uchwały

anna30anna30 Użytkownik
mam pytanie_ czy na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej można przyjąć uchwałę , która ma podstawę prawną ,odnośnie sposobu wymiany okien, ich koloru, ilości kwater. Czy wspólnota ma prawo aby mi narzucić swoją wolę. Wydaje mi się że okna są moją własnością i mogę dokonać ich wymiany zgodnie z moim gustem ,zachowując oczywiście nienaruszoną fasadę bloku.

Komentarze

  • Opcje
    DIPOLDIPOL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Okna są elementem elewacji i architektury. Wymagane są zgody. Między innymi też z wydz. architektury i raczej obowiązuje jednolitość.
  • Opcje
    anna30anna30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiesz to na pewno czy improwizujesz
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Okna nie stanowią nieruchomości wspólnej, lecz częśc składową lokali, zatem wspólnota mieszkaniowa nie jest uprawniona do ingerowania w takie sprawy, o ile
    wymiana okien nie będzie się wiązała z ich powiększeniem/pomniejszeniem lub zmianami konstrukcyjnymi.
    Takie zmiany związane są z przebudową nieruchomości wspólnej (powiększenie/pomniejszenie) i wymagają dodatkowo pozwolenia na budowę.

    Na roboty budowlane dotyczące wymiany stolarki okiennej nie jest wymagane uprzednie uzyskanie pozwolenia na budowę w sytuacji, gdy nie dochodzi do zmiany gabarytów okien lub konstrukcji /zob. wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 września 2007r., sygn. akt II SA/Wa 687/07, publ. LEX nr 374707/.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    anna30anna30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W czasie zebrania panie z administracji AM;SILESIA" poinformowały mnie ,że nie moge wymienić sobie okien na inne niż białe , w przeciwnym razie wspólnota wytoczyć może mi proces,motywując to tym że była podjęta taka uchwała, która tego zabrania. Czy to nie oszustwo?
  • Opcje
    anna30anna30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy administracja ma prawo zakazać montażu okien różnego koloru. CZy uchwała podjęta przez wspólnote może tego zabronić?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Anna30, tu chodzi o estetykę budynku którego właścicielem jesteś m.in. Ty - właściciel lokalu x tworzący z mocy prawa WM . Odrębną kwestia jest brak informacji co może a czego nie może robić właściciel lokalu. Dlatego zamiast straszyć WM jej członka, Zarząd powinien opracować "Regulamin porządku domowego" i wraz z uchwałą przedłożyć pod głosowanie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem uchwała wspólnoty mieszkaniowej narzucająca kolorystykę okien montowanych w lokalach stanowiących przedmiot odrębnej własności wykracza poza zakres zarządu nieruchomością wspólną i jest bezskuteczna.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jan_nowakjan_nowak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy zmiana układu/podziału okna związana jest ze zmianą konstrukcji?
    Okna w naszym budynku mają nietypową konstrukcję, mają tzw. lufcik na dole, przez co belka dzieląca lufcik i "okno właściwe" jest na wysokości oczu i skutecznie blokuje widoczność. Czy na pozbycie się tego podziału muszę mieć jakąś zgodę? Budynek to kamienica z lat 50tych, NIE jest objęta opieką konserwatora.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy na pozbycie się tego podziału muszę mieć jakąś zgodę?
    Nie.
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano września 2010
    [cite] jan_nowak:[/cite]Okna w naszym budynku mają nietypową konstrukcję, mają tzw. lufcik na dole, przez co belka dzieląca lufcik
    i "okno właściwe" jest na wysokości oczu i skutecznie blokuje widoczność.
    Czy na pozbycie się tego podziału muszę mieć jakąś zgodę?
    Budynek to kamienica z lat 50tych, NIE jest objęta opieką konserwatora.
    Nie musisz , ale... dla zachowania estetyki budynku zachowaj podział tafli szklanej.
    Lufcika nie musisz mieć.
    Całe okno może być jednym skrzydłem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.