruchmości, to nowych KW jeszcze może nie być. Znów w niektórych miastach czeka się po kilka miesięcy na wpis czy założenie KW.



Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.