CIT 8 rozliczenie

2

Komentarze

  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Błąd - ten zysk z dzierżawy jest pożytkiem z którym należy postąpić tak jak nakazuje art. 12 ust. 2 UoWL i po takiej operacji "dochód" wspólnoty = 0 (zero).
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co nie znaczy, że podatku się nie płaci od tego dochodu.
  • Opcje
    rajazrajaz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co nie znaczy, że podatku się nie płaci od tego dochodu.
    
    Dokładnie, dochodu podatkowego nie wyzerujemy, wyzerujemy "wynik finansowy"
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Nie podejmuję się dyskusji z księgowymi dlatego, że ja piszę i mówię o art. 12 ust. 2 w powiązaniu z art. 22 ust.3 ppkt 10 UoWL - a Wy o "wynikach finansowych", "rachunkowości wirtualnej" itp. tajemniczych określeniach - które w wypadku wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa (UoWL) nie mają zastosowania, bo właściciele w uchwale zażyczyli sobie że wszystkie sprawy rozliczeń zaliczek i pożytków z 12 miesięcy, zmieszczą im się w zeszycie 16 kartkowym.
    Właśnie tyle co zadeklarowałem że przestałem.
    Komentarz edytowany daarek
  • Opcje
    rajazrajaz Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    A przestań już z tymi ksiegowymi i zeszytami. Czy w każdej dyskusji o rozliczeniu wspólnot musi się przewijać zeszyt 16 kartkowy. Wątek dotyczy CIT-8 i tego się trzymajmy. Trudno się dziwić, że pojawiają się w nim takie pojęcia jak dochód.

    Nowy doklejony: 03.02.12 22:36
    [code]ja piszę i mówię o art. 12 ust. 2 w powiązaniu z art. 22 ust.3 ppkt 10 UoWL [/code]
    Zgadzam się z Tobą, to podstawa jeśli chodzi o rozliczenie wspólnoty.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    rajaz i inni księgowi -ponawiam po raz kolejny swoje pytanie.
    Proszę podać mi przyklad " przychodu" Wspólnoty Mieszkaniowej związanego ze slynnym GZM oraz "niezwiązanego z tą gospodarką.
    Bylbym rownież wdzięczny na wskazanie Wspólnoty Mieszkaniowej prowadzącej "dzialalność gospodarczą". Wowczas możemy podyskutować poważnie.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W ustawie o CIT mamy zapis:
    Art. 17.
    1. [b]Wolne od podatku są[/b]:
    [...]
    [b]dochody[/b] spółdzielni mieszkaniowych, [b]wspólnot mieszkaniowych[/b], towarzystw
    budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych
    prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej
    [b]uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej
    na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów
    uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami
    mieszkaniowymi[/b];...
    
    Zapis mówi dwie rzeczy:
    1) są dochody podlegające opodatkowaniu (albowiem pada tam zwrot z wyłączeniem)
    2) wszystkie wspólnoty prowadzą działalność gospodarczą.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę podać mi przyklad " przychodu" Wspólnoty Mieszkaniowej związanego ze slynnym GZM oraz "niezwiązanego z tą gospodarką.
    np.: dzierżawa gruntu jednemu z członków Wspólnoty pod pawilon handlowy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Przykłady przychodów pochodzących z gzm:
    - odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym Wspólnoty Mieszkaniowej, pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,

    - odszkodowanie za szkody powstałe na nieruchomości spowodowane warunkami atmosferycznymi;

    Nie pochodzą z gzm:
    - uzyskane z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na lokatach terminowych, jako pochodzące z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi,

    Więcej na ten temat w artykule na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/finanse-ksiegowosc/87-podatek-od-osob-prawnych-cit/1435-podatek-dochodowy-od-osob-prawnych---zwolnienia-
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na szczęście poza rachunkiem bieżącym i lokatą terminową jest nieźle oprocentowany rachunek oszczędnościowy :bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Rachunki bieżące są z reguły nieoprocentowane, więc nie ma z nimi problemu.
    Oszczędnościowe są oprocentowane i po to tam lokujesz środki, żeby mieć dodatkowy przychód, który (wedle interpretacji podatkowych) nie pochodzi z GZM.

    Czy to szczęście, czy nie - nie wiem. Tak czy owak, te odsetki nie korzystają ze zwolnienia od podatku.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W bankach nie ma czegoś takiego, jak rachunek bieżący.
    Same banki dzielą swoje produkty na sekcje i lokata jest zawsze w innej niż oszczędnościowy
    Lokaty są oddzielnie, czasem to się nazywa oszczędności i inwestycje (struktury itp.) - chyba dlatego, że one wszystkie są terminowe
    Oddzielnie są rachunki/konta (osobiste, oszczędnościowe, ror-y, online, skarbonkowe itp. wynalazki)
    https://www.pkobp.pl/index.php/id=oferta/grupa=1/id_product=000000000000464/podgrupa=14/section=indy
    http://www.eurobank.pl/
    http://www.getinbank.pl/
    Tak więc pozostaję przy swoim zdaniu.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Nie powołuj się na nazwy produktów bankowych czy ich marketingowe szufladkowanie przez banki, bo to nie ma znaczenia dla omawianego tematu.
    Zastanów się nad skutkami podatkowymi przechowywania pieniędzy wspólnoty na koncie oszczędnościowym. Pytałaś o to swój bank?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bank mam pytać o podatki? Mnie uczono, że prawidłowej odpowiedzi szuka się u autorytetu, a w tej dziedzinie bank na pewno nim nie jest.
    W interpretacjach podatkowych używa się ogólnej nazwy.
    Rachunek bieżący - rodzaj rachunku bankowego przeznaczonego do gromadzenia środków pieniężnych oraz przeprowadzania rozliczeń.
    Rachunek oszczędnościowy (tak jak kilka innych) te kryteria spełnia
    Rozumiem, że masz inne zdanie, pozostaniemy więc przy odmiennych opiniach
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Bank powinien wiedzieć, jakie skutki podatkowe rodzi korzystanie z ich oferty. I zapewniam Cię, że wie.
    Banki często wykorzystują np. argument "ucieczki od podatku Belki" w swoich reklamach. Nie chwalą się natomiast skutkami odwrotnymi, ale wystarczy zapytać.

    Urzędowa interpretacja podatkowa przedstawia to tak:
    - wspólnota ma ustawowy obowiązek dokonywania rozliczeń przez konto bankowe, więc zakładając rachunek bieżący bierze je "z dobrodziejstwem inwentarza" - jeśli jest oprocentowane, to odsetki są wynikiem "zwykłego" korzystania a konta bankowego w celu wywiązania się z obowiązku;
    - jeżeli jednak wspólnota przesuwa te środki na inne rachunki w celu uzyskania dodatkowego przychodu, który nie pochodzi z GZM, to ten przychód (odsetki) nie korzystają już ze zwolnienia od podatku.

    Zatem żadne konto, niezależnie od jego nazwy handlowej (marki produktu), poza rachunkiem bieżącym, nie uchroni wspólnoty przed podatkiem od odsetek.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Posesja - musisz być konsekwenty. Banki nie pelnią funkcje doradcow podatkowych. Należy spytać US, a najlepiej zlozyć wniosek o interpretacje przepisów. Rzetelnie odpowiedzą, oczywiście, że tak - zarabianie na operacjach bankowych nie wchodzi w zakres GZM, czyli nie podlega zwolnieniu.
    Tsuda - a skąd ta interpretacja?
    np.: dzierżawa gruntu jednemu z członków Wspólnoty pod pawilon handlowy.
    a pod ogródek też?
    Szczerze mowiąc jestem załamany to czytając. To bylaby prawda gdyby te "pożytki" nie były przeznaczone na GZM, a wyplacone członkom w pieniążkach. Wowczas zgoda, WM placi podatek dochodowy??? i to samo wlaściciele - finansiści.
    Dobrze ,że Tusk zrobi wreszcie porządek z internetem!!! Dla mnie dobrze, moje "kontrowersyjne poglądy" przyniosą mi jedynie problemy.:bigsmile:
    :bigsmile:

    W odpowiedzi na post Posesja
    Nigdzie nie ma przepisu ,że WM ma wlasne konto bankowe. Nawet przepisy bankowe tego nie przewidzialy, WM - "wcisnęły" do kont firmowych. Z jednej strony US nie mają nic do lokat "przedsiębiorcow", lokaty indywidualne "capneli" podatkiem Belki. Jak się dobrali do WM - wymyślili dochod z GZM i brak zwolnienia , a jak jest brak zwolnienia to automatycznie jest obowiązek placenia. To jest majstersztyk MF. Ja nie namawiam do lamania prawa , ja namawiam do walki o nasze pieniądze, nawet przed sądem , które są dla ludzi. Niech sądy w Szczecinie, Wroclawiu, Rzeszowie, Bialymstoku rozpatrują ewentualne skargi na decyzje US. Jeżeli wchodzą w grę duże sumy, to warto walczyć, a jak male to tym bardziej, bo ryzyko jest mniejsze.:bigsmile:
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie jestem księgowym ale skoro temat został wywołany chciałbym wiedzieć czy jako współwłaściciel mam dochody czy nie mam bo na logikę biorąc ja nie widzę żadnego dochodu we wspólnocie.
    "...Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:
    Zasady powstawania i funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych regulują przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).
    Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmian.) nie definiuje pojęcia „przychód”.
    Przychody podatkowe wspólnoty mieszkaniowej stanowią między innymi:
    - wpływy z pożytków z nieruchomości wspólnej, związane z prowadzoną przez wspólnotę mieszkaniową działalnością gospodarczą, a więc kwoty należne z tytułu wynajmu pomieszczeń, elewacji, dachu, będących częścią nieruchomości wspólnej
    Podkreślić należy, że...inne rodzaje pożytków i przychodów z nieruchomości również mogą stanowić przychód podatkowy wspólnoty mieszkaniowej zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.
    Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11 nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
    .." - Postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 21.03.2007 r.
    Na podstawie powyższej interpretacji chciałbym powrócić do pytania które postawiłem wcześniej - jakie dochody mam jako współwłaściciel nieruchomości wspólnej skoro trzymając się nawet karkołomnych interpretacji US dopiero różnica między przychodami a kosztami jest dochodem.
    Chyba nie ma takiej wspólnoty w Polsce która przy takiej interpretacji miałaby dochód, no bo skąd, skoro US przyznaje, że pożytki (zgodnie zresztą z UoWL) zalicza się do kosztów uzyskania (pokrywają wydatki związane...) a nawet jak coś zostanie to należy się to właścicielom. Więc gdzie jest ten dochód (nadzwyżka!!!)wspólnoty jeżeli nawet pożytki z wynajmu elewacji czy innego wynajmu jakiś pomieszczeń przeznaczane są zgodnie z prawem na pokrycie wydatków.... .
    Nie słyszałem o wspólnocie której po takiej operacji jeszcze by zostawał czysty zysk do opodatkowania, czyli mówiąc inaczej właściciele nie muszą płacić żadnych zaliczek na koszty zarządu bo wydatki te pokrywają im całkowicie pożytki i jeszcze zostaje im do US???
    Czy jest taka wspólnota?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    daarek - ja to pytanie stawiam już parę lat.Przeczytaj linki Zarządcy, kiedy WM placą podatek. No comments.
    Cytowany przez Ciebie urzędnik z Gdańska jset przeciwnego zdania niż ci z Łodzi i Katowic.
    Dwa przypadki płacenia podatku (pkt. 2 i 3 ) to wymysl urzędników, z ktorymi na tym forum powinniśmy walczyć i wskazywać zainteresowanym rozwiązania np.orzeczenie w tej sprawie NSA. Dopóki urzędnik nie będzie finansowo odpowiadal za swoje "wymyślone hipotezy" będziemy mieli taki kabaret.
    Niestety nie mam u siebie takiej komfortowej sytuacji ,że pożytki finansują nam zarządzanie. Ale prawdopodobnie są WM w centrum dużych miast, w atrakcyjnych miejscach co je mają. I aby nie mieć problemów z US, kombinują,WM w Koszalinie za dzierżawę dachu pod telefonię komórkową, zażądali wykonania remontu klatek. Na pewno złamali prawo, bo ukrywają przychód przed opodatkowaniem. Odnoszę wrażenie ,że to forum jest pod patronatem instytucji państwowych. Ale jeżeli pomoże to choć jednej WM, to warto.
  • Opcje
    rajazrajaz Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Czy jest taka wspólnota?
    Tak, i to chyba większość. Przy ustalaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu nie uwzględnia się przychodów, jeżeli dochód z tych przychodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest woly od podatku - art. 7 ust. 3 - ustawy o pdop. Innymi słowy, jesteś zobligowany do ustalenia osobno dochodu zwolnionego z podatku i dochodu z działalności opodatkowanej. Nie można tego traktować łącznie. W praktyce koszty podatkowe musisz przypisać do określonych rodzajów działaności czyli zwolnionej i opodatkowanej.

    Nowy doklejony: 06.02.12 19:24
    Art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali nie ma znaczenia w kwestii ustalania dochodu podatkowego (wyniku podatkowego). Jest to norma, zasada wg której wspólnoty mają się rozliczać. Nie da się na podstawie tego art. prawidłowo rozliczyć z fiskusem, a jedynie z właścicielami.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Księgowi i zarządcy nie poddają się.
    rajaz - aleś teraz dorzucil do pieca.
    Innymi słowy, jesteś zobligowany do ustalenia osobno dochodu zwolnionego z podatku i dochodu z działalności opodatkowanej. Nie można tego traktować łącznie. W praktyce koszty podatkowe musisz przypisać do określonych rodzajów działaności czyli zwolnionej i opodatkowanej.
    Dochód WM ,ktorego nie ma musimy podzielić na ten opodatkowany i ten zwolniony. Nasza dyskusja nie ma sensu, żadna strona nie przekona drugiej.:bigsmile:
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nasza dyskusja nie ma sensu
    Oczywiście, że nie ma sensu, swoje rozwiązania najlepiej stosuj do własnych PITów. Zobaczymy jak daleko zajedziesz.:bigsmile:
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tsuda - co ma moj PIT do podatkow WM?
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    "Lubię takie bezsensowne dyskusje".
    rajaz - Twoj guru czyli urzednik US stwierdza (sorry za powtórkę):
    "...Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:
    Zasady powstawania i funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych regulują przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).
    Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem.
    ...dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11 nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.
    .."
    - pytam się, gdzie tu jest mowa o przychodach opodatkowanych czy nieopodatkowanych.
    Pani Zosia z sąsiedztwa prowadząca pozaksięgową ewidencją kosztów w tak nielubianym zeszycie 16 kartkowym - do niczego nie jest zobligowana.
    Do niczego nie musi przyporządkowywać jakiś tam podatkowych kosztów, bo wspólnota nie prowadzi działalności gospodarczej (jako jej członek nic nie wiem o tym, pomijając fakt że UoWL nie nakazuje tego)- otrzymuje ewentualne pożytki, które "przelewa na konta" wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Jeżeli coś jeszcze zostanie to jest to "zwrot kosztów właścicieli" zgodnie z UoWL.
    Jeżeli jest w Polsce taka wspólnota (piszesz że bardzo dużo - podaj adres pośmiejemy się z nich) której po tym wszystkim zostaje jakiś zysk (nie powinien bo resztę powinna wspólnota przypisać właścicielom) z którym nie wie co zrobić no to niech wykazuje że ma zysk i niech rozbija na zwolniony i niezwolniony, związany z GZM i nie związany i... płaci podatek - pytanie z czego, skoro wspólnota to ogół właścicieli a UoWL reguluje tylko zarząd nieruchomością wspólną, UoPDoOP mówi o wszelkich przychodach (???) ale wara im od moich, właściciela (jako elementu ułomnej (ależ oksymoron) osoby prawnej - wspólnoty) prywatnych pieniędzy w postaci zaliczek które przekazałem czasowo wspólnocie na pokrycie kosztów zarządu oraz na pokrycie opłat za mój prywatny lokal a nie lokal osoby prawnej bo wspólnocie (znów to słowo) wara! od moich prywatnych pieniędzy już raz opodatkowanych PDOF. Nadwyżka z pożytków na tym samym koncie wspólnoty to są również moje pieniądze (a nie wspólnoty) zgodnie z art. 12 ust. 2 UoWL.
  • Opcje
    rajazrajaz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do niczego nie musi przyporządkowywać jakiś tam podatkowych kosztów, bo wspólnota nie prowadzi działalności gospodarczej
    Wyżej piszesz:
    Przychody podatkowe wspólnoty mieszkaniowej stanowią między innymi: 
    - wpływy z pożytków z nieruchomości wspólnej, związane z [u]prowadzoną przez wspólnotę mieszkaniową działalnością gospodarczą[/u], a więc kwoty należne z tytułu wynajmu pomieszczeń, elewacji, dachu, będących częścią nieruchomości wspólnej 
    
    Zdecyduj się na coś.

    Nowy doklejony: 06.02.12 21:21
    Dwa przypadki płacenia podatku (pkt. 2 i 3 ) to wymysl urzędników
    Jeżeli odwołujesz się do artykułu Zarządcy, to akurat te dwa pkt. mówią o zwolnieniu z podatku.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Dużo widzę masz do powiedzenia w temacie.
    Na co mam się decydować? - uznać twoje dyrdymaly za właściwą interpretację? - nie mam ochoty bo mnie przekonują argumenty a nie bajdurzenia.
    To Twój guru - urzędnik tak sobie wymyśla (nie odróżniasz cytatów od własnych myśli) - bo nie zna UoWL, i nie wie że WM nie prowadzi działalności gospodarczej co jest oczywiste bo jak nieruchomość wspólna (???) może prowadzić działalność gospodarczą???
    p.s. ksiegowy nie powinien mylić rubryk więc tym bardziej autorów wątków i wpisów - poczytaj na spokojnie to co komentujesz a przede wszystkim kogo a nie przypisuj jednemu wszystkich wpisów.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Już pisałem o tym, inną działalnością gospodarczą WM niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi jest wynajem części gruntu przez wspólnotę na pawilon handlowy.
    Mamy z tego wpływy co miesiąc przez ostatnie 4 lata!
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Na jakiej podstawie prowadzicie działalność gospodarczą?
    Czy właściciele podjęli uchwałę ( a właściwie umowę 100% bo to wykracza poza zakres obowiązywania UoWL) o prowadzeniu DG? Przecież WM to nie firma, to twór "wirtualny", istniejący tylko do łatwiejszego zarządzania tymi elementami budynku (nieruchomości) które nie są własnością prywatną właścicieli ale "wszystkich czyli niczyją" i żeby to się nie zawaliło, ustawowodawca określił to mianem nieruchomości wspólnej określając zasady kierowania i zarządzania nią.
    Macie z tego wynajmu pożytki (a nie wpływy czy przypływy) o których mówi art. 12 ust.2 i zgodnie z którym nie powinno być dochodu bo są one przeznaczone na co innego (na koszty utrzymania NW, wywóz śmieci, ochroniarzy, np. itd,) i dochód jest zero.
    MirekL - Dokładnie tak.
    Podejrzewam, że w niejednej wspólnocie tak jest, dlatego odowiedzialni za to (czyli księgowi) tak się bronią "pazurami".
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tsuda - to ,że Twoja WM ma dodatkowe przychody z tej dzierżawy, wynika nie z prowadzenia jakieś dodatkowej dzialalności gospodarczej , ale z prawa wspólwlasności. To są pożytki zwolnione na mocy prawa z podatku dochodowego, pod warunkiem ,że nie zostaną "przepite"przez wspólwlaścicieli. To ,że macie te wplywy to bardzo dobrze, ale bardzo źle ,że od nich od czterch lat placicie podatek. To jest marnotrawstwo, za ktore ktoś jest winien i powinien za to odpowiedzieć.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    To są pożytki zwolnione na mocy prawa z podatku dochodowego, pod warunkiem ,że nie zostaną "przepite"przez wspólwlaścicieli.
    Naprawdę? Podaj przepis.
    Nie znasz tego prawa, więc się na nie nie powołuj, bo robi się śmiesznie.

    Pożytki w ogóle nie są zwolnione od podatku.
    Co więcej - nie zawsze dochód z GZM (który przecież nie jest pożytkiem) jest zwolniony.
    Zwolnione z podatku są dochody z GZM (np. wpłaty właścicieli lokali mieszkalnych), ale pod warunkiem, że zostaną wydane na cele związane z GZM (na utrzymanie nieruchomości wspólnej, a nie np. na zwrot nadpłat właścicielom).

    Pożytki - np. dochody z lokaty bankowej lub dzierżawy dachu pod antenę przekaźnikową nie są zwolnione z podatku nawet wtedy, gdy w całości będą przeznaczone na GZM, np. na fundusz remontowy. Te dochody, niezależnie od celu, na jaki zostaną przeznaczone, zostały przez prawo podatkowe (ustawa o pdop) wyłączone ze zwolnienia od podatku:
    Art. 17. 1. Wolne od podatku są:
    44) dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi;
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Zapewniam cię, że takie dochody nie są zwolnione z podatku, bo pochodzą z innej działalności gospodarczej WM niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
    Żyjesz w polskim systemie prawnym i podatkowym a nie według swojego widzimisię.
    Mirek, namawianie do łamania prawa zostaw sobie i własnym PITom i przestań wprowadzać innych w błąd.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Dochody np. z lub dzierżawy dachu pod antenę przekaźnikową nie są zwolnione z podatku
    takie dochody nie są zwolnione z podatku
    Po pierwsze mylicie księgowi, przychody z dochodami.
    Te przychody z dzierżawy dachu (pożytki) wspólnota ma obowiązek (zgodnie z art. 12 ust.2 UoWL) przeznaczyć na koszty utrzymania NW, jak coś z przychodów jeszcze zostanie to są to należności właścicieli wg udziaów zgodnie z tym samym art. 12 ust.2 i należy je zwrócić właścicielom.
    Mając na uwadze ustawową definicję dochodu (przychód - koszty = dochód), pytam się gdzie tu dochód jest, obojętnie zwolniony czy niezwolniony?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Po pierwsze mylicie księgowi, przychody z dochodami.
    Koszty uzyskania danego przychodu to nie są wszystkie koszty utrzymania NW.
    Jakie masz koszty uzyskania przychodu z dzierżawy dachu pod antenę?
    To nie jest tak, jak ciągle tu powtarzasz, że wspólnota "mogłaby ewentualnie" płacić podatek "od zysku" czyli różnicy między sumą przychodów i sumą wszystkich kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.

    Opodatkowaniu podlega dochód nieobjęty zwolnieniem (przychód - koszty jego uzyskania) - niezależnie od wielkości kosztów utrzymania NW.
  • Opcje
    rajazrajaz Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Nikt tutaj niczego nie pomylił i jak słusznie napisał Posesja, nie możecie wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości przypisać do działalności opodatkowanej. Pożytki oczywiście mogą mieć swoje koszty, ale jest to raczej rzadkością. W przypadku braku KUP, które można przypisać pożytkom Przychód = dochód.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    UoWL nakazuje na co przychód ma być przeznaczony.
    Żeby antena mogła być zamontowana na dachu musi ten dach istnieć, funkcjonować, być konserwowany itd. bo inaczej się rozleci i antena nie będzie miała na czym być zamontowana.
    Tenże dach jest częścią wspólną na utrzymanie której łożą wszyscy współwłaściciele w formie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.
    Żeby antena mogła przynosić wogóle jakikolwiek przychód to ta część nieruchomości wspólnej nazywana dachem musi być i być utrzymywana w odpowiednim stanie.
    Ustawodawca był tak wspaniałomyślny że zezwolił aby właściciel tej anteny również partycypował w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej (której częścią jest dach) bo też z niej korzysta (wchodził, zamontował, konserwuje antenę, sprawdza parametry itd) - dając WM określone w art. 12 ust. 2 uprawnienia.
    Sorry za ten dziecinny wykład, ale na tak proste pytanie nie da się inaczej odpowiedzieć.
    Doskonale wiem, że opodatkowany jest dochód (czasami dochód =przychód) - US w każdej interpretacji podkreśla dochód uzyskany z DG wspólnoty. Czyli żeby od czegoś obliczyć podatek (od dochodu) musi zaistnieć dochód.
    Nie znam WM która prowadzi DG.
    Uzasadniłem (wręcz matematycznie) wcześniej, argumentując określoną interpretacją logiczną zapisów UoWL bo to jest podstawą działania WM co każdy US również przyznaje. Powtórzę jeszcze raz: jeżeli któraś WM po przeprowadzeniu operacji finansowych nakazanych UoWL wykazuje zysk z DG to podajcie adres - pośmiejemy sie wszyscy, a nie każcie nam wierzyc na wasze (księgowi) słowo, że różowe jest czerowne czy białe jest czarne.
  • Opcje
    rajazrajaz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Żeby antena mogła być zamontowana na dachu musi ten dach istnieć, funkcjonować, być konserwowany itd. bo inaczej się rozleci i antena nie będzie miała na czym być zamontowana.
    W przypadku braku anteny też będziesz ponosił koszty jego remontu itd. Jaki ma to związek z uzyskiwaniem tego pożytku?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Księgowi i zarządcy nie poddają się.
    Anarchiści też.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] daarek:[/cite]Żeby antena mogła być zamontowana na dachu musi ten dach istnieć, (...) Żeby antena mogła przynosić wogóle jakikolwiek przychód to ta część nieruchomości wspólnej nazywana dachem musi być i być utrzymywana w odpowiednim stanie.
    Czyli za koszt uzyskania przychodu z dzierżawy dachu pod antenę uważasz koszt wybudowania całego budynku? Bo bez niego dach musiałby wisieć w powietrzu - itp., itd. :smile:

    Koszty utrzymania dachu to nie są koszty uzyskania przychodu.
    Tak samo jak koszty utrzymania całej NW nie są kosztami uzyskania przychodu z lokaty, dzierżawy dachu i reklam razem wziętych (wszystkich pożytków). Nieruchomość i tak trzeba utrzymać, czy są pożytki, czy nie.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tradycyjnie Twoja konfabulacja nie związana z tematem ani z moim wpisem:
    za koszt uzyskania przychodu z dzierżawy dachu pod antenę uważasz koszt wybudowania całego budynku
    no comment
    Dobrej nocy życzę.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moja wypowiedź jest jak najbardziej związana z tematem, a szczególnie z twoim tokiem rozumowania. Jeśli twierdzisz, że dla zamontowania anteny na dachu konieczne jest istnienie dachu (poniekąd słusznie, chociaż bez związku z kosztami uzyskania przychodu z dzierżawy dachu), to jest chyba oczywiste, że dla istnienia dachu są niezbędne fundamenty, mury nośne, stropy - czyli cały budynek. Dachy nie są samodzielnymi budowlami, lewitującymi w powietrzu, nie sądzisz?
    [cite] daarek:[/cite]Nie znam WM która prowadzi DG.
    Czyli nie znasz żadnej wspólnoty? Bo w świetle przepisów prawa podatkowego (a o tym teraz mówimy), wszystkie wspólnoty prowadzą działalność gospodarczą.

    Działalność gospodarcza na gruncie prawa podatkowego to pojęcie szersze, niż na gruncie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Gospodarka zasobami mieszkaniowymi w świetle prawa podatkowego to też działalność gospodarcza, a co dopiero pozytki. Dlatego w ustawie o pdop jest zwrot: "z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi"

    Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa:
    Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    9) działalności gospodarczej - rozumie się przez to każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców;
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Bardzo proszę nie robić zamieszania i narzucać swoich, niepopartych prawem wyobrażeń.
    Wyimaginowane marzenia, że każda wspólnota prowadzi DG nadaje się do kabaretu.
    Zostawy na chwilę dochód i skupmy się na tej DG.
    Zadaję proste pytania:
    1) Gdzie w UoWL (lub k.c. przy małych wspólnotach) mowa jest o tym, że wspólnota mieszkaniowa z chwilą powstania prowadzi DG i jako przedsiębiorca (osoba prawna) ma określone obowiązki wynikające z prowadzenia tej działalności?
    Moja babcia będąca właścicielką w kamienicy 4-rodzinnej omal z krzesła nie spadła jak to usłyszała).
    Proszę wskazać taki artykuł UoWL (lub k.c.)!
    2) "...Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    9) działalności gospodarczej - rozumie się przez to każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej
    ..." - proszę wskazać artykuł UoWL (lub k.c.) mówiący o tym że z chwilą powstania wspólnota rozpoczyna prowadzenie działalności zarobkowej???
    3) Proszę wskazać gdzie w poniższym artykule - jedynym w UoWL mówiącym o "wirtualnym tworze" jaką jest wspólnota, mowa jest, że staje sie przedsiębiorstwem w rozumieniu przepisów podatkowych???
    "...Art. 6. Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana..."
    Zwracam uwagę na słowo: "tworzy" - ogół nie zakłada DG, nie organizuje... kilku właścicieli staje się tworem - powtarzam "wirtualnym" niejako o czym nawet niektórzy z nich nie wiedzą bo od 30 lat nic się w kamienicy nie zmieniło przecież.
    Pytanie pomocnicze: jeżeli ten ogół właścicieli przez kolejne lata nie uregulował sposobu zarządu nieruchomością wspólną np. w małej WM to kto i na jakiej podstawie ma załatwiać pieczątki, ZUS-y, DG podatki itp. nienakazane żadną ustawą rzekome obowiązki podatkowe???
    Ogół właścicieli???
    Gdzie napisane jest w UoWL (lub k.c.) że tenże ogół właścicieli ma zakładać konto, rejestrować DG?
    Przecież prawo jest jednoznaczne - to właściciele sami sobie określają jak mają być prowadzone i rozliczane sprawy finansowe we wspólnocie:
    "...ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej...."
    Proszę podać podstawę prawną (art. ustawę?) która by mówiła że tak właścicielom robić nie wolno, bo w świetle przepisów podatkowych coś tam....!

    Sorry ale żenująca jest ta dyskusja, to ciągłe udowadnianie rzeczy oczywistych. Ile można tłumaczyć tak proste sprawy? Chyba że mamy z dzieckiem do czynienia które na każdą uwagę rodziców odpowiada nie bo nie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2012
    Odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej przez wspólnotę mieszkaniową na gruncie prawa finansowego:

    Z interpretacji ogólnej Ministra Finansów:

    "Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi."


    Odnośnie pojęcia przychodu, kosztów uzyskania oraz dochodu:


    "Wszystkie wpływające na ten rachunek środki są jej przychodem, ponieważ zastosowanie ma tutaj art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychodami (…) są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne (pkt 1), jak również inne, nie wymienione szczegółowo w niej zdarzenia, gdy skutkują przyrostem majątku podatnika. Dla takiej kwalifikacji bez znaczenia pozostaje źródło ich pochodzenia (wpłaty zaliczek przez właścicieli, zapłata za dzierżawę czy najem nieruchomości wspólnej).
    Koszty uzyskania przychodu to wszelkie koszty, które zostały poniesione przez podatnika w związku z uzyskiwanym przychodem, art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

    Dochodem jest natomiast, z zastrzeżeniem art. 10 i 11 tej ustawy, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, która stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 7 ust. 1). W sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, taka różnica jest stratą.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] daarek:[/cite]Bardzo proszę nie robić zamieszania i narzucać swoich, niepopartych prawem wyobrażeń.
    Wyimaginowane marzenia, że każda wspólnota prowadzi DG nadaje się do kabaretu.
    [align=right](...) admin[/align] To są obowiązujące przepisy, a nie czyjeś wyobrażenia.
    Czemu piszesz o przedsiębiorstwie, skoro według Ordynacji podatkowej działalnością gospodarczą jest również wykonywanie wolnego zawodu?
    Mała informacja na otrzeźwienie: do wspólnot mieszkaniowych mają zastosowanie nie tylko ustawa o własności lokali i kodeks cywilny, ale i inne ustawy. W tym podatkowe.

    Ewidencja pozaksięgowa może być prowadzona na różne sposoby, ale musi być prowadzona tak, aby można było ustalić, czy wspólnota posiada zobowiązania podatkowe.
    [cite] daarek:[/cite]Sorry ale żenująca jest ta dyskusja, to ciągłe udowadnianie rzeczy oczywistych. Ile można tłumaczyć tak proste sprawy? Chyba że mamy z dzieckiem do czynienia które na każdą uwagę rodziców odpowiada nie bo nie.
    Wiesz, mam identyczne wrażenie, jak czytam twoje posty w sprawach podatków wspólnot mieszkaniowych. Kompletnie nie masz racji i nie przyjmujesz tego do wiadomości. Zamiast próbować zrozumieć problem, wymyślasz historyjki o babciach i jesteś opryskliwy wobec osób, które podają ci wyjaśnienia na tacy.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    daarek - widzę ,że się nie poddajesz. Ja tak probuje od lat, ale to walka z wiatrakami.
    w świetle przepisów prawa podatkowego (a o tym teraz mówimy), wszystkie wspólnoty prowadzą działalność gospodarczą.
    Z takim stereotypem nie warto dyskutować, to strata czasu. WM prowadzą dzialalność zarobkową! No comments.
    Przyglądalem się wczoraj dyskusji "fachowcow" od księgowości i zarządzania na temat podatków. Żenada.
    Nie wiem czy ktoryś z nich wypelnial kiedyś za WM CIT-8? Podejrzewam ,że nie. Wię teraz udzielę krótkiej lekcji, mimo ,że moje wypoowiedzi wnoszą jedynie chaos i zamieszanie i nie poparte są żadną wiedzą.
    WM to twór, z ktorym nie wiadomo co robić. Jako podmiot nie posiadający osobości prawnej nie może prowadzić dzialalności gospodarczej, jest organizacją NON PROFIT , powstalą w celu zarządzania wspólwlasnością. Do 2006 byla calkowicie zwolniona z opodatkowania, ale "dręczyło"to MF ,że w kraju jest kilkaset tysięcy, jeśli nie milionów podmiotow, ktore dysponują niezlą kasą. Więc zmodyfikowano ustawę podatkową, o slynne GZM. I zacząl się kabaret, atak na kasę. Możemy przeczytać radosną twórczość urzędników US, kiedy jest GZM a kiedy nie. A dlaczego możemy to przeczytać , bo WM zarządzane przez "fachowcow" zwrocily się do nich z prośbą, żeby zinterpretowali przepisy podatkowe. jak chcieli , tak mają. I jak widać z dyskusji większość WM odprowadza podatki dochodowe od prowadzonej przez nie dzialalności zarobkowej, w jednej WM dzialalnośći finansowo-bankowej, w drugiej reklamowej itp.
    A jak to robią? Tak jak wskazal rajaz:
    Innymi słowy, jesteś zobligowany do ustalenia osobno dochodu zwolnionego z podatku i dochodu z działalności opodatkowanej. Nie można tego traktować łącznie. W praktyce koszty podatkowe musisz przypisać do określonych rodzajów działaności czy , lub zwolnionej i opodatkowanej.
    To teoria, a w praktyce? Zarządca, autorytatywnie stwierdza, że tyle a tyle podlega opodatkowaniu i odprowadza podatek do US. Odprowadza, bo to nie jego pieniądze. W tabelce rozliczeń nie wzbudza to emocji, a narod glupi wszystko kupi. A jak on to "rozdziela" w CIT-8. To bardzo ciekawe pytanie, nie może tego rozdzielić, bo formularz mu na to nie pozwala. Tam jest tylko jedna rubryka odnośnie przychodow uzyskanych na terytorium RP. I nie ma większego znaczenia, że wszystkie "przychody" pochodzą ze skladek wlaścicieli, albo ,że wszystkie pochodzą z pożytków. To jest w jednej pozycji! Mamy też następne pozycje - koszty uzyskania przychodow, o ktorych tak zawzięcie dyskutowano wczoraj. A byla to dyskusja w rodzaju " O wyższośvi świąt Wielkiej Nocy....", czyli bicie piany. Oczywiście CIT-8 nie jest dostosowany dla WM, tylko dla firm prowadzących dzialalność gospodarczą.W firmie takiej produkującej np. ciastka , przychody to wpływy ze sprzedaży a koszty to energia,surowce,place pracownikow etc.Roznica daje zysk lub stratę. We WM ta rożnica zawsze jest jednakowa = 0 (ZERO). Ale skoro urzdnicy wymyślili sobie ,żę WM muszą wypelniać deklarację, to ja " dla świętego spokoju" od pięciu lat ją wypelniam. "Przychody" WM (w świetle przepisow podatkowych nimi nie są) rownoważę kosztami ich uzyskania. To jest 5 minut roboty. I nie obawiam się żadnych donosów, dla mnie Zarządu WM organem kontrolnym są wlaściciele, a nie żaden organ administracji państwowej. A nawet jak zostanę wezwany do wyjaśnień (co jest malo prawdopodobne, żeby US kontrolowaly podmioty, które nie mają zysku, bo co udowodnią, ,że żle wypelnilem formularz? ) to zlożę wyjaśnienia, albo powiadomię, że od wczoraj nie jestem już Zarządem, bo zlożylem oświadzczenie woli o rezygnacji z tego zaszczytnego stanowiska, i proszę pisma skierować do wszystkich wspólwłaścicieli, bo to oni tworzą WM, i solidarnie odpowiadają za ewentualne zobowiązania WM. Ale ja reprezentuję jedynie wlaścicieli, ktorzy nie znają przepisow, więc znowu prawdopodobnie uslyszę ,że namawiam publicznie do ląmania prawa. Amen.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]daarek - widzę ,że się nie poddajesz. Ja tak probuje od lat, ale to walka z wiatrakami.
    w świetle przepisów prawa podatkowego (a o tym teraz mówimy), wszystkie wspólnoty prowadzą działalność gospodarczą.
    Z takim stereotypem nie warto dyskutować, to strata czasu.

    I pieniędzy, o czym można się łatwo przekonać polemizując w tej materii z fiskusem.

    Nowy doklejony: 07.02.12 10:46
    [cite] MirekL:[/cite]. A nawet jak zostanę wezwany do wyjaśnień (co jest malo prawdopodobne, żeby US kontrolowaly podmioty, które nie mają zysku, bo co udowodnią, ,że żle wypelnilem formularz? ) to zlożę wyjaśnienia, albo powiadomię, że od wczoraj nie jestem już Zarządem, bo zlożylem oświadzczenie woli o rezygnacji z tego zaszczytnego stanowiska, i proszę pisma skierować do wszystkich wspólwłaścicieli, bo to oni tworzą WM, i solidarnie odpowiadają za ewentualne zobowiązania WM. Ale ja reprezentuję jedynie wlaścicieli, ktorzy nie znają przepisow, więc znowu prawdopodobnie uslyszę ,że namawiam publicznie do ląmania prawa. Amen.

    Rzeczywiście bardzo sprytne, jakby co zawsze można obciążyć odpowiedzialnością właścicieli, moim zdaniem lepiej ich na to nie narażać.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca -To jest Twój głos w dyskusji na temat podatków WM ?
    I zapamiętaj ,że ZAWSZE wlaściciele ponoszą odpowiedzialność,mogą jedynie na drodze powodztwa cywilnego dochodzić swoich roszczeń od zarządu/zarządcy. O tym zarządcy wiedzą doskonale.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jeżeli zostaje kasa na funduszu remontowym WM, to trzeba odprowadzać podatek od składki ( zaliczek) wpłacanych / naliczanych przez właścicieli lokali użytkowych?
    Zaliczka jest naliczana : kwota /m-c X udział % w NW.
    Saldo lokalu użytkowego na koniec roku wynosi ( po rozliczeniach ) "0".
    Wspólnota nie jest VAT-owcem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Znalazłem w Necie coś takiego:
    podatek CIT - Zgodnie z aktualnymi interpretacjami Izb Skarbowych dotyczącymi podatku dochodowego od osób prawnych, zaliczki wnoszone przez właścicieli lokali użytkowych nie stanowią przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, co w konsekwencji skutkuje tym, iż dochód powstały z tego tytułu nie korzysta za zwolnienia na podstawie art. 17. ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i podlega opodatkowaniu.
    
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] daarek:[/cite]Niektórzy doszli w swoim ślepym zapędzie do wniosków, że wspólnota prowadzi działalnością gospodarczą w formie wykonywania wolnego zawodu nawet??? - i będą bronić (...).
    [align=right](...) admin[/align] Nikt nie pisał, że wspólnota prowadzi działalność w formie wolnego zawodu.
    Prosiłem o podstawy prawne, o przepis konkretnej ustawy, konkretnego artykułu. Zero reakcji
    To po prostu nieprawda. Przytaczałem przepisy z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 17 ust. 1 pkt 44), z ordynacji podatkowej (definicja działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów podatkowych), a ty dalej swoje. [align=right](..) admin[/align]

    Do MirkaL:
    Podatek sam ci wyjdzie, jak wpiszesz w CIT-8 sumę przychodów, sumę kosztów uzyskania, a następnie (rubryka 40) kwotę przychodów zwolnionych z podatku (wpłacone zaliczki właścicieli, odsetki z rachunku bieżącego, odszkodowania z tytułu ubezpieczenia budynku, odsetki za zwłokę we wpłacie zaliczek). Różnica to przychody nie objęte zwolnieniem. Od tej kwoty trzeba naliczyć i odprowadzić podatek.

    Nie da się pomniejszyć / zniwelować przychodów nie podlegających zwolnieniu (z pożytków) przez odliczenie wszystkich kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. Chyba, że świadomie napiszesz nieprawdę i ujmiesz je jako przychody zwolnione od podatku. Ale to byłoby wykroczenie lub przestępstwo karno-skarbowe.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    W nawiązaniu do wpisu KubyP - w necie można wiele absurdów znaleźć. Chociażby takie coś:

    Wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek rozliczenia się z właścicielami lokali z wszystkich zaliczek wpłacanych na poczet pokrycia kosztów zarządu nieruchomością wspólną, a więc także na fundusz remontowy.
    "...w orzecznictwie ugruntowany jest bowiem pogląd, że środki zgromadzone na funduszu remontowym są własnością poszczególnych właścicieli a nie wspólnoty mieszkaniowej (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2004 roku, I Aca 1382/2003, czy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 18 grudnia 2007 roku, sygn. akt: I Aca 1226/07)..." - źródlo: http://www.zarzadca.pl/komentarze/561-srodki-zgromadzone-na-funduszu-remontowym-sa-wlasnoscia-poszczegolnych-wlascicieli

    "...Również w wyroku z dnia 15.04.2004 r. sygn. akt I ACa 1382/03 Sąd Apelacyjny w Warszawie zajął analogiczne stanowisko. Zdaniem sądu, środki na pokrycie kosztów eksploatacji stanowią wierzytelność właścicieli lokali, nie stają się ani własnością, ani majątkiem wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli wpłaty przewyższają wydatki, różnica powinna być zwrócona właścicielowi lub zaliczona na poczet przyszłych jego wydatków. Prawa właściciela lokalu do dysponowania jego majątkiem nie można zniweczyć uchwałą co do przeznaczenia nadwyżki na inny cel. Również Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 18.06.2008 r. sygn. akt I ACa 119/08 uznał, że niezgodne z prawem było przekazanie nadwyżki na fundusz remontowy..." - źródło: http://krn-prawo.pl/artykuly/Koszty-zarzadu-we-wspolnocie-mieszkaniowej-2_7_1341.html

    A oto jak wygląda radosna twórczosć (...):

    "...Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, że uiszczane zaliczki przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz kosztów utrzymania pojedynczego lokalu stanowią dla wspólnoty mieszkaniowej przychód podatkowy w dacie ich otrzymania, natomiast wydatki poniesione na utrzymanie tej nieruchomości stanowią koszt podatkowy (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ).
    Nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym jest dochodem, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą. Natomiast art. 7 ust. 1 stanowi, że przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.
    .."
    - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.01.2007 r., sygn. 1401/BP-I/4230Z-131/06/KS - Izba Skarbowa w Warszawie
    Proszę Państwa, jak to jest, że prawo ugruntowane orzecznictwem określa jednoznacznie (co jest oczywiste i logiczne), że zaliczki wpłacane przez właścicieli to są pieniądze właścicieli którym należy zwrócić nadpłatę albo zażądać niedopłaty na koniec roku.
    Jakiś urzędas z US w Warszawie mając prawo w nosie stwierdza w oficjalnej decyzji, że to jest nieprawda, że sądy nie mają racji, sędziowie się mylą bo zaliczki wpłacone przez właściciela jeżeli wygenerują nadpłatę na koniec roku to stanowią dochód wszystkich współwłaścicieli i (wspólnoty???) i należy ten "dochód" opodatkować.
    Przecież ten dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w normalnym Państwie powinien już dawno być na bezrobociu z takimi poglądami.
    (...) ręce precz od moich pieniedzy, jeżeli przekazałem więcej niż należało na opłaty to one mają do mnie wrócić (bo tak stanowi prawo - UoWL) lub podejmuję decyzję razem z innymi, że ją przeznaczam np. na FR (bo tak stanowi prawo - UoWL) ale nie na podatek do US (bo tak nie stanowi żadne prawo co potwierdza orzecznictwo) nie mamy jako współwlaściciele żadnych podstaw prawnych tak postąpić - była by to kradzież moich ( i innych właścicieli) pieniędzy. Nie pojmuję, dlaczego wspólnota składająca wniosek o interpretację zaakceptowała zaserwowaną (...).
    Co jest prawem obowiązującym w Polsce - ustawa czy decyzja (...)???
    Komentarz edytowany daarek
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Proszę Państwa, jak to jest, że prawo ugruntowane orzecznictwem określa jednoznacznie (co jest oczywiste i logiczne), że zaliczki wpłacane przez właścicieli to są pieniądze właścicieli którym należy zwrócić nadpłatę albo zażądać niedopłaty na koniec roku.
    Jakiś urzędas z US w Warszawie mając prawo w nosie stwierdza w oficjalnej decyzji, że to jest nierpawda, że sądy nie mają racji,
    Nie mieszaj wszystkiego ze wszystkim. Co innego obowiązek zwrotu, a co innego skutki podatkowe takiego posunięcia.
    Sprawy sie skomplikowały od czasu wprowadzenia zmiany w ustawie o pdop w 2007 roku (o ile dobrze pamiętam). Od tego czasu jest problem z interpretacją pojęcia GZM. Ale sam przepis o przychodach zwolnionych od podatku i nie podlegających zwolnieniu nie jest skomplikowany: pożytki wspólnoty podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, na jaki cel zostaną przeznaczone. I nie jest prawdą, że to tylko "wymysły (...)", bo tak mówi przepis ustawy; poza tym jest szereg orzeczeń sądów administracyjnych w tych sprawach.
    [align=right](...) admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.