Kto odpowiada za legalizację wodomierzy

Zacznę od krótkiego wprowadzenia: wspólnota 40 lokali, firma zarządzająca (takie 2w1), brak zarządu właścicielskiego, uchwały i wszelkie sprawy przechodzą bardzo ciężko, zainteresowanych jest dosłownie kilka osób, reszta albo ignoruje uchwały, albo przymuszona przez zarządcę, podpisuje co im podtyka.
Zarządca chce zmienić nasz regulamin rozliczania mediów, jedną z kwestii jest zmiana w przypadku awarii/braku legalizacji wodomierza na rozliczenie ryczałtowe (a nie tak jak było dotychczas - średnią z ostatnich kilku lat). Jest to niekorzystne, ponieważ powoduje średni wzrost opłat w tej sytuacji o ok. 100%.
Sprawdziłam ostatnią legalizację i okazuje się, że już dawno po terminie. Czy można obarczyć jakoś firmę odpowiedzialnością za to zaniedbanie, wycofać na tej podstawie ew. uchwałę w sądzie? Liczniki indywidualne znajdują się na korytarzach poza lokalami i zarządca ma do nich dostęp. Nie mam za bardzo możliwości żeby sama dokonać legalizacji licznika, natomiast zarządca poprzez takie działanie ewidentnie próbuje nas naciągnąć na znacznie większe koszty.

Komentarze

  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Rozumiem że liczniki są umiejscowione w mieszkaniach i nie ma do nich swobodnego dostępu i stąd może być problem z aktualną cechą legalizacyjną wodomierzy?

    Bo jeśli dostęp do nich jest , to tak przedstawiony problem jest sztuczny, ponieważ istnieje obowiązek legalizacyjny, którym zwykle obarczona jest wspólnota. Nie poszczególni właściciele.
    A skoro taki obowiązek jest, to kwestia zapisów w regulaminie rozliczania wody jest rzeczą czysto drugorzędną.
  • Opcje
    AlianaAliana Użytkownik
    Właśnie liczniki są na zewnątrz, na korytarzu i zarządca ma do nich dostęp. Kwestia zapisów w regulaminie nie jest drugorzędna bo zarządca zaniedbuje swoje obowiązki i legalizacji nie przeprowadził i ma widocznie to gdzieś, że jest taki obowiązek. Wydaje mi się, że wszystko opisałam w pierwszym poście. Pytanie jak go pociągnąć do odpowiedzialności i za formułowanie regulaminu na niekorzyść członków wspólnoty.
  • Opcje
    adadadad Użytkownik
    Wodomierze zamontowane za zaworem odcinającym wodę do lokalu są jego częścią składową, oznacza to, że wspólnota mieszkaniowa nie ma uprawnień do jego wymiany, czy legalizacji wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 19 lipca 2013 r., sygn. akt: I ACa 222/13.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Za legalizację liczników obsługujących lokal ODPOWIADA Właściciel Lokalu, ale ... są wspólnoty które uchwałą właścicieli lokali przerzucają ten obowiązek na Zarząd / Administratora wprowadzając Fundusz celowy - legalizacja - wymiana liczników - ze stawką 1/60 kosztów . Wtedy i wilk syty i owca cała . Właściciel nie musi się martwić o okresy legalizacyjne , a WM ma kontrole nad licznikami (wymiana w jednym okresie i jednakowej klasy uchybu)
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    edytowano marca 2023
    Powiem inaczej. Inny sposób niż wykonanie wspólnej legalizacji w jednym terminie i ze wspólnego źródła finansowania to bym odradzał. Nawet pomimo tego unormowania i takich wyroków.
    W przeciwnym razie nikt , albo tylko te pięć osób, nie przypilnuje właściwego terminu, a zarządca nie będzie miał specjalnie wyjścia i będzie ratował rozliczenia za pomocą opłat ryczałtowych, tj. de facto uchwalonych kar umownych.
    Karanie się ryczałtami tylko dlatego że wodomierze są stare zawsze uważałem za rodzaj przesady. Nadmierny legalizm. Nadgorliwość. Lepsze podejście racjonalne.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    blazej_h napisał użytkownik: »
    Powiem inaczej.
    Inny sposób niż wykonanie wspólnej legalizacji w jednym terminie i ze wspólnego źródła finansowania to bym odradzał. Nawet pomimo tego unormowania i takich wyroków.
    .
    to jest właściwy i "racjonalny" kierunek

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.