Odpowiedzialność księgowej

13»

Komentarze

  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uzgodnienie stanu prawnego nieruchomości w zakresie podstawy dokonanego wpisu prawa własności w księdze wieczystej
    http://www.rejent.com.pl/archiwum/2007/Oleszko 1 2007.htm
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta 26421!
    Możliwe, że nie zawsze odnosiłam się do określenia ,,wspólnota" precyzyjnie, ale ja się uczę :), tematem wspólnot zajęłam się parę tygodni temu.
    Jeśli chodzi o podsyłane przez Ciebie linki to nie bardzo wiem, jak mogę je wykorzystać. Jeśli chodzi o ustalenie, czy ogół właścicieli w mojej klatce jest wspólnotą, myślę, że mam z głowy, skoro przypisano nam NIP i REGON, czyż nie?
    Teraz mam na głowie organizację pierwszego zebrania i plan ,,oddzielenia" od tamtej wspólnoty (i nikogo do pomocy, bo same starsze osoby lub zupełnie nieobeznane), więc nie za bardzo mam czas na dodatkową lekturę. Może, jak mi się to spodoba [:/] albo postanowię zostać zarządcą, to się wkręcę na całego i to wszystko doczytam :). Dziękuję Ci w każdym razie :).
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta26421:[/cite]Od dnia 28.12.1999 roku budynek mieszkalny wielolokalowy przy ulicy .. nr... w ... stanowi własność WM
    Nieprawda. Budynek wraz z gruntem nie jest własnością wspólnoty mieszkaniowej, jest współwłasnością wszystkich właścicieli lokali.
    [cite] marta26421:[/cite]Data powstania WM określa podstawę prawną wówczas obowiązującą - ustawa z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (Dz.U. Nr.85, poz.388 ze zm.).
    W 1999 roku ustawa o własności lokali była już po pierwszej nowelizacji (1997).
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Zofka11. Kiedy kupuje się lokal mieszkalny to trzeba znać zasady jego sprzedaży, a po zawarciu umowy w formie aktu notarialnego jej postanowienia. To samo dotyczy członkostwa w zarządzie nieruchomością WM - szczególna forma własności (kod 85). Pragnę zwrócić uwagę, że Twoja WM (jako ogół właścicieli) nie powstała wczoraj, a 11 lat temu.

    Uzyskaj informacje z KW, która jest swoistym dowodem osobistym nieruchomości zanim cokolwiek zrobisz.
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nieprawda. Budynek wraz z gruntem nie jest własnością wspólnoty mieszkaniowej, jest współwłasnością wszystkich właścicieli lokali.
    W naszym przypadku grunt jest własnością gminy, a my go mamy w wieczystym użytkowaniu.
    Pragnę zwrócić uwagę, że Twoja WM (jako ogół właścicieli) nie powstała wczoraj, a 11 lat temu.
    Zgadza się, ale co to oznacza? Zmieniły się przepisy, które trzeba wziąć pod uwagę? Zmienia to fakt, że jesteśmy wspólnotą, tylko się do tej pory nie zarządzaliśmy samodzielnie?
    Kiedy kupuje się lokal mieszkalny to trzeba znać zasady jego sprzedaży
    Nie wiem, (wiem, wielu rzeczy jeszcze nie wiem), jak to mam traktować; kupiłam mieszkanie od poprzedniego właściciela, coś przeoczyłam? Wtedy też powinnam była sprawdzać KW budynku? Mam odpis z KW naszego budynku, przeczytałam go (tzn. próbowałam odczytać zawarte w nim informacje, ale to nie jest normalny język, więcej tam symboli i cyferek niż ludzkiego tekstu), jest adres, info o:
    - działce: nieruchomość zabudowana, nr działki (i tu jest błąd, bo numer odnosi się do sąsiedniego budynku - wg danych z gminy i PZK),
    - budynku: odrębność: nie, info o wyodrębn. lokalach (nry KW),
    - w obszarze: 0,0158ha (i tu też jest błąd, bo to jest pow. tamtego budynku),
    - komentarz do migracji: na podst. opisu i mapy K. 1, wpisano 14.XII. 92,
    itd... bo mogę więcej... tyle ze ja się na tym nie znam i, nawet jak mnie się wydaje, że coś się nie zgadza, to może tylko mi się wydaje...?

    Najbardziej mnie rozbija to, że piszesz, że zanim cokolwiek zrobię, muszę przejrzeć KW. Masz na myśli to, że nie możemy organizować zebrania, powołać zarządu, itd. i oddzielać się od tamtej wspólnoty, mimo że mamy NIP i REGON, czyli formalnie jesteśmy wspólnotą? Bo zaczynam głupieć, a za późno, na to.... Proszę, niech mnie ktoś oświeci, bo inaczej utknę :cry: (zwłaszcza, że w KW budynku ewidentnie są błędy i nieprędko, jak sądzę, uzyskam rzetelny i wiarygodny dokument.)

    Przepraszam, że ten wątek nadal się ciągnie, ale dla mnie to ważne, żeby wyjaśnić poruszone kwestie.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Owner! Gdyby Zofka podała miejscowość to zebranie określonych informacji nie stanowiłoby problemu.

    Urząd Miasta w S - NIK (kontrola ) o budynkach WM
    " Miasto nie jest właścicielem budynków stojących na gruntach oddanych w wieczyste użytkowanie".

    "- liczba wspólnot mieszkaniowych , w których zarząd powierzono zarządcom, liczba wspólnot mieszkaniowych, w których wybrano zarząd"
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W naszym przypadku grunt jest własnością gminy, a my go mamy w wieczystym użytkowaniu.
    Uwl:
    Art. 4.3. Jeżeli budynek został wzniesiony na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, przedmiotem wspólności jest to prawo, a dalsze przepisy o własności lub współwłasności gruntu stosuje się odpowiednio do prawa użytkowania wieczystego.
    Zgadza się, ale co to oznacza? Zmieniły się przepisy, które trzeba wziąć pod uwagę? Zmienia to fakt, że jesteśmy wspólnotą, tylko się do tej pory nie zarządzaliśmy samodzielnie?
    Nie zwracaj na to uwagi. Sama dobrze wiesz, kiedy został wyodrębniony pierwszy lokal. marta powtarza to, czego dowiedziała się od Ciebie! Niestety, spora część wpisów marty nie ma związku z tematyką omawianą w wątkach, w których się pojawiają. Ta informacja nie ma też żadnego znaczenia dla rozwiązania problemów, przed którymi stoisz. To niepotrzebne mieszanie ludziom w głowach, zwłaszcza początkującym.

    Co do księgi wieczystej: nie przejmuj się błędami w tym dziale Kw. Oznaczenie nieruchomości nie jest objęte rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych (wszystkie inne dane są). Te dane (numer ewidencyjny działki, jej powierzchnia, adres itp.) są w księdze podawane, ale ich źródłem jest ewidencja gruntów i budynków. Jeżeli zatem obecnie w PZK te dane są prawdziwe, to wypis z ewidencji gruntów i budynków, wydany Ci na podstawie Twojego wniosku, będzie wiarygodnym dokumentem urzędowym. O wypisie: http://gmina.wieszjak.pl/nieruchomosci/98199,Jak-uzyskac-wypis-z-ewidencji-gruntow-i-budynkow.html
    Księgę wieczysta można uaktualnić na podstawie danych z PZK.
    O księgach wieczystych: http://pl.wikipedia.org/wiki/Księga_wieczysta

    Teraz powinnaś przejrzeć księgę wieczystą i pobrać aktualny jej odpis.
    Jego uzupełnieniem będzie wypis z ewidencji gruntów i budynków (PZK).
    Wtedy będziesz miała w pełni wiarygodny obraz sytuacji prawnej nieruchomości.
    Na tej podstawie możesz podejmować inne działania bez obawy popełnienia poważnego błędu.
    Nie możesz opierać się na tym co powiedzą Ci w urzędzie gminy. To jest tylko informacja ustna, którą musisz zweryfikować w oparciu o dokumenty.
    Nic "na gębę" - podstawą działań mogą być tylko dokumenty urzędowe oraz uchwały wspólnoty. W przeciwnym razie możesz jeszcze bardziej skomplikować sytuację.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Zofka11!Twoje informacje podzieliłam na trzy grupy kierując się nazwą (WM), datą powstania i rozpoczęcia działalności (dane GUS):
    1. WM (ogół właścicieli)
    2. Budynek WM (szczególna forma własności - kod 85)
    3. Grunt (użytkowanie wieczyste) na którym posadowiony jest budynek WM.

    Znając datę powstania WM i rozpoczęcia działalności (wg PKD) określiłam podstawę prawną obowiązującą ogół właścicieli w tych dniach.

    W bazie GUS znajdują się informacje o zasobach mieszkaniowych około 120 tysięcy WM . Nadmieniam, że zasoby mieszkaniowe WM tworzą lokale stanowiące własność:
    - Skarbu Państwa
    - gminy ( jednostki samorządu terytorialnego)
    - przedsiębiorstw państwowych
    - spółek prawa handlowego
    - osób fizycznych

    Dane posiadane przez GUS są wykorzystane m.in. podczas próbnego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań http://www.stat.gov.pl/gus/nsp_probny_PLK_HTML.htm
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co do księgi wieczystej: nie przejmuj się błędami w tym dziale Kw. Oznaczenie nieruchomości nie jest objęte rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych (wszystkie inne dane są).
    Nie mam pewności,że reszta jest poprawna, bo w dziale WŁASNOŚĆ wymienionych jest 6 właścicieli zamiast 7 (w jednej z pozycji wpisane są 2 numery lokali, nie mam pojęcia, czemu, bo one nie są nawet do siebie podobne, z czego jeden to ten należący do gminy). W każdym razie zamierzam to sprawdzić po wzięciu aktualnego odpisu.
    Co do PZK, to oni też mają błąd (o którym gmina wie od paru lat, że powstał - podobno 30 latemu - ale nie tknęli tego palcem), więc pozostaje mi kopnąć gminę w tyłek, zeby, jako właściciel działki, przynajmniej TO wyprostowali.
    Dzięki, owner, trochę mnie odstresowałeś :bigsmile:.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Zofka11 Twojej WM nie byłoby w bazie danych GUS gdyby nie złożono wniosek http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/bip/BIP_RG-1.pdf

    Na złożonym wniosku widnieje nazwa podmiotu zgłaszająca wniosek (lub pieczątka) oraz numer identyfikacji podatkowej NIP, a także imię i nazwisko osoby zgłaszającej wniosek, telefon, data i podpis.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Kontrola stanu faktycznego i prawnego nieruchomości należących do Skarbu Państwa lub gmin
    http://www.geoforum.pl/?page=news&id=5276&menu=46819,46868
    ******************************************************************
    "Według ewidencji geodezyjnej na dzień (...) Miasto (...) posiadało (...) wyodrębnionych lokali mieszkalnych, natomiast ewidencja księgowa nie obejmuje lokali jako odrębnych nieruchomości. Dane o lokalach zawarte są w charakterystyce budynku."
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Bo zaczynam głupieć, a za późno, na to.... Proszę, niech mnie ktoś oświeci, bo inaczej utknę :cry: (zwłaszcza, że w KW budynku ewidentnie są błędy i nieprędko, jak sądzę, uzyskam rzetelny i wiarygodny dokument.)

    Na nic nie jest za późno.
    Najpierw rozdziel wspólnoty i załatw sprawy bankowo-finansowe.
    Potem szybki przegląd potrzeb naprawczo-remontowo-przeglądowych budynku wm i plan jak, za ile i kiedy co naprawiać.
    Na końcu biurokracja, czyli prostowanie zapisów w księdze wieczystej. PKZ (nie wiem co to jest), rejestrach i innych pokiełbaszonych dokumentach.
    Mi w ustaleniu kolejności, hierarchii potrzeb bardzo pomogło wyobrażenie sobie zarządzania budynkiem jak zarządzania własnym mieszkaniem. Muszę się
    a) wprowadzić (powołać zarząd wm i mieć w nim prawa finansowe),
    b) zatkać cieknącą rurę i wymienić pożerającą prąd lodówkę na tańszą w eksploatacji (remonty, naprawy)
    c) zastanowić się czy właściwie przypisano mi piwnicę i dlaczego nie mam miejsca postojowego w garażu (dokumentacja)
    Odpuść więc na razie dokumentację budynku, rób krok i planuj dwa do przodu, ale nie więcej. Takim sposobem więcej zrobisz i mniej się zmęczysz
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Najpierw rozdziel wspólnoty i załatw sprawy bankowo-finansowe. (...)
    Na końcu biurokracja, czyli prostowanie zapisów w księdze wieczystej... Odpuść więc na razie dokumentację budynku
    Nie chodzi o prostowanie zapisów, lecz poznanie zapisów. Niezależnie od tego, czy wpisy w Kw są prawidłowe (z wyjątkiem oznaczenia nieruchomości), jest to obowiązujący stan prawny nieruchomości. Nie możesz "rozdzielać" wspólnot jeśli nie wiesz, czy są prawnie "połączone". Tego dowiesz się z dokumentów (Kw i ewidencja gruntów). Żeby wprowadzać zmiany, trzeba poznać istniejący stan. Jeśli wykonasz czynności niezgodne z prawem, to będą one prawnie nieskuteczne, więc szkoda wysiłku.

    Jak budowy domu nie zaczyna się od dachu, tak porządkowania spraw nieruchomości nie zaczyna się od podejmowania działań w ciemno, bez rozeznania stanu prawnego.
    Inne działania będą podjęte, jeżeli się okaże, że to jest jedna wspólnota, a inne - jeśli są dwie.

    Poza tym, posiadanie takich dokumentów, jak:
    1) odpis księgi wieczystej
    2) wypis z ewidencji gruntów

    jest niezbędne do wielu czynności:
    1) pozwu o nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi wspólnoty,
    2) wniosku o sprzedaż wspólnocie przyległej nieruchomości lub jej części na podstawie art. 209a ugn,
    3) zgłoszenia robót budowlanych
    4) połączenia / podziału nieruchomości itp.
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
    Opieram się na dokumentach, które już posiadam (NIP, REGON), z których wynika, że jesteśmy wspólnotą, i robię zebranie. Przed zebraniem postaram się o aktualny odpis z KW i tyle. Właściciele są zadowoleni, że będziemy samodzielni. Czeka nas dużo pracy, ale prostować dokumenty będziemy w dalszej kolejności, bo wszystkiego naraz i tak nie zrobimy, a od czegoś musimy zacząć.
    Bardzo dużo się od Was uczę i bardzo to sobie cenię :). Dzięki wielkie.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Zofka11! Jeżeli chcesz być podstawiona pod ścianą przez pozostałych właścicieli to zrób to o czym piszesz.
    Przypominam,że przed powstaniem WM to gmina była właścicielem budynku, a jej jednostka nim zarządzała.

    NIK " (...) 13 (...) starostów (...) nie podjęło żadnych działań na rzecz poinformowania mieszkańców o potrzebie sprawdzania zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym (...)".

    Komunikat do mieszkańców Powiatu (...) o potrzebie sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości.
    http://powiat.tczew.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=575&Itemid=2

    http://www.powiat-goleniowski.pl/pdf/wgn_nieruchomosci.pd
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli chcesz być podstawiona pod ścianą przez pozostałych właścicieli to zrób to o czym piszesz.
    Postawiona pod ścianą z jakiego powodu? Możesz mi to wyjaśnić? Łopatologicznie nawet. Sugerujesz, że nie można mieć pewności co do tego, że jesteśmy wspólnotą? Bo jeśli jesteśmy, to chyba podstawę do zarządzania częścią wspólną już mamy, prawda?
    Jak już wspomniałam, aktualny odpis zdobędę i sprawdzę szczegóły, ale to chyba nie zmieni faktu, że mamy wspólnotę? Za cóż by mnie mieli stawiać pod ścianą?
    I powiedz, na czym się opierać, skoro tak ważne dokumenty jak ksiegi wieczyste zawierają błędy? Gdzie jest źródło czyste i wiarygodne?
    Nie zrozum mnie źle, nie mogę się pozbyć wrażenia, że trochę to katastroficzne, co piszesz...
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Napisałam tak, ponieważ przejęliście częściowo dokumentację od księgowej (osoby trzeciej) w sposób niespotykany we WM z udziałem gminy, która posiada lokale i udziały w nieruchomości wspólnej. Byłam zaskoczona, jak o tym przeczytałam.

    Przejmowanie zarządu nieruchomością wspólną
    http://www.e-eljot.pl/publikacje/przejmowanie_zarz.pdf

    PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA- PRZEJĘCIA
    ZARZĄDU NIERUCHOMOŚCIĄ WSPÓLNĄ
    http://www.progresline.pl/upload/pattern/protokol_zdawczo_odbiorczy.pdf

    Z tego co piszesz wynika, że księgowa sporządzała dokumenty dla WM, gminy i właścicieli indywidualnych, a kto zajmował się na codzień jej budynkiem?

    Budynek WM posiada książkę obiektu budowlanego która zawiera: nazwę obiektu, adres obiektu, datę założenia książki obiektu, nazwisko i imię osoby upoważnionej do dokonywania wpisów, a także dane identyfikacyjne obiektu m.in. rok zakończenia budowy, adres obiektu, właściciel obiektu,zmiana właściciela obiektu, zarządca obiektu, zmiana zarządcy obiektu, KW nr., nr. ewidencyjny gruntów, protokół odbioru obiektu z dnia ... nr.. i pozwolenie na użytkowanie obiektu z dnia ... nr.. wydany przez ...

    Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3.07.2003r. w sprawie książki obiektu budowlanego (Dz.U. z 2003 r. Nr.120, poz.1134)
    http://www.zelisko.slupsk.net/rozporzadzenia.php?pokaz=kosztorys_1
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    W jednym z postów napisałaś, że "księgowa (...), (...) cieszy się zaufaniem okraszonym ogromną dozą bezmyślności i ignorancji właścicieli". Postawa właścicieli nie wynika z bezmyślności i ignorancji, a z niewiedzy.

    "Sprzedaż lokali odbywa się z zachowaniem właściwych przepisów. Ustawa o gospodarce nieruchomościami dokonuje – w art. 35 ust. 3 - odesłania, postanawiając, że "ustanowienie odrębnej własności lokali w domach wielomieszkaniowych wchodzących w skład nieruchomości, następuje na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali". Trzeba stwierdzić, że tylko jej przepisy regulują tryb sprzedaży lokali. Słusznie podkreślono już we wcześniejszej literaturze, że "ustawa o własności lokali w ogóle nie zajmuje się umowami zbycia, na podstawie których dochodzi do wyodrębnienia lokalu i przeniesienia jego własności na nabywcę (sprzedażą, zmianą, darowizną itp.)". Tutaj muszą więc znaleźć zastosowanie przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, gdy mamy do czynienia ze sprzedażą lokali skarbowych lub samorządowych."
    http://obrot-nieruchomosciami.eprace.edu.pl/221,Umowa_sprzedazy_lokali.html

    Osoba, która kupiła lokal musi pozyskać wiedzę w takim stopniu by nie działać na swoją i innych szkodę. Przede wszystkim winna znać warunki zawartej umowy kupna lokalu mieszkalnego lub użytkowego.

    Notariusz sporządzając warunki zawartej umowy w formie aktu notarialnego dysponował dokumentami nieruchomości, które dostarczyła gmina. W zawartej umowie znajduje się informacja m.in. kto reprezentował gminę (miasto) przy jej zawarciu (z najemcą), a także kto jest właścicielem nieruchomości. Jest też informacja co złożono do aktu ( wykaz lokali mieszkalnych przeznaczonych do zbycia, zaświadczenie stwierdzające o samodzielności lokali, protokół uzgodnień treści umowy sprzedaży lokalu oraz uchwała rady w sprawie ... itp. W umowie nie zabrakło informacji o gruncie, a także o odłączeniu lokalu i urządzenie dla niego odrębnej KW z określonymi wpisami.

    Podstawa prawna: ustawa z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (Dz.U. ...)

    Art.7.2. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego; do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej."

    Umowa zawierająca informację o wpisie do KW wymaga poznania daty wpisu, ponieważ właścicielem lokalu zostaje się w dniu jego wyodrębnienia i wpisania do KW, a nie zawarcia umowy.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Lokale mieszkalne i użytkowe dla których urządzono KW można sprzedać lub wynająć, tak jak to robi m.in. gmina. Różnica polega na tym, że gmina sprzedaje i najmuje lokale stanowiące majątek publiczny, a Kowalski, Nowak .. prywatny.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta26421:[/cite]Lokale mieszkalne i użytkowe dla których urządzono KW można sprzedać lub wynająć, tak jak to robi m.in. gmina. Różnica polega na tym, że gmina sprzedaje i najmuje lokale stanowiące majątek publiczny, a Kowalski, Nowak .. prywatny.
    To doprawdy odkrywcze spostrzeżenie. :bigsmile:
    Tylko... co to ma do rzeczy?
    Gwoli uzupełnienia: wynająć można też mieszkanie spółdzielcze lokatorskie i spółdzielcze "własnościowe". Założenie Kw na swpl nie jest do tego konieczne.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Lokale mieszkalne i użytkowe dla których urządzono KW nie stanowią własności m.in. gminy, a to oznacza, że nie podlegają administracji komunalnej.

    Zarządca komunalny dla Kowalskiego - właściciela wyodrębnionego lokalu wpisanego do KW dnia ... jest firmą świadczącą usługi w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami WM, jak każda inna.

    Wchodząc na strony internetowe zarządców, w tym komunalnych można dowiedzieć się o świadczeniu usług na rzecz WM (jako ogółu właścicieli). Wspomnieć należy, że przedmiotem usługi nie są lokale mieszkalne i użytkowe, a nieruchomość wspólna, której udziałowcami właściciele poszczególnych lokali.

    GRANICE NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ
    http://www.adm-chorzow.eu/Dokument/Granice nieruchomosci.pdf

    KOSZTY NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ

    "Właściciele lokali pokrywają wszystkie koszty zarządu, napraw i modernizacji nieruchomości (wliczając w to doposażenie wszystkich lokali), proporcjonalnie do udziałów we współwłasności. Od zasady tej ustawa przewiduje odstępstwo w odniesieniu do właścicieli lokali użytkowych. Zgodnie bowiem z art.12 ust.3 uchwała zebrania właścicieli lokali może ustalić zwiększone obciążenia z tytułu udziału lokali użytkowych w wydatkach wspólnoty, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z takich lokali, np. sklep spożywczy na pewno ma większy udział w wywozie śmieci i odpadów niż analogicznej powierzchni lokal mieszkalny."

    "Członek wspólnoty ponosi w całości i bezpośrednio wydatki związane z korzystaniem z lokalu stanowiącego jego własność, a więc koszty ogrzewania, oświetlenia, dostawy gazu, naprawy i wymiany urządzeń sanitarnych, naprawy i wymiany stolarki, podłóg, glazury itd. oraz malowania ścian i sufitów. Ponadto uczestniczy w kosztach zarządu, związanych z utrzymaniem i remontami wspólnej nieruchomości, stosownie do wielkości udziału we współwłasności (udział ten odpowiada stosunkowi metrażu danego lokalu do sumy powierzchni budynku). Jeśli na przykład lokal ma 100m2, a suma powierzchni 2000m2, to udział członka wspólnoty wynosi 100/2000. Gdyby suma wydatków rocznych na utrzymanie wspólnej nieruchomości wyniosła np. 250.000 złotych, to właściciel lokalu musiałby zapłacić 5% tej kwoty - czyli 12.500 zł, a więc jego zaliczka miesięczna oscylowałaby w granicach l000 zł. Udział w wydatkach przypadający od lokali użytkowych może być podwyższony uchwałą zebrania właścicieli, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z lokalu (art.12 ust.3 Ustawy). Na przykład, gdy w budynku wspólnoty mieści się sklep spożywczy, który nieproporcjonalnie zwiększa koszty wywozu odpadków lub zużycie wody ze wspólnego licznika, to uchwałą wspólników można zwiększyć jego udział w ponoszeniu kosztów utrzymania nieruchomości."

    Cytaty pochodzą ze strony:
    http://www.zn.szeklicki.com/
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta, dlaczego wklejasz wszystko, co wpadnie Ci w ręce?
    Po co to robisz? To nie ma żadnego związku z tematem!

    Poza tym, kopiujesz to bezrefleksyjnie i rozpowszechniasz informacje nieprawdziwe i nieścisłe:
    [cite] marta26421:[/cite]Zarządca komunalny dla Kowalskiego - właściciela wyodrębnionego lokalu wpisanego do KW dnia ... jest firmą świadczącą usługi w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami WM, jak każda inna.
    Zakład budżetowy gminy nie jest firmą.
    [cite] marta26421:[/cite]"Właściciele lokali pokrywają wszystkie koszty zarządu, napraw i modernizacji nieruchomości (wliczając w to doposażenie wszystkich lokali), proporcjonalnie do udziałów we współwłasności.
    To nieprawda. "Doposażenie" odrębnego lokalu to problem i koszt właściciela tego lokalu. "Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do (...) wyposażenia (...) innych lokali w dodatkowe instalacje (art. 13.2 uwl). Ale to nie znaczy, że wyposażenie lokalu w dodatkowe instalacje odbywa się na koszt ogółu właścicieli. Instalacje wewnątrz lokalu, służące wyłącznie temu lokalowi, nie należą do nieruchomości wspólnej i nie ma podstaw, by koszt podłączenia tych instalacji pokrywali wspólnie właściciele wszystkich lokali.
    [cite] marta26421:[/cite]"(udział ten odpowiada stosunkowi metrażu danego lokalu do sumy powierzchni budynku).
    To stwierdzenie jest co najmniej nieścisłe. Definicję udziału określa art. 3 uwl:
    Art. 3.3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    "Suma powierzchni budynku" to powierzchnia całkowita budynku - a to zupełnie co innego.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Owner! Nie na temat. Słyszałeś o nowej formie własności?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moje uwagi są nie na temat? Być może, bo to sprostowania do twoich postów, które są nie na temat.
    [cite] marta26421:[/cite]Słyszałeś o nowej formie własności?
    Nowej? Czyli twojej? Nie słyszałem. Oświeć mnie.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Swoje uwagi kieruj do autora przytoczonych cytatów.

    Nowa forma własności
    http://www.krn.org.pl/prasa/rzepa1805nowaforma.pdf
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To ty je cytujesz jako własne, bez słowa komentarza.
    Na tym forum to ty rozpowszechniasz te nieścisłe i nieprawdziwe informacje.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2010
    [cite] marta26421:[/cite]Nowa forma własności
    http://www.krn.org.pl/prasa/rzepa1805nowaforma.pdf
    Autorka zalinkowanego artykułu krzyczy w nagłówku:
    "Właścicielem budynku może być tylko osoba, na której gruncie stoi, nawet jeśli nie ona go wzniosła."
    To wierutna bzdura! marta, słyszałaś o wieczystym użytkowaniu gruntu i odrębnej własności budynku?
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O. rany , o rany, o, kurczę...
    Zebranie zwołane, projekty uchwał gotowe, porozumienie miedzywspólnotowe osiągnięte - przynajmniej jak dotąd wszystko idzie dobrze :).
    Dziękuje zatem raz jeszcze - za cierpliwość i wsparcie - I SKOŃCZMY JUŻ TEN WĄTEK, dobrze :smile:?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    [cite] zofka11:[/cite]O. rany , o rany, o, kurczę...
    Zebranie zwołane, projekty uchwał gotowe, porozumienie miedzywspólnotowe osiągnięte - przynajmniej jak dotąd wszystko idzie dobrze :).
    Dziękuje zatem raz jeszcze - za cierpliwość i wsparcie - I SKOŃCZMY JUŻ TEN WĄTEK, dobrze :smile:?

    Popełniacie błąd Zofka organizując zebranie.
    Komentarz edytowany marta26421
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.