Avatar

Hadrian

Hadrian

O

Nazwa użytkownika
Hadrian
Dołączył(a)
Wizyty
121
Ostatnia aktywność
Ranga
Użytkownik
Punkty
97
Nagrody Zarzadca.pl
8
  • Kiedy wspólnota mieszkaniowa płaci podatek dochodowy

    Nie jesteś wyjątkiem, przy tak skonstruowanym prawie podatkowym, ostatnie słowo ma urzędnik dokonujący interpretacji przepisów.
    Wspólnota podlega przepisom o podatku dochodowym od osób prawnych, ale większość jej dochodów jest wolna od podatku. Dwa generalne warunki, które czynią dochód wolny od podatku, to gdy dochody są;
    1. uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowym
    2. przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.
    Zaliczki na bieżące opłaty, fundusz remontowy, na media lokalowe, są zwolnione z podatku, chociaż są określane jako dochód.
    Odsetki od lokat wynikających z wpłat np. na fundusz remontowy, już podlegają opodatkowaniu.
    Ale odsetki z rachunku bieżącego, nie podlegają.
    Dochody z wynajmu powierzchni części nieruchomości wspólnych, jeśli są wydatkowane w całości na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, nie podlegają (chyba, że interpretacja przepisów przez urzędnika, jest odmienna).
    Gdy we wspólnocie znajduje się lokal użytkowy, typu; sklep, fryzjer, knajpa, to jest jeszcze bardziej zagmatwane.
  • Opłata za użytkowanie miejsca postojowego quoad usum

    hencho napisał użytkownik: »
    Deweloper przed sprzedażą pierwszego lokalu musiał określić udziały w nieruchomości wspólnej do każdego lokalu mieszkalnego. Co jest częścią wspólną określa art. 3.2 uwl. Deweloper sprzedając mieszkania z częściami wspólnymi sprzedawał grunt z wielkością udziałów, więcej gruntu nie ma. Deweloper sprzedając miejsca parkingowe sprzedawał grunt po raz drugi wykorzystując t.zw. "przebiegłość" niektórych co chcieli wykiwać pozostałych współwłaścicieli. Wszyscy współwłaściciele nieruchomości mogą korzystać z gruntu wspólnego i nikt im nie ma prawa zabronić art. 140 kc, art. 21 i 64.3 Konstytucji RP.
    Udział wylicza się na podstawie pomiarów powierzchni w budynku, a określa się go w aktach notarialnych podczas przenoszenia własności. Wraz z lokalem sprzedaje się udział w gruncie. Twierdzenie, że deweloper "sprzedał" miejsce parkingowe wraz z gruntem, jest niedorzeczne. Deweloper oznaczył część nieruchomości wspólnej i sprzedał prawo do korzystania z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli na podstawie umowy pomiędzy właścicielami (deweloper otrzymuje pełnomocnictwo do zawierania takiej umowy z kolejnymi nabywcami). Tyle w temacie

  • Rozwiązanie umowy z zarządcą a uchwała wspólnoty

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Czy wybrali uchwałą, czy nieuchwałą, zawsze zarząd składa oświadczenie woli w imieniu wspólnoty, to jest wiążące dla stron
    https://zarzadca.pl/artykuly/uchwala-nie-zastapi-wypowiedzenia
    Jak ty nie wiele rozumiesz , Trwoga.
    Zarząd jest WYKONAWCĄ woli właścicieli lokali wyrażoną w uchwale o wyborze administratora czy jego zwolnieniu.

    Niewiele, to masz do powiedzenia. Znowu trzeba tłumaczyć proste rzeczy...
    Zarząd jest reprezentantem, jeśli już; "Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali."
    Wspólnota może podjąć nawet 7 uchwał ws. wypowiedzenia umowy z administratorem, jeżeli zarząd nie złoży wypowiedzenia (oświadczenia woli) to umowa trwa.
    Rozumiem, że nie było na kursie, albo robiłeś w tym czasie herbatę, ale daj już spokój...
  • Odpady - deweloper

    Zamieszkanie w nieruchomości w sposób legalny, jest możliwe po uzyskaniu decyzji pozwolenia na użytkowanie. Okres od otrzymania decyzji do powstania wspólnoty, nazywany jest okresem przejściowym lub deweloperskim. W tym okresie, właściciel lub zarządca może już wystąpić do urzędu z deklaracją śmieciową (nie trzeba czekać na powstanie wspólnoty).
    Dlaczego deweloper zbiera? Wpłata na poczet śmieci powinna być dokonywana na konto wspólnoty, nie dewelopera. Jeśli kontenery są dewelopera, i wspólnota rozlicza się z deweloperem za kontenery, to zapytaj administratora na jakich zasadach się rozliczacie i czy to się bardziej opłaca, niż składać teraz deklarację. Deweloper zarządza waszą wspólnotą czy jest zarządca/administrator?
  • Kupno miejsca postojowego w garażu podziemnym

    peepeer napisał użytkownik: »
    Wielkość udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali - 1406 / 436624
    Taki jest zapis w KW tego wyodrębnionego miejsca, które chce mi sprzedać deweloper.
    nie istnieje miejsce postojowe, jako pomieszczenie. Nie wierzę, że starosta wydał decyzję o samodzielności lokalu dla miejsca postojowego, a sąd założył księgę... is not possible
    Jeżeli budynek A, leży w obrębie tej samej nieruchomości gruntowej co budynek B, to jesteście w tej samej wspólnocie i możesz nabyć prawo do korzystania z wyznaczonego miejsca.
  • Kiedy wspólnota mieszkaniowa płaci podatek dochodowy

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Dochody z wynajmu powierzchni części nieruchomości wspólnych, jeśli są wydatkowane w całości na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, nie podlegają (chyba, że interpretacja przepisów przez urzędnika, jest odmienna).
    Oczywiście jest to nieprawda ,
    Tylko dochody uzyskane od właścicieli lokali np za najem części wspólnych nie są opodatkowane i przeznaczone na GZM , ale dochody od osób trzecich już są opodatkowane .
    Nic podobnego. We wspomnianej przeze mnie ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, nie istnieje opisane przez ciebie rozróżnienie.
    W rozdziale 4, zwolnienia przedmiotowe, w art. 17.1 Wolne od podatku są:
    44) dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, społecznych
    inicjatyw mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego,
    samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność
    w zakresie gospodarki mieszkaniowej oraz społecznych agencji najmu, o których
    mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych
    formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 2224 oraz z 2022 r. poz.
    807 i 1561), uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części
    przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem
    dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka
    zasobami mieszkaniowymi;


  • 100% zgody? Na pewno?

    hencho napisał użytkownik: »
    Art. 1.2 uwl. w związku z art. 199 kc służy do ochrony współwłaścicieli przed różnymi rodzajami "cwaniaków" (oszustów) którzy pod postacią inwestycji czy remontów ( faktury z przebiciem 100 lub więcej procent) okradają współwłaścicieli dlatego tak chętnie nakłaniają by jak najwięcej kasy wpłacać na fundusz remontowy.
    Fundusz remontowy, nie jest opisany w uwl, a mimo to funkcjonuje w większości wspólnot i ze środków funduszu, są realizowane remonty oraz inwestycje. Decyzja o remoncie lub inwestycji w nieruchomość, powinna opierać się na zasadzie racjonalnej gospodarki nieruchomością. Jeżeli członek wspólnoty uważa, ze określona decyzja wspólnoty, wyrażona większością udziałów, nie jest korzystna dla wspólnoty lub dla niego samego, to może zaskarżyć taką uchwałę. Skoro nabycie nieruchomości przez wspólnotę, jest jedną z czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, i dla jej podjęcia jest konieczne uzyskanie zgody większości członków wspólnoty, a nie 100%, to tym bardziej zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, nie będzie wymagał zgody wszystkich właścicieli. Takie jest aktualne orzecznictwo i to jest dość jasna sytuacja. Pomieszałeś uwl z kc i wyszło; bla. bla, bla...
    Hadrian jak się nie potrafi czytać ze zrozumieniem to się nie zabiera głosu gdyż można wyjść na ignoranta. Co innego jest pytać a co innego stwierdzać głupoty.
    Od inwektyw niestety nie przybędzie ci rozumu, a trwanie w tym licealnym, antysytsemowym uporze, gdy wszyscy dookoła twierdza inaczej, czyni cię "Braunem nieruchomości". Twój wybór

  • 100% zgody? Na pewno?

    Zarządca napisał użytkownik: »
    Montaż kamery nei wymaga zgody wszystkich właścicieli lokali, wystarczająca jest uchwała.
    Podobnie z panelami.
    Nic dodać, nic ująć
    hencho napisał użytkownik: »
    Panele i kamery to inwestycja nie są częścią wspólną nieruchomości
    Tak, to będzie inwestycja, sfinansowana przez wspólnotę i służąca ogółowi właścicieli, zatem oczywiście, że będzie stanowiła element nieruchomości wspólnej
    kamery dodatkowo wkraczają w dane osobowe które są chronione dlatego ma zastosowanie art. 1.2 uwl.
    Nie, decyzja o kamerach, to nadal uwl, a gromadzenie przetwarzanie danych z kamer, reguluja inne przepisy
    Na zadane pytanie odpowiedź 100% udziałów.
    zła teza, a argumenty... też były złe ;)
    hencho napisał użytkownik: »
    Art. 14 ustawy o własności lokali zawiera wyliczenie przykładowych kosztów. "Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności". Nie jest to katalog zamknięty ale dotyczy kosztów nieruchomości wspólnej określonej w art. 3.2 nie dotyczy inwestycji.
    ależ dotyczy, sam przytoczyłeś...
    hencho napisał użytkownik: »
    7. W literaturze nazwę „zarząd” tłumaczy się jako podejmowanie decyzji i dokonywanie wszelkich czynności, których przedmiotem jest rzecz wspólna, a które są konieczne w toku normalnej eksploatacji rzeczy, a także w przypadkach wyjątkowych, wykraczających poza normalny tok eksploatacji 
    tu masz mowę m.in. o inwestycjach

  • Metraż użytkowy z aktu notarialnego vs dokumenty dewelopera

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Art3. 3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    Powyższe odnosi się do posiadania na własność całego lokalu, np. mieszkania. W przypadku współwłasności w lokalu, udział w nieruchomości wspólnej przypada w proporcji do posiadanego udziału w lokalu (w tym wątku, do hali garażowej).
    "3a. Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal."
    W omaianym wątku będzie to 0,0022 czyli 224/28625 * 51947/187447
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Natomiast udział MP jest wynikiem: udział garażu / ilość MP jeżeli MP równej powierzchni, choć deweloperzy wymyślają różne uwarunkowania przy przypisywaniu udziału do MP np przypisują udział w udziale .
    Udział zawsze jest wyliczony i wpisany do aktu notarialnego. To, jak jest wyznaczony, to inna kwestia, nie ma jednego rozwiązania na wszystkie współwłasności. Gdy przedmiotem jest hala garażowa w której dokonano wyznaczenia „n” miejsc postojowych o tych samych lub zbliżonych parametrach, to naturalnym jest, że właściciel takiej hali dokona podziału na „n” równe udziały. Jednemu miejscu będzie odpowiadał udział 1/n.

    Ale w opisywanym przypadku, hala garażowa ma również wyznaczone komórki lokatorskie. Dlatego, deweloper uznał za właściwe rozróżnienie udziałów (i słusznie), względem powierzchni, jakiej będzie używał przyszły współwłaściciel, zgodnie z quoad usum.

    Inna sprawa, to podział kosztów utrzymania części wspólnej, który nie musi zawsze być zgodny z posiadanym udziałem. Od świętej zasady udziału, można odejść np. gdy hala garażowa jest częścią wspólną, ale nie wszyscy z niej korzystają. Nie ma uzasadnienia, do ponoszenia kosztów utrzymania garażu przez osoby niemające samochodu i miejsca postojowego.


  • zmiana formy zarządu

    atrusko napisał użytkownik: »
    Czy powinniśmy uchwałą odwołać Zarząd dewelopera? Czy po wyborze nowego Zarządu składającego się z właścicieli, poprzedni automatycznie starci moc?
    Moim zdaniem tak, powinna być uchwała odwołująca zarząd
    "Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani."