Zabudowa balkonu - zgoda wspólnota mieszkaniowej

13»

Komentarze

  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] Kanar000:[/cite]W związku z pytaniem o zabudowę balkonu mam pytanie. Czy zarząd może podejmować uchwałę zabraniającą wywieszania karmnika na balkonie (lodży)? Jest to lodża pełn a lodża z trzema ścianami Dokładnie w środku balkonu(lodży). Karmnik nie wystaje poza barierę balkonu (lodży). Karmnik całkowicie mieści się w obrysie lodży.
    Żartujesz, czy poważnie pytasz ?
    Uchwały podejmują właściciele,a nie zarząd.
    Chcecie podjąć uchwałę zabraniającą posiadanie karmnika ?
    Nowe" Alternatywy 4" ?
  • Opcje
    Kanar000Kanar000 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie.Nie robię jaj.Na poprzednim zebraniu czlonkowie zarządu chcieli wprowadzić uchwałę zabraniającą.....He,he,he
    Hodowlę kwiatów na balkonach....
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kanar000: Nie robię jaj
    A szkoda, przecież zbliżające Święta są z... jajami :wink:
    Kanar000: czlonkowie zarządu chcieli wprowadzić uchwałę
    No i co w tym dziwnego, uchwała (decyzja) taka przecież obligowała tylko członków Zarządu WM do takich "sankcji" :bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zaproponuj, żeby uchwalili obowiązek wieszania w oknie firanek w jednakowym kolorze. Wtedy to piknie będzie :bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Kanar000:[/cite]W związku z pytaniem o zabudowę balkonu mam pytanie. Czy zarząd może podejmować uchwałę zabraniającą wywieszania karmnika na balkonie (lodży)? Jest to lodża pełn a lodża z trzema ścianami Dokładnie w środku balkonu(lodży). Karmnik nie wystaje poza barierę balkonu (lodży). Karmnik całkowicie mieści się w obrysie lodży.

    Może, ale to bez sensu, bo nie wywołuje skutków.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kanar000: wywieszania karmnika na balkonie (
    Co zamierzacie karmić na tej loggii ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ptaszki?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może gołąbki ?
  • Opcje
    Aga75Aga75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowni Eksperci,
    mam problem z zabudową balkonu. Zrobiłam projekt zabudowy szklano - aluminiowej, uzyskałam zgodę Zarządu, poszłam do Urzedu Gminy, gdzie powiedziano mi i nawet dano okólnik na pismie że taka zabudowa nie podlega zgłoszeniu ani pozwoleniu.

    Jednak sąsiedzi (oczywiscie) zaczęli protestować. Najpierw że nie ładnie (chociaż zabudowa jest identyczna jak inne podobne na osiedlu - tzn osiedle ma od początku część balkonów odkrytych a część zabudowanych - zastosowałam więc identyczne profile i szkło bezpieczne). Później że powinna być zgoda architekta bo prawo autorskie. Gmina twierdzi że zgoda nie jest wymagana dla procesu administracyjnego. Z tego co rozumiem to architekt moze sobie rościć prawa autorskie o ile wykaże szkodę (ja nie skopiowałam jego projektu tylko zabudowałam loggię).

    Najnowsza pretensja jest o demontaż barierki. Barierka była szklano aluminiowa więc zastąpiłam ją zabudową szklano aluminiową spełniającą wymogi bezpieczeństwa i identyczną jak inne na osiedlu.

    Pytanie: czy ja cos źle rozumiem? Na demontaż też mam zgodę Zarządu (bo oba razem by nie wyglądały dobrze i dopiero by estetyka ucierpiała).

    Czy w przypadku jak wyżej mogę założyć ogrzewanie podłogowe na tym balkonie? wymieniam płytki bo poprzednie były zrujnowane i sie nad tym zastanawiam. Czy jest też jakiś przepis mówiący że nie mogę położyć gładzi na zabudowanym balkonie? Pomaluję na kolor zblizony do elewacji tak na wszelki wypadek. I w ogóle co mogę zrobic ze ściana o ile jej nie wyburzam, nie zmieniam drzwi balkonowych ani okna?

    pozdrawiam
    Aga

    Nowy doklejony: 08.12.14 10:06
    dodam że ogrzewanie podłogowe byłoby elektryczne a powierzchnia balkonu (w sensie jest oczywiście podłoga, strop, i dwie ściany bo to na rogu) wynosi 6 m2 więc bilans energetyczny bloku będzie zachowany i obciążenie sieci nie będzie duże). Balkon ma w konstrukcji 10 cm styropianu i to samo na stropie więc powinno być ciepło.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Protestami sąsiadów się nie przejmuj.
    Dopóki nie ingerujesz w części wspólne, to we własnym mieszkaniu i na balkonie możesz robić co chcesz.

    Rozumiem, że to ogrzewanie balkonu będzie szło przez twój prywatny licznik.
  • Opcje
    Aga75Aga75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak - ogrzewanie na mój własny. Martwie się tym, że w celu wykonania zabudowy usunęłam barierkę na balkonie. Na obie sprawy miałam zgode Zarządu ale sąsiad twierdzi, że to była ingerencja w częsci wspólne bo w elewację. Moim zdaniem a: balkon może byc jedynie na elewacji a dodatkowo zarówno na usunięcie barierki jak i na montaż zabudowy mam zgody Zarządu. Zabudowa jest ponizej 3m więc nie wymaga zgłoszenia i zgody natomiast demontaż na tej samej zasadzie: skoro zabudowa nie wymaga to i demontaż konstrukcji do 3 m nie wymaga.

    Wszystkie względy bezpieczeństwa spełnione, a zabudowa nie wystaje poza obrys balkonu (cofnięta o kilka centymentów 10-20 w zależnosci od strony w celu montażu okapników).

    Czy tu jest dobre rozumowanie? Oraz czy fakt ze zabudowa szklano -aluminowa jest solidną, przykręconą na kołkach do spodu, sufitu i po bokach konstrukcją a nie jakimś szajsem w prowadnicach może mieć znaczenie? Zgodnie z tym co na osiedlu zrobiłam przeszklenie tak jak w innych częściach budynku, czyli szkło jest obsadzone w ramach i na dolnej części jest szkłem P4 aby uniknąć ryzyka wybicia...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy cały problem sprowadza się do tego, że jakiś sąsiad, coś powiedział?
  • Opcje
    Aga75Aga75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie tylko - sąsiad chce złożyć donos do nadzroru więc się zastanawiam czy ma podstawy...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] Aga75:[/cite]nie tylko - sąsiad chce złożyć donos do nadzroru więc się zastanawiam czy ma podstawy...
    Jeżeli sprawa nie została przez ciebie załatwiona w starostwie, to obawiam się, że może być problem. Załatwienie spraw w gminie i wspólnocie może okazać się niewystarczające, bo trwała zabudowa balkonu, połączona z elementami konstrukcyjnymi budynku, jest traktowana jako przebudowa obiektu budowlanego, a na to potrzebne jest pozwolenie na budowę. Niekoniecznie tak musi być, organ architektoniczno-budowlany może to różnie zakwalifikować, zależnie od specyfiki zabudowy, ale należało upewnić się w tej sprawie w starostwie.
  • Opcje
    Aga75Aga75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kurczę myślałam ze wydział architektury urzędu gminy wystarczy...
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Urząd gminy nie decyduje w sprawach pozwoleń na budowę, tylko starosta. Albo burmistrz / prezydent miasta na prawach powiatu.
  • Opcje
    Aga75Aga75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jasne tyle ze wg Urzędu Gminy zabudowa balkonowa nie podlega nawet zgłoszeniu wiec nie mam podstawy do składania pozwolenia na budowę. Nie jest to rozbudowa bo nie ma nowej kubatury ani powierzchni ani przebudowa bo balkon został balkonem.
    Chyba pojadę jutro do urzędu miasta wyjaśnić ta sprawę.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Aga75:[/cite]Jasne tyle ze wg Urzędu Gminy zabudowa balkonowa nie podlega nawet zgłoszeniu wiec nie mam podstawy do składania pozwolenia na budowę. Nie jest to rozbudowa bo nie ma nowej kubatury ani powierzchni ani przebudowa bo balkon został balkonem.
    Chyba pojadę jutro do urzędu miasta wyjaśnić ta sprawę.
    Tak będzie najlepiej. Zadania w tej sprawie są podzielone pomiędzy gminę a starostwo (wydział architektury). Pozwolenia wydaje starostwo, więc gmina nie może decydować czy pozwolenie (lub zgłoszenie) jest konieczne czy nie, to nie jest jej kompetencja. Mam wrażenie, że doszło do nieporozumienia pomiędzy tobą a urzędnikiem w gminie - im nie jest potrzebne pozwolenie na budowę w celu przeprowadzenia ich procedur administracyjnych, ale to nie znaczy, że oni mogą cię zwolnić z procedur, które załatwia się w starostwie.
  • Opcje
    Aga75Aga75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sytuacja po wyjaśnieniach z inspektorem wygląda następująco:
    ponieważ zabudowa jest w obrębie płyty balkonowej i stropowej (nie wystaje) oraz nie usuwam elementów konstrukcyjnych (ścian zewnętrznych budynku) to nie jest to rozbudowa ani przebudowa. Jest to więc montaż elementów konstrukcyjnych do 3 m wysokości i nie jest potrzebne złgoszenie. Elementy te są traktowane jako elementy lekkie ponieważ nie jest to budowa ściany (instalacja nie wymaga prac murarskich).

    Sprawa usunięcia barierki: ponieważ Zarząd wyraził zgodę na usunięcie barierki (przy montażu zabudowy) i barierka jest równiez poniżej 3m to do jej demontażu są wymagane te same przepisy. Brak zgłoszenia.

    Jedyna uwaga dotyczyła bezpieczeństwa: przy montazu nowej zabudowy mają być spełnione te same wymogi czyli nie może to być zwykła szyba a szkło bezpieczne.

    ufff :-)
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    Jakkolwiek śmiesznie by to nie brzmiało, to zabudowa balkonu wymaga pozwolenia na budowę. Na ten temat napisano już tysiące opinii.
    Sprawa jest bardzo prosta: zgodnie z prawem budowa lub wykonywanie robót budowlanych wymaga pozwolenia na budowę. Wyjątki od tego wymagania są wymienione z imienia w ustawie Prawo budowlane. Zabudowa balkonu nie jest wymieniona w tym wykazie, więc nie jest zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

    Z drugiej strony - to jest bardzo głupie, bo proszę zwrócić uwagę, że nie wymagają pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia takie rodzaje robót, jak:

    - instalowanie krat na obiektach budowlanych (z wyjątkiem mieszkalnych wielorodzinnych lub wpisanych do rejestru zabytków),
    - montaż urządzeń na obiektach o wysokości do 3 metrów,
    - montaż pomp ciepła do 40 kW, urządzeń fotowoltaicznych lub wolnostojących kolektorów słonecznych

    A czy wiadomym jest powszechnie, że pompa ciepła o wydajności 40 kW waży 320 kg? I niech to komuś spadnie na łeb.

    Nowy doklejony: 09.12.14 09:26
    [cite] Aga75:[/cite]Jest to więc montaż elementów konstrukcyjnych do 3 m wysokości i nie jest potrzebne złgoszenie
    Ja bym nie robił ufff :-), tylko tak, jak radzi Egzo - ustaliłbym sprawę w starostwie, a nie z jakimś tam inspektorem, na podstawie jego prywatnej opinii.

    Prawdopodobnie pan inspektor nie odróżnia zabudowy balkonu od urządzeń instalowanych na obiektach budowlanych. Przepis nie mówi o elementach konstrukcyjnych i pan inspektor musi sobie to doczytać.
  • Opcje
    Aga75Aga75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Udałam się do Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej dla mojego miasta. I otóż: funcje są podzielone i kompetencje w takiej sprawie dla obiektów do 30 m wysokości oraz powierzchni zabudowy do 15k m2 w przypadku mojego miasta przypadają Urzędowi Gminy. Urządnik w Urzędzie Miasta potwierdził wszystko co powyżej (czyli bark koniecznosci zgłoszenia), jednakże podkreślił że to tylko szczeście moje, że mieszkam w takiej gminie bo w innych mogą wymagać nawet pozowolenia na budowę.

    U mnie zabudowa nie jest elementem konstrukcyjnym wiec nie wymaga pozwolenia. Jest przykręcona, owszem, do płyty i stropu, ale nie jest konstrukcją.

    Czyli ja uff ale nie radzę tego traktować jako wykładni dla każdego przypadku.

    to już wiem skąd tyle spraw sądowych ....
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok. W takim razie, niech będzie uff :-)

    Tylko pamiętaj, że prawo na terytorium RP jest jednakowe i Twoja gmina, to nie jest jakiś dystrykt wyjęty spod jurysdykcji, albo jakaś autonomia z własnym systemem prawnym. To raczej kwestia ludzi - urzędników. Ale zostawmy to.
    [cite] Aga75:[/cite]U mnie zabudowa nie jest elementem konstrukcyjnym wiec nie wymaga pozwolenia. Jest przykręcona, owszem, do płyty i stropu, ale nie jest konstrukcją
    To też jest bardzo ważne, że zabudowa zabudowie nierówna. Ktoś sobie owinie balustradę matą trzcinową i to też jest zabudowa w pewnym sensie. Dlatego każdy przypadek powinien być rozpatrywany i kwalifikowany indywidualnie.

    :cool:
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    Aga75: mam problem z zabudową balkonu...czy ja cos źle rozumiem?
    U mnie zabudowa nie jest elementem konstrukcyjnym wiec nie wymaga pozwolenia. Jest przykręcona, owszem, do płyty i stropu...
    Sprawa wbrew pozorom nie jest taka prosta - diabeł tkwi w szczegółach a głównie w tym do czego służy ta zabudowa.
    „..W orzecznictwie sądowoadministracyjnym za "rozbudowę" obiektu budowlanego uznano m.in. roboty budowlane polegające na: zabudowie loggi, argumentując, że roboty te "doprowadziły do zmiany powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego inwestora, a tym samym do przesunięcia granic obiektu budowlanego" (zob. wyrok WSA z 21.04.2011 r., II SA/Ol 184/11; por też wyroki WSA: z 19.10.2006 r., II SA/Gd 676/05 oraz z 12.10.2005 r., II SA/Gd 2826/02 – dostępne w CBOSA); zabudowie części tarasu "w celu uzyskania dodatkowych pomieszczeń użytkowych", w następstwie czego, jak oceniono, zwiększyła się kubatura całego obiektu (zob. wyrok WSA z 09.12.2008 r., II SA/Bd 809/08, CBOSA); częściowej zabudowie istniejącego wiatrołapu (por. wyrok WSA z 27.05.2010 r., II SA/Ol 258/10, CBOSA)..."
    -http://prawobudowlane.bloog.pl/id,342308883,title,Samowola-budowa-vs-kubatura-brutto,index.html
    "...zadaszenie tarasu, które mocowane jest bezpośrednio do ściany budynku, wymaga pozwolenia na budowę bez względu na powierzchnię zabudowy, gdyż traktowane jest to jako rozbudowa (tak Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z siedzibą w Łodzi z 23 czerwca 2010 r. II SA/Łd 339/10)..."
    - http://www.kwadrat.nieruchomosci.pl/index.php?page=news&view=item&pageno=1&item=1153
    "...Właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej też powinien uzyskać na zabudowę zezwolenie zarządu lub zarządcy, gdyż zabudowa może wpłynąć na estetykę, wygląd elewacji, a ta uznawana jest za część nieruchomości wspólnej..."
    - http://prawo.rp.pl/artykul/858363.html

    Polecam historię sześcioletnich bojów emerytki z zabudowanym balkonem: http://www.radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/7656-gdynia-sasiedzki-spor-o-zabudowany-balkon.html-IV-SA/Po-640/13-Wyrok

    No i dziwna informacja - dlatego dziwna bo nie mogę zweryfikować czy odnosi się do aktualnie obowiązujących, pokręconych przepisów.
    "...Zabudowa balkonu zawsze wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
    Inwestor, który planuje zabudować przynależny do jego lokalu balkon (wykonać zadaszenie, ściany boczne), musi uzyskać od organu architektoniczno-budowlanego (tj. starosty) stosowną decyzję o pozwoleniu na budowę.
    Należy przy tym pamiętać, że do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę wymagane jest wykazanie się przez inwestora prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Balkon, jako element architektoniczny znajdujący się na ścianie zewnętrznej budynku, stanowi element elewacji. Nie ma problemu, jeżeli inwestor jest właścicielem całego obiektu budowlanego, na którego ścianie zewnętrznej znajduje się balkon. Jednakże, jeżeli inwestor zamierza zabudować balkon znajdujący się w budynku wielomieszkaniowym, będącym w zarządzie spółdzielni lub wspólnoty to na wykonanie robót budowlanych polegających na zabudowaniu balkonu wymagana jest zgoda takiej spółdzielni lub wspólnoty.
    Wykonanie zabudowy balkonu bez wymaganego pozwolenia na budowę stanowi samowolę budowlaną, która w konsekwencji może prowadzić do przymusowej rozbiórki wykonanej zabudowy..."
    Ewa Kłos 2011-05-31
    - http://www.informacjaprawnicza.pl/Article,1493,5/
  • Opcje
    Aga75Aga75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje wszystkim Państwu za odpowiedzi. Ponieważ w obecnej sytuacji byłam już wszędzie i nikt ode mnie nie chce żadnego zgłoszenia to wstrzymam się z działaniami. Jeśli sąsiad złoży donos to oczywiście będę miała nadzór budowlany i ewentualnie wtedy będę dochodzić praw.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.