Hadrian
Hadrian
O
- Nazwa użytkownika
- Hadrian
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 121
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Użytkownik
- Punkty
- 97
- Nagrody Zarzadca.pl
- 8
-
Jak powinna wyglądać zaliczka na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości
A jakby tak WM, podjęła uchwałę, jak ma wyglądać zaliczka , taka która będzie zrozumiała przez większość właścicieli lokali, a nie narzucana przez 'leniwego' administratora czy zarządcę bo pracuje na programach DOS. Inaczej mówiąc narzuciła wzór administratorowi ?
-
Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych
ZdzislawCh napisał użytkownik: »Temat nie jest taki oczywisty więc pozwolę sobie pogłówkować.
Liczbę i sposób urządzenia miejsc w nowopowstających inwestycjach, w tym ilość dla osób z niepełnosprawnością, określa plan miejscowy lub WZ. (dotyczy inwestorów!)
Parametry takich miejsc, określa rozporządzenie "...w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie"
Co do dróg póblicznych i wyznaczaniu miejsc przy takich drogach, regulują to jeszcze inne przepisy.
Powyższe przepisy, nie ingerują w stosunki własnościowe, nie regulują kwestii; kto komu i za ile sprzedał, wynajął miejsce postojowe. Równie dobrze, do "miejsca dla niepełnosprawnych " w garażu podziemnym, prawo do wyłącznego parkowania może mieć każda inna osoba (jesli takie prawo otrzyma lub nabędzie)
Podobnie z miejscami naziemnymi, jeżeli znajdują się na terenie prywatnym, nie wyznaczono tam strefy ruchu, to decyzja należy do właścicieli, czy takie miejsce jest ogólnodostępne, czy chcą je wynająć.ZdzislawCh napisał użytkownik: »Bez spełnienia przepisów jw nikt nie wyda decyzji pozwolenia na budowę. A jeśli po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie ktoś stan zaburzył to po prostu łamie prawo. Wystarczy proste zawiadomienie do PINB który wyda nakaz przywrócenia. Nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na rozprawy sądowe.
Jeśli chodzi o parkowanie na takim miejscu to niezależnie od tego czy jest ogólnodostępne czy prywatne - dozwolone wyłącznie z kartą parkingową za szybką. Karta jest wydawana na osobę, nie auto. Brak karty za szybą - mandat i odholowanie. I tak do skutku, aż się delikwent nauczy.
Tak więc właścicielem może być każdy, parkować tylko upoważnieni. Myślałeś, że jesteś sprytny i kupiłeś miejsce dla ozn od dewelopera bo mu zostało? Deweloper szukał jelenia i znalazł, on się obroni Ty nie. Zostanie Ci co najwyżej satysfakcja z darmowego udostępniania miejsca dla ozn.
Gdyby w przedmiotowym przypadku miejsc było więcej, logika każe połowę zachować jako ogólnodostępne, drugą połowę na sprzedaż. Ale to logika, nie znam orzeczeń sądowych w tej sprawie. 1 ogólnodostępne to minimum dla spełnienia warunków technicznych.
-
Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych
Podstawa prawna to paragraf 18 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 2002 Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
Nie ma jednak obowiązku urządzania takiego miejsca w garażu podziemnym, nic nie toi na przeszkodzie, aby je wyznaczyć na terenie zewnętrznym.
Otóż to. Jeśli miejsce dla niepełnosprawnych jest w garażu podziemnym, to tylko i wyłącznie dlatego, że nie ma go na działce na powierzchni ziemi. Nikt nie tworzy takich miejsc pod ziemią dla kaprysu. Robi się to w ostateczności.
Takie miejsce w garażu także, jak każde inne mp dla niepełnosprawnych, spełnia niestety szanowni państwo wymagania określone w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ustalonych dla określonej nieruchomości.
Także nie należy tutaj kombinować z najmem, nawet jeśli najemcą będzie osoba niepełnosprawna.
Będzie to sprzeczne wprost w wyżej przytoczonym paragrafem.
Nie ma naturalnie obowiązku urządzania takiego miejsca w garażu, ale może być taka konieczność. I wtenczas najem tego miejsca jest wykluczony. Zrobicie to tam na własną odpowiedzialność. Jeśli zarząd podda takiego babola pod głosowanie - to na odpowiedzialność zarządu.
Wątek faktu wyodrębnienia lub niewyodrębnienia garażu w samodzielny lokal ma tu znaczenie bardzo marginalne. Żeby nie powiedzieć, że żadnego znaczenie nie ma, ponieważ mówimy tu o przestrzeganiu zupełnie innych przepisów powszechnie obowiązujących niż przepisy o samodzielności lokali.
-
Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych
Wyżej napisałem, że miejsce nie jest wyodrębnione i jest częścią wspólną jednak dostałem informację, że jest ono wyodrębnionym lokalem. Co w takim przypadku?
Znasz nr księgi wieczystej nieruchomości, w której jest garaż? Albo kogoś kto go zna?
W dziale I oznaczenie nieruchomości, w rubryce Budynki, jest lista lokali wyodrębnionych z podanym obok numerem księgi wieczystej . Jeżeli na liście znajduje się garaż, to oznacza, że jest wyodrębnionym lokalem, nie będącym częścią wspólną nieruchomości. Jeżeli masz już nr kw garażu, to przeglądasz jej dział III i upewniasz się czy jest wpis na temat korzystania z tego miejsca.
Jak się dowiesz, co i jak, to daj znać.
Przeglądarka ksiąg wieczystych https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/ -
Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych
Chodzi o to, czy jak będzie uchwała pozwalająca na wynajęcie i nikt jej nie zaskarży to czy taki wynajem będzie prawnie usankcjonowany?
Uchwała jest ważna, nawet gdy jest zaskarżona w trybie przewidzianym ustawą. Sąd może przed wydaniem orzeczenia wstrzymać jej wykonanie, jeżeli uzna za zasadne.
Jeżeli rzeczywiście, to miejsce nie jest związane umowa właścicieli, pozostaje do dyspozycji wspólnoty, a w treści uchwały nie znajdą się zapisy naruszające interes członków wspólnoty, to nie widzę obiektywnych przeszkód.