Yaga.BestContent.Recent

  • księgowość

    A ja odradzam to biuro.
  • księgowość

    Jeśli jest większość właścicieli (lokali wyodrębnionych we własność) można powołać wspólnotę poprzez podjęcie uchwały. Wspólnota w budynku spółdzielni nie powstaje z mocy prawa chyba, że wszystkie lokale są własnościowe. Chyba w tej sytuacji lepiej jest skorzystać z pomocy prawnika przy przekształceniu A jeśli chodzi o biuro to polecam konatkt z nimi https://tactis.pl/
  • Dyskryminacja mieszkańców przez zarządcę

    Dzień dobry
    Mam problem z zarządcą budynku we wspólnocie mieszkaniowej. Mianowicie chciałem zamontować sobie klimatyzację w mieszkaniu na 1 piętrze, a wszelkie przewody przeprowadzić grawitacyjnymi kanałami wentylacyjnymi na wspólny taras na dachu budynku wielorodzinnego. Na dachu planowałem zamontować agregat. Aktualnie na dachu znajduje się kilkanaście takich jednostek. Wszystkie korzystają z kanałów grawitacyjnych. Przechodzą regularnie wszelkie przeglądy kominiarskie i budowlane. Chciałem zamontować sobie analogiczną instalację. Z tego co się dowiedziałem to sąsiad rok temu zamontował taką instalacje bez problemu.

    Wystąpiłem o zgodę do Zarządcy budynku. W pierwszej kolejności odpowiedział że musi zlecić konserwatorowi budynku (który pracuje od paru miesięcy) przegląd kominów oraz zapytać o opinie Kominiarza. Po 3 tygodniach ponaglania, zarządca odpisał że zmieniły się przepisy w zakresie instalowania kabli w pionie wentylacyjnym i nie ma możliwości zainstalowania instalacji.
    Na 90% przepisy się nie zmieniły, a zmieniła się tylko osoba decyzyjna.

    Pytanie jakie kroki mogę podjąć i jakie argumenty przestawić aby zmienić niekorzystną dla mnie decyzję Wspólnoty mieszkaniowej. Czy sytuacja w którym ktoś może wykorzystywać kanały grawitacyjne do instalacji klimatyzacji, a niektórzy bez podania postawy prawnej nie to czy nie jest to przejaw dyskryminacji ?
  • Niezgodności pozycji na fakturze z rozliczeniem za okres deweloperski

    Jeśli to rozliczenie pochodzi od przedsiębiorcy, którego byłeś kontrahentem, to jesteś skazany na ich wyliczenia. Mogą je pokazać, mogą nie pokazać. I trzymajmy się jednak realiów. Raczej to rozliczenie będzie bardziej twoim problemem niż dewelopera.
    Okres rozliczeniowy - naturalnie od daty otrzymania kluczy (lokalu). Nie płacisz za okres od aktu do odbioru kluczy i lokalu, kiedy do lokalu nie miałeś dostępu.
    Podział miesięcy na połówki - tylko gdyby się komuś tam chciało tak liczyć rzetelnie. Wtedy owszem. Ale raczej nie spodziewaj się korekty z tego tytułu.
  • Niezgodności pozycji na fakturze z rozliczeniem za okres deweloperski

    noxyrg napisał użytkownik: »
    Zrobiłem porównanie dwóch faktur, mojej i sąsiada, który ma taki sam metraż mieszkania. Wygląda na to, że do obliczenia mojej wartości deweloper wykorzystał okres od początku miesiąca, zamiast od połowy kiedy to odebrałem mieszkanie ( odpowiednie stosunki mi się nie zgadzają ).

    To nie jest problemem WM ale dewelopera , który robił rozliczenie . Należy złożyć reklamację do niego i spotkać się z lokalnym prawnikiem , który zapozna się szczegółowo z dokumentami i odpowiedzią dewelopera.
    Właścicielem lokalu stajesz się od momentu podpisania aktu notarialnego, a nie "odebrania kluczy".

  • Garaż podziemny - naliczane opłaty

    yaro79 napisał użytkownik: »
    Wielkość udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali - 19576 / 105117.

    Poprzedni właściciel opłacał opłaty za 80m2 czyli za same miejsca , ja również przez pierwszy miesiąc , lecz dosłałem teraz wyrównanie i naliczanie opłat od powierzchni całkowitej 195m2.

    I tak powinno być .... Zaliczki, jakie płacisz na utrzymanie nieruchomości wspólnej, wnosi się od posiadanego udziału (art12 UoWL) czyli od 195 m2 tak stanowi prawo .
    Rozumiem, że koszty utrzymania lokalu, ponosisz sam: EE , sprzątanie , przeglądy prawem przewidziane , konserwacja bramy wjazdowej, ect....
    Poprzedni sposób naliczania zaliczek to patologia ....
  • Podłączenie budynku do ciepłej wody z sieci miejskiej

    drops napisał użytkownik: »
    Czy Zarząd Wspólnoty moze zmusić właścicieli do wejścia do mieszkań i nowych podłączeń?

    Zgodnie z zapisem UoWL to
    Art.13.2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku,
    jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.


    Zarząd może skorzystać z tego zapisu
  • Podłączenie budynku do ciepłej wody z sieci miejskiej

    Czy inwestycja służy wszystkim właścicielom, to podlega ocenie dopiero w sądzie. A wtedy już jest za późno na kompromis.

    Kompromis osiąga się wcześniej na poziomie uchwały. Jedni deklarują, że chcą modernizacji, inni nie.
    Na podstawie uchwały zarząd odstępuje od stosowania art. 13,2 bezwzględnie i żąda dostępu tylko do lokali które się zgadzają na modernizację i za nią płacą. Zatem działając na gruncie ustawy, po uchwale, zarząd stosuje 13,2.
    I macie instalację wspólną, która wystąpi tylko w części lokali.

    z tym że, na logikę i chłopski rozum: jeśli instalacja może funkcjonować tylko w niektórych lokalach, to z definicji nie służy wszystkim właścicielom. Więc bez uchwały zarząd nie ma podstaw do stosowania 13.2.
    Art 13,2 nie może by stosowany w sprzeczności z art. 140 kc.
  • Podłączenie budynku do ciepłej wody z sieci miejskiej

    drops napisał użytkownik: »
    Mnie bardziej interesuje kwestia - czy w przypadku gdy wszyscy właściciele nie wyrażą zgody na podłączenie do sieci miejskiej to czy taką inwestycję można finansować z funduszu remontowego? Moim zdaniem, taka inwestycja nie służy wszystkim właścicielom, nie jest konieczna więc nie ma podstaw do finansowania z FR.

    Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej powinien służyć finansowaniu remontów, gdyż jak wynika z orzecznictwa sądowego, z funduszu remontowego nie powinny być finansowane przedsięwzięcia inwestycyjne niemające na celu odtworzenia stanu pierwotnego nieruchomości wspólnej oraz niestanowiące bieżącej konserwacji (wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z 17 grudnia 2014 r., sygn. akt I C 1105/13). Remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji. Konsekwentnie fundusz remontowy winien służyć gromadzeniu w dłuższej perspektywie czasowej środków na pokrycie wydatków związanych wyłącznie z wykonaniem tego rodzaju prac (wyrok SA w Gdańsku z 8 maja 2014 r., sygn. akt V ACa 837/13). Właściciele lokali zobowiązani są uczestniczyć w kosztach niezbędnych do zachowania substancji i prawidłowego funkcjonowania nieruchomości wspólnej, natomiast nie znajduje oparcia w przepisach ustawy o własności lokali nałożenie na właścicieli lokali kosztów nowych zadań inwestycyjnych.
    Źródło: https://www.experto24.pl/nieruchomosci/zarzadzanie-i-administrowanie/sprawdz-czy-fundusz-remontowy-mozna-przeznaczyc-na-inwestycje.html?cid=K000KN

  • Gmina może zmusić wspólnotę mieszkaniową do wykupu terenu

    Pierwszy komentarz do artykułu: https://zarzadca.pl/artykuly/gmina-moze-zmusic-wspolnote-mieszkaniowa-do-wykupu-terenu

    problem w tym że gminy nie występują do sądów z art 209