Kuriozalna uchwała - Wyższe opłaty na koszty zarządu dla włascicieli tylko miejsca postojowego

wwowwo Użytkownik
Moja wspólnota mieszaniowa uchwaliła uchwałę, w której znacząco podwyższa opłaty za miejsca postojowe dla tych właścicieli, którzy nie są jednocześnie właścielami lokalu mieszkalnego. W tej chwili jest to 2,5 razy więcej.
Co istotne miejsca postojowe oraz lokale mieszkalne mają oddzielne ksiegi wieczyste.Uchwała była uchwalona w trybie indywidualnego zbierania głosów. Ja dowiedziałem się o uchwale dopiero po fakcie, tzn nie miałem mozliwości oddania mojego głosu.
Zgodziłbym się z nawet ze znaczną podwyzką, gdyby dotyczyła ona wszystkich włascicieli miejsc postojowych, ponieważ zgodne to by było z zasadą proporcjoanlego ponoszenia kosztów. Według mnie uchwała ta w sposób istotny narusza moje interesy, bo czym różni się mój udział od osoby, która opróćz udziału w hali garazowej z jedną księga wieczystą jednocześnie posiada udział w lokalu mieszkalnym z drugą księga wieczystą.
Co robić w tej sprawie?

Komentarze

  • Opcje
    CabanCaban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zaskarżyć uchwale do Sądu w terminie do 6 tygodni z powodu:

    1. jej niezgodności z przepisami prawa lub
    2. z umową właścicieli lokali albo
    3. jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub
    4. w inny sposób narusza jego interesy.
  • Opcje
    wwowwo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie myślę nad zaskarżeniem jej do sądu, bo uchwała ta nijak ma się do faktycznych kosztów czy też do udziałów w nieruchomości wspólnej. Tutaj kryterium wysokości opłat jest to czy ktoś ma jeszcze mieszkanie czy nie.
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tego co piszesz wynika że WM za współwłaścicieli lokalu garażowego ustala wysokość opłat. W takim przypadku nie ma co zaskarżać, ta uchwała jest bez przedmiotowa.
    To jedynie współwłaściciele hali powinni ustalić wysokość opłat.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    Współwłaściciele lokalu garażowego mają udział w całej nieruchomości, jak każdy właściciel lokalu - i pewnie chodzi o zaliczki na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, a nie garażu. Oczywiście, zaliczki zależeć powinny od udziału w NW, a nie od faktu, czy współwłaściciel udziału ma jeszcze mieszkanie, czy nie. Zatem wszyscy współwłaściciele garażu (o ile każdy z nich posiada taki sam udział w lokalu garażowym) powinni płacić takie same zaliczki na NW - ci z mieszkaniami i ci bez nich. Zaliczka "od mieszkania" to odrębna kwestia - inny lokal, inne zobowiązanie. Nie może to mieć wpływu na zobowiązanie wobec wspólnoty z tytułu współwłasności innego lokalu (hali garażowej).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moja wspólnota mieszaniowa uchwaliła uchwałę, w której znacząco podwyższa opłaty za miejsca postojowe dla tych właścicieli, którzy nie są jednocześnie właścielami lokalu mieszkalnego.
    Jest to niezgodne z obowiązującym prawem.
    Co robić w tej sprawie?
    Zaskarżyć uchwalę i płacić w takiej samej wysokości jak ci co mają dodatkowe inne lokale w tej wspólnocie. Koszty utrzymania NW ponosi się zgodnie z posiadanym udziałem (art.13 ustawy o własności lokali) , a nie wg uznania "nowobogackich" (stać ich na kilka lokali , a na bieżące utrzymanie już nie?)
  • Opcje
    wwowwo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jedyną droga jest zaskarżenie uchwały do sądu?
    Czy może Zarząd sam uznać, że jednak sie pomylił co do jej zgodności z prawem i wycofać ją?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak hala garażowa ma oddzielną księgę wieczystą, to powinna być oddzielnie rozliczana tylko przez współwłaścicieli, tak jak surfer pisze.
    Ja bym nie szła do sądu, tylko płaciła tak jak wszyscy i czekała na ruch wspólnoty. Niech ona cie pozwie o zapłatę i wykaże podstawę (bezprawną) roszczenia
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym nie szła do sądu, tylko płaciła tak jak wszyscy i czekała na ruch wspólnoty. Niech ona cie pozwie o zapłatę i wykaże podstawę (bezprawną) roszczenia
    Jak najbardziej postąpiłbym tak samo.
  • Opcje
    aa Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    Ja bym jednak zaskarżył uchwałę do Sądu, z przyczyn wyrażonych tutaj
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.