CIT 8 rozliczenie

13»

Komentarze

  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    To już nawet popełniam przestępstwo?
    Wysluchalem z zaciekawieniem stanowiska zarządców i księgowych. Również Twoje - Posesja
    [align=right](..) admin[/align]
    Ta Twoja dyskusja to:
    To są obowiązujące przepisy, a nie czyjeś wyobrażenia.
    Czemu piszesz o przedsiębiorstwie, skoro według Ordynacji podatkowej działalnością gospodarczą jest również wykonywanie wolnego zawodu?
    Mała informacja na otrzeźwienie: do wspólnot mieszkaniowych mają zastosowanie nie tylko ustawa o własności lokali i kodeks cywilny, ale i inne ustawy. W tym podatkowe.

    Tak rozumiem - Kodeks Rodzinny, Karny,a jak wspolnota nad morzem to i Kodeks Morski, i oczywiście Konstytucja RP.

    A na koniec "informacja (...), którym ufni wlaściciele zaufali powierzając swoje pieniądze - Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2009 r -II FSK 1508/07 LEX nr 508211 ( robię to bardzo niechętnie, ponieważ większość orzeczeń, a właściwie ich uzasadnień to belkot prawniczy, nowomowa, a wnioski niekiedy kompromitują sklad, ale dla dobra ogólu..,.)

    ....4. Wszelkie dochody uzyskane przez wspólnotę zarówno pochodzące od właścicieli w związku z lokalami stanowiącymi ich indywidualną własność , jak i użytkowaniem wspólnym nieruchomości, a także pożytki z dysponowania lokalami użytkowymi czy innymi częściami wspólnymi nieruchomości, np. na umieszczaniu reklam były wolne od podatku w części przeznaczonej na utrzymanie zasobow mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty.

    Oczywiście to nie jest norma prawna, nie mamy w Polsce precedensu sądowego. Ale to mocny atut w ewentualnym sporze z US.
    US to tylko instytucja,ktora nie musi mieć zawsze rację, i jako organ administracyjny musi nam udowodnić, że lamiemy prawo.Niestety urzędnicy nadal są bezkarni, nie ponoszą odpowiedzialności indywidualnej, i dlatego mamy to , co mamy.Ale z tym trzeba walczyć, walczyć o swoje, nawet jeśli to będzie 50 zl, bo to pomoże innym zaoszczędzić tysiące.Wolalbym na tym forum dawać praktyczne rady WM co robić w takich wypadkach, niż polecenia " to jest obowiązek, należy płacić , bo takie jest prawo, prawo wymyślone przez urzędnika MF, liczącego na nagrodę finansową za operatywność w ściąganiu podatków,tych należnych i tych nie.
    Czytelnikom tego forum pozostawiam wybór, chociaż prawdę powiedziawszy, coraz mniej jest proszących o radę, [align=right](...) admin[/align]

    Świetnie trafilem z tym moim postem. [align=right](...) admin.[/align]
    Nie potrafię niestety tak ladnie zredagować zwlaszcza tego cytowanego punktu 4 orzeczenia NSA. Kto będzie chcial go przeczytać ze zrozumieniem ten to zrobi, kto nie - umrze w niewiedzy.:bigsmile:
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] MirekL:[/cite]Wszelkie dochody uzyskane przez wspólnotę zarówno pochodzące od właścicieli w związku z lokalami stanowiącymi ich indywidualną własność , jak i użytkowaniem wspólnym nieruchomości, a także pożytki z dysponowania lokalami użytkowymi czy innymi częściami wspólnymi nieruchomości, np. na umieszczaniu reklam były wolne od podatku w części przeznaczonej na utrzymanie zasobow mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty.
    Były, ale już nie są. To już historia. Z tegoż wyroku:
    Zgodnie z tym przepisem w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. wolne od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty.

    Wprowadzone w tym przepisie (podobnie w pkt 4f, 4h, 4j i 4o) zwolnienie miało charakter przedmiotowy i było związane z wspieraniem utrzymania zasobów mieszkaniowych. Dodatkowo w przypadku wspólnot mieszkaniowych obok przeznaczenia na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych do zwolnienia uprawniało wydatkowanie dochodu na rzecz członków wspólnoty.

    Oznacza to, że wszelkie dochody uzyskane przez wspólnotę zarówno pochodzące od właścicieli w związku z lokalami stanowiącymi ich indywidualną własność, jak i użytkowaniem wspólnych części nieruchomości, a także pożytki z dysponowania lokalami użytkowymi czy innymi częściami wspólnymi nieruchomości np. na umieszczaniu reklam, były wolne od podatku w części przeznaczonej na utrzymanie zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty.
    Jak już coś cytujesz, to nie wycinaj tylko tego fragmencika, który ci pasuje, bo to manipulacja. Wymowa wyroku wcale nie jest taka, jak byś sobie życzył.
    Oto, czego dotyczył wyrok:
    Zaliczka uiszczana przez właścicieli lokali na pokrycie kosztów zarządu wspólną nieruchomością przez wspólnotę mieszkaniową (art. 14 i art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali) stanowi przychód tej wspólnoty w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.

    O tym czy dochód z tego źródła przychodów objęty jest zwolnieniem decyduje spełnienie warunków określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4m (w brzmieniu mającym zastosowanie do dochodów uzyskanych przed dniem 31 grudnia 2006 r.) obecnie art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p.
    Dla zainteresowanych daję linka: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/EB569B8665
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    No tak, jak się zaczyna dyskusja o podatkach - zawsze na forum jest zadyma.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.