Pełnomocnictwo - czy musi być w dokumentacji u Zarzadcy?

solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
Witam,

mam wątpliwość w przebieg głosowania na zebraniu, w związku z tym mam parę pytań. Poniżej opis sytuacji.
Jeden głos, jak twierdzi właściciel, został wykorzystany bez jego wiedzy. Na karcie do głosowania jest info "z pełnomocnictwa".

1. Czy na zebraniu muszą być pokazane pełnomocnictwa? Albo zapis kto doręczył te pełnomocnictwa?
2. Czy po zebraniu podpisów w trakcie zebrania musi paść WYNIK głosowania? Nic takiego nie miało miejsca i po wyjściu z zebrania nie wiadomo było, czy uchwała przeszła czy nie.
3. Czy to prawda, że podczas zebrania w większości pojawiają się uchwały przekraczające zakres pracy zarządu (typu zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok poprzedni, uchwalenie regulaminu porządku)? Czy wówczas potrzebne jest pelnomocnictwo rodzajowe?
4. Czy administrator ma obowiązek załączyć otrzymane pełnomocnictwa do dokumentacji z zebrania?
5. Czy jeśli okaże się, że pełnomocnictwa nie są rodzajowe i w związku z tym uchwały są nieważne (bo sporo było tych pełnomocnictw) uchwały tracą ważność ot tak czy trzeba było je zaskarżyć w terminie do 6 tygodni (pomimo, że głos zawarty nieważnym pełnomocnictwem, bo zwykłym a nie rodzajowym)?
6. Administrator ma obowiązek poinformować właścicieli o wyniku głosowania tylko jeśłi uchwała podjęta była drogą indywidualnego zbierania podpisów. A co jeśli uchwała przeszła na zebraniu - czy admin musi poinformować nieobecnych właścicieli, aby oni mieli prawo ją zaskarżyć?
7. Czy jeśli okaże się, że tylko jeden głos został zaliczny jako sfałszowany/na nieprawidłowym pełnomocnictwie to uchwała jest ważna czy nie?


Uff, proszę o ___podanie linków czy art. do odpowiednich ustaw____. Naprawdę szukałam odpowiedzi na te pytania, ale nie potrafiłam znaleźć, więc pytam specjalistów :)

pozdrawiam!
«1

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    1. Czy na zebraniu muszą być pokazane pełnomocnictwa? Albo zapis kto doręczył te pełnomocnictwa?
    Tak, pełnomocnictwo ma byc dołączone do listy obecności.
    2. Czy po zebraniu podpisów w trakcie zebrania musi paść WYNIK głosowania?
    Nic takiego nie miało miejsca i po wyjściu z zebrania nie wiadomo było, czy uchwała przeszła czy nie.
    Na zebraniu / w trakcie jego powinna paść informacja ilu właścicieli jest reprezentowanych na zebraniu (udział z NW) . Jeżeli jest to wartość mniejsza niż 50% to uchwały nie zostały uchwalone na zebraniu i trzeba dozbierać głosy w drodze indywidualnego zbierania.
    3. Czy to prawda, że podczas zebrania w większości pojawiają się uchwały przekraczające zakres pracy zarządu (typu zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok poprzedni, uchwalenie regulaminu porządku)? Czy wówczas potrzebne jest pelnomocnictwo rodzajowe?
    Tak , pełnomocnictwo musi być rodzajowe . Wystarczy że pełnomocnictwo obejmuje głosowania uchwał objętych programem zebrania i wynikającym z przebiegu zebrania.
    4. Czy administrator ma obowiązek załączyć otrzymane pełnomocnictwa do dokumentacji z zebrania?
    Tak, do listy obecności.
    5. Czy jeśli okaże się, że pełnomocnictwa nie są rodzajowe i w związku z tym uchwały są nieważne (bo sporo było tych pełnomocnictw) uchwały tracą ważność ot tak czy trzeba było je zaskarżyć w terminie do 6 tygodni (pomimo, że głos zawarty nieważnym pełnomocnictwem, bo zwykłym a nie rodzajowym)?
    Jeżeli taki przypadek ma miejsce, to należy dokonać głosowania uzupełniającego. Nad głosowaniem na zebraniu powinna czuwać komisja skrutacyjna wybrana z uczestników zebrania.
    6. Administrator ma obowiązek poinformować właścicieli o wyniku głosowania tylko jeśłi uchwała podjęta była drogą indywidualnego zbierania podpisów. A co jeśli uchwała przeszła na zebraniu - czy admin musi poinformować nieobecnych właścicieli, aby oni mieli prawo ją zaskarżyć?
    Nie ma tego obowiązku. Tylko uchwały które były głosownie z udziałem głosów zbieranych w drodze indywidualnego zbierania.
    7. Czy jeśli okaże się, że tylko jeden głos został zaliczny jako sfałszowany/na nieprawidłowym pełnomocnictwie to uchwała jest ważna czy nie?
    To powinien rozstrzygnąć Sąd.

    Na powyższe pytania uzyskasz odpowiedzi w ustawie o własności lokali (link jest w mojej stopce UoWL)
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za odpowiedzi.
    Patrzyłam do UoWL natomiast nie widzę art. który wyraża konieczność przechowywania/dokumentowania pełnomocnictw. Chcę powołać się na konkretny art. w rozmowie w administracji. Możesz mi pomóc i go wskazać?
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A, czy na takim pełnomocnictwie musi być data zebrania czy wystarczy jakiś czas nieokreślony - po prostu for ever?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czas pełnomocnictwa może być nieokreślony, lecz ważne jest, by określić rodzaj czynności prawnych, było ono ważne na każdym zebraniu. Będzie ono dotyczyło tylko czynności wymienionych na pełnomocnictwie.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] solny.wroclaw:[/cite]Dzięki za odpowiedzi.
    Patrzyłam do UoWL natomiast nie widzę art. który wyraża konieczność przechowywania/dokumentowania pełnomocnictw. Chcę powołać się na konkretny art. w rozmowie w administracji. Możesz mi pomóc i go wskazać?


    Nie ma artykułu określającego przechowywanie pełnomocnictw. Obowiązek ten wynika z faktu wykazania przez zarząd, na przykład w przypadku zaskarżenia uchwały, że uchwała była podjęta zgodnie z przepisami prawa.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    7. Czy jeśli okaże się, że tylko jeden głos został zaliczny jako sfałszowany/na nieprawidłowym pełnomocnictwie to uchwała jest ważna czy nie?

    To powinien rozstrzygnąć Sąd.

    Głos będzie nieważny. Uchwała będzie ważna, jeśli po odliczeniu nieważnego głosu za uchwałą głosowała większość liczona według udziałów lub zwykła większość jeśli było głosowanie trybem 1 właściciel = 1 głos.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy ten jeden - ewentualnie "sfałszowany" - głos zdecydował o przejściu uchwały, czy i bez niego uzyskałaby większość?
    Solniczko, we wspólnotach często dochodzi do nieprawidłowości. Jak są drobnego rodzaju, to nie warto się szarpać. Lepiej skupić się na pozytywnym działaniu, obniżaniu kosztów utrzymania, diagnozie potrzeb remontowych i sprawnym usuwaniu awarii
    W większości wm brak chętnych do zarządu, czyli do zajmowania się porównywaniem ofert, szukaniem tańszego banku, ubezpieczyciela czy negocjowania umów. Jak zaczniesz gadać o konkretach z członkami zarządu, okażesz zainteresowanie problemami wm, to się przekonasz na ile są sprawni.
    Rozmowy z administratorem nie polecam. On wykonuje polecenia członków zarządu i to ich obowiązkiem jest m.in. pilnowanie prawidłowości pełnomocnictw, a nie administratora. On na zebraniu jest gościem, w najlepszym razie pomocnikiem
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozmowy z administratorem nie polecam.
    On wykonuje polecenia członków zarządu i to ich obowiązkiem jest m.in. pilnowanie prawidłowości pełnomocnictw, a nie administratora.
    On na zebraniu jest gościem, w najlepszym razie pomocnikiem
    ... :bigsmile: No, tak... tak jest w teorii ... Na zebraniu Zarząd Nadzoruje a administrator tyra i obsługuje zebranie prawie w każdym elemencie...
    Właściciele wychodzą z założenia ...Przecież MY płacimy ... więc i wymagamy ...po co mamy się angażować w organizację i przebieg zebrania właścicieli lokali.
    To taka dygresja do realu wspólnotowego...:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2011
    [cite] EDDIE:[/cite]

    Nie ma artykułu określającego przechowywanie pełnomocnictw. Obowiązek ten wynika z faktu wykazania przez zarząd, na przykład w przypadku zaskarżenia uchwały, że uchwała była podjęta zgodnie z przepisami prawa.

    Jeżeli ktoś twierdzi, że uchwała została podjęta - musi to udowodnić, m.in. okazując pełnomocnictwa, co wynika z reguły ogólnej określonej w art. 6 kodeksu cywilnego:

    "Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. "

    Udzielenie pełnomocnictwa winno nastąpić w formie pisemnej, chyba że przepis wymaga jakiejś szczególnej formy, o czym stanowi art. 103 kc.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] solny.wroclaw:[/cite]Patrzyłam do UoWL natomiast nie widzę art. który wyraża konieczność przechowywania/dokumentowania pełnomocnictw.
    Chcę powołać się na konkretny art. w rozmowie w administracji.
    W ustawie nie znajdziesz słów "przechowywać pełnomocnictwa" , tam jest mowa o dokumentacji technicznej. Przez analogię trzeba przyjąć, że to też dotyczy dokumentacji administracyjnej, którą stanowi dokumentacja z zebrań włascicieli lokali.

    Taka dokumentacja jest niezbędna dla celów dowodowych - dla Sądów, choćby przy możliwości zaskarżenia uchwał w 6 tygodniowym "okresie legislacji".
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [align=right](...) admin[/align]
    [cite] KubaP:[/cite]w 6 tygodniowym "okresie legislacji".
    Legislacja nie ma nic wspólnego z okresem na zaskarżenie uchwały właścicieli we wspólnocie. Jeśli by nawet proces podejmowania uchwał we wspólnocie umownie nazwać "legislacją", to proces ten kończy się razem z zakończeniem zebrania właścicieli lub zakończeniem głosowania w trybie indywidualnym i ogłoszeniem wyników. Pozew o uchylenie uchwały jest możliwy wtedy, gdy uchwała już jest, a więc już po zakończeniu "legislacji".
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi.

    Koziorożko,
    zdaję sobie sprawę, że bywają nieprawidłowości. Natomiast w naszej WM sprawa jest grubsza. 1 osoba miała w ręku 12 pełnomocnictw. I podejrzewamy, że prócz tego 1 potwierdzonego w rozmowie, jest więcej niepotwierdzonych tylko domniemanych.
    1 upoważnienie wiosny nie czyni, ale już 5 z nich unieważnia 2 uchwały.
    I zgadzam się z Tobą, iż nie warto się cofać, natomiast takie działania i "sprawdzanie" nawet po czasie mogą stanowić podstawę i dowód dla mieszkańców niezorientowanych w sprawie, że następnym razem lepiej żeby głosowali na kogoś innego do zarządu. Także jak widzisz, jak najbardziej patrzę do przodu ;)
    Wolę rozmawiać z administratorem, bo zarząd jest hm...po prostu do wymiany.

    Natomiast nie wiem nadal:
    2. Czy po zebraniu podpisów w trakcie zebrania musi paść WYNIK głosowania?
    Nic takiego nie miało miejsca i po wyjściu z zebrania nie wiadomo było, czy uchwała przeszła czy nie. Zebrano listy i koniec, bez ogłoszenia wyniku. ---> Czy taka praktyka jest prawidłowa? Chcę znać na przyszłość swoje prawa, bo na razie korzysta się z tego, że ich nie znam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] solny.wroclaw:[/cite]Natomiast nie wiem nadal:
    2. Czy po zebraniu podpisów w trakcie zebrania musi paść WYNIK głosowania?
    Nic takiego nie miało miejsca i po wyjściu z zebrania nie wiadomo było, czy uchwała przeszła czy nie. Zebrano listy i koniec, bez ogłoszenia wyniku. ---> Czy taka praktyka jest prawidłowa? Chcę znać na przyszłość swoje prawa, bo na razie korzysta się z tego, że ich nie znam.
    Przecież ci napisałem o tu
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/3273/pelnomocnictwo-czy-musi-byc-w-dokumentacji-u-zarzadcy/#Item_2
    Jak na zebraniu jest mniej niż 50 % reprezentowanych właścicieli to uchwała nie została podjęta i muszą być dozbierane głosy w drodze indywidualnego zbierania.
    Co robiła na zebraniu komisja skrutacyjna ? to jej zadaniem było informowanie o wyniku głosowania. Przewodniczący zebrania powinien tego dopilnować.
    [cite] solny.wroclaw:[/cite]Natomiast nie wiem nadal: 1 osoba miała w ręku 12 pełnomocnictw. I podejrzewamy, że prócz tego 1 potwierdzonego w rozmowie, jest więcej niepotwierdzonych tylko domniemanych. (...)
    Zebrano listy i koniec, bez ogłoszenia wyniku. ---> Czy taka praktyka jest prawidłowa?
    Chcę znać na przyszłość swoje prawa, bo na razie korzysta się z tego, że ich nie znam.
    Jak chcesz znać swoje prawa to polecam ci ustawę o własności lokali (link masz w mojej stopce ---> UoWL) , kodeks cywilny , regulamin wspólnoty (jak jest uchwalony). Tam jest wszytko napisane na temat twoich obowiązków i praw jako właściciela lokalu , członka wspólnoty.
    Jak nie będziesz miała wiedzy tam zapisanej to się zawsze będziesz czuła pokrzywdzona.

    Co do praktyki. We wspólnotach często właściciele "operatywni" posiadają pełnomocnictwo od tych właścicieli "leniwych" (ja to to określam taki lider grupki właścicieli lokali, taki społecznik-właściciel któremu coś się chce we wspólnocie zrobić) , bo im większy masz udział w NW to większą masz władzę przy głosowaniach. W wielu wspólnotach, zazwyczaj tych bardzo dużych, do zawiadomienia o zebraniu wspólnoty dołączane są wzory pełnomocnictw.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zebrano listy i koniec, bez ogłoszenia wyniku. ---> Czy taka praktyka jest prawidłowa?
    Mi się nie podoba, ale jest legalna
    Jak wejdziesz do zarządu, to zmienisz na lepszą ;)
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    Jak na zebraniu jest mniej niż 50 % reprezentowanych właścicieli to uchwała nie została podjęta i muszą być dozbierane głosy w drodze indywidualnego zbierania.

    Nie muszą.
    Skąd niby taka konieczność??
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    KubaP - ja rozumiem ,że na tym forum EKSPERTOWI wolno wszystko, również dezinformować proszących o radę. Nie sprzeciwiałbym się gdybyś używał zwrotów - " wg mojego doświadczenia", "wydaje mi się ,że należałoby" , "radziłbym". A Ty stajesz się wyrocznią i wykladnią prawa i to we wszystkich kwestiach nawet wtych w których nie masz zielonego pojęcia.
    solny.wrocław - (krótka dygresja o mieście, ponieważ pochodzę z Jeleniej Góry, i często bywałem we Wrocławiu. Na Pl. Solnym była siedziba WOPR-u, wg wielu moich znajomych najpiękniejsze miasto w Polsce.
    Pozwolę sobie doradzić Ci kierując się jedynie moim doświadczeniem w zarządzaniu swoją własnością. Z praktyki dnia codziennego wynika całkowita bierność członków wspólnot. Na zebranie prawdopodobnie nigdy nie przyjdzie ponad 50% czlonków, więc takie zebranie niczego nie uchwali.Nie ma więc najmniejszego sensu powolywania jakiegokolwiek organu pomocniczego jakim jest np. komisja skrutacyjna. W moim przypadku raz zdarzyla się sytuacja "quorum", więc powolalem komisję w skladzie mojej żony!? W trakcie przerwy na liczenie glosów wszyscy się rozeszli, i żona "zameldowała" mi ,że zabraklo glosów do uchwalenia i będę "musial" dozbierać głosy.Oczywiście Zarząd nic nie musi, Zarząd ma jedynie taką możliwość. Wg mnie "kolędowanie" to żenujące zjawisko upokarzające czlonków Zarządu.Od zeszlego roku zamontowalem w tym celu na klatkach "skrzynki pocztowe -ADMINISTRACJA", troszkę się poprawilo!

    Co do pełnomocnictw - takie jest prawo właściciela, oczywiście powinno być rodzajowe, ale "czepianie" się do tego to takie kruczki prawne, nie każdy jest "alfą i omegą" w zakresie prawa jak np. niektorzy eksperci tego forum.W tej sytuacji poprosilbym okaziciela o zmianę pelnomocnitwa i dostarczenie do Zarządu.Gdyby okaziciel chcial sfalszować pelnomocnictwo, zrobilby to samo z rodzajowym. Zarząd nie ma możliwości sprawdzenia "legalności " tego dokumentu, a ponadto okaziciel jest chyba dorosly i zna ewentualne konsekwencje takiego przestepstwa.

    Następne dywagacje na temat dokumentacji z zebrania to są pobożne życzenia KubyP. Oczywiście logika nakazuje skompletowanie takiej teczki, ale nie prawo. Ja oprócz tych dokumentow zalączam jeszcze zapis cyfrowy z zebrania, za co w zeszlym roku bylem zaciekle atakowany (oczywiście przez ekspertow tego forum), ,że to atak na swobody obywatelskie, naruszenie dóbr osobistych i tam takie duperele.

    Co do Twojej sytuacji. Skoro na zebraniu nie bylo 50% to uchwala może być podjęta jedynie poprzez "dozbieranie glosów". O wyniku takiego glosowania powinniście być powiadomieni na piśmie, i od tego momentu możecie ją zaskarżyć do sądu, ale nie powinniście jedynie domniemywać ale mieć rzetelne dowody "przekrętu". I jak chcesz zmienić Zarząd to musisz mieć poparcie 50%. To jest demokracja.:bigsmile:
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca - to solny.wroclaw będzie musiał udowodnić przed sądem ,że ma rację a nie odwrotnie.:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]Zarządca - to solny.wroclaw będzie musiał udowodnić przed sądem ,że ma rację a nie odwrotnie.:bigsmile:

    Tak, ale jeżeli solny wytoczy powództwo o ustalenie nieistnienia uchwały, to wtedy wspólnota musi udowodnić, że taka została podjęta.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca - ja naprawdę nie wiem o co Ci niekiedy chodzi?
    ale jeżeli solny wytoczy powództwo o ustalenie nieistnienia uchwały, to wtedy wspólnota musi udowodnić, że taka została podjęta.
    Przeczytaj tgo jeszcze raz ze zrozumieniem.Ja nie mam aż tak wybujałej wyobraźni.:bigsmile:
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @MirekL (cieszę się, że lubisz nasze miasto - zapraszamy ponownie - jest coraz piękniej :) )

    Z tego, co ja rozumiem poprzez wypowiedź Zarządcy, to _tłumacząc trochę nieumiejętnie_:
    Jeśli my (grupa 1) zaczniemy od tego, że zaskarżamy ważność pełnomocnictw, to wtedy musimy jako ta grupa udowodnić że one są nieważne.
    A jeśli zaskarżymy ważność uchwał, to wtedy druga grupa/osoba/ musi udowodnić, że uchwały są ważne, bo są te pełnomocnictwa.
    Nie jestem prawnikiem, no ale może jest różnica pomiędzy tymi dwiema sytuacjami.

    Odnośnie sytuacji, o którą pytam. Pełnomocnictwa przyniosła właśnie osoba z Zarządu ...W tym cały szkopuł. Na zebraniu była ponad 50%, dlatego uchwały przeszły. NIe przeszłyby bez tych pełnomocnictw. Natomiast są one niekorzystne, bo głosy były użyte na potrzeby osoby, która je przyniosła. Jak rozmawiałam z jedną potwierdzoną osobą, która dała taki papier, to zagłosowano wbrew jej woli (ona nie godziła się na zaakceptowanie jednej z uchwał, no ale to już tak jest, jak daje się upoważnienie komuś, kto działa w swoim imieniu. W skrócie - po ptokach.

    Pytam, bo jeśli okaże się, że nie ma tych pełnomocnictw w dokumentacji (a np. były nierodzajowe), to nie mam żadnego argumentu dla innych właścicieli, żeby pokazać im, że zebranie odbyło się niezgodnie z prawem. Mogę tylko się mądrzyć, a chcę dobrze i nie zależy mi, żeby wytaczać tą sprawę w sądzie, tylko chcę zyskać wiarygodność wśród mieszkańców. W naszej WM nie ma również szczegółowego regulaminu działania Zarządu, więc on działa jak chce i nie można nic egzekwować.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    solny.wroclaw - jeszcze trochę i wyjdzie calkowicie inna sytuacja niż na początku wątku. Nie mogę Ci doradzać jak nie znam wszystkich faktow. Skoro na zebraniu bylo ponad 50% wlaścicieli i byli oni za uchwalami to one zostały uchwalone. Dziwię się sytuacji w której ZArząd czy administrator nie powiadamia tego uczestnikom zebrania,chyba coś przeoczyłeś. Oczywiście 6-tygodni od zebrania masz prawo zaskarżyć te uchwaly do sądu, przedstawiając solidne dowody nieprawidlowości, tj. oswiadczeń wlaścicieli ,że nie udzielili pelnomocnictwa albo zostali wprowadzeni w błąd itp. Jest to możliwe ale bardzo trudne, bo jak znam życie to nie będzie chętnych żeby się narażać, chodzić po sądach , a przede wszystkim przyznać się do blędu.Samo życie.Ponadto trudno mi uwierzyć, żeby czlonek zarządu falszowal dokumenty, po co? Ma w tym jakiś interes? Jeżeli uważasz ,że zarząd dziala źle, to również możesz zwrócić się do sądu o wyznaczenie zarządcy przymusowego, ale to trzeba udowodnić, Twoje personalne uprzedzenia nie mają większego znaczenia.
    W naszej WM nie ma również szczegółowego regulaminu działania Zarządu, więc on działa jak chce i nie można nic egzekwować
    Takich regulaminów nie ma w prawie wszystkich wspólnotach w Polsce, tu obowiązuje ustawa o wlasności lokali.:bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pytam, bo jeśli okaże się, że nie ma tych pełnomocnictw w dokumentacji (a np. były nierodzajowe), to nie mam żadnego argumentu dla innych właścicieli, żeby pokazać im, że zebranie odbyło się niezgodnie z prawem.

    Zebranie nie może odbyć się niezgodnie z prawem jeśli byliście zawiadomieni o nim na tydzień wcześniej.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] EDDIE:[/cite]Zebranie nie może odbyć się niezgodnie z prawem jeśli byliście zawiadomieni o nim na tydzień wcześniej.
    Może, ale to nie ma większego znaczenia, jeżeli uchwały zostały podjęte dużą większością głosów. Uchybienia proceduralne, związane ze zwołaniem i przebiegiem zebrania mogą być powodem uchylenia uchwał podjętych na zebraniu tylko wówczas, jeżeli miały lub mogły mieć wpływ na treść tych uchwał - a to trzeba udowodnić.

    Jeżeli masz dowody na to, że niektóre pełnomocnictwa nie zostały udzielone (pełnomocnik działał bez umocowania) lub że zostały sfałszowane i ten fakt zaważył na wyniku głosowania, to jest to podstawa do uznania uchwały za nieistniejącą z powodu braku wymaganej większości głosów za jej przyjęciem.
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję Wam wszystkim za wypowiedzi. Wiem już więcej, a póki co, muszę sprawdzić dokumentację i wtedy wyjaśni się więcej.

    Nie chcę iść z tym do sądu, łatwiej będzie odwołać obecny zarząd przez zgromadzenie większości głosów, aniżeli bawić się w sądy. lepiej tą energię wykorzystać na działania budujące, gdy do poważnych uchybień nie doszło (typu wydaliśmy cały fundusz remontowy).
    Jeśli osoba, której podpis podrobiono czuje się na tyle poszkodowana, to może iść do prokuratury czy do innego organu.

    @MirekL, no właśnie nic nie przeoczyłam. Na zebraniu nie było informacji o wyniku głosowania, a jakoś nikt nie zaprotestował, nie orientując się że przecież warto byłoby ten wynik poznać. Zarząd widocznie miał w tym swój cel, aby nie dochować prawidłowego przebiegu głosowania, ale to już moje gdybania i nie wynikają z moich personalnych uprzedzeń, tylko napotykanych niewyjaśnionych spraw, które odkrywam zadając pytania.

    @Eddie, przecież tu w ogóle nie jest mowa o terminie powiadomienia tylko, tak jak wyjaśnił owner, o pełnomocnictwach decydujących o wyniku głosowania.

    -----------
    A przy okazji - dostaję przed zebraniem pismo z proponowanym porządkiem obrad, sprawozdaniem finansowym itp. Czy w takim papierach przedzebraniowych muszą być projekty uchwał, które będziemy głosować czy nie? a może wystarczy tylko jedno zdanie typu pkt 1. podjęcie uchwały w sprawie opłat.... ? Głosowaliśmy regulamin, który na oczy zobaczylismy dopiero na zebraniu i nie było o nim mowy w takim przedzebraniowym zawiadomieniu, więc ci co nie przyszli, nie wiedzieli że taki regulamin będzie głosowany.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    solny.wroclaw - cieszę się ,że troche pomogliśmy.Jeżeli jest możliwość zmiany zarządu to go zmieńcie, oby na lepszy. Ale przede wszystkim właściciele powinni się uaktywnić. Na zebranie powinien przyjść każdy, bo tu chodzi o jego interes. Na zebraniu własciciele są najważniejsi,mogą akceptować porządek zebrania lub go odrzucić ,wzbogacić, uzupełnić, żądać wyjaśnień. Ale żeby tak dzialać trzeba znać swoje prawa, a te są w ustawie o własności lokali. Zachęcaj wszystkich do przeczytania tych przepisów.POWODZENIA:bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    Nie bardzo rozumiem twoje słowa:
    @Eddie, przecież tu w ogóle nie jest mowa o terminie powiadomienia tylko, tak jak wyjaśnił owner, o pełnomocnictwach decydujących o wyniku głosowania.

    Czy w takim papierach przedzebraniowych muszą być projekty uchwał, które będziemy głosować czy nie?

    Solny.wroclaw, nie muszą być projekty uchwał, nie ma takiej konieczności, z uchwałami można zapoznać się bezpośrednio przed głosowaniem na zebraniu. Dobrym zwyczajem jednak jest, jeśli są one dołączone do porządku obrad tak, by wszyscy mogli się z nimi wcześniej zapoznać i zająć swoje stanowisko na temat projektu uchwały.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Głosowaliśmy regulamin, który na oczy zobaczylismy dopiero na zebraniu i nie było o nim mowy w takim przedzebraniowym zawiadomieniu, więc ci co nie przyszli, nie wiedzieli że taki regulamin będzie głosowany.

    Czy w zawiadomieniu o zebraniu nie byliście poinformowani o porządku zebrania? To jest wymóg formalny. Porządek można zmienić na początku zebrania ale przy informacji o zebraniu powinien być podany porządek zebrania.
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @Eddie,
    był porządek obrad, natomiast w tym porządku nie było wzmianki o regulaminie, tylko były inne uchwały.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    solny.wroclaw - to nie jest nic szczególnego. Może potrzeba uchwalenia regulaminu wynikla w czasie zebrania. Ja bym tak nie postąpił, ponieważ na zebraniu nie ma czasu na analizowanie poszczególnych punktów regulaminu. Obecni powinni byli zaproponować przerwanie glosowania i danie czasu do analizy. Z drugiej strony nie dziwię się, że zarząd forsował jego przeglosowanie. Przy takim "zaangażowaniu" właścicieli domniemywam ,że większości "wisi" co się dzieje we WM. To ,że Zarząd zebral upoważnienia świadczy jedynie o nich dobrze, mogli nic nie robić.:bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie chcę iść z tym do sądu, łatwiej będzie odwołać obecny zarząd przez zgromadzenie większości głosów, aniżeli bawić się w sądy. (...)
    Jeśli osoba, której podpis podrobiono czuje się na tyle poszkodowana, to może iść do prokuratury czy do innego organu.
    Brawo! :clap:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Jak na zebraniu jest mniej niż 50 % reprezentowanych właścicieli to uchwała nie została podjęta i muszą być dozbierane głosy w drodze indywidualnego zbierania.
    Nie muszą.
    Skąd niby taka konieczność??
    z art. 23 UoWL. Decyzje we wspólnocie muszą zapadać: albo ZA albo PRZECIW. Pozostawienie uchwały bez rozstrzygniecie jest niedopuszczalne.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba, nie mąć
    Właściciele głosują PROJEKT uchwały. Ten projekt albo wchodzi w życie (staje się uchwałą po osiągnięciu ponad 50% głosów ZA), albo zdycha śmiercią naturalną.
    Tertium non datur
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]
    Pozwolę sobie doradzić Ci kierując się jedynie moim doświadczeniem w zarządzaniu swoją własnością.
    Z praktyki dnia codziennego wynika całkowita bierność członków wspólnot.
    Na zebranie prawdopodobnie nigdy nie przyjdzie ponad 50% czlonków, więc takie zebranie niczego nie uchwali.
    Jaśnie Panie autorytecie, czym różni sie ton w twoim wpisie od mojego? Czy ja napisałem "Że przyszło , jest obecnych" nie rozumiesz słów "jest reprezentowanych"
    .Nie ma więc najmniejszego sensu powolywania jakiegokolwiek organu pomocniczego jakim jest np. komisja skrutacyjna.
    Tu nie chodzi o to, czy jest sens, czy go nie ma, ale o zasady dobrej organizacji zebrania właścicieli lokali dla ewentualnych celów dowodowych.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Kuba, nie mąć
    Właściciele głosują PROJEKT uchwały.
    Ten projekt albo wchodzi w życie (staje się uchwałą po osiągnięciu ponad 50% głosów ZA), albo zdycha śmiercią naturalną.
    Tertium non datur
    Mąć? Zanim jeszcze raz użyjesz tego słowa zastanów się ... kochanieńka "projektem" to ona była przed głosowaniem. Z chwilą głosowania przez właścicieli reprezentowanych na zebraniu stała się uchwałą. Uchwałą bez rozstrzygnięcia.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    Jeżeli rozpoczęto głosowanie, to trzeba je dokończyć po zebraniu - zebrać brakujące do rozstrzygnięcia głosy. To jest obowiązek zarządu. Między innymi po to jest on wybierany.
    Dopóki jednak nie ma większości głosów "za", to nie ma uchwały, bo nic nie zostało uchwalone. To nadal jest projekt, aż do rozstrzygnięcia. Jeżeli poprze go większość, staje się uchwałą. Jeżeli większość go odrzuci, projekt upada.
    Pozostawienie uchwały bez rozstrzygniecie jest niedopuszczalne.
    Zdarza się, że projekt nie jest w stanie uzyskać większości ani "za", ani "przeciw" i pozostaje nierozstrzygnięty. Nie musi to wynikać z zaniechań zarządu. Powody są różne: nieobecność właścicieli, brak chęci udziału w głosowaniu itp. Nie da się zmusić właścicieli do oddania głosu. Jeżeli nie ma rozstrzygnięcia, nie ma uchwały. To jest dopuszczalne i zdarza się w praktyce. Projekt nie został ani przyjęty ani odrzucony.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pozostawienie uchwały bez rozstrzygniecie jest niedopuszczalne.

    TOTALNA BZDURA.

    Poproszę artykuł z UWL mówiący o tym.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] owner:[/cite]Dopóki jednak nie ma większości głosów "za", to nie ma uchwały, bo nic nie zostało uchwalone.
    To nadal jest projekt, aż do rozstrzygnięcia.
    Jeżeli poprze go większość, staje się uchwałą. Jeżeli większość go odrzuci, projekt upada.
    Bzdura , jakby to był projekt uchwały to można by było zmieniać treść uchwały na każdym etapie głosowania .

    Według kozioriozka i owner - Głosowana treść projektu można zastąpić innym projektem uchwały w głosowaniu w drodze indywidualnego głosowania - tak jak to się robi z projektami.
    Takie postępowanie nazywa się fałszerstwem.

    Rozpoczęcie głosowania nad projektem uchwały zamyka rozdział projektu, wstępując w etap treść uchwały. Uchwały nierozstrzygniętej jeżeli nie uzyska większościowego wyniku w trakcie głosowania na zebraniu wspólnoty.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No jak trzech ekspertów zabralo glos to nie jest zwykla dyskusja to się nazywa "panel dyskusyjny" i niewątpliwie będzie to podstawa do analiz dla sejmowej komisji legislacyjnej. A tak po prostu jest to bicie piany aby przekonać innych do czegoś , do czego ich nie można przekonać.
    KubaP - ekspert nr 1, aktualnie przewodzący rankingiem na zarządcę Tysiąclecia zaczął od sarkazmu i ironii
    Jaśnie Panie autorytecie
    Nigdzie się tak nie określałem, ja przedstawilem się na tym forum. Z kim mam do czynienia?, wystarczy mi aktualna funkcja sprawowana we WM i w której?. Proszę się nie wstydzić, jeżeli wykonuje się rzetelnie swoje obowiązki, to jest tylko powód do dumy.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] solny.wroclaw:[/cite]A przy okazji - dostaję przed zebraniem pismo z proponowanym porządkiem obrad, sprawozdaniem finansowym itp.
    Czy w takim papierach przedzebraniowych muszą być projekty uchwał, które będziemy głosować czy nie?
    Widzę, że nadal nie chce ci się przeczytać tekstu ustawy o własności lokali...:sad:

    Tak powinny być dołączone projekty-treść zgaszonych uchwał w programie zebrania.
    Wiele wspólnot, na wzór SM , wykłada treść projektów uchwał w siedzibie WM do wglądu.

    Jednocześnie każdy właściciel ma prawo zgłosić każdy projekt uchwały na zebraniu właścicieli lokali. Tak zgłoszona treść uchwały jest głosowana z systemie mieszanym (art. 23 UoWL)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Pozostawienie uchwały bez rozstrzygniecie jest niedopuszczalne.

    TOTALNA BZDURA.

    Poproszę artykuł z UWL mówiący o tym.
    art.23
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] owner:[/cite]Zdarza się, że projekt nie jest w stanie uzyskać większości ani "za", ani "przeciw" i pozostaje nierozstrzygnięty.
    Taka sytuacja nazywa się - uchwała nieobowiązująca , bo nie rozstrzygnięta, ...
    chyba, że zostanie oddana do Sądu, bo jest na tyle ważna dla sprawy, wspólnoty , że Zarząd/Zarządca jest zdeterminowany, aby uzyskać rozstrzygniecie.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jednocześnie każdy właściciel ma prawo zgłosić każdy projekt uchwały na zebraniu właścicieli lokali. Tak zgłoszona treść uchwały jest głosowana z systemie mieszanym (art. 23 UoWL)
    Niekoniecznie, projekt uchwały zgłoszony przez właścicieli na zebraniu - jak każdy projekt - może zostać przyjęty na zebraniu, jeżeli uzyska większość głosów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    Niekoniecznie, projekt uchwały zgłoszony przez właścicieli na zebraniu - jak każdy projekt -
    może zostać przyjęty na zebraniu, jeżeli uzyska większość głosów.
    co niekoniecznie... przez jaką większość głosów?
    Rozpoczęta, głosowana treść uchwały nie jest projektem!!!!

    Znane są przypadki, że właściciel lokalu no mogą się przebić w treścią uchwały drogą oficjalną - za pośrednictwem Zarządu WM- zgłosił projekt uchwały na zebraniu odczytując jej treść. Reprezentowani na zebraniu właściciele zaakceptowali ją i głosowali . Zarząd WM był zobowiązany dozbierać głosy w drodze indywidualnego głosowania . Nieobecni właściciele też głosowali za jej przyjęciem i ten sposób "ignorowany autor" uchwały dopiął swego
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Większość udziałów to ponad 50% udziałów.
    Każdy projekt uchwały zgłoszony na zebraniu może być przyjęty w głosowaniu wyłącznie na zebraniu. Jeżeli uzyska większość głosów, nie ma potrzeby zbierania dodatkowych głosów w trybie indywidualnym - wtedy nie ma systemu mieszanego. Dlatego nie masz racji, pisząc takie rzeczy:
    Tak zgłoszona treść uchwały jest głosowana z systemie mieszanym
    Rozpoczęta, głosowana treść uchwały nie jest projektem!!!!
    Nie jest projektem? A czym jest, skoro nie został przyjęty, więc nie jest uchwałą?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] owner:[/cite]Zdarza się, że projekt nie jest w stanie uzyskać większości ani "za", ani "przeciw" i pozostaje nierozstrzygnięty.
    Taka sytuacja nazywa się - uchwała nieobowiązująca , bo nie rozstrzygnięta.

    Jednak widzę, że uznajesz, że istnieje coś takiego jak uchwała nierozstrzygnięta. Zdecyduj się ostatecznie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] owner:[/cite]
    Rozpoczęta, głosowana treść uchwały nie jest projektem!!!!
    Nie jest projektem? A czym jest, skoro nie został przyjęty, więc nie jest uchwałą?
    Co nie został przyjęty? Jest uchwałą w trakcie głosowania (trywialnie pisząc: uchwałą jeszcze nie obowiązującą)...:bigsmile: (system mieszany głosowań)
    [cite] owner:[/cite]Każdy projekt uchwały zgłoszony na zebraniu może być przyjęty w głosowaniu wyłącznie na zebraniu.
    Bzdura . reprezentowani na zebraniu decydują o tym czy chcą taki projekt głosować. Jeżeli większość obecnych na zebraniu, opowie za głosowaniem jej , to ją głosują . W związku z tym, że jej nie było w programie zebrania , głosowanie musi być kontynuowane w drodze indywidualnego zbierania głosów.
    Każda uchwała, niezależnie od trybu jej zgłaszania, musi uzyskać ponad 50% głosów . aby była obowiązującą.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]W związku z tym, że jej nie było w programie zebrania , głosowanie musi być kontynuowane w drodze indywidualnego zbierania głosów.
    Podaj postawę prawną.
    [cite] KubaP:[/cite]Każda uchwała, niezależnie od trybu jej zgłaszania, musi uzyskać ponad 50% głosów . aby była obowiązującą.
    Cieszę się, że już wiesz, co to jest większość głosów. Brawo! Forum jednak się przydaje. :smile:
    Tyle tylko, że jeśli projekt uzyska większość głosów już na zebraniu, to po co jeszcze zbierać głosy po zebraniu?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]W związku z tym, że jej nie było w programie zebrania , głosowanie musi być kontynuowane w drodze indywidualnego zbierania głosów.
    Podaj postawę prawną.
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/3273/1/pelnomocnictwo-czy-musi-byc-w-dokumentacji-u-zarzadcy/#Item_42
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ciekawa ta podstawa prawna :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Ciekawa ta podstawa prawna :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Jeżeli podanie art. z ustawy nie jest podstawą prawna , to co jest dla ciebie tą podstawą prawną? populizm potwierdzający twoje wywody , tezy, ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.