Zarząd komisaryczny

eeeeee Użytkownik
Witam! Jestem przewodniczącym wspólnoty mieszkaniowej składającej się z 12 rodzin. Nie wiem jak jest w innych wspólnotach,ale robie to wszystko za darmo. Niestety moja cierpliwość do tego co sie dzieje u nas już wygasła. Większość rzeczy musze robić sam jak np. odśnieżanie przed blokiem czy dachu. Na nic są wywieszane ogłoszenia na temat organizowania jakiś prac przy bloku - zawsze pomagają 2-3 te same osoby. Wszystkie telefony wykonuje ze swojego prywatnego a także jeżdżę w sprawach wspólnoty za ,,swoje'' paliwo. Chciałbym zrezygnować z pełnienia tej funkcji, jednak nikt nie chce tego przejąć:). Co zrobić w takiej sprawie? Jak powołać zarząd komisaryczny? Proszę o pomoc.
«13

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Masz prawo żądać przyznania Ci wynagrodzenia w drodze uchwały:
    Art. 28. Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.
    We wspólnocie może być zarząd przymusowy, ustanawiany przez sąd:
    Art. 26.1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.
    2. Jeżeli w terminie dwóch lat od dnia wyodrębnienia własności pierwszego lokalu w nieruchomości, w której liczba lokali wyodrębnionych oraz niewyodrębnionych jest większa niż siedem, właściciele lokali nie dokonają wyboru zarządu ani nie powierzą zarządu nieruchomością wspólną w umowie zawartej w formie aktu notarialnego, to ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd może żądać także dotychczasowy zarządca nieruchomości, który sprawował zarząd nieruchomością w dniu, w którym wyodrębniono własność pierwszego lokalu, i kontynuował zarząd tą nieruchomością przez okres co najmniej dwóch lat.
    Co do wykonywania prac - powinniście ująć takie wydatki w rocznym planie gospodarczym i wliczyć je do zaliczek miesięcznych na eksploatację bieżącą (ściślej: utrzymanie czystości i porządku). Byłyby pieniądze na zlecenie prac porządkowych jakiejś osobie (na umowę o dzieło lub zlecenie) lub firmie sprzątającej.

    Jeżeli nie pobierasz wynagrodzenia, możesz zrezygnować w każdej chwili, powiadamiając o tym fakcie innych członków zarządu lub - jeśli jesteś jednoosobowym zarządem - wszystkich właścicieli. Najlepiej na piśmie, np. wrzucając je do skrzynek pocztowych.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co robisz oprócz odśnieżania? Czy wszystkie lokale zostały wykupione?
  • Opcje
    eeeeee Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mamy dość specyficzną wspólnotę ponieważ musimy jeszcze sami palić w kotłowni (nasz blok ma własny piec). Wiem że to dziwne ale nie chce brać pieniędzy ponieważ nie stać by nas było na opał. wywóz nieczystości itp. Najgorsze jest to że musze wszytkiego pilnować i za wszystko odpwiadam. Wszystko by było ok gdyby sie jakoś każdy mógł dogadać,ale tak nie jest. W zarządzie jest nas 3 osoby, które też zrezygnują jeśli ja zrezygnuje.
  • Opcje
    jafjaf Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zgadzam się z owerem w kwestii wynagrodzenia. W sprawie rezygnacji to uważam że powiadomienie powinno być dowodne tzn za potwierdzeniem z uwagi na fakt iż dla sądu będzie to rezygnacja spełniona, najlepiej zrobić to na corocznym zebraniu i wpisać do protokołu aby nikt z właścicieli nie miał wątpliwości.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma takiej konieczności. To jest zwykłe oświadczenie woli.
    Kodeks cywilny:
    Art. 60. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
    Art. 61. § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przewodniczący właścicieli lokali tworzących WM będącą podmiotem prawa cywilnego?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] eee:[/cite]W zarządzie jest nas 3 osoby
  • Opcje
    eeeeee Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ile kosztuje utrzymanie takiego zarządcy komisarycznego? Czy sąd wydaje jakiś przedział wynagrodzenia i jak to jest potem egzekwowane?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    EEE! Załóżmy hipotetycznie,że właściciel zaskarża uchwałę podjętą na zebraniu właścicieli lokali.

    Kto reprezentuje WM przed Sądem, " eee - Przewodniczący" czy "eee - członek Zarządu" ?
    Kto składa oświadczenia woli " eee- Przewodniczący" czy "eee - Członek Zarządu" .

    II SA/Lu 749/08 Oświadczenia woli Zarządu i pełnomocnik Wspólnoty Mieszkaniowej
    http://www.zarzadca.pl/content/view/609/94/

    Odpowiedzialność odszkodowawcza członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej
    http://www.zarzadca.pl/content/view/704/32/
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd sądowy nieruchomości wielolokalowej
    http://www.zarzadca.pl/content/view/539/45/
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] eee:[/cite]Ile kosztuje utrzymanie takiego zarządcy komisarycznego? Czy sąd wydaje jakiś przedział wynagrodzenia i jak to jest potem egzekwowane?
    Zarządca przymusowy, nie komisaryczny.
    Przepis ustawy cytowałem w tym wątku, tutaj: https://forum.zarzadca.pl/discussion/1177/zarzad-komisaryczny/#Item_2
    Sąd decyduje o wynagrodzeniu. Płacą właściciele lokali. Postanowienie sądu jest egzekwowane przez komornika.

    Ponieważ ustawa o własności lokali nie reguluje kwestii zarządcy przymusowego, należy się posiłkować przepisami kodeksu postępowania cywilnego:
    Rozdział 3. Zarząd związany ze współwłasnością i użytkowaniem

    Art. 611. Zarządca nieruchomości ustanowiony na podstawie art. 203 i 269 § 1 Kodeksu cywilnego obowiązany jest niezwłocznie zgłosić wniosek o ujawnienie zarządu w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów.

    Art. 612. § 1. Od chwili ustanowienia zarządcy współwłaściciele lub użytkownik mogą używać rzeczy tylko o tyle, o ile nie przeszkadza to wykonywaniu zarządu. Na wniosek innego współwłaściciela lub zarządcy współwłaściciel lub użytkownik może być pozbawiony używania rzeczy, jeżeli przeszkadza zarządcy w wykonywaniu czynności.
    § 2. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.

    Art. 613. § 1. Nadwyżkę dochodów po pokryciu wydatków wypłaca się współwłaścicielom lub użytkownikom w terminach przez sąd określonych.
    § 2. Sąd może postanowić, aby zarządca wydawał współwłaścicielom nadwyżkę dochodów w naturze.

    Art. 614. Sąd uchyli zarząd, gdy odpadnie podstawa dalszego jego trwania.

    Art. 615. Jeżeli powyższe przepisy nie stanowią inaczej, do wyznaczenia zarządcy i sprawowania zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o zarządzie w toku egzekucji z nieruchomości.

    Art. 616. Z wyjątkiem spraw przewidzianych w art. 199, 201 i 202 Kodeksu cywilnego, jak również spraw dotyczących powołania i odwołania zarządcy, wyznaczenie rozprawy zależy od uznania sądu.
  • Opcje
    eeeeee Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421 WM reprezentuje ja jako przewodniczący.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jesteś członkiem zarządu. Ustawa nie przewiduje innych funkcji. "Przewodniczący" to tylko nieformalny tytuł osoby, która koordynuje prace zarządu, jest jego "motorem napędowym". Ale z tego tytułu nie wynika jej nadrzędna pozycja wobec innych członków zarządu.
    Ponieważ macie zarząd 3-osobowy, to wspólnotę reprezentuje co najmniej 2 członków zarządu.
    Ustawa o własności lokali:
    Art. 21. 1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.
    2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy wszystkie lokale są wykupione? Od kogo? Kto dokonuje rozliczeń zaliczek?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta26421:[/cite]Czy wszystkie lokale są wykupione? Od kogo? Kto dokonuje rozliczeń zaliczek?
    Co to ma do rzeczy?
    Wspólnota ma powołany zarząd.
    Pytanie brzmiało: jak ustanowić zarządcę przymusowego?

    Jaka jest twoja rada dla "eee"?
  • Opcje
    eeeeee Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lokale wszystkie są wykupione. Był to blok PGR i kiedy się to rozpadło wykupiliśmy mieszkania. Szkoda mi tego rzucać bo mamy kupe rzeczy do zrobienia ( ocieplenie bloku, gromochrony itp.) a wiem że nic sie nie zrobi jak WM sie rozleci. Dlatego też nie biore pieniedzy za to bo przez to niemielibyśmy na inne rzeczy:(.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EEE! Zapoznaj się z Regulamin Pracy Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej
    http://www.zarzadca.pl/content/view/686/49/
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Rozumiem. Co z gruntem?

    Tu nie zarządu tymczasowego potrzeba, a umiejętność dotarcia do właścicieli lokali. Na terenach m.in. po pegerowskich jest silne poczucie własności.

    Musisz opracować taktykę dotarcia do właścicieli lokali.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    [cite] marta26421:[/cite]EEE! Zapoznaj się z Regulamin Pracy Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej
    http://www.zarzadca.pl/content/view/686/49/
    Mam pytanie do Zarządcy w związku z przywołanym przykładowym "regulaminem zarządu" z portalu - jaka jest podstawa prawna tego punktu regulaminu:
    5. Członek Zarządu nie mogący uczestniczyć w posiedzeniu Zarządu może udzielić pełnomocnictwa wyłącznie innemu członkowi Zarządu do reprezentowania go na posiedzeniu.
    Od kiedy to członek zarządu (organu wspólnoty) może uczestniczyć w posiedzeniach organu przez pełnomocnika?

    Drugie pytanie:
    I. Skład zarządu
    2. Członkiem Zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana z grona właścicieli lokali.
    Dlaczego portal promuje takie wadliwe regulaminy?
    Cytowany punkt ogranicza ustawowe prawo właścicieli do wyboru zarządu spoza grona właścicieli lokali.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta26421:[/cite]Na terenach m.in. po pegerowskich jest silne poczucie własności.
    Co, proszę? Silne poczucie własności u byłych pracowników PGR?
  • Opcje
    eeeeee Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ile można prosić, ciągle są problemy. Wydaje mi się że są to inteligentni ludzie i wiedzą że stanowią jedno i każdego dotyczą sprawy bloku, więc nie będe wydawał na pismie poleceń czy kar bo uważam że to nie ma sensu. Co do gruntu to jest ciężko z tym coś powiedzieć bo wiem tylko tyle że mieszkania są własne a dokumenty bloku ,,zaginęły'' gdy PGR był likwidowany. Jestem przewodniczącym od dwóch lat,a wcześniej było to nie zarejestrowane i wszystko było prowadzone na ,,gębe''.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    nie będe wydawał na pismie poleceń czy kar bo uważam że to nie ma sensu
    Wspólnota mieszkaniowa ani jej zarząd nie ma prawnych możliwości nakładania kar na właścicieli lokali ani wydawania im "poleceń".
    Takie pisma - gdybyś je wystosował - nic nie znaczą.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co do gruntu to jest ciężko z tym coś powiedzieć bo wiem tylko tyle że mieszkania są własne a dokumenty bloku ,,zaginęły'' gdy PGR był likwidowany.
    Jeżeli mieszkania są własnościowe, to macie akty notarialne. Co masz w swoim akcie napisane w sprawie gruntu? Powinien być wpis o Twoim udziale we wspólnych częściach budynku i w prawie do gruntu - czy to w formie prawa własności gruntu, czy prawa wieczystego użytkowania (jeśli grunt jest nadal własnością Skarbu Państwa).
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Daj sobie czas. Jeżeli w zarządzie jest was 3 to nie jest żle. Właściciele lokali to ciężka materia i trzeba trochę się nagłówkować. Pamiętaj, że w budynku jest Twoje mieszkanie i udziały w jego częściach wspólnych.
  • Opcje
    eeeeee Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiem i tylko to mnie trzyma:) Mam nadzieje że jakoś się to rozejdzie po kosciach , bo chce jeszcze ocieplić część bloku no i jeszcze mamy zakładać sprawę w sądzie przciw lokatorom którzy nie płacą. Czy w tym mogę też sie poradzić,jakie dokumenty są potrzebne do sądu oprócz wniosku?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Musisz złożyć pozew na formularzu - są dostępne na portalu: http://www.zarzadca.pl/content/section/13/72/
    Do pozwu powinieneś dołączyć dowody:
    1) uchwała o powołaniu zarządu - na dowód, że jesteście zarządem
    2) uchwała o wysokości zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną - najlepiej z imiennym wykazem ile kto ma płacić co miesiąc
    3) odpis księgi wieczystej lokalu dłużnika - na dowód, że jest właścicielem lokalu
    4) kartoteka finansowa właściciela lokalu (jeżeli prowadzicie) - na dowód, jakich wpłat dokonywał dłużnik i za jaki okres zalega
    5) wezwanie do zapłaty.

    Wszystko składasz w 2 egzemplarzach (dla sądu i odpis dla pozwanego - dłużnika)
    Jak wypełnić pozew – instrukcja: http://wspolnoty.net.pl/viewtopic.php?p=25408#25408

    UWAGA:
    W formularzu powód musi wyraźnie napisać, że wnosi o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.
    Zażądajcie też zwrotu kosztów sądowych.
  • Opcje
    eeeeee Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje za pomoc, dużo mi pomogliscie:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Od 1 stycznia można składać pozwy przez Internet.
    EPU - elektroniczne postępowanie upominawcze: https://www.e-sad.gov.pl/Default.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1
    Jakie musisz mieć umocowanie: https://forum.zarzadca.pl/discussion/1118/czlonek-zarzadu-a-pelnomocnictwo-procesowe
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    do eee- mamy juz bardzo bogate doświadczenie jeśli chodzi o zarząd przymusowy. Jeszcze większe mamy problemy. Jeśli Wasz 3 osobowy zarząd Jeśli dobrze zrozumiałam nie chciałby dalej działać to wystarczy poszukać Zarządcę najlepiej z licencją i podpisać z nim umowę o zarządzanie ,ale w formie zlecenia. Nie ładujcie się w zarządzanie powierzane notarialnie.Nie dosyć ,że trudniej się z tego póżniej wyplątać ,to i następne koszty dla wspólnoty. Jednak uważałabym,że macie bardzo dogodną sytuację ,żeby działać sami. tylko pilnujcie wpłat od właścicieli. Ustalcie konkretnie najlepiej w formie uchwały tej sprawy. np. 2 wezwania i pozew o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.Czasami są faktycznie rózne losowe sprawy to wtedy mozna przyjąc jakąś ugodę. Druga sprawa to powinniście przyjąć uchwałę w sprawie opłat tzw. administracyjnych. Po trzecie jeśli mało chętnych do prac np do odśnieżania czy palenia w kotłowni to przecież można zlecić komuś odpłatnie wykonywanie tych prac. Też uchwała Zyczę Wam powodzenia. Mam nadzieję,że Waszej Wspólnocie się uda. Nam się niestety nie udało odwołać tego przymusowego zarządcy.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co do zarządcy notarialnego - zgadzam się całkowicie.
    Wezwanie do zapłaty wystarczy jedno. Termin do zapłaty w wezwaniu dawać krótki, przecież jak idzie wezwanie, to jest już dawno po ustawowym terminie wpłaty zaliczki.

    O co chodzi z tymi "opłatami administracyjnymi"?

    Napisz, jakie macie problemy z zarządcą przymusowym?
    Dlaczego nie udało się go odwołać?
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli chodzi o opłaty administracyjne to miałam na uwadze opłaty na opłaty rozmów telefonicznych ,paliwo na przejazdy związane z załatwianiem spraw wspólnoty itp Jeśli chodzi o odwołanie zarządcy przymusowego to mieliśmy wszystko przygotowane nawet uchwały itp,zrobiliśmy wstępne rozpoznanie ilu włascicieli jest za nowym zarządem i opowiedziało się prawie 60%. Tylko,że jak przyszło do samego decydującego zebrania to część osób była nieobecna,ale najgorsze to to ,że znalazł się ktoś kto wszystko zamącił i znowu jak zwykle wszyscy zaczęli się kłócić i niczego nie osiągnęliśmy.U nas jak już wcześniej napisałam nie ma nic nawet konta bankowego a w długach i bałaganie prawnym to toniemy po same uszy. Doczytałam się wcześniej,że Sąd powołując Zarząd Przymusowy miał obowiązek nałożyć na taki Zarząd obowiązek sprawozdań /art.937 kpc/. I co i nic.Napisałam do sądu dlaczego tego nie zażądano. Otrzymałam odpowiedż,że na tym kończy się rola Sądu.Koniec ,kropka. I jak tu wejść np. do Zarządu i ten cały bałagan zamiatać.
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wnoszę sprostowanie chodziło o nowego Zarządcę z licencją.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spróbujcie zacząć od powołania zarządu wspólnoty.
    W ten sposób udowodnicie sądowi, że ustały przyczyny, dla których został ustanowiony zarządca przymusowy: koniec kłótliwości i anarchii.
    Po odwołaniu zarządcy przymusowego przez sąd, zarząd wspólnoty może zawrzeć umowę ze sprawdzonym licencjonowanym zarządcą - on Wam uporządkuje wszystkie sprawy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] danka103:[/cite]JeDoczytałam się wcześniej,że Sąd powołując Zarząd Przymusowy miał obowiązek nałożyć na taki Zarząd obowiązek sprawozdań /art.937 kpc/. I co i nic.Napisałam do sądu dlaczego tego nie zażądano. Otrzymałam odpowiedż,że na tym kończy się rola Sądu.Koniec ,kropka. I jak tu wejść np. do Zarządu i ten cały bałagan zamiatać.
    Obowiązek sporządzenia sprawozdania przez zarządcę sądowego wynika wprost z przepisów prawa, a to art. Art. 937 k.p.c.:

    § 1. Zarządca składa sądowi w wyznaczonych terminach co najmniej raz w roku oraz po ukończeniu zarządu sprawozdania ze swych czynności, jak również udokumentowane sprawozdania rachunkowe.

    § 2. Sąd po wysłuchaniu wierzycieli, dłużnika i zarządcy oraz po rozpatrzeniu sprawozdań, a zwłaszcza przedstawionych w nich pozycji rachunkowych, zatwierdza sprawozdania zarządcy albo odmawia ich zatwierdzenia w całości lub w części.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To wszystko wiemy i takie próby już były. Tylko szkopuł w tym,że Ci właściciele,którzy chcieli pracować na rzecz tej wspólnoty i wyraziliby zgodę na kandydowanie do Zarządu nie widzą już szans w obecnym układzie. Ja należę do tej grupy. Spora grupa ludzi już się w tym wszystkim pogubiła i pewnie boją się zmian .Jak co do czego dochodzi to posłusznie głosują za obecnym Zarządcą. Ci ,którym tak bardzo zależy na obecnym Zarządcy to ręce umywają od wyrażenie zgody na kandydowanie i po ewentualnym wyborze na pracę w Zarządzie. Kwadratura koła.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] danka103:[/cite]To wszystko wiemy i takie próby już były.
    Jakie próby?
    Sąd nie musiał nakładać obowiązku sporządzania sprawozdań w postanowieniu, ponieważ wynika to z mocy samego prawa. Sprawozdania zarządca przedkłada sądowi, właściciele mogą się z nimi zapoznać przeglądając akta sprawy.
    [cite] danka103:[/cite]TTylko szkopuł w tym,że Ci właściciele,którzy chcieli pracować na rzecz tej wspólnoty i wyraziliby zgodę na kandydowanie do Zarządu nie widzą już szans w obecnym układzie. Ja należę do tej grupy. Spora grupa ludzi już się w tym wszystkim pogubiła i pewnie boją się zmian .Jak co do czego dochodzi to posłusznie głosują za obecnym Zarządcą. Ci ,którym tak bardzo zależy na obecnym Zarządcy to ręce umywają od wyrażenie zgody na kandydowanie i po ewentualnym wyborze na pracę w Zarządzie. Kwadratura koła.

    Zatem trwanie zarządu przymusowego jest zasadne i konieczne.

    Jakie były przyczyny ustanowienia zarządu przez sąd? Aby doprowadzić do jego ustania należy najpierw wyeliminować przyczynę.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Te próby ,o których piszę dotyczyły wyboru zarządu.Nasza Wspólnota żadnych widać wniosków nie wyciągnęła i dalej brniemy . Ja już nie wiem dokąd? To ,żeby to wszystko opisać od początku to kilka stron . Mam jeszcze pytanie jeśli to Zarządca Przymusowy z mocy prawa /jakiego?/ nie przekładał Sądowi sprawozdan to co my Właściciele możemy zrobić w tej sprawie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2010
    Po przedłożeniu sprawozdania sąd przeprowadza postępowanie w zakresie jego zatwierdzenia, bądź odmowy zatwierdzenia. Wydaje w tym przedmiocie postanowienie, zwykle po przeprowadzeniu rozprawy z udziałem wszystkich właścicieli lokali. Jest to postępowanie nieprocesowe, właściciele to jego uczestnicy.
    Proszę zatem złożyć wniosek do sądu, aby wezwano zarządcę do przedłożenia sprawozdania i wszystkich dokumentów (szczególnie finansowych). Faktury, wyciągi, całą dokumentację zarządca winien po zakończeniu roku obrachunkowego złożyć w sądzie.
    Takie kwestie jednak sąd winien kontrolować z urzędu bez względu na wnioski właścicieli.
    Jeżeli uważacie Państwo, że zarządca nie wypełnia swoich obowiązków możecie również złożyć wniosek o jego zmianę.

    Odpowiadając na pytanie - cytowane powyżej przepisy kodeksu postępowania cywilnego nakazują złożenie sprawozdania.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    redisredis Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    Proszę o informację, jak w praktyce wygląda sprawowanie zarządu ustalonego przez sąd.
    1. Interesuje mnie, kto otrzymuje taką funkcję od sądu?
    2. Jaki jest koszt z tym związany?
    3. Czy jeżeli mieszkańcy dojdą do porozumienia, to mogą wyłonić swój zarząd i odwołać zarządcę sądowego?

    Dziękuję za odpowiedzi!
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Interesuje mnie, kto otrzymuje taką funkcję od sądu?
    Najczesciej jeden z wspolwlascicieli ale to nie jest regula
    2. Jaki jest koszt z tym związany?
    Zajrzyj do art.611-616 kpc.W praktyce podobno wysokosc zaliczki natychmiast wzrasta.
    3. Czy jeżeli mieszkańcy dojdą do porozumienia, to mogą wyłonić swój zarząd i odwołać zarządcę sądowego?
    To zalezy jakie byly przyczyny powolania zarzadcy przymusowego.Jezeli przyczyna jego powolania to tylko brak zarzadu ,to mozna wystapic do sadu o odwolanie zarzadcy.Wspolnota nie moze go odwolac sama.W praktyce odwolanie zarzadcy czasami jest dosyc uciazliwe.Ustawa mowi lakonicznie :
    Art. 26
    1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie.[b]
    
    Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania. [/b]
    
    

    Reszte mozesz sobie sam dopowiedziec.Uwzam,ze powolywanie zarzacy przymusowego to ostatecznosc.Ale czasami innego wyboru nie ma.
  • Opcje
    redisredis Użytkownik
    edytowano listopada -1
    warta, bardzo dziękuję!

    Może ktoś ma bezpośrednie doświadczenie z przypadkiem wyznaczenia zarządcy przez Sąd?
    Czy faktycznie Sąd moze wyznaczyć kogoś z członków Wspólnoty na zarządcę, nawet, gdy ci nie są chętni do takiej funkcji? Wydaje mi się to nieprawdopodobne.
    Czy istnieją jakieś stawki urzędowe za taką funkcję i ile wynoszą?
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sąd wyznacza zarządcę przymusowego i jest to zarządca licencjonowany.
    Nie ma stawek urzędowych, jest to decyzja sądu.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma przepisu ,ktory reguluje to kto ma/moze byc zarzadca przymusowym.Wszystko zalezy od wielkosci wspolnoty.
  • Opcje
    redisredis Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzięki
    Czyli jest w Sądzie lista licencjonowanych zarządców podobnie jak tłumaczy itp?
    Ile w praktyce może wynosić wynagrodzenie dla takiego zarządcy w małej wspólnocie - ok. 15 wyodrębnionych lokali w starym budownictwie - budynek murowano drewniany dwu-piętrowy?
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca przymusowy jest wybierany przez sąd i jest to zarządca, który mieszka,czy prowadzi działalność blisko danej wspólnoty.
    Nie wiem ile wynosi takie wynagrodzenie myślę, że niemało. Wielkość wspólnoty, to nie mieszkania, tylko m kw. powierzchni całej wspólnoty.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli jest w Sądzie lista licencjonowanych zarządców podobnie jak tłumaczy itp?
    Mysle ze nie, ale znajdziesz takie listy (ogr. terenowo ) w ksiazkach branzowyh ;ale najlepiej szukaj w necie.Zacznij od zarzadca.pl,zarzadcy.com.pl i wiele innych.
    Wielkość wspólnoty, to nie mieszkania, tylko m kw. powierzchni całej wspólnoty.
    Ja nic o ilosci mieszkan nie pisalem!Natomiast dokladnie wielkosc wspolnoty to wielkosc jej pow. Uzytkowj
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piał o tym redis.
  • Opcje
    redisredis Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale jak to Sąd dokonuje? Robi przetarg, czy losowanie, a może konkurs ofert na takie stanowisko?
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie:bigsmile::shocked:,sąd ma listę osób z licencją, dla sądu to też problem i nie odbywa się to tak szybko jakbyśmy się spodziewali, ponieważ taki zarzadca (podobno) musi wyrazić na to zgodę.
  • Opcje
    redisredis Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Więc jednak jest lista z której Sąd wybiera najbliżej zlokalizowanego zarządcę?
    Jak ten się zgodzi, to O.K, a jak nie, to co, wybiera następnego licząc po promieniu odległości?
    A jak inny sie dowie, który mieszka o kapkę dalej, ale jest tańszy o dwie kapki i też by chciał tą fuchę :wink:, to co ???
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.