Licznik prądu

Witam
Mam pytanie, jak jest u was z licznikami elektrycznymi. W naszej wspólnocie 5 na 7 liczników jest w części wspólnej korytarza, więc WM postanowiła zabudować je ze środków funduszu remontowego twierdząc, że należą do części wspólnych. Jednak z tego co sprawdzałam licznik elektryczny należy do właściciela i to on powinien ponieść koszty zabudowy. Dla mnie to chore ponieważ ja mam licznik w mieszkaniu i nikt mi nie da kasy, żebym mogła go zabudować.

Komentarze

 • Opcje
  gabgab Użytkownik
  edytowano czerwca 2021
  Nie ma znaczenia, że liczniki znajdują się na cześci wspólnej. Są własnością przedsiębiorstwa energetycznego. Służą tylko jednemu właścicielowi lokalu i to właściciel lokalu powinien ponieść koszty remontu. Z wyjątkiem licznika obsługującego część wspólną.
 • Opcje
  gabgab Użytkownik
  Kolejny raz bzdury wypisujesz azygnerski. To, że coś znajduje się w cześci wspólnej nie oznacza, że jest wspólne. Typowe złodziejskie myślenie. Okradanie jednych przez drugich.

 • Opcje
  annaj5annaj5 Użytkownik
  Zmusić nikogo nie mogą, ale postawcie się w mojej sytuacji. Jako właściciel, który ma 1/4 udziałów na 7 właścicieli płacę najwięcej na część wspólną z której nie korzystam w ogóle. Mam swoje wejście, które remontuje sama. Cieknący dach kilka lat temu moja mama wymieniła za swoje pieniądze a w międzyczasie poprzedni zarząd wyprowadził z konta 50 000zł bez żadnych konsekwencji. W tej chwili przeprowadzane są remonty klatki z której korzysta 5 właścicieli, bo są pieniądze na koncie. Pomimo iż mamy duży kredyt i nalegam od dwóch lat aby go nadpłacić ze zgromadzonych funduszy. W ustawie 0 WM jest jasno zaznaczone, że można zwiększyć fundusz właścicielom, którzy muszą ponieść większe wydatki na remont. Dla mnie to właśnie taka sytuacja gdyż ja nie korzystam z tej klatki.
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Niestety wg ogólnych zasad wynikających z ustawy nie ma znaczenia, że nie korzystasz z jakiegoś elementu nieruchomości wspólnej (np. klatki schodowej). Co do zasady jesteś współwłaścicielką nieruchomości w spólnej, w tym tej klatki.

  W dodatku w tym opisanym wypadku nie ma też znaczenia do kogo należą liczniki (akurat nalezą do zakładu energetycznego), ponieważ remontujecie klatkę.
  Klatkę! Nie liczniki. :)
  Wy te liczniki tylko zasłaniacie, ale nie są przecież remontowane.
  Niestety na końcu - nie ma znaczenia że łożysz na fundusz remontowy więcej niż inni - ponieważ współwłasność nw jest przymusowa i ma niestety związek z wielkością Twojego udziału w proporcji do sumy wszystkich udziałów. Na twoją niekorzyść działa więc matematyka, ale nie sąsiedzi, którzy upatrzyli sobie te cudze liczniki na tej klatce.
 • Opcje
  annaj5annaj5 Użytkownik
  Zasłonięcie 5 liczników ma kosztować 6000zł, więc to kosztowna inwestycja.
 • Opcje
  annaj5annaj5 Użytkownik
  azygnerski napisał użytkownik: »
  annaj5 napisał użytkownik: »
  Zasłonięcie 5 liczników ma kosztować 6000zł, więc to kosztowna inwestycja.
  Zapewne zakres inwestycji jest szerszy, a przez ciebie przemawia frustracja.
  annaj5 napisał użytkownik: »
  Zmusić nikogo nie mogą, ale postawcie się w mojej sytuacji. Jako właściciel, który ma 1/4 udziałów na 7 właścicieli płacę najwięcej na część wspólną z której nie korzystam w ogóle. Mam swoje wejście, które remontuje sama. Cieknący dach kilka lat temu moja mama wymieniła za swoje pieniądze a w międzyczasie poprzedni zarząd wyprowadził z konta 50 000zł bez żadnych konsekwencji. W tej chwili przeprowadzane są remonty klatki z której korzysta 5 właścicieli, bo są pieniądze na koncie. Pomimo iż mamy duży kredyt i nalegam od dwóch lat aby go nadpłacić ze zgromadzonych funduszy.
  Mało tego "za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada
  wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu – w części
  odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości." :#

  Zakres inwestycji jest bardzo szeroki, tylko nie uwzględnia mojej części, gdyż mam sobie robić sama( dosłownie) pomimo iż płacę krocie w porównaniu do reszty. Więc zbędne są komentarze o frustracji. Zagrożenie pożarowe tez zostało zignorowane. Słabe są takie porady.
 • Opcje
  MirekLMirekL Użytkownik
  Bajki z mchu i paproci opowiada KubaP chwilowo jako annaj5. 2 liczniki są w mieszkaniach a 5 na klatkach schodowych!!!!! 7 lokalowa WM ma duży kredyt!!!!! KubaP ma dużą wyobraźnię.
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Stanowczo się nie zgadzam z tobą Prezes. Kuba nie zna takich trudnych słów jak frustracja, zakres inwestycji ...nadczynność tarczycy. Przepraszam, to ostatnie to na pewno nie on.

  Jeśli chodzi o słabe porady, to autorce wątku pozostaje jeszcze ta zupełnie słaba.
  A raczej wniosek: te liczniki nie należą do części wspólnych i nic to nie szkodzi, że nie należą, ponieważ w tym przypadku nie ma to żadnego znaczenia, że nie należą.
  Jeśli WM rzeczywiście twierdzi , że należą to się oczywiście bardzo myli i to bardzo niedobrze.
  Niemniej ten remont mają prawo przeforsować. Za pieniądze autorki pytania i bez jej aprobaty.
 • Opcje
  annaj5annaj5 Użytkownik
  Dziękuję, że chociaż ktoś myśli jak ja . Bo uchwałe o WM znam już prawie na pamięć i nic nie mogę zrobić, bo klika jest w większości.
 • Opcje
  annaj5annaj5 Użytkownik
  MirekL napisał użytkownik: »
  Bajki z mchu i paproci opowiada KubaP chwilowo jako annaj5. 2 liczniki są w mieszkaniach a 5 na klatkach schodowych!!!!! 7 lokalowa WM ma duży kredyt!!!!! KubaP ma dużą wyobraźnię.

  Dwa mieszkania mają osobne wejścia i liczniki w mieszkaniu. Kredyt mieszkaniowy na 80 000zł dzięki mojej nieugiętości i próby naprawy złego zarządzania i wyprowadzenia 50 000zł przez poprzedni zarząd. Budynek ocieplony i tyle, reszta przeglądów nie po myśli właścicieli- za duże uchybienia( wymiana pieców, zagrożenie pożarowe). Brak zgody na naprawę, ale klatka po 40 latach nic nie robienia- priorytet.
 • Opcje
  MirekLMirekL Użytkownik
  To może więcej szczegółów. Kto tam jest w Zarządzie??? Jacyś kryminaliści, którzy ukradli Wam 50000 zł????????????? I gdzie jest ta wyimaginowana WM/. W Chinatown?
 • Opcje
  annaj5annaj5 Użytkownik
  Powiat bydgoski. w zarządzie był cwaniak, który ma szerokie plecy. Przekonał właścicieli gadaniem, dostał upoważnienie i robił co chciał. Z konta wspólnoty opłacał prywatne pożyczki. Właściciele nie mieli dostępu do konta( nie korzystający z internetu), dali się podejść i wykorzystać. Jak sprawa wypłynęła prokuratura umorzyła- brak dowodów. We wspólnocie była moja mama, ja się wprowadziłam z powrotem 3 lata temu i próbowałam to naprostować, ale to walka z wiatrakami. Każdy robi co chce. W zarządzie została pani, która się podpisuje(tylko) a sąsiadka drukuje uchwały i przepycha dalej, pomimo moich żądań zmian głosów, twierdząc, że nie mogę żądać głosowania 1 właściciel-1 głos(mam ponad 1/5 udziałów). Pani która dokupowała po jednym pomieszczeniu chce mieć 2 głosy bo ma 2 akty notarialne. Sytuacja powtarza się z drugim właścicielem. Wiem, że to wydaje się niemożliwe, ale z mojej strony to farsa. Jestem bezradna i mam dość całej tej sytuacji. Mam płacić i siedzieć cicho.
 • Opcje
  MirekLMirekL Użytkownik
  Bajkopisarstwo. Szkoda mojego cennego czasu.
 • Opcje
  blazej#hblazej#h Użytkownik
  Stosowanie przepisów o glosowaniu 1: 1 to najczęściej występujący błąd przy interpretowaniu ustawy o własności lokali przez właścicieli. Strzelam że jak z tymi licznikami - znów ktoś u was nie ma trochę racji, a Ty też nie masz trochę racji i się tak tam tak kłócicie bez sensu. :D

  No... prawie najczyściej, bo jeszcze jest nadużywanie zasady udziałowej w podziale kosztów.
 • Opcje
  annaj5annaj5 Użytkownik
  Dla was może bajkopisarstwo, dla mnie to niemały problem. Przykro mi, że nikt nie potrafi doradzić mi nic mądrego. Pozdrawiam
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Przeczytaj jeszcze raz ten wątek. Najlepiej z pominięciem pyskówki na początku.
  Nie bądź taka odporna na wiedzę, bo będziesz dalej tylko błądzić.
  pozdrawiam
 • Opcje
  x-focusx-focus Użytkownik
  Sam licznik prądu przecież należy do "energetyki", a nie do właściciela nieruchomości czy też mieszkania. Temat jakiś dziwny, bo to zna każda dorosła osoba. Natomiast szafka, skrzynka, obudowa itp. należy do właściciela nieruchomości lub mieszkania. No chyba, że " energetyka" zastrzegła sobie, że to też ich własność.
 • Opcje
  MirekLMirekL Użytkownik
  KubaP pod nickiem x-focus nie poddaje się, ciągnie idiotyczny watek w nieskończoność. I teraz będzie bicie piany przez następne klony, przepraszam najmocniej ,przez GOŚCI. Żadnej merytorycznej odpowiedzi, bzdury jakie wypisuje pod nickiem annaj5 powinny pozbawić go możliwości wypowiedzi w sprawach WM, Chyba powinienem to zglosić do Rzecznika Praw Konsumenta, a może RPO ???? A on tu robi za "autorytet". KABARET.
 • Opcje
  KubaPKubaP Użytkownik
  edytowano czerwca 2021
  annaj5 napisał użytkownik: »
  Witam
  Mam pytanie, jak jest u was z licznikami elektrycznymi. W naszej wspólnocie 5 na 7 liczników jest w części wspólnej korytarza, więc WM postanowiła zabudować je ze środków funduszu remontowego twierdząc, że należą do części wspólnych.
  Jednak z tego co sprawdzałam licznik elektryczny należy do właściciela i to on powinien ponieść koszty zabudowy. Dla mnie to chore ponieważ ja mam licznik w mieszkaniu i nikt mi nie da kasy, żebym mogła go zabudować.
  Licznik EE jest własnością dostawcy EE, a nie właściciela lokalu.
  O wyglądzie (zabudowie) części wspólnych decyduje większość właścicieli lokali ( ponad połowa; licząc udziałami; musi być ZA realizowanym rozwiązaniem)
  Inną sprawą jest jak taka zabudowa ma wyglądać, ale to opisują inne przepisy .
 • Opcje
  MirekLMirekL Użytkownik
  Teraz jest już lepiej, idiotyzmy pisze KubaP firmując swój nick. To u niego właściciele uchwalają wygląd klatek i kolor kwiatków na rabatach. Jest to niezbędne , bo o czym pisałby w broszurkach? On nadal żyje w PRL-u.
 • Opcje
  x-focusx-focus Użytkownik
  MirekL napisał użytkownik: »
  KubaP pod nickiem x-focus nie poddaje się, ciągnie idiotyczny watek w nieskończoność.
  Tu Cie zaskoczę. Nie mam z tym gościem nic wspólnego.
 • Opcje
  MirekLMirekL Użytkownik
  x-focus - i potrzebowaleś ponad dwa tygodnie ,żeby mi to oznajmić?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.