Avatar

Hadrian

Hadrian

O

Nazwa użytkownika
Hadrian
Dołączył(a)
Wizyty
121
Ostatnia aktywność
Ranga
Użytkownik
Punkty
97
Nagrody Zarzadca.pl
8
  • zmiana formy zarządu

    atrusko napisał użytkownik: »
    Czy powinniśmy uchwałą odwołać Zarząd dewelopera? Czy po wyborze nowego Zarządu składającego się z właścicieli, poprzedni automatycznie starci moc?
    Moim zdaniem tak, powinna być uchwała odwołująca zarząd
    "Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani."

  • Kiedy wspólnota mieszkaniowa płaci podatek dochodowy

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Dochody z wynajmu powierzchni części nieruchomości wspólnych, jeśli są wydatkowane w całości na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, nie podlegają (chyba, że interpretacja przepisów przez urzędnika, jest odmienna).
    Oczywiście jest to nieprawda ,
    Tylko dochody uzyskane od właścicieli lokali np za najem części wspólnych nie są opodatkowane i przeznaczone na GZM , ale dochody od osób trzecich już są opodatkowane .
    Nic podobnego. We wspomnianej przeze mnie ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, nie istnieje opisane przez ciebie rozróżnienie.
    W rozdziale 4, zwolnienia przedmiotowe, w art. 17.1 Wolne od podatku są:
    44) dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, społecznych
    inicjatyw mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego,
    samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność
    w zakresie gospodarki mieszkaniowej oraz społecznych agencji najmu, o których
    mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych
    formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 2224 oraz z 2022 r. poz.
    807 i 1561), uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części
    przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem
    dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka
    zasobami mieszkaniowymi;


  • Kiedy wspólnota mieszkaniowa płaci podatek dochodowy

    Nie jesteś wyjątkiem, przy tak skonstruowanym prawie podatkowym, ostatnie słowo ma urzędnik dokonujący interpretacji przepisów.
    Wspólnota podlega przepisom o podatku dochodowym od osób prawnych, ale większość jej dochodów jest wolna od podatku. Dwa generalne warunki, które czynią dochód wolny od podatku, to gdy dochody są;
    1. uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowym
    2. przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.
    Zaliczki na bieżące opłaty, fundusz remontowy, na media lokalowe, są zwolnione z podatku, chociaż są określane jako dochód.
    Odsetki od lokat wynikających z wpłat np. na fundusz remontowy, już podlegają opodatkowaniu.
    Ale odsetki z rachunku bieżącego, nie podlegają.
    Dochody z wynajmu powierzchni części nieruchomości wspólnych, jeśli są wydatkowane w całości na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, nie podlegają (chyba, że interpretacja przepisów przez urzędnika, jest odmienna).
    Gdy we wspólnocie znajduje się lokal użytkowy, typu; sklep, fryzjer, knajpa, to jest jeszcze bardziej zagmatwane.
  • Metraż użytkowy z aktu notarialnego vs dokumenty dewelopera

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Art3. 3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    Powyższe odnosi się do posiadania na własność całego lokalu, np. mieszkania. W przypadku współwłasności w lokalu, udział w nieruchomości wspólnej przypada w proporcji do posiadanego udziału w lokalu (w tym wątku, do hali garażowej).
    "3a. Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal."
    W omaianym wątku będzie to 0,0022 czyli 224/28625 * 51947/187447
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Natomiast udział MP jest wynikiem: udział garażu / ilość MP jeżeli MP równej powierzchni, choć deweloperzy wymyślają różne uwarunkowania przy przypisywaniu udziału do MP np przypisują udział w udziale .
    Udział zawsze jest wyliczony i wpisany do aktu notarialnego. To, jak jest wyznaczony, to inna kwestia, nie ma jednego rozwiązania na wszystkie współwłasności. Gdy przedmiotem jest hala garażowa w której dokonano wyznaczenia „n” miejsc postojowych o tych samych lub zbliżonych parametrach, to naturalnym jest, że właściciel takiej hali dokona podziału na „n” równe udziały. Jednemu miejscu będzie odpowiadał udział 1/n.

    Ale w opisywanym przypadku, hala garażowa ma również wyznaczone komórki lokatorskie. Dlatego, deweloper uznał za właściwe rozróżnienie udziałów (i słusznie), względem powierzchni, jakiej będzie używał przyszły współwłaściciel, zgodnie z quoad usum.

    Inna sprawa, to podział kosztów utrzymania części wspólnej, który nie musi zawsze być zgodny z posiadanym udziałem. Od świętej zasady udziału, można odejść np. gdy hala garażowa jest częścią wspólną, ale nie wszyscy z niej korzystają. Nie ma uzasadnienia, do ponoszenia kosztów utrzymania garażu przez osoby niemające samochodu i miejsca postojowego.


  • Rozwiązanie umowy z zarządcą a uchwała wspólnoty

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Czy wybrali uchwałą, czy nieuchwałą, zawsze zarząd składa oświadczenie woli w imieniu wspólnoty, to jest wiążące dla stron
    https://zarzadca.pl/artykuly/uchwala-nie-zastapi-wypowiedzenia
    Jak ty nie wiele rozumiesz , Trwoga.
    Zarząd jest WYKONAWCĄ woli właścicieli lokali wyrażoną w uchwale o wyborze administratora czy jego zwolnieniu.

    Niewiele, to masz do powiedzenia. Znowu trzeba tłumaczyć proste rzeczy...
    Zarząd jest reprezentantem, jeśli już; "Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali."
    Wspólnota może podjąć nawet 7 uchwał ws. wypowiedzenia umowy z administratorem, jeżeli zarząd nie złoży wypowiedzenia (oświadczenia woli) to umowa trwa.
    Rozumiem, że nie było na kursie, albo robiłeś w tym czasie herbatę, ale daj już spokój...