art. 64 ust. 3 konstytucji

Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
edytowano czerwca 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy zaskarżając uchwalę wspólnoty mogę powołać się na przepisy konstytucji np na art 64 ust. 3 konstytucji w brzmieniu

Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.
«13

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Możesz. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej (art. 8, ust. 2 Konstytucji). Ale to nie znaczy, że ten artykuł ma w Twoim przypadku zastosowanie, że uchwała faktycznie ograniczyła prawo własności.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja no jak nie ograniczyła chociaż by po przez to że uchwały przechodzą większością a często uchwały wkraczają w własność właścicieli jak chociażby uchwała o kredycie inwestycyjnym gdzie większość zmusza mnie do rozporządzania moim majątkiem wbrew mojej woli a przecież ustęp 2 w brzmieniu Własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej. a gdzie zasada równości wobec prawa jaka równica po za ilością mieszkań jest pomiędzy właścicielem malej umowa a dużej wspólnoty uchwała jesteśmy traktowani na równych prawach chyba nie bo uchwała zgodnie z ustawą ogranicza właścicielom te prawa .
    Ale nie o to mi chodziło chcę ten przepis przywołać w inny sposób .
    Jeżeli byś był tak uprzejmy i mógł byś mi odpowiedzieć na następne pytanie był bym wdzięczny
    Czy podjęcie uchwały w sprawie termomodernizacji i udzielenie pełnomocnictwa do podpisania umowy z firmą - wykonawcą tej termomodernizacji daje jednocześnie pełnomocnictwo do starania się o pozwolenie na budowę czy w tym względzie powinna być podjęta inna uchwała .
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy podjęcie uchwały w sprawie termomodernizacji i udzielenie pełnomocnictwa do podpisania umowy z firmą - wykonawcą tej termomodernizacji daje jednocześnie pełnomocnictwo do starania się o pozwolenie na budowę czy w tym względzie powinna być podjęta inna uchwała .
    To zależy, jak brzmi uchwała w sprawie termomodernizacji.
    Do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę (o ile pozwolenie jest potrzebne) oprócz projektu itp. wymagane jest oświadczenie zarządu o dysponowaniu nieruchomością do celów budowlanych. Takie oświadczenie zarząd może złożyć, jeżeli ma zgodę ogółu właścicieli lokali w formie uchwały. Może to być jeden z zapisów uchwały w sprawie termomodernizacji lub osobna uchwała - obojętne.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak brzmi uchwała
    W uchwale nr 6/2012 z dnia......2012 roku w paragrafie 1 postanowiono
    1. Przyjąć ofertę firmy ....... na kwotę 146 000zł brutto.
    2. Udzielić pełnomocnictwa dla Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej do podpisania umowy z firmą ........ na wykonanie termomodernizacji , zgodnie z ostateczną ofertą (na kwotę ........).
    Ale tak na marginesie jeżeli robią to bez pozwolenia to powinni przynajmniej zgłosić wykonywanie prac budowlanych wówczas też jest potrzebne oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością i co wtedy nie potrzeba takiej uchwały ?
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla potrzeb uzyskania pozwolenia czy zgłoszenia zawiadomienia, zlożenia oświadczenie o prawie... taka uchwała teoretycznie jest niewystarczająca ale w praktyce uznawana (?) przez urzędników.
    W nowelizacji prawa budowlanego prawdopodobnie wogóle ma zniknąć pojęcie zezwoleń, zawiadomień itp, dlatego te papierki są traktowane z dużą pobłażliwością przez administrację arch.-bud.
    Jednak mimo wszystko przypominam już przytaczany przeze mnie artykuł:
    "...Sprawę wyjaśniono w orzecznictwie jednoznacznie – spółdzielnia nie może ograniczać w prawie do dysponowania nieruchomością wspólną innych współwłaścicieli z takiej nieruchomości.
    Czy podobnie jest w przypadku powstania wspólnoty mieszkaniowej i zarządzania przez nią nieruchomością wspólną, czy w takiej sytuacji wspólnota mieszkaniowa może ograniczać prawa właścicieli lokali, składając za nich oświadczenie do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dotyczącego robót budowlanych (np. ocieplenia) w nieruchomości wspólnej?
    Orzecznictwo sądów administracyjnych także w tej sprawie jest jednoznaczne, ponieważ wyjaśnia nam, że prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie dotyczącym nieruchomości wspólnej przysługuje wyłącznie właścicielom lokali tworzącym wspólnotę mieszkaniową a nie wspólnocie mieszkaniowej, pomimo jej prawa do zarządzania nieruchomością wspólną.
    Patrz w tej sprawie na wyrok WSA w Warszawie z 14.01.2011 r., sygn. VII SA/Wa 1611/10 i inne.
    Pamiętajmy zatem, że prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, o którym mowa w art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, w zakresie wniosku obejmującego nieruchomość wspólną nie ma związku z zarządzaniem nieruchomością przez dewelopera, spółdzielnię mieszkaniową albo przez wspólnotę mieszkaniową, prawo to zawsze wynika ze stosunków własnościowych w danej nieruchomości. Samo oświadczenie inwestora o posiadanym prawie nie jest wystarczające, ponieważ powinien on w oparciu o posiadane dokumenty wykazać, że takie prawo posiada, co jest konieczne dla skuteczności wniosku o pozwolenie na budowę dotyczącego nieruchomości wspólnej lub współwłasnej niepodzielnie. Jeśli jednak na przeszkodzie inwestycji w nieruchomości wspólnej stoi brak zgody niektórych właścicieli współwłaścicieli), sprawę może rozstrzygnąć sąd powszechny
    ..." - Eugenia Śleszyńska, licencjonowany zarządca nieruchomości, ekspert zarządzania, autorka szeregu publikacji z zakresu zarządzania nieruchomościami... - artykuł opublikowany w numerze 15/2011 „Krakowskiego Rynku Nieruchomości”
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Odnośnie ocieplenia:


    z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007 r., III CZP 65/07:


    "Przyjęcie, że wspólnota mieszkaniowa jest podmiotem stosunków cywilnoprawnych oznacza, iż może ona posiadać majątek odrębny od majątków właścicieli lokali (majątek własny). W skład tego majątku mogą jednak wejść jedynie prawa i obowiązki związane z gospodarowaniem nieruchomością wspólną, gdyż, jak wskazano, z przepisów ustawy o własności lokali wynika ograniczenie zakresu zdolności prawnej wspólnoty mieszkaniowej. Przepisy tej ustawy pozwalają stwierdzić, że do majątku wspólnoty wchodzą przede wszystkim uiszczane przez właścicieli lokali zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 13 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i art. 14 u.w.l.) oraz pożytki i inne dochody z nieruchomości wspólnej. Ponadto w skład majątku wspólnoty mogą wejść prawa wynikające z umów zawieranych przez nią w ramach gospodarowania nieruchomością wspólną (np. roszczenia wynikające z umów o remont nieruchomości wspólnej czy ocieplenie budynku), a także własność nieruchomości nabytej za zgodą właścicieli (art. 22 ust. 3 pkt 6a u.w.l.).

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1551-iii-czp-6507-majatek-wspolnoty-mieszkaniowej

    Nowy doklejony: 26.06.12 21:28
    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku WSA w Poznaniu z dnia 25 lipca 2008 roku, sygn. akt: II SA/Po218/08:

    "W pierwszej kolejności zauważyć należy, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą postanowienie ustawy z dnia 24 czerwca 2004 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). Zgodnie z art. 19, w przypadku, gdy liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela w budynku nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności. A contrario, w przypadku, gdy liczba ta jest większa zastosowanie znajdują przepisy szczególne, określone w powyższej ustawie. Oznacza to, że należy wówczas stosować przepisy dotyczące zarządu nieruchomości określone w ustawie o własności lokali. W przedmiotowej sprawie liczba lokali wyodrębnionych oraz członków wspólnoty wynosiła 18. Stąd uchwała wspólnoty mieszkaniowej wyrażająca zgodę na budowę kotłowni i dysponowanie częścią wspólną nieruchomości, jako uchwała wykraczająca poza zwykły zarząd w rozumieniu art. 22 ustawy o własności lokali, dla swojej ważności powinna zostać podjęta przez większość członków wspólnoty, nie było natomiast konieczności uzyskania zgody wszystkich członków wspólnoty. Z załączonej do akt sprawy uchwały z dnia (...) wynika, że za wyrażeniem zgody głosowało 12 spośród uprawnionych 18 członków wspólnoty. Tym samym uchwała zyskała akceptację ponad połowy uprawnionych głosujących i musi zostać uznana za ważną w rozumieniu ustawy o własności lokali.

    Powyższe rozważania jasno wskazują, że Wojewoda W., w swojej decyzji z dnia (...) błędnie przyjął, że w rozpatrywanej sprawie znajdą zastosowania przepisy dotyczące zarządu rzeczą wspólna wynikające z przepisów Kodeksu Cywilnego, co stanowi naruszenie prawa materialnego. "

    http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-po-218-08,pozwolenie_na_budowe_uzytkowanie_obiektu_lub_jego_czesci_wykonywanie_robot_budowlanych_innych_niz,275c487.html
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    Ten wyrok WSA dotyczył remontu (zmiany przeznaczenia a nie nowej inwestycji (budowy), wykraczającej poza zakres obowiązywania UoWL jaką jest wykonanie ocieplenia budynku (znany wyrok NSA).
    "...o wydanie pozwolenia na budowę - zmianę sposobu użytkowania części kuchni na kotłownię oraz montaż pieca kuchennego z wężownicą dla instalacji c.o., w lokalu mieszkalnym nr 4, w budynku wielorodzinnym..."
    W tej sytuacji oczywiste jest, że wystarcza uchwała bo remont wchodzi w zakres obowiązków właścicieli wynikający z UoWL.
    ...w skład majątku wspólnoty mogą wejść...za zgodą właścicieli...
    - jest to oczywiste, ale jak wynika z uzasadnienia SN, do tego jest potrzebna uchwała, że np. elwacja przestaje być współwłasnością wszystkich właścicieli i właściciele (wyrażając zgodę) zrzekają się tego prawa na rzecz Wspólnoty aby Wspólnota wtedy jako inwestor mogla wykazać, że ma tytuł prawny do dysponowania "elewacją" na cele budowlane - vide artykuł pani Śleszyńskiej - inaczej będzie to inwestycja nie Wspólnoty ale wszystkich właścicieli (współwłaścicieli).
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nadal nie wiem czy w sytuacji zgłoszenia prac budowlanych gdy jest wymagane oświadczenie o dyspoonowaniu nieruchomością wspólną jest wymagana uchwała o udzielenie pełnomocnictwa do złożenia takiego oświadczenia
    Odnośnie tego co Piszesz zarządco

    Art. 2 konstytucji

    Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

    Z tej zasady demokratycznego państwa wynika między innymi zasada nie działania wstecz (lex retro non agit) zasada promulgacji

    a jak już wspomniałem umowę i to nie notarialną podpisaliśmy przed zasadą prawną Uchwały składu 7 sędziów jak też nadal mamy fundusz remontowy na starych zasadach i nie spisywaliśmy umowy między właścicielami o przekształceniu tego funduszu np na fundusz inwestycyjny .
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zasada nie działania wstecz (lex retro non agit) zasada promulgacji

    a jak już wspomniałem umowę i to nie notarialną podpisaliśmy przed zasadą prawną Uchwały składu 7 sędziów
    Ale pasztet. :smile:
    Uchwała 7 sędziów SN, nawet taka, której nadano moc zasady prawnej, nie jest prawem, lecz wykładnią prawa. Zasada prawna to nie norma prawna, nie wiąże innych sądów ani obywateli, wiąże jedynie Sąd Najwyższy w podobnych sprawach.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    Ale pasztet. :smile:
    Uchwała 7 sędziów SN, nawet taka, której nadano moc zasady prawnej, nie jest prawem, lecz wykładnią prawa. Zasada prawna to nie norma prawna, nie wiąże innych sądów ani obywateli, wiąże jedynie Sąd Najwyższy w podobnych sprawach.

    Posesja już drugi raz Ci piszę po co ten sarkazm wiesz doskonale o co chodzi bo już na ten temat było pisane ciągle używacie stwierdzenia "majątek własny wspólnoty" i nie mogę zrozumieć czego wychodzicie z założenia że każda wspólnota w naszym kraju taki majątek ma czy też że musi go mieć to co napisałem miało na celu wskazanie że takiego majątku nie mamy zresztą nie my jedni tym bardziej że już w samej sentencji i niemal że w całym tekście tego orzeczenia powtarza się że wspólnota może taki majątek posiadać

    "Wspólnota mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności
    prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku "

    a jak wiadomo może nie znaczy że musi

    ja rozumiem gdybyście pisali np "we wspólnotach które posiadają majątek własny...... ,
    ale po co najlepiej pisać "majątek własny wspólnoty ............"
    Przypuszczam że prowadząc swoją działalność do tego zmierzacie lub nawet już to uczyniliście żeby właściciel wam nie bruździł bo przecież wtedy nie sięgacie po kasę właściciela tylko kasę wspólnoty ale chyba nie na tym rzecz polega
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    [cite] Krzysztof_cwikla:[/cite]Przypuszczam że prowadząc swoją działalność do tego zmierzacie lub nawet już to uczyniliście żeby właściciel wam nie bruździł bo przecież wtedy nie sięgacie po kasę właściciela tylko kasę wspólnoty ale chyba nie na tym rzecz polega
    Nie oceniaj innych według siebie.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie oceniaj innych według siebie.
    - a dlaczego nie - wolno mu. :confused::bigsmile::confused:
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Słuchajcie mam ostatnie pytanie w ciągu tych dwóch dni muszę wysłać pozew .
    Czy mogę zaskarżyć wszystkie uchwały na zasadzie że lokale które stanowią współwłasność (współmałżonek/a) nie posiadały pełnomocnictwa do głosowaniu w ich imieniu wiem że jeżeli odliczyć udziały współwłaścicieli to i tak będzie ponad 50% , ale czy głosy tych właścicieli których lokal stanowi współwłasność nie posiadając takiego pełnomocnictwa są ważne bo jeżeli nie to wtedy nie ma wymaganej większości , pragnę dodać że zawiadomienie o zebraniu samo w sobie zawierało wydrukowane takie pełnomocnictwo i regułkę

    W przypadku braku możliwości uczestniczenia Państwa w zebraniu właścicieli prosimy upoważnić osobę wypełniając poniższe pełnomocnictwo

    o treści

    ......................................
    /miejscowość , data /

    Ja/My ..........................................................................udzielamy pełnomocnictwa
    ..................................................................legitymującej/legitymującemu się dowodem
    osobistym/ paszportem ............................... do reprezentowania mnie / nas i głosownia
    nad uchwałami Właścicieli nieruchomości przy ul. ...........w..............na zebraniu właścicieli
    w dniu 21 maja 2012 roku .

    W zebraniu uczestniczyłem od samego początku nikt tych pełnomocnictw nie sprawdzał zresztą ja sam ma takie oświadczenie bez upoważnienia mojej małżonki a skoro tak to czy podjęte na tym zebraniu uchwały są ważne dodam jeszcze że na 99% nie było potem zbieranie głosów w drodze indywidualnego ich zbierania / po prostu właściciele pozostałych mieszkań nie przebywają w kraju .
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W przypadku małżeńskiej wspólności majątkowej pełnomocnictwo do głosowania standardowych uchwał we wspólnocie nie jest potrzebne.
    Są wyjątki, ale nieliczne, np. zaciągnięcie dużego kredytu przez wspólnotę mieszkaniową - w razie braku środków na koncie wspólnoty do pokrycia rat i odsetek, bank może wszcząć windykację z majątku poszczególnych właścicieli lokali, do wysokości ich udziału, na podstawie art. 17 uwl. Temat był kilkakrotnie omawiany na forum.

    Uchwały, które nie rodzą skutków prawnych w postaci ewentualnego obciążenia lokalu, nie wymagają pełnomocnictwa od współmałżonka. Może głosować jeden z małżonków.
    Ta reguła dotyczy jedynie małżonków z ustawowym (KRiO) reżimem majątkowym. Nie dotyczy współwłasności zwykłej (ułamkowej).
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    Posesja piszesz o kredycie jak też o "Uchwały, które nie rodzą skutków prawnych w postaci ewentualnego obciążenia lokalu, nie wymagają pełnomocnictwa od współmałżonka. Może głosować jeden z małżonków."
    powiedz mi czy w przypadku termomodernizacji , kredytu inwestycyjnego na kwotę 106000zł (na 12 lokali) i podniesienia składek na FR z którego to wspólnota chce spłacać ten kredyt będzie wymagane takie pełnomocnictwo czy nie i czy głosy oddane przez tych właścicieli będą miały ważność .
    Komentarz edytowany Krzysztof_cwikla
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Krzysztof - nie szkoda ci zdrowia i pieniędzy? Sądy takich jak Ty (sorry za to wyrażenie) traktują od razu jak oszołoma i pieniacza. Właściciel lokalu "nie ma żadnych praw" niestety, masz się podporządkować woli większości, nieważne czy mądrej czy głupiej, a Ty "zawracasz sądowi głowę jakimiś problemami" o których dany sędzia czy pani sędzia nie ma pojęcia bo mieszka od pokoleń w prywatnym domu i specjalizuje się np. w rozwodach a UoWL nigdy nie czytała.
    Za każdą zaskarżaną uchwałę musisz zapłacić też 200 zł nie licząc dalszych kosztów.
    Machina sądownicza funkcjonuje na określonych zasadach, więc z petenta (pozwanego) trzeba wyciągnąć ile się da a więc musisz się liczyć z koniecznością apelacji (bo napewano nie pogodzisz się ze sprzecznym z logiką i prawem wyrokiem) - czyli idą dalsze niepotrzebne koszty bo apelacja rzadko cokolwiek zmienia zwłaszcza w sprawach wspólnot.
    ewentualnego obciążenia lokalu, nie wymagają pełnomocnictwa od współmałżonka
    - powinien być stosowany w tej sytuacji KRiO ale sądy "idą po najmniejszej lini oporu" powołując się na art. 17 UoWL.
    Nikt Ci nie da konkretnej recepty a tym bardziej zapewnienia, że tak, masz rację bo prawo mówi tak i siak a prawda jest taka.
    Spytaj się obojętnie jakiego mecenasa odpowie Ci, że jest jeszcze oprócz prawdy zapisanej w ustawach, prawda sali sądowej.
    "...W Polsce po obaleniu komuny, PRL-owscy prawnicy, stali się prokuratorami, sędziami i konstytucjonalistami, porobili sobie w Polskim systemie prawnym rodzinne klany i kasty. Kasty sędziów i prokuratorów są najbardziej skorumpowanymi grupami zawodowymi w Polsce. Przez ich zepsucie moralne i karierowiczostwo, cały ten chory system sprawiedliwości w Państwie toczy gangrena..." - źródło: http://wiadomosci.onet.pl...
    Chcesz im jeszcze płacić extra? Zamknij oczy, zatkaj uszy...bo "zwariujesz". Przeznacz pieniądze planowane do wyrzucenia na coś innego.
    Sam świata nie zmienisz. Mi ostatnio, słynny już z arogancji Radca Generalny Kancelarii Pana Premiera odpisał, że nie wolno mi jako obywatelowi pisać skargi na Ministra do Premiera. I co? Co z tego że jest Konstytucja? Urzędnik wie swoje i możesz walić głową w mur.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    Darek ja chcę zwrócić uwagę w pozwie że moim zdaniem takie zebranie nie powinno się w ogóle odbyć z powyższych powodów , a nie że zaskarżam wszystkie uchwały natomiast zaskarżał będę jedną uchwałę a mianowicie modernizację i tu spróbuje właśnie z art 21 ust3 w związku z wart 22 ust3 pkt 5 , 5a ,6 chyba dobrze to napisałem bo piszę z głowy jak tez że z orzecznictwa termomodernizacja to budowa a wspólnota pisząc o remoncie po prostu omija prawo jak też o balkonach które zostały zlecone do wykonania / dowód kosztorys / innych uchwał nie będę uwzględniał przecież zanim przystąpię do konkretów mogę przybliżyć przebieg spotkania w odniesieniu do protokołu z zebrania . Także tutaj tylko 200 złotych
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sorry źle zrozumialem twój wpis:
    Czy mogę zaskarżyć wszystkie uchwały na zasadzie że lokale które...
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    Nie ma sprawy Darek kiedyś na którymś z forum ktoś napisał

    "Nie czuję się poniżony ani też urażony. Gdybym był przekonany o słuszności własnego punktu widzenia, nie korzystałbym z pomocy osób na tym forum. Skoro korzystam, jestem świadom własnej ułomności w zakresie rozumienia (skomplikowanego) prawa. Podstawą i chęcią zdobycia każdej wiedzy, jest moja świadomość o jej braku."

    i dla tego staram się nie obrażać nikogo po mimo że niektóre odpowiedzi są bardzo irytujące i nie wnoszą niczego nowego do omawianego zagadnienia .

    Nowy doklejony: 28.06.12 15:13
    Tak na marginesie co oznacza ten skrót KRiO
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale w tym wypadku to ja mógłbym poczuć się urażony bo wygląda tak jakbyś "zarzucał" mi że nie zrozumiałem Twojego wpisu:
    Darek ja chcę zwrócić uwagę w pozwie...a nie że zaskarżam wszystkie uchwały...
    Oczywiście nie obrażam się, wyprostowalem tylko pewną nieścisłość (sprzeczność) gwoli rzetelności polemik.:bigsmile::bigsmile::bigsmile::confused:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KRiO - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który reguluje sprawy małżeńskiej wspólności majątkowej.
    Nie ma prawnej możliwości "unieważnienia" zebrania, można tylko wnosić o uchylenie uchwał, podjętych na tym zebraniu.

    Nowy doklejony: 28.06.12 15:37
    Zarzut braku pełnomocnictwa małżonka do głosowania nad uchwałą w sprawie kredytu dla wspólnoty nie oznacza, że kredytu nie będzie. Jeśli okaże się, że część głosów zostanie unieważniona i i że uchwała nie uzyskała wymaganej większości głosów będzie to oznaczało, że głosowanie nad uchwałą nie dało rozstrzygnięcia, zatem zarząd będzie zobowiązany do dokończenia głosowania w trybie indywidualnego zbierania głosów. Co więcej - wystarczy, że brakujące pełnomocnictwa zostaną dostarczone, by uznać ważność zakwestionowanych przed sądem głosów.

    Nabiegasz się tylko, stracisz czas i pieniądze i niczego nie zyskasz. Jeżeli jedyny twój argument to uchybienia proceduralne, to na dłuższą metę nie wygrasz z większością właścicieli, wyrobisz sobie tylko opinię szkodnika i pieniacza. Zakwestionowaną uchwałę mogą przecież uchwalić ponownie, pilnując już kwestii formalnych, np. pełnomocnictw współmałżonków. Jeżeli chcesz wygrać merytorycznie, przekonaj większość do zarzucenia pomysłu o termomodernizacji, np. przez uchylenie uchwały o zgodzie na kredyt.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] daarek:[/cite]Ale w tym wypadku to ja mógłbym poczuć się urażony bo wygląda tak jakbyś "zarzucał" mi że nie zrozumiałem Twojego wpisu:
    Darek ja chcę zwrócić uwagę w pozwie...a nie że zaskarżam wszystkie uchwały...
    Oczywiście nie obrażam się, wyprostowalem tylko pewną nieścisłość (sprzeczność) gwoli rzetelności polemik.:bigsmile::bigsmile::bigsmile::confused:

    Darku przytaczając ten wpis nie chodziło mi o pierwszą część tylko o tą resztę że pytam się i staram się jak najdokładniej wyjaśnić nurtujące minie sprawy w celu sporządzenia rzetelnego pozwu
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Krzysztof_cwikla: Nadal nie wiem czy w sytuacji zgłoszenia prac budowlanych gdy jest wymagane oświadczenie o dyspoonowaniu nieruchomością wspólną jest wymagana uchwała o udzielenie pełnomocnictwa do złożenia takiego oświadczenia
    nie, wystarczy tylko uchwała o przeprowadzeniu prac budowlanych.
    Posesja: Nabiegasz się tylko, stracisz czas i pieniądze i niczego nie zyskasz. Jeżeli jedyny twój argument to uchybienia proceduralne, to na dłuższą metę nie wygrasz z większością właścicieli, wyrobisz sobie tylko opinię szkodnika i pieniacza. Zakwestionowaną uchwałę mogą przecież uchwalić ponownie, pilnując już kwestii formalnych, np. pełnomocnictw współmałżonków.
    Nie muszą uchwalać na nowo, mogą uzupełnić uchybienia proceduralne nawet w trakcie trwania postępowania, uzupełnić (poprawić) pełnomocnictwa i wszystko będzie prawidłowo, bo taka jest wola większości właścicieli. Jednym słowem sam nic nie zdziałasz, chyba że przekonasz większość.

    Nowy doklejony: 28.06.12 19:32
    Krzysztof,
    Wzór pełnomocnictwa podany przez ciebie nie jest prawidłowy, ale twoje szanse, że sąd je odrzuci oceniam na 50/50.
    W sprawach przekraczających zarząd zwykły powinno być udzielone tzw pełnomocnictwo rodzajowe, określające upoważnienie do glosowania nad konkretna uchwałą.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby
    nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości
    gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a
    w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami
    przynależnymi”.

    Słuchajcie a jak to jest z wymianą okien piwnicznych piwnic które należą do poszczególnych właścicieli zgodnie z tym co się pisze o balkonach wychodzi na to że i okna te powinny być wymieniona na koszt właścicieli a nie na koszt wspólnoty ?
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    powinny być wymieniona na koszt właścicieli a nie na koszt wspólnoty ?
    - a co za różnica skoro koszt Wspólnoty to koszty wszystkich właścicieli - no chyba że dostaniecie dotację.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    Nie muszą uchwalać na nowo, mogą uzupełnić uchybienia proceduralne nawet w trakcie trwania postępowania, uzupełnić (poprawić) pełnomocnictwa i wszystko będzie prawidłowo, bo taka jest wola większości właścicieli. Jednym słowem sam nic nie zdziałasz, chyba że przekonasz większość.

    Tsuda dzięki za wiadomość wychodzi na to że sobie odpuszczę i nie będę tym zawracał głowy . Ostatecznie nie chodzi mi o wstrzymanie na jakiś okres czasu uchwały tylko o jej obalenie jako niezgodnej z prawem . Czyli np jak już pisałem z uwagi że uchwała ta nie jest wiążąca w stosunku do wszystkich właścicieli , że umieszczenie w zakresie planowanych prac balkonów czy okien piwnicznych obciążono całą wspólnotę a nie poszczególnych właścicieli że wykonaniem niektórych czynności jak wymiana drzwi i okien .
    daarek


    powinny być wymieniona na koszt właścicieli a nie na koszt wspólnoty ?


    - a co za różnica skoro koszt Wspólnoty to koszty wszystkich właścicieli - no chyba że dostaniecie dotację.


    Darek to jest tak oczywiste że aż boli że też nie pomyślałem w ten sposób hehehehe .
    Komentarz edytowany Krzysztof_cwikla
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Krzysztof_cwikla: Słuchajcie a jak to jest z wymianą okien piwnicznych piwnic które należą do poszczególnych właścicieli zgodnie z tym co się pisze o balkonach wychodzi na to że i okna te powinny być wymieniona na koszt właścicieli a nie na koszt wspólnoty ?
    Jeżeli piwnice należą do właścicieli tzn. są ujęte w ich aktach notarialnych to może to być tylko i wyłącznie koszt tych właścicieli - sprawa oczywista.
    Krzysztof_cwikla: Tsuda dzięki za wiadomość wychodzi na to że sobie odpuszczę i nie będę tym zawracał głowy .
    Najlepiej jak wejdziesz do zarządu, masz rozeznanie w temacie, budynek może nam tym wiele skorzystać, to moje zdanie.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    Nowy doklejony: 02.07.12 00:25
    Jeżeli piwnice należą do właścicieli tzn. są ujęte w ich aktach notarialnych to może to być tylko i wyłącznie koszt tych właścicieli - sprawa oczywista.

    W tej sprawie jest to,trochę skomplikowane rozmawialiśmy już nie raz na zebraniach wspólnoty . Piwnice nie są notarialnie ujęte w aktach notarialnych zakupu lokali . Przed zakupem właścicielem tego budynku był ADM . Za działalności ADM każdy miał piwnicę i tak już zostało każdy po prostu mając tą piwnicę przypisaną do swojego mieszkania nadal ją ma koniec i kropka jak to mówią . To jest coś podobnego jak z balkonami nie mamy ich w akcie notarialnym ale używamy je jak balkony jako pomieszczenie pomocnicze - przynależne chyba dobrze to napisałem piszę z pamięci .
    Komentarz edytowany Krzysztof_cwikla
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli piwnice nie zostały wykupione, to stanowią wspólną własność wszystkich właścicieli lokali - są częścią nieruchomości wspólnej. Nie są więc "pomieszczeniami przynależnymi do lokali" w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali, tylko w drodze niepisanej umowy dokonaliście ich podziału do używania. Status prawny piwnic jest klarowny i nie ma tu analogii do balkonów.

    Zatem wymiana okien piwnicznych powinna się odbyć ze środków wspólnych.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przynależne to pomieszczenia (komórki lokatorskie) wpisane do aktów notarialnych. U was piwnice są częścią nieruchomości wspólnej.
    Jeśli więc przy wyodrębnianiu i sprzedaży pierwszego lokalu w budynku stosowano zasadę, że lokale są sprzedawane „bez piwnic”, to takie same zasady należy stosować do czasu sprzedaży ostatniego lokalu w budynku. Powierzchnia użytkowa piwnic nie będzie wpływać na wielkość udziału w nieruchomości wspólnej przynależnego do każdego z wyodrębnianych lokali. Nie będzie także wpływać na udział gminy związany z niewyodrębnionymi lokalami. Piwnice będą stanowić współwłasność wszystkich właścicieli lokali w budynku, a do dysponowania nimi będą miały zastosowanie ustawowe zasady zarządu wskazane w rozdziale 4 ustawy o własności lokali.
    http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/piwnice-jako-czesci-nieruchomosci-wspolnej-albo-pomieszczenia-przynalezne-do-lokali-cz-1
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za wyprostowanie mojej wypowiedzi , wszystkie one są jak najbardziej słuszne wcale ich nie neguję jak wspomniałem odpuściłem sobie z tymi piwnicami i nie ruszałem tego tematu . Pozew poszedł do Sądu zobaczymy co z tego wyjdzie .
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skarżysz uchwałę o termomodernizację? jedna uchwał to 200zł, zapłaciłeś?
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    Tak termomodernizację . Jeszcze nie zapłaciłem ale zapłacę jakbym miał skarżyć wszystkie to musiał bym zapłacić 600 . Na razie poszedł pozew (jestem przed wypłatą brak kasy) 200zł zapłacę jak się Sąd upomni bo uczyni to na 100 % .
    Może źle że termomodernizację a nie kredyt jak radził Posesja ale wspólnota robiła straszne problemy z kserem dokumentów dwa dni przed upływem terminu odwoławczego dostałem tylko część nie było czasu żeby zagłębiać się w kredyt .W pozwie pozwoliłem sobie na ustosunkowanie się do pozostałych uchwał ponieważ najpierw w trakcie zebrania były omawiane a dopiero na końcu zebrania głosowane więc nie zaskarżając ich mogłem się do nich ustosunkować .
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moja rada, nie płać tego, wiem, że niektórzy przekonywali cie tu, że inwestycja to nie remont, że musi być zgoda wszystkich i takie tam nieżyciowe rady z nierealnego świata. Nie wierz w to. Termomodernizacja jest remontem, który wymaga akceptacji większości w dużych wspólnotach. Dla sędziego prosta sprawa, ty stracisz nerwy i pieniądze. Jak wspólnota ustanowi pełnomocnika to zapłacisz jego koszty w przypadku przegranej. Moim zdaniem nie ma żadnych szans, aby w oparciu o takie i podobne argumenty uzyskać pozytywny wynik.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tsuda dzięki za poradę ale co byś zrobił jakby termomodernizacja swoim zakresem omijała twoje mieszkanie albo jakby w swoim zakresie obejmowała balkony itd . Cicho byś siedział . Muszę spróbować pełnomocnika i tak już powołali złożyłem pismo w Zarządzie aby dali podstawę prawna do do wykorzystania pieniędzy z Funduszu remontowego przytaczając właśnie te orzeczenia mówiące że termomodernizacja to budowa a nie remont 29-06- jak byłem u administratora dowiedziałem się że właśnie 25 czerwca złożyli w Urzędzie miejskim papiery o pozwolenie na budowę więc chyba nie jest tak źle w ten sposób tak jakby się przyznali że nie jest to remont . Wcześniej 14 czerwca w Administracji złożyłem oświadczenie że nie wyrażam wspólnie z małżonką zgody na dysponowanie w naszym imieniu nieruchomością do celów budowlanych przytaczając ten fragment orzeczenia
    „…Zakwestionowanie przez chociażby jednego współwłaściciela nieruchomości, oświadczenia złożonego przez inwestora, w sytuacji, kiedy zgoda współwłaściciela byłaby wymagana, wyklucza możliwość wydania przez organ budowlany pozytywnej decyzji o pozwoleniu na budowę…” - wyrok NSA z dnia 9 listopada 2005 r., II OSK 179/05.

    jednocześnie uprzedzając że w sytuacji kiedy dowiemy się że zarząd złożył takie oświadczenie jesteśmy prawnie zobowiązani do powiadomieniu o popełnionym p-stwie złożenia nieprawdziwego oświadczenia , albowiem tak stanowi prawo że na każdym kto wie o popełnionym przestępstwie ciąży obowiązek zgłoszenia takiego p-stwa .

    W sprawie kredytu złożyliśmy z małżonką oświadczenie że stosownie do art. 21 ust. 3 w związku z art. 22 ust. 2 i 3 punkt 5 , 5a , 6 Ustawy o Własności Lokali nie udzielamy zarządowi pełnomocnictwa do zawarcia umowy o kredyt na wykonanie termoizolacji na nieruchomości ............ , jak też z uwagi na fakt że wykonanie Uchwały wspólnoty nr……………/2012 z dnia ........ nie działa ze skutkiem do wszystkich właścicieli lokali nie wyrażamy zgody na spłatę zaciągniętego wbrew naszej woli przez Wspólnotę kredytu na termoizolację z naszych środków zgromadzonych na Wyodrębnionym Funduszu Remontowym .

    czekam na ich odpowiedź po zarządca powiedział że zaciągają opinii prawnej . To we wspólnocie, a pozew swoją drogą.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dowiedziałem się że właśnie 25 czerwca złożyli w Urzędzie miejskim papiery o pozwolenie na budowę
    więc chyba nie jest tak źle w ten sposób tak jakby się przyznali że nie jest to remont
    Na niektóre remonty też trzeba mieć pozwolenie na budowę ... termomodernizacja jest remontem, a nie inwestycją we wspólnocie mieszkaniowej. Inaczej jest w SM.
    No cóż wiedza kosztuje ...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]termomodernizacja jest remontem, a nie inwestycją we wspólnocie mieszkaniowej. Inaczej jest w SM.
    W spółdzielniach mieszkaniowych obowiązuje inne Prawo budowlane?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    Krzysztof_cwikla - mam nadzieję ,że ta tragifarsa dobiega końca. Twoje rozważania na temat łamania Konstytucji, Prawa Budowlanego, Kodeksów oraz praw wolności w postaci zlamania swobody widzenia swojego samochodu z pokoju, z powodu grubej warstwy styropianu są żenujące.(...). Będziesz po tym pozwie bogatszy o doświadczenie (...) , a biedniejszy o koszta procesowe (koszty zastępstwa procesowego pełnonomocnika WM i koszt opinii prawnej). Ty wogole nie rozumiesz roli sądów w życiu WM. Zaskarżyleś uchwałę WM
    natomiast zaskarżał będę jedną uchwałę a mianowicie modernizację i tu spróbuje właśnie z art 21 ust3 w związku z wart 22 ust3 pkt 5 , 5a ,6
    Chyba tylko Ty i Twoja żona wiecie dlaczego? Ta uchwala wg mnie jest wręcz idealna, napisana w krotkich ,żołnierskich slowach. Nie narusza ona żadnego prawa i wynika z troski o NW (art.25).Móglbyś teoretycznie zarzucić jej naruszenie swojego interesu prawnego z powodu
    co byś zrobił jakby termomodernizacja swoim zakresem omijała twoje mieszkanie
    ale wg mnie , ta przebudowa dotyczy NW , a nie mieszkań wlascicieli.Sprawa jest prosta nawet dla referendarza sądowego.Miejmy nadzieję ,że sąd nie każe Ci określić wartości sporu? A to nie jest takie niemożliwe!:bigsmile:
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Krzysztof_cwikla: co byś zrobił jakby termomodernizacja swoim zakresem omijała twoje mieszkanie
    Czy ominięcie twojego mieszkania wynika z audytu energetycznego, jak jest to uzasadnione?
    a może wspólnota poprostu realizuje prace budowlane w kilku etapach?
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tsuda to jest że tak powiem jednorazowa inwestycja . Z audytu energetycznego wynikają wręcz przeciwne wnioski , miejsca które nie będą ocieplane mają jedne z największych ubytków ciepła . Wspólnota zlecając wykonanie bilansu energetycznego podając zakres robót termomodernizacyjnych w budynku w dokumencie „Obliczenie Efektu Ekologicznego” (audyt energetyczny budynku ............ ) zrezygnowała z wykonania pewnych prac i tak w punktach

    12. Nie rozpatrywać ocieplenia stropu nad mieszkaniami poddasz pod poddaszem
    13. Nie rozpatrywać ocieplenia stropu nad klatkami schodowymi poddasza pod poddaszem .

    Mało tego przyjmując propozycję jednej z firm na wykonanie termomodernizacji załączono jako załącznik do umowy kosztorys jest tam wykaz prac oraz ich koszta obu tych punktów nie uwzględniono w kosztorysie zaraz powiecie drobne prace więc dla tego ich nie uwzględniono hehehe jest tam nawet zapis że za darmo przykleją kafle na balkonach

    Nowy doklejony: 04.07.12 00:00
    KubaP
    Na niektóre remonty też trzeba mieć pozwolenie na budowę ... termomodernizacja jest remontem, a nie inwestycją we wspólnocie mieszkaniowej. Inaczej jest w SM.
    No cóż wiedza kosztuje ...

    Kuba nie rozumiem to znaczy uważasz że Sądy się mylą i wszystkie wyroki o których tu na forum pisano dotyczyły SM a nie wspólnot , poza tym jak byś nie patrzył i tak przy pozwoleniu na budowę trzeba złożyć oświadczenie o posiadaniu nieruchomości do celów budowlanych bez względu czy to będzie wspólnota czy SM . Jak tu pisano zarząd powinien otrzymać pełnomocnictwo do złożenia takiego oświadczenia nie podejmowano takiej uchwały .
    Zostały tylko podjęte uchwały
    1. w sprawie przyjęcia oferty i wykonania termomodernizacji budynku .
    2. w sprawie uchwalenia nowej stawki funduszu remontowego .
    3. w sprawie zaciągnięcia kredytu preferencyjnego
    i zapewniam Ciebie że w całym pełnym brzmieniu tych uchwał nie ma słowa o pełnomocnictwie do złożenia takiego oświadczenia .
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    Przy składaniu wniosku o wydanie pozwolenia na budowę przez inwestora niebędącego osobą fizyczną należy przedstawić tytuł prawny do nieruchomości na której mają być wykonywane prace, wynikający w przypadku Wspólnoty (lub wszystkich właścicieli w zależności kto jest inwestorem) z prawa własności. Do wniosku musi być dołączona przynajmniej uchwała właścicieli (chyba że składajacy wniosek i podpisujacy go członkowie zarządu chcą się narazić na odpowiedzialność karną z art. 233 k.k.) na podstawie art. 22 ust. 2 UoWL - o treści mniej więcej takiej: właściciele wyrażają zgodę na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane dla zarządu wspólnoty oraz udzielają pełnomocnictwa zarządowi do przeprowadzenia w ich imieniu, wszystkich wymaganych prawem budowlanym działań związanych z całym procesem budowlanym.
    - i tu jest dylemat bo prawo budowlane wymaga aby była zgoda wszystkich właścicieli a UoWL wymaga tylko większości, co uznają niestety urzędnicy wydający pozwolenie, zapominając, że dysponowanie nieruchomością na cele budowlane wynika nie z ilości lokali czy ze sposobu sprawowania zarządu NW ale ze stosunków własnościowych.
    Aby nie rozpoczynać na nowo dyskusji dobrze jest pamiętać, że ocieplenie jak każda nowa inwestycja (a nie remont związany z NW) na podstawie art. 1 ust. 1 i 2 UoWL powinna być realizowana według zasad art. 199 K.c. z czym oczywiście niektórzy nie chcą się pogodzić, obrzucając mnie różnymi wyrazami.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    Userze Krzysztof_cwikla napisze ci tylko tyle:

    po pierwsze , w SM rządzi Zarząd SM pod nadzorem Rady Nadzorczej SM , a we wspólnocie rządzą właściciele lokali .... resztę sobie dośpiewaj sam ...
    fragmenty orzeczeń sądowych nie robią na mnie wrażenia, bo dotycząca konkretnych podmiotów i konkretnych zdarzeń(spraw) ...

    po drugie, nie ważne w jakie sprawie podejmowano uchwały, ale jaka jest ich treść...

    po trzecie, każde uchybienie (jeżeli wystąpi) to można sprostować , uzupełnić ... z zasady jeżeli wnioskodawcą jest Wspólnota to ona ma mandat do dysponowaniem nieruchomością na cele budowlane , inaczej jest w przypadku pojedynczego właściciela lokalu...
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    po trzecie, każde uchybienie (jeżeli wystąpi) to można sprostować , uzupełnić ... z zasady jeżeli wnioskodawcą jest Wspólnota to ona ma mandat do dysponowaniem nieruchomością na cele budowlane , inaczej jest w przypadku pojedynczego właściciela lokalu...

    Ok Kuba to jak się ma do tego zacytowany poniżej cytat :

    ....... prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie dotyczącym nieruchomości wspólnej przysługuje wyłącznie właścicielom lokali tworzącym wspólnotę mieszkaniową a nie wspólnocie mieszkaniowej, pomimo jej prawa do zarządzania nieruchomością wspólną........
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skąd jest ten cytat?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    po drugie, nie ważne w jakie sprawie podejmowano uchwały, ale jaka jest ich treść...

    treść zaskarżonej uchwały

    1. Przyjąć ofertę firmy .........na kwotę ............ brutto.
    2. Udzielić pełnomocnictwa dla Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej do podpisania umowy z firmą ........ na wykonanie termomodernizacji , zgodnie z ostateczną ofertą (na kwotę ...............brutto).

    Nic więcej w tej uchwalę nie ma pozostałe uchwały to o kredyt i podniesienie stawki na FR tak że jak widać nie ma tu żadnej mowy o udzieleniu zarządowi pełnomocnictwa innego niż zawarcie umowy z firmą wykonującą termomodernizację jak też nie ma pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o posiadaniu nieruchomości do celów budowlanych

    Czy na tej podstawie mógłbyś się ustosunkować do tej uchwały ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Skąd jest ten cytat?
    Chyba stąd
    http://www.dwutygodnik.krn.pl/artykuly/artykul/o_prawie_do_dysponowania_nieruchomoscia_na_cele_budowlane_1204.html
    (dwa ostatnie akapity)
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Skąd jest ten cytat?

    z artykułu Pani Eugenii Śleszyńskiej na który zresztą się powołałem w pozwie
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Krzysztof_cwikla:[/cite]
    po drugie, nie ważne w jakie sprawie podejmowano uchwały, ale jaka jest ich treść...
    treść zaskarżonej uchwały
    1.	Przyjąć ofertę firmy .........na kwotę ............ brutto.
    2.	Udzielić pełnomocnictwa dla Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej do podpisania umowy z firmą ........ na wykonanie termomodernizacji , zgodnie z ostateczną ofertą (na kwotę ...............brutto).
    
    dla mnie to nie jest uchwała, ale chała uchwały choc wiem, że podniosą się głosy, że pod względem prawnym , itd...

    Nowy doklejony: 04.07.12 17:06
    Pamiętajmy zatem, że prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, o którym mowa w art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, 
    w zakresie wniosku obejmującego nieruchomość wspólną nie ma związku z zarządzaniem nieruchomością przez dewelopera, spółdzielnię mieszkaniową albo przez wspólnotę mieszkaniową, prawo to zawsze wynika ze stosunków własnościowych w danej nieruchomości. 
    
    Samo oświadczenie inwestora o posiadanym prawie nie jest wystarczające, ponieważ powinien on w oparciu o posiadane dokumenty wykazać, że takie prawo posiada, co jest konieczne dla skuteczności wniosku o pozwolenie na budowę dotyczącego nieruchomości wspólnej lub współwłasnej niepodzielnie. 
    
    Jeśli jednak na przeszkodzie inwestycji w nieruchomości wspólnej stoi brak zgody niektórych właścicieli współwłaścicieli), sprawę może rozstrzygnąć sąd powszechny.
    

    Źródło : http://www.dwutygodnik.krn.pl/artykuly/artykul/o_prawie_do_dysponowania_nieruchomoscia_na_cele_budowlane_1204.html
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chała czy Uchwała ale taki twór wytworzyła moja wspólnota i co mam z tym poradzić mamy to co napisałem nic więcej .

    Nowy doklejony: 04.07.12 17:19
    Kuba to co wkleiłeś jest mi znane właśnie mój cytat pochodził z tego .

    Nowy doklejony: 04.07.12 17:22
    W poniedziałek idę się dowiedzieć czy już uzyskano zgodę na budowę bo przecież jest jakiś termin na zaskarżenie tej decyzji dziś wieczorem idę na 24 godziny do pracy więc nie będę miał jak to sprawdzić .

    Nowy doklejony: 04.07.12 17:49
    Słuchajcie trzymam się tego artykułu z dwóch względów jest on chyba jedynym który stara się wyjaśnić prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jak też nie ma innych artykułów przeciwnych tej tezie więc można założyć że jest to rzetelne przedstawienie tej sprawy .
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli tragifarsa, a wlasciwie kabaret trwa nadal.Jedynie Tsuda wykazal sie wg mnie rozsądkiem
    Moja rada, nie płać tego, wiem, że niektórzy przekonywali cie tu, że inwestycja to nie remont, że musi być zgoda wszystkich i takie tam nieżyciowe rady z nierealnego świata. Nie wierz w to. Termomodernizacja jest remontem, który wymaga akceptacji większości w dużych wspólnotach.
    daarek ich nie przyjmuje, trudno, jego problem.Ale takie stanowisko tylko podjudza Krzysztofa.
    KubaP - bravo za poparcie Tsudy, ale ten twój cytat z "głupiego orzeczenia" , który i tak nie ma żadnego znaczenia. bo nie mamy precedensu sądowego, to tylko wpis wiecej. Łatwo jest krytykować uchwaly innych, wskaż Nam maluczkim wzór.Podyskutujemy, może będziesz mial rację.
    Krzysztof_cwikla -
    W poniedziałek idę się dowiedzieć czy już uzyskano zgodę na budowę bo przecież jest jakiś termin na zaskarżenie tej decyzji
    Po pierwsze Twoj Zarząd ma dużo cierpliwości do Ciebie. Ja bym Ci pokazal "gest Kozakiewicza".
    Po drugie - nie jesteś żadną stroną postępowania administracyjnego. Twoje zażalenie wyląduje w koszu.:bigsmile::bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.