Pion gazowy - czyja własność

ola1ola1 Użytkownik
edytowano sierpnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam serdecznie
Mam pytanie czy osoba bądąca właścicielem mieszkania w bloku (3 klatki w każdej 6 mieszkań) może być właścicielem pionu gazowego? Pytam dlatego,że jakiś czas temu administrator odmówił mi pokrycia kosztów wykonania , pionu gazowego i byłem zmuszony z własnej kieszeni pokryć wykonanie pionu. Nikt wiecej poza mna nie podłączał gazu w mojej klatce. Dodam też ze na tą okoliczność administrator sporządził uchwałe, w ktorej umieszczono zapis że ja jako właściciel pokryję koszty pionu i że jeżeli ktoś bedzie chciał sie podłączyć w przyszłości to musi partcypować w kosztach ktore ja ponioslem czyli oddac mi jakas czesc pieniedzy. . Więc z tego wynika że ja jestem właścicielem pionu i moge w przyszłosci odmówic podłączenie sie komukolwiek? Jeszcze dodam ze mialem okreslone wytyczne ze musze poprowadzic pion na poddasze choc mieszkam na 1 pietrze i ze muszą zostac porobione odgalezienia na kazdym pietrze dla sasiadow. W sasiednich klatkach tez sa piony gazowe i np. w jednej własciciele mieszkania na parterze, podłączali gaz i nie musieli "ciagnąć " pionu na poddasze i robic odgalezien natomiast w kolejnej z racji że zainteresowni gazem mieszkali na poddaszu "ciągneli" pion do samej góry jednak bez odgałezien. Pytanie moje jest takie czy obecna sytuacja jest klarowna pod wzgledem prawnym? Czy tak może być ze jestem niejako właścicielem pionu gazowego. Pozdrawiam O

Nowy doklejony: 26.08.14 15:45
Chce dodac jeszcze ze caly blok prosperuje jako wspolnota mieszkaniowa.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    ...osoba bądąca właścicielem mieszkania...
    ...administrator odmówił mi pokrycia kosztów wykonania , pionu gazowego...
    Jednego nie rozumiem - w waszym bloku nie było podłączonego gazu i teraz (od jakiegoś czasu) każdy z właścicieli sobie sam podłącza? Co na to gazownia? Dokonała odbioru, założyła gazomierze? Dziwne to wszystko. Co na to ten administrator, jak rozumiem fachowiec?
    Sytuacja jak widzę jest w ogóle chora.
    O kwestiach finansowania budowy (przebudowy) instalacji gazowej w budynku wspólnoty decydują tylko i wyłącznie właściciele lokali a nie administrator!!!
    Czy była w tej kwestii podejmowana jakaś uchwała i co określała?
    czy obecna sytuacja jest klarowna pod wzgledem prawnym?
    Nic nie jest klarowne w tym stanie jaki opisałe(a)ś, za mało danych.
  • Opcje
    ola1ola1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witajcie
    W bloku zostało zrobione przyłącze plus poziom gazowy (idacy przez piwnice) a teraz jak ktos chce to sie podłącza. Ale tylko w mojej klatce przystosowany jest pion do przystkich ewentualnych chetnych na odbiór gazu w przyszłości.
    tak wszystko odebrane u mnie przynajmniej, w sąsiednich klatkach tez bo inaczej by gazu nie puscili. Uchwala byla ze wlasciciele sie zgadzaja na podłączenie pionu ale na moj koszt. Taka była uchwała i wszyscy sie podpisali.
    Administrator tez sie podpisywał fachowiec
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    [cite]ola1: [/cite]Mam pytanie czy osoba bądąca właścicielem mieszkania w bloku (3 klatki w każdej 6 mieszkań) może być właścicielem pionu gazowego? Pytam dlatego,że jakiś czas temu administrator odmówił mi pokrycia kosztów wykonania , pionu gazowego i byłem zmuszony z własnej kieszeni pokryć wykonanie pionu. Nikt wiecej poza mna nie podłączał gazu w mojej klatce.

    Uchwala byla ze wlasciciele sie zgadzaja na podłączenie pionu ale na moj koszt. Taka była uchwała i wszyscy sie podpisali.
    Do kogo te pretensje, sama się zgodziłaś, że sponsorować będziesz ten pion , teraz jak masz już gaz w domu, to przyszło otrzeźwienie ?:bigsmile:
    Sponsoring "nowobogackich" we wspólnocie jest wskazany.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    Uchwala byla ze wlasciciele sie zgadzaja na podłączenie pionu ale na moj koszt.
    No jak administrator-fachowiec podpisał uchwałę tzn że możesz spać spokojnie.:confused:
    Nie rozumiem tylko dlaczego na twój koszt???
    Ja pytałem się o uchwałę w sprawie budowy przyłącza i sieci gazowej w budynku - to też było na twój koszt?
    Ciekawi ci właściciele - jak rozlicza ich gazownia skoro w twoim układzie do przyłącza sieć jest własnością gazowni, od przyłącza do liczników jest własnością wspólnoty a od liczników do kuchenek właścicieli lokali.
    Generalnie do liczników (gazomierzy) instalacja powinna być własnością gazowni.
    p.s. dla lepszej korespondencji dobrze jest się określić bardziej zdecydowanie:
    ola1...dodam ze mialem okreslone wytyczne
    -???
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystko co jest od licznika do mieszkania jest Twoje, reszta należy do wspólnoty. To taka ogólna zasada.
    Uchwała kuriozum, ale rozumiem, że bez niej nie miałbyś gazu.
    Mimo że kuriozum to uważam że trzeba trzymać się wzajemnych ustaleń.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy tak może być ze jestem niejako właścicielem pionu gazowego
    Właścicielem pionu jest ten, który za to zapłacił.
    Niezły pasztet się szykuje, jak za 2-9 lat ktoś będzie chciał się przyłączyć albo ty np. sprzedasz mieszkanie.
    Nie zawierusz rachunków.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ola1: może być właścicielem pionu gazowego ?
    Jest na to jakiś konkretny dowód ?
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]
    Czy tak może być ze jestem niejako właścicielem pionu gazowego
    Właścicielem pionu jest ten, który za to zapłacił.
    Bardzo ciekawa konstrukcja myślowa/prawna.
    Jeżeli wlaścicielem tego pionu jest ten który za niego zapłacil to również oznacza że jest on odpowiedzialny za utrzymanie tego pionu w należytym stanie.
    Ciekawe jest też czy ten kto zaplacił za ten pion będzie odpowiedzialny za jego stan nawet jak przestanie w tym domu mieszkać. :bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    [cite] koziorozka:[/cite]
    Czy tak może być ze jestem niejako właścicielem pionu gazowego
    Właścicielem pionu jest ten, który za to zapłacił.
    niekoniecznie .... wszytko zależy od treści uchwały ws zgody na jego wykonanie.
    Choć ola1 była inwestorem, to nie oznacza, że jest właścicielem tego pionu posadowionego na cześć wspólnej.
  • Opcje
    ola1ola1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do KubaP:
    Koszt pionu nie był wcale duży wiec nie wiem skąd stwierdzenie o sponsoringu nowobogackich. Chciałem miec gaz i sobie podłączyłem i tyle. 7x tyle kosztowała mnie instalacja ktora robili w domu. Generalnie to mam gdzies czy mi te pieniądze wspolnota odda czy nie ale administrator wprowadzil mnie w bład bo powiedział ze nie bedzie pokrywał tego pionu z pieniedzy wspolnoty ale nie powiedzial mi tez ze to wspolnota decyduje a gdyby mi to powiedział to bym kazał mu przygotować uchwałe o budowie pionu z pieniedzy wspolnoty i wtedy bym zbieral podpisy. Gdyby wiekszosc zdecydowała ze nie pokrywa bydowy pionu ze wspolnych pieniedzy to ok, nie mial bym pretensji. Ja nie musze znac i nie znam wszystkich przepisów dotyczacych wspolnot to administrator jest od tego zeby mi je przedstawic i wyjasnic o co chodzi a tego nie zrobił. Tyle w temacie. Jeszcze takie jedno małe pytanko może byc retoryczne: Jeśli pomimo tego że zapłaciłem za pion nie jestem jego właścicielem wspólnota też nie to kto odpowieada za konserwacje tego pionu? :) :)
    Pozdrowienia
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powtórzę to co wcześniej:
    Wszystko co jest od Twojego licznika gazu do mieszkania jest Twoje, reszta należy do wspólnoty.
    Zrobiłeś prezent wspólnocie (pomijam świadomie czy nieświadomie) i ona za to odpowiada. Poza odcinkami od czyjegoś licznika do mieszkań włącznie.
  • Opcje
    ola1ola1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok. Dziękuję i pozdrawiam.
  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] trader:[/cite]Powtórzę to co wcześniej:
    Wszystko co jest od Twojego licznika gazu do mieszkania jest Twoje, reszta należy do wspólnoty.
    Zrobiłeś prezent wspólnocie (pomijam świadomie czy nieświadomie) i ona za to odpowiada. Poza odcinkami od czyjegoś licznika do mieszkań włącznie.
    Nie prawda.

    @ola1
    To, za co zapłaciłeś jest Twoje i tak długo, jak długo nie przekażesz pionu na majatek wspólnoty <b>będzie Twój</b>. Jeśli ktoś będzie chciał się podłączyć do Twojego pionu, to <u>Ty</u> wyrażasz na to zgodę, a nie wspólnota.
    Inna sprawa, że na podłączenie się do instalacji wspólnoty powinieneś mieć zgodę wspólnoty (uchwała). Więc jeśli tej zgody nie miałeś, to jeżeli teraz pojawi się jakiś złośliwiec, albo zawistnik, a pociągnie ludzi za sobą, to może skończyć się demontażem pionu. Zgodę powinieneś mieć na dwie rzeczy. Na podłączenie się do instalacji - wspólnota ma prawo zarządać od Ciebie jakiejś partycypacji w kosztach tego, co wcześniej sama zbudowała, więc w ramach partycypacji mogliby - i byłoby to rozsądne - zarządać przekazania pionu na własność wspólnoty bezpłatnie. Oraz zgodę na drugą rzecz - na zajęcie części wspólnej. Bez takiej zgody mogłeś nie dostać pozwolenia na budowę. No ale co urząd, to inna interpretacja prawa.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    [cite] ola1:[/cite]Do KubaP:Koszt pionu nie był wcale duży wiec nie wiem skąd stwierdzenie o sponsoringu nowobogackich. Chciałem miec gaz i sobie podłączyłem i tyle.
    to skąd ten wątek i to stwierdzenie
    [cite] ola1:[/cite]
    Pytam dlatego,że jakiś czas temu [b]administrator odmówił mi pokrycia kosztów wykonania[/b] , pionu gazowego 
    i byłem zmuszony z własnej kieszeni pokryć wykonanie pionu.
    

    [cite] ola1:[/cite] ale administrator wprowadzil mnie w bład bo powiedział , że nie bedzie pokrywał tego pionu z pieniedzy wspolnoty , ale nie powiedzial mi też, że to wspolnota decyduje, a gdyby mi to powiedział to bym kazał mu przygotować uchwałe o budowie pionu z pieniedzy wspolnoty i wtedy bym zbieral podpisy.
    nie powiedział ci też że jest taka instytucja jak właściciel lokalu , wcale nim nie musiałeś być, a jednak nim zostałeś. Skąd zaczerpnąłeś wiedzę?

    Jak się jest właścicielem lokalu, to trzeba znać swoje OBOWIĄZKI i prawa jakie z tego faktu wynikają, a w szczególności trzeba znać treść ustawy o własności lokali ,
    a nie walić na forum i rozdzierać szat, że ci się krzywda dzieje, bo jesteś niewyedukowanym właścicielem lokalu.

    Jakbyś przeczytał UoWL to byś wiedział, że to nie Administrator pokrywa koszty utrzymania nieruchomości , a właściciele lokali , którzy tworzą wspólnotę mieszkaniową.
    To od decyzji ( uchwały) właścicieli lokali zależy na co chcą wydawać kasę, a na co nie .
    [cite] ola1:[/cite]
    [b]Uchwala byla[/b] ze wlasciciele sie zgadzaja na podłączenie pionu ale [b]na moj koszt.[/b] 
    Taka była uchwała i [b]wszyscy sie podpisali.[/b]
    

    [cite] ola1:[/cite] Ja nie musze znac i nie znam wszystkich przepisów dotyczacych wspolnot to administrator jest od tego zeby mi je przedstawic i wyjasnic o co chodzi a tego nie zrobił. Tyle w temacie.
    Sorry , ale wniosek nasuwa się sam ....
    typowa krnąbrna postaw właściciela lokalu, kupiłem lokal , ale chcę żyć tak jak żyłem w "komunalce",
    a jak już ktoś jest winien, to nie JA właściciel lokalu tylko ONI ( np.: administrator, Zarząd, współwłaściciele nieruchomości ...)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano września 2014
    [cite] ola1:[/cite]Witam serdecznie
    Mam pytanie czy osoba bądąca właścicielem mieszkania w bloku (3 klatki w każdej 6 mieszkań) może być właścicielem pionu gazowego? Pytam dlatego,że jakiś czas temu administrator odmówił mi pokrycia kosztów wykonania , pionu gazowego i byłem zmuszony z własnej kieszeni pokryć wykonanie pionu. Nikt wiecej poza mna nie podłączał gazu w mojej klatce. Dodam też ze na tą okoliczność administrator sporządził uchwałe, w ktorej umieszczono zapis że ja jako właściciel pokryję koszty pionu i że jeżeli ktoś bedzie chciał sie podłączyć w przyszłości to musi partcypować w kosztach ktore ja ponioslem czyli oddac mi jakas czesc pieniedzy. . Więc z tego wynika że ja jestem właścicielem pionu i moge w przyszłosci odmówic podłączenie sie komukolwiek? Jeszcze dodam ze mialem okreslone wytyczne ze musze poprowadzic pion na poddasze choc mieszkam na 1 pietrze i ze muszą zostac porobione odgalezienia na kazdym pietrze dla sasiadow. W sasiednich klatkach tez sa piony gazowe i np. w jednej własciciele mieszkania na parterze, podłączali gaz i nie musieli "ciagnąć " pionu na poddasze i robic odgalezien natomiast w kolejnej z racji że zainteresowni gazem mieszkali na poddaszu "ciągneli" pion do samej góry jednak bez odgałezien. Pytanie moje jest takie czy obecna sytuacja jest klarowna pod wzgledem prawnym? Czy tak może być ze jestem niejako właścicielem pionu gazowego. Pozdrawiam O

    Mamy tu do czynienia z sytuacją doposażenia nieruchomości wspólnej przez właściciela lokalu, pion stanowi nieruchomość wspólną, ponieważ został z nią połączony - dostrzegam tu analogię jak w przypadku doposażenia budynku w instalację centralnego ogrzewania - jedni chcą - inni nie chcą.
    Sądy jakoś to w końcu rozwiązały - generalnie orzecznictwo idzie w tym kierunku, że taka instalacja - a więc, jak rozumiem także pion - to nieruchomość wspólna.

    Czy pojęliście uchwałę o sposobie partycypowania - jeżeli tak, to czy została zaskarżona w terminie? Jaka jest konkretnie jej treść?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    girjicgirjic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kmaski:[/cite]
    [cite] trader:[/cite]
    To, za co zapłaciłeś jest Twoje i tak długo, jak długo nie przekażesz pionu na majatek wspólnoty <b>będzie Twój</b>.


    Skąd taki pomysł ? To co na nieruchomości, trwale z nią związane, należy do właściciela nieruchomości (wyjątek stanowi użytkowanie wieczyste).

    Tak patrząc każdy by stawiał dom gdzie chce, garaż tuż pod blokiem i twierdził - to mój dom/garaż, bo zapłaciłem. Jeżeli budujesz coś na rzeczy cudzej - jest to nadal nie Twoje, masz ewentualnie prawo do zwrotu kosztów lub zysku ze wzrostu wartości - choć też nie zawsze.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.