REMONT BALKONU

Czy muszę udostępnić wejście swojego lokalu do wejścia, wnoszenia surowców i wynoszenia gruzu czyli prowadzenia prac remontowych. Balkon JAKO ELEWACJA należy do części wspólnej.

Komentarze

  • Opcje
    Mr_JacekMr_Jacek Użytkownik
    Zgodnie z wieloma wyrokami różnych Sądów, balkon jako elewacja (ściana przednia) należy do części wspólnej, najczęściej do elewacji całego budynku mieszkalnego. Rozumiem, że naprawy wymaga część ściany przedniej przynależnej do twojego balkonu ( przestrzeni, którą wykorzystujesz do własnych potrzeb). W takiej sytuacji nie masz obowiązku udostępnienia wejścia na balkon przez swój lokal mieszkalny, ale....
    Musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie co zyskasz, a co stracisz w wyniku takiego działania?
    Mianowicie jeżeli nie udostępnisz przejścia przez swój lokal, Zarządca nieruchomości będzie musiał naprawić elewację z zewnątrz ( ekipa z rusztowaniem) co znacznie podniesie koszt takiej naprawy o kilka dobrych tysięcy, za którą i tak zapłacisz. Koszt napraw zostanie pokryty z odpowiedniego funduszu na który się składają wpłaty wszystkich właścicieli lokali więc Twoje też. Po drugie raczej nie zostanie to dobrze odebrane przez współmieszkańców. Po trzecie taki remont może się odwlec w czasie ( koszty, odpowiednia ekipa), nie każda wspólnota ma duże zasoby pieniężne. W grę wchodzą jeszcze walory estetyczne, bezpieczeństwo itp. itd.
    A co możesz zyskać?
    W zamian za udostępnienie na kilka godzi przejścia przez mieszkanie i wejście na balkon możesz mieć szybko i sprawnie naprawioną elewację bez wysokich kosztów dla wspólnoty, brak sporów, poprawę bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców i estetykę elewacji.
    Oczywiście wybór należy do Ciebie.
  • Opcje
    PhantosPhantos Użytkownik
    Nie musisz, ale możesz :). I nie ma czegoś takiego jak "BALKON JAKO ELEWACJA". Jest balkon jako część mieszkania - pomieszczenie pomocnicze. Barierka to część elewacji, ale tylko po zewnętrznej stronie barierki. Ściana wokół balkonu to elewacja itp.
  • Opcje
    wyrobek53wyrobek53 Użytkownik
    Ten remont trwa ok dwóch tygodni to nie kilka godzin a była sugestia że będzie taniej dla kogo ja i tak ponoszę koszty utrzymania części wspólnej . Moje dwa tygodnie urlopu kto mi za to zwróci . Taniej dla kogo ja zapłacę za ten remont dwa razy.
  • Opcje
    SpołemSpołem Użytkownik
    Nie musisz i zrobisz jak chcesz. A co do balkonu to nie jest to część wspólna a jedynie do tej kategorii można zaliczyć elewacje ( ściane) budynku w obrębie balkonu o ile wspólnota tak zdecyduje. Podłoga balkonu jest własnością jego własciciela a barierka to zależy też od konstrukcji i nie zawsze będzie w zakresie NW. " Opinia rzeczoznawcy budowlanego:
    " W kwestii dotyczącej opierzeń blacharskich stoimy na stanowisku, że opierzenie blacharskie stanowi element trwale związany z konstrukcją budynku ponieważ podobnie jak izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne stanowi element zabezpieczający konstrukcję obiektu przed degradacją.
    Do elementów, które służą do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, i których koszty utrzymania powinien pokrywać użytkownik lokalu, można zaliczyć balustrady i posadzkę balkonu. Użytkownik balkonu winien również ponosić koszty napraw za uszkodzenia elementów trwale zawiązanich z budynkiem powstałych z jego winy np. w następstwie wadliwej eksploatacji balkonu. "
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.