W jaki sposób prowadzić księgowość

Witam. Jestem w stanie zakładania WM. Ogólnie lokal składa się z 4 mieszkań i 2 garaży. Chęć zarejestrowania wspólnoty wyraziło 3 mieszkańców. Ustaliliśmy wysokość składek po 200zł. Są to składki wyłącznie na przyszły remont z uwagi, że nieruchomość jest bezczynszowa a opłaty za media: prąd, gaz, śmieci każdy opłaca indywidulanie. Nie ma kosztów zarządu. Wszystko mam, protokół, uchwały, wiem jak dokonać całej rejestracji. Moje pytanie. W jaki sposób prowadzić księgowość. Jak ewidencjonować te wpłaty. Planuję wszystko zrobić w styczniu, żeby rok obrotowy zacząć np. od lutego. Może coś w exelu mógłbym prowadzić??
Z góry dziękuje za pomoc.

Najlepsza odpowiedź

  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Odpowiedź ✓
    Tylko Cztery lokale mieszkalne, aż dwa garaże. Nie trochę chcecie zróżnicować tych opłat?

Odpowiedzi

  • Opcje
    t66t66 Użytkownik
    A z jakiej zaliczki opłacie obowiązkowe przeglądy budowlane, gazowe, kominiarskie?. Są to przecież koszty zarządu.
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Opłaty bankowe to też koszty zarządu...
  • Opcje
    p.szp.sz Użytkownik
    1. Mieszkania są o tym samym metrażu. Utrzymanie garażu to indywidualna sprawa. Przyjęliśmy w Uchwale, że opłaty są od mieszkania a nie od metrażu.
    2. Ja będę zarządcą (charytatywnie). Przeglądy są chyba raz na pięć lat czy co roku trzeba zrobić przegląd???? Tu nikt nie robi przeglądów pieców kominów. Dlatego sam chcę to małymi krokami doprowadzić do stanu normalności.
    3. Opłaty bankowe - znalazłem Bank w którym utrzymanie rachunku będzie wynosił 0.
  • Opcje
    p.szp.sz Użytkownik
    Właściciela nieruchomości który nie jest za założeniem WM nie ruszam, nic na siłę. Po roku złoże wniosek do sądu o uregulowanie należności i ewentualnie wniosek do komornika
  • Opcje
    t66t66 Użytkownik
    Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia się pierwszego lokalu. Tutaj nie ma mowy o tym czy ktoś che, czy nie che być we wspólnocie. Obowiązuje to wszystkich właścicieli, tzn właściciel lokali wyodrębnionych jak i tych które nie zostały jeszcze sprzedane. W pierwszej kolejności polecam przeczytanie ustawy o własności lokali. A straszenie sądem to mrzonki . Ponieważ jesteście tzw. "dużą wspólnotą" to na zarządzie lub zarządcy wspólnoty spoczywa obowiązek naliczania i egzekwowania stosownych opłat. To zarząd/zarządca jest zobowiązany do składania przed właścicielami sprawozdania merytorycznego i finansowego ze swojej działalności. Rozliczanie i pobieranie opłat jest uzależnione od udziału w nieruchomości a nie od powierzchni danego lokalu, czy też od ilości lokali. Podjęta w tej sprawie uchwała jest niezgodna z obowiązującą UWL. Aby być zarządcą wspólnota musi podjąć w tej sprawie uchwałę. To są podstawy. Już na początku popełniacie mnóstwo błędów, które będą później skutkowały narastającymi problemami. Piszę to ponieważ znam Wspólnotę, która tak samo postępowała, i po 5 latach borykała się z brakiem pieniędzy, nieopłaconymi rachunkami i sprawami w sądzie.
  • Opcje
    Zaraz po uzyskaniu REGON I NIP w pierwszej kolejności budynek powinien przejść przegląd techniczny, elektryczny i kominiarski jest to obowiązek za kotry odpowiada zarząd/zarządca. Wspólnota to nie tylko zbieranie pieniędzy na remont ale i szeregi obowiązków (w tym przeglądy). Co zrobi zarząd jak np..donedzie do pożaru w budynku i jakaś osoba... Przecież w pierwszej kolejności będzie ciagany zarząd/zarządca i zaczną się pytania o przeglądy nie wspomnę o ubezpieczeniu budynku. Także jak napisano wyżej proszę dokładnie prześledzić ustawę i zamiast skupiać się na ujęciu księgowym załatwić wszystkie niezbędne formalności. Prowadzę ewidencję w Excel wspólnoty 9 lokalowej , proszę o podanie adresu e-mail to podeślę wzór jak ja to robię
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    edytowano listopada 2022
    p.sz napisał użytkownik: »
    3. Opłaty bankowe - znalazłem Bank w którym utrzymanie rachunku będzie wynosił 0.
    Jeśli nie ma opłat za utrzymanie rachunku, to będą za co innego.Zawsze są.
    Kolejny koszt to rozliczenie CIT 8 z urzędem skarbowym. Wspólnota wprawdzie podatku płaciła nie będzie, ale CIT roczny się składa. Bodaj nie drogą wyłącznie elektroniczną więc raczej poprzez kogoś kto ma możliwość składania dokumentów drogą elektroniczną. Np. poprzez jakieś biuro rachunkowe. To znowu jakiś koszt zarządu.
    Parę takich kosztów zawsze się znajdzie.
    Pieczątka wspólnoty - wypadałoby mieć. O ubezpieczeniu nie wspominając.
  • Opcje
    p.szp.sz Użytkownik
    1. Wiem, że WM powstaje z mocy praca, w momencie wyodrębnienia nowego nr KW z Księgi głównej i nikt nie może powiedzieć, że nie chce ale zobowiązać do płacenia składek to jest inna sprawa i może nie płacić. O zebraniach i składaniu sprawozdań finansowych mam świadomość. Uchwała o wyborze mnie na zarządcę jest.
    2. A co do przeglądów. To co mam zrobić jak mieszkaniec który nie będzie chciał płacić to kto pokryje te koszty? A nawet może powiedzieć, że nie wpuści gazownika, żeby zrobił przegląd pieca, bo każdy ma u nas swój kocioł gazowy tak samo elektryka. Albo wpuści a nie zapłaci?
    3. Jeśli mogę to poproszę o przesłanie na meila sposobu rozliczania
    p.sz8@interia.pl
  • Opcje
    t66t66 Użytkownik
    Rachunki wystawiane są na Wspólnotę, i to ona jest ich płatnikiem. Zaległości ze strony właściciel Wspólnota musi ściągnąć, sięgając po wszystkie prawem określone kroki (wezwania, sąd, komornik). Za brak płatności ze strony wspólnoty odpowiadają wszyscy właściciele zgodnie z posiadanym udziałem w nieruchomości. Oprócz kotła przeglądowi co roku podlega cała instalacja gazowa, która jest częścią nieruchomości wspólnej. Właściciel nie ma prawa odmówić wpuszczenia osoby dokonującej przegląd. Jeżeli top robi, Wspólnota powiadamia PINB o takim zdarzeniu. Wysokość zaliczek pobieranych od właścicieli określona jest w uchwale w sprawie przyjęcia planu gospodarczego na dany rok obrachunkowy (zgodnie z UWL jest to rok kalendarzowy). Bez tego nie ma mowy o popbieraniu/płaceniu jakichkolwiek zaliczek.
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    p.sz8@interia.pl
    Chciałem coś ci wysłać ale odbiło mi zwrotkę po angielsku.
  • Opcje
    p.szp.sz Użytkownik
    p.sz83@interia.pl
  • Opcje
    p.szp.sz Użytkownik
    A wiec zacznijmy od nowa.
    1. Mam 4 Mieszkania i 2 garaże. Piszę protokół i uchwały. Po spisaniu wszystkiego idę do GUS, US i Banku.
    2. 3 właścicieli się zgadza na rejestrację, jeden nie ale mamy większość więc on nie stanowi problemu. Tylko pytanie w jaki sposób w trakcie funkcjonowania wspólnoty będziemy mogli wyegzekwować opłaty?
    - np. na fundusz remontowy, przegląd komina, elektryki czy kotła gazowego.???
    - czy on ma obowiązek wpuścić gazownika czy elektryka?
    - mamy mu to zrobić za darmo??????????????????????????
    4. Jedna uchwała będzie dotyczyła opłat na podstawie udziałów. Macie jakiś wzór jak to wyliczyć, bo mam wpisane udziały w KW.
    - czy opłata za metr mieszkania jest taka sama jak za metr garażu?
    - sąsiad który nie zgadza się na rejestracje ma jeszcze ogródek.

    O czym jeszcze zapomniałem?????????????

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2022
    Tworzycie Państwo tzw. dużą wspólnotę mieszkaniową z mocy prawa, dlatego zgoda właścicieli nie ma zatem żadnego znaczenia.
    Proszę podjąć uchwałę o wyborze zarządu wspólnoty mieszkaniowej, który będzie działała w Waszym imieniu (najlepiej, gdyby członkiem zarządu został jeden lub dwóch właścicieli).
    Odnośnie opłat - należy podjąć uchwały w przedmiocie planu gospodarczego i wysokości zaliczek na poszczególne lata, wpłaty winny być dokonywane na rachunek bankowy.

    Proszę może tu umieścić wzory Waszych uchwał do sprawdzenia.

    Opłaty za utrzymanie nieruchomości wspólnej to zaliczki, proszę pamiętać, że koszty dzielimy pomiędzy właścicieli stosownie do wielkości przypadających na nich udziałów.


    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.