Problem z lokatorem

okrentokrent Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jeżeli nie ten temat to przepraszam za off top ,ale prosze mimowszystko o pomoc , mimo ze nie jestem zarzadca

Mam następujący problem i proszę o pomoc i ewentualną rade :

Moja babcia jest członkinią wspólnoty mieszkaniowej , a w tym tygodniu nastąpiła nieciekawa sytuacja , mianowicie Pan X , bez wiedzy oraz prawdopodobnie pisemnej zgody lokatorów postawił sobie blaszany garaż niestety wchodząc z nim na , grządki uprawne babci. Babcię zapytał tylko słownie o zgodę a w zasadzie ją wymógł ,tyle wiem z relacji babci. W dokumentach sprawdziłem że babci przysługuje 131,5 m^2 z 853 całej działki - 1/6 powierzchni domu, jest to o wiele więcej niż zajmowały działki. A pytania mam następujące :

1) Czy pan X mógł sobie postawić tak garaż , i wejść z nim na grządki zwłaszcza że babci grządki są tam od 30 lat a on mieszka tam niecałe 2lata, bez pisemnej zgody lokatorów ?

2) Rozumiem iż garażu usunąć juz sie nie da , ale ewentualnie jakiego odszkodowania i na podstawie jakich paragrafów żądać od pana X ?

3) Albo jak go podejść inaczej w tej sytuacji żeby mu dać nauczkę gdyż nie pierwszy raz działa samowolnie w obrębie wspólnoty ?

Komentarze

  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano października 2009
    Czy na pewno jest to wspólnota czy współwłasność?
    Choć pewnie nie ma to w tym przypadku różnicy, bo wygląda na to, że jest to mała wspólnota...
    Ile jest lokali w tym budynku?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Ile lokali znajduje się w nieruchomości?
    Niezależnie od tego czy to duża czy mała wspólnota - Pan X dopuścił się samowoli, sprawę można skierować do Sądu Rejonowego właściwego według miejsca położenia nieruchomości, tj. złożyć pozew o nakazanie Panu X, aby przywrócił posiadanie i rozebrał budowlę.
    [cite] okrent:[/cite] W dokumentach sprawdziłem że babci przysługuje 131,5 m^2 z 853 całej działki - 1/6 powierzchni domu, jest to o wiele więcej niż zajmowały działki

    Co to za dokument?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    okrentokrent Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to jest akt notarialny , z podzialem na lokale ich metrarz i opis kazdego oraz wyceny itp. w nieruchomosci jest 6 lokali
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    2) Rozumiem iż garażu usunąć juz sie nie da
    a czy Pan X posiadał pozwolenie na budowę?
    Bez niego jest to samowola budowlana czyli skarga do Powiatowego Inspektora nadzoru Budowlanego.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W małych wspólnotach do 6 lokali - na prace budowlane - konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    a czy Pan X posiadał pozwolenie na budowę?
    Pan X (...) postawił sobie blaszany garaż
    Do postawienia takiego garażu nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, wystarczy zgłoszenie robót (art. 29.1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane).
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli spełnia warunki wynikające z treści art. 29 ust. 1 i 2 - Prawa budowlanego to wystarczy zgłoszenie. W prezciwnym razie wymagane jest pozwolenie na budowę.
    Major:
    Garaż blaszany stanowi obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 pkt.1 b) - Prawa budowlanego. Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej: starosty lub prezydenta miasta.

    Do wniosku załączamy:
    - oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
    - projekt budowlany garażu blaszanego
    - uprawnienia projektanta
    - decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest wymagana

    Usytuowanie garażu na działce musi spełniać przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych.

    Postawienie garażu blaszanego nie będzie wymagało pozwolenia na budowę jedynie wówczas, gdy spełniać on będzie warunki wynikające z treści art. 29 ust. 1 i 2 - Prawa budowlanego.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    Ustawa Prawo budowlane:
    Art. 29.1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: (...)
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.