"odsetki ustawowe"

KarinaKarina Użytkownik
edytowano września 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Należę do Wspólnoty (odkupiłam mieszkanie od poprzedniego właściciela). Płacę czynsz ostatniego dnia m-ca-tak jak otrzymuję pensję. Ostatnio zarządca poinformował mnie, że od dnia 15 będą mi naliczać ustawowe odsetki. Nie podpisywałam żadnego zobowiązania, że będę płacić jakieś zaliczki (trudno to nazwać zaliczką-jest to całość czynszu). Obecnie wszystkie inne media opłaca się z dołu za rzeczywiste zużycie, a nie z góry. Proszę o jakieś rady (w 1 m-cu musiałabym zapłacić 2x czynsz, żeby płacić 15 każdego m-ca a skąd to wziąć, kwota za czynsz nie jest mała.

Komentarze

  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przeczytaj ustawę o własności Lokali http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali
    w szczególności art.15 tej ustawy
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] Karina:[/cite]Płacę czynsz ostatniego dnia m-ca-tak jak otrzymuję pensję. Ostatnio zarządca poinformował mnie, że od dnia 15 będą mi naliczać ustawowe odsetki. Nie podpisywałam żadnego zobowiązania, że będę płacić jakieś zaliczki (trudno to nazwać zaliczką-jest to całość czynszu). Obecnie wszystkie inne media opłaca się z dołu za rzeczywiste zużycie, a nie z góry. Proszę o jakieś rady (w 1 m-cu musiałabym zapłacić 2x czynsz, żeby płacić 15 każdego m-ca a skąd to wziąć, kwota za czynsz nie jest mała.
    Zgodnie z tym, co powyżej wskazał @trader, zarządca może naliczać odsetki już od 11-go każdego miesiąca. Z tym, że naliczanie odsetek dopuszczalne jest tylko od tej części zaliczki, która dotyczy zarządu nieruchomością wspólną. Fakt, że nie podpisywałaś dokumentu z wymiarem zaliczki niewiele pomoże, bo termin zapłaty jest określony ustawowo, a ponieważ dotychczas płaciłaś odpowiednie kwoty z tytułu zaliczki (tylko w innym terminie), to jest to dowód, że znałaś ich wysokość. Niestety, jedynym wyjściem jest takie przeorganizowanie swoich finansów, aby w jednym miesiącu zapłacić podwójnie i mieć sprawę raz na zawsze wyprostowaną.
    P.S. termin "zaliczka" oznacza to wszystko co płacisz do wspólnoty (no może oprócz opłaty za śmieci). Niektórzy mówią na to "czynsz", ale to bez znaczenia.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] Karina:[/cite]Należę do Wspólnoty (odkupiłam mieszkanie od poprzedniego właściciela).
    Nie podpisywałam żadnego zobowiązania, że będę płacić jakieś zaliczki (trudno to nazwać zaliczką-jest to całość czynszu).
    Twoje żądania są nieuzasadnione i wypływają z nieznajomości ustawy o własności lokali ( to twój elementarz jako członka Wspólnoty)
    Podpisując akt notarialny przeniesienia własności przyjęłaś na siebie obowiązki jakie wynikają z zapisów ustawowych , a tam jest zapisane
    [b]Art. 15.[/b]
    1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, [b]płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.[/b]
    2. Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość.
    

    [cite] Karina:[/cite]Obecnie wszystkie inne media opłaca się z dołu za rzeczywiste zużycie, a nie z góry.
    Proszę o jakieś rady (w 1 m-cu musiałabym zapłacić 2x czynsz, żeby płacić 15 każdego m-ca a skąd to wziąć, kwota za czynsz nie jest mała.
    Płacę czynsz ostatniego dnia m-ca-tak jak otrzymuję pensję.
    nieznajomość prawa nie zwalnia ciebie od odpowiedzialności .
    Ty nie opłacasz czynszu lecz ustawową "Zaliczka na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością a ona winna być płacona z góry do 10 dnia każdego miesiąca.
    Naliczone zaliczki są rozliczane po roku obrachunkowym , zazwyczaj w I kwartale roku następnego ( zebranie sprawozdawcze wspólnoty)

    [cite] Karina:[/cite]Ostatnio zarządca poinformował mnie, że od dnia 15 będą mi naliczać ustawowe odsetki.
    widocznie macie takie prawo wewnętrzne (regulamin wspólnoty)
    [cite] [b]Egzo:[/b][/cite] 
    Niestety, jedynym wyjściem jest takie przeorganizowanie swoich finansów, aby [b]w jednym miesiącu zapłacić podwójnie [/b]i mieć sprawę raz na zawsze wyprostowaną.
    
    lub przez pewien okres np. 6 m-cy płacić większe zaliczki o 1/6

    TAK TEN ŚWIAT jest zorganizowany ....:wink:
  • Opcje
    KarinaKarina Użytkownik
    edytowano września 2014
    Dzięki, ale fakt faktem żle ten świat jest zorganizowany. A jak umrę, kto mi zwróci za niezamieszkanie przez wszystkie dni d.k. miesiąca. Jeszcze raz dziekuję, ale jestem niepocieszona, bo przeorganizować łatwo napisać, ale gorzej wykonać.:cry:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Karina: A jak umrę, kto mi zwróci za niezamieszkanie przez wszystkie dni
    To nie umieraj i żyj jeszcze bardzo długo. Sto lat !
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jak umrę, kto mi zwróci za niezamieszkanie przez wszystkie dni d.k. miesiąca.
    Spadkobiercy w kosztach wieńca :wink:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Karina napisała:
    A jak umrę, kto mi zwróci za niezamieszkanie przez wszystkie dni d.k. miesiąca
    Ja i dołożę jeszcze drugie tyle i skrzynkę piwa , jak podasz dokładny adres do siebia.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] Karina:[/cite]Dzięki, ale fakt faktem żle ten świat jest zorganizowany.
    A jak umrę, kto mi zwróci za niezamieszkanie przez wszystkie dni d.k. miesiąca.
    Jeszcze raz dziekuję, .....:cry:
    Wiesz ,jak umrzesz to tobie już wszytko jedno , ty się martwisz o parę stówek :cry: :confused:, a nie martwisz się o swój lokal , komu on przypadnie w spadku?.... chcesz go zostawić zadłużonym ?:bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.